Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Problema Lexmark x5250

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 09.03.2006
Problema Lexmark x5250
Am o imprimanta lexmark x5250 (defapt e multifunctional dar nu conteaza),si cand incerc sa printez ceva imi apare pe lcd-ul de la imprimanta 'right cartbridge incorrect' (cartusul din dreapta este cel color)si nu vrea sa printeze,defapt imi scoate pagina alba dar e tot aia; pozitia lor este buna ca am verificat, culmea e ca atunci cand scot cartusul din dreapta(cel color) nu mai apare nicio eroare.
Care sa fie problema ?

PS: va rog fara offtopic si fara mistouri cum am mai vazut la alte topicuri de genu asta.

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.135
  • Înscris: 22.05.2005
Cel mai probabil cartusul s-a defectat si imprimanta nu il vede corect. Sterge contactele si vezi daca merge. Daca nu alt cartus.

#3
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 09.03.2006
Ce contacte?

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.135
  • Înscris: 22.05.2005

Quote

Ce contacte?

Contactele de la cartus.

#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 Cosmyn, on Nov 26 2006, 13:36, said:

Problema Lexmark x5250
Am o imprimanta lexmark x5250 (defapt e multifunctional dar nu conteaza),si cand incerc sa printez ceva imi apare pe lcd-ul de la imprimanta 'right cartbridge incorrect' (cartusul din dreapta este cel color)si nu vrea sa printeze,defapt imi scoate pagina alba dar e tot aia; pozitia lor este buna ca am verificat, culmea e ca atunci cand scot cartusul din dreapta(cel color) nu mai apare nicio eroare.
Care sa fie problema ?

PS: va rog fara offtopic si fara mistouri cum am mai vazut la alte topicuri de genu asta.
Am avut exact aceeasi problema! Am curatat si contactele si degeaba...A trebuit saiau un cartus color si problema s-a rezolvat! Acum am alta belea-vezi topicul de mai sus:cartus invalid negru!

#6
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 09.03.2006
Salut, revin cu o problema noua, inainte de prima porblema postata aici eu am dus cartusul la o firma care reincarca cartuse, mi l-au incarcat, l-am probat acasa, a mers, am tras vreo 10 poze si am stins imprimanta, seara am avut nevoie de imprimanta din nou si m-am izbit de prima problema postata. Tata s-a dus cu cartusul color din nou la acea firma si i-au spus ca sunt infundate caile,contactele pe unde curge cerneala, l-au reparat(asa zic ei) si l-am pus la imprimanta, cand vreau sa trag ceva color imi scoate alb negru si imi spune pe dispalyul de la imprimanta 'Color cartbridge missing', cum sa lipseasca daca eu l-am pus ?  :cursing: sa fie ceva de la imprimanta sau o fi stricat cartusul si nu-l mai recunoaste imprimanta ?  :confuzzled:

Editat de Cosmyn, 05 decembrie 2006 - 07:47.


#7
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.135
  • Înscris: 22.05.2005
Cartusele au niste contacte elctronice, prin care se primesc impulsuri electrice specifice in vederea realizarii pasilor necesari printarii. In momentul in care se intampla ceva cu acele contacte( se murdaresc, se oxideaza sau fie se ard pe un segment) - imprimanta nu va mai vedea acel cartus si va afisa mesajul print "cartridge is missing" "colo/black cartridge is missing" Insert "colo/black cartridge"..etc.
Deci in cazul tau cel mai probabil cartusul este problema (una din cauzele enumerate mai sus). Curata cu o carpa moale si contactele de pe imprimta, dar usor cu grija.

#8
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 09.03.2006
La cartusul color curge cerneala dar nu stiu pe unde, am gasit cerneala si la contactele acelea electrice de la cartus dar si de la imprimanta, cel ami probail sau ars, exista pericolul sa se fi ars si cele de la imprimanta ?  :o

#9
georgescustefan

georgescustefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 30.12.2005
Honestly da e posibil si mi s-a intamplat la un lexmark x 1180 la puntea de cartus color. Atunci cand sterigi contactele sterge-le cu ceva care sa nu lase reziduuri (adica nu cu alcool sanitar aka spirt pentru ca lasa amidon care se cimenteaza in duze) am vazut in alt topic cu solutie de desfundat cartuse sau alcool izopropilic peste 90 de grade.
Nu ma injurati daca gresesc.
Poate mai e altcineva cu alta idee.
PS Stii cumva cu ce tip de cerneala ti l-au incarcat?
PPS Cartusele pe care le-am avut eu la lexmark se infundau de la o zi la alta, s-ar putea sa fie vina cartusului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate