Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cresterea iepurilor

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
1194 replies to this topic

#1099
PetreBabanu

PetreBabanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.09.2010

 cris1981, on 08 iulie 2016 - 16:03, said:

Custi spatioase si elegante ati facut , dar observ o eroare de fabricatie , nu ati facut la etajele superioare al doilea pod (sau cel putin eu nu observ din poze ) toata urina de la cei de sus se v-a scurge peste cei din jos
   Rosturile dintre scandurile de la podele le umplu cu silicon pentru lemn, iar in fiecare laterala a fiecarei custi se afla cate o sita din aluminiu cu gauri de 10 x 10 sub care vor fi tavi de colectare. Marea problema pe care o am este ca iepurii nu vor sa isi faca necesitatile in acea zona, cum am vazut la un var crescator de urecheati, ci se usureaza pe unde apuca. O fi din cauza ca pana acum au fost liberi, ca sa zic asa, fiecare avea curticica lui, ori cei ai varului sunt exemplar educati?

Quote

Inca un sfat , hranitorile pentru fan sa le mai indesati intre rosturi , din ce vad eu sunt din panouri de gard si rosturile sunt largi la alea , vor face risipa mare... iar cand veti avea pui se vor urca numai in hranitori si acolo isi vor face toate treburile ...
   Aici sunt in dilema! Daca le ingustez spatiile dintre sarme, mai pot manca?

Quote

Hranitorile de cereale super , felicitari !
   Multumesc! Dar este o idee luata tot de pe internet.

#1100
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Nu prea o sa-i puteti face sa-si faca nevoile unde doriti d-voastra ... eu as lasa rosturile asa cum sunt intre scanduri si as face sub pod un al doilea pod in plan inclinat , il puteti face din tabla zincata ori de aluminiu daca va permiteti .
Vor manca stati linistit , ei isi trag cu labele din hranitori , de  asta zic ca vor face risipa mare cand sunt rosturile mari la hranitori , dar d-voastra puteti sa le lasati asa cum sunt pentru un timp , apoi va veti lamuri daca-i nevoie sa le ingustati ...
Cunosc cazuri in care hranitorile sunt facute din gratare de frigider , ati vazut ce rosturi mici sunt acolo .
Dar haideti ca nu va mai toc la cap Posted Image , multe lucruri le remediem sau modificam pe parcurs si dupa ce castigam ceva experienta .
Bafta !

#1101
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Eu experimentez de vreo 2 luni cu plasa rabit pe structura de plasa de buzau.I-am pus la intarcare in custi si cu toate ca e greu de crezut tot fac risipa.O sa iau ceva plasa sudata cu ochiuri de 2/4 ,am la masculi asa si e ok.Astept doar ceva timp...liber...sper nu la iarna ca de obicei.Sa va traiasca sosoii si la mai multi!Noapte buna!!!

#1102
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Salutare colegu Adrian !
Iepure sa nu faca risipa cat de mica nu cred ca exista , ar fi o varianta si am vazut-o la cineva , dar trebuie sa te mai ingaduie inima sa o pui in aplicare ... stiti cat de simplu este ?
Se da mancare pana limita subsistentei ,  nu sa aiba ei de unde sa-si bata joc de ea , sa vedeti atunci cum rod tot , nici bete nu raman , cand sunt bete se mai sare peste cate o masa si tot asa ... Posted Image
Sa fim sanatosi !

#1103
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
https://m.youtube.co..._qMVX7b79viPKXw

Un canal bun. Astept si alte pareri.

#1104
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Aveti grija la baiatul asta...este extrem de onest si bine informat,il urmaresc de mult,un om greu incercat,care nu renunta!Bravo lui si multa sanatate,fiinda ai ce invata de la el!

#1105
PetreBabanu

PetreBabanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.09.2010
Si ne-am inmultit!

Attached Files



#1106
PetreBabanu

PetreBabanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.09.2010
Posted Image  Infectie in adancul urechii la femela cap de leu. Apare si la masculul belgian...Arata ca un puroi care se usuca formand coji... Vreo parere? Va rog!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#1107
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Incearca cu IVER-MITE OTIC.

#1108
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Nu-i infectie , este raie auriculara , incercati cu produsul recomandat de colegul de mai sus , sau daca aveti acasa Evomec , combinati 1ml de Evomec cu putin ulei de bucatarie si bandojati iepurii afectati in urechi , cam 3 zile consecutiv , afectiunea v-a trece fara probleme .

#1109
PetreBabanu

PetreBabanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.09.2010
Va multumesc pentru sfaturi! Ma panicasem. Iepurii sunt la tratament, isi revin repede si sunt bine!

#1110
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 cris1981, on 12 iulie 2016 - 07:21, said:

Salutare colegu Adrian !
Iepure sa nu faca risipa cat de mica nu cred ca exista , ar fi o varianta si am vazut-o la cineva , dar trebuie sa te mai ingaduie inima sa o pui in aplicare ... stiti cat de simplu este ?
Se da mancare pana limita subsistentei ,  nu sa aiba ei de unde sa-si bata joc de ea , sa vedeti atunci cum rod tot , nici bete nu raman , cand sunt bete se mai sare peste cate o masa si tot asa ... Posted Image

Asa face si cu aia pentru sacrificat?  Posted Image

#1111
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Exact ,  sa zicem ca un regim mai special au femelele cu pui  Posted Image .

#1112
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Inseamna ca-i place sa roada oase!  Posted Image

#1113
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
In sfarsit, dupa vreo 4 luni de imperechere esuata, iepuroaica mea a fatat niste urecheati. Imi facusem griji ca era la prima fatare, dar e o mamica buna. Momentan nu stiu cati, au 3 zile. Vad eu cand ies din cuib... Intre timp am mai primit doi iepuri(de casa) acum vreo doua luni, unul cu o pata alba pe suprafata ochiului, ca si cum era decolorat. Ciudat este ca s-a vindecat... Celalalt are urechea despicata pe jumatate(s-a si cicatrizat), probabil dintr-o rafuiala cu alti iepuri pentru ca erau tinuti vreo 50 in acelasi spatiu. Deci in total am 4 iepuri adulti, si juniorii care se zbat pe sub puf. O sa revin cu niste poze sa ma laud cu iepurii mei, chiar daca-s de casa. Sunt foarte mandru de ei, curati si voinici.

#1114
Mihai-82

Mihai-82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.10.2016
Salutare,nu sint un mare crescător de iepuri dar daca tot locuiesc la tara,mam ghindit sa țin si eu nește urechiati.Ce parere aveți de rasa Fluture German.vs.Urias Belgian?

#1115
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
O alta serie de pui la aproape 4 saptamani. Am fost nevoit sa le schimb domiciliul din cauza ca erau cam inghesuiti, 9 la numar, dintre care 5 albi, 2 negri si 2 gri.

Attached Files



#1116
PetreBabanu

PetreBabanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.09.2010
Superbi iepurasii, corsica!  
Imi doresc o fetita alba, asa cum aveti acolo, ca mascul am!....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate