Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

caut pe cineva care se pricepe la "jocul la bursa"

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
sigur... vorbesc aiurea... spune-mi si mie, cit de accesibila este BVB oamenilor de rind? daca imi deschid un cont la banca in ro, pot sa fac toate operatiunile pe internet - ma refer la live trading, ca sa nu zici iar ca vorbesc aiurea? daca da, care sunt comisioanele pe care le percep acesti brokeri online? cit de "siguri" sunt? exista rapoarte/articole/informatii in reviste de specialitate din romania despre de ex. modul de functionare sau posibila evolutie a bursei? ce experienta au cei care le scriu? si pot sa continui cu intrebarile.
nu am vrut sa zic ca bursa nu merge din cauza coruptiei sau a guvernului, m-am referit la altceva. exista o gramada de lucruri care trebuiau reglementate pentru ca banii sa fie stimulati sa circule cit mai usor si mai repede. poate dupa aderare.

View PostMezz, on Dec 13 2006, 18:20, said:

vorbesti aiurea....studiaza rapoartele BVB din ultimii ani si cu minime cunostinte de economie ai sa-ti schimbi opinia

Edited by Achileas, 18 December 2006 - 18:58.


#20
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006
-scuze ca nu am mai raspuns de ceva timp
eu joc la www.marketmaker.ro  
-va speriati degeaba, este o vb la bursa "actiunile pe termen lung cresc" tot ce trebuie sa faci este sa alegi o firma care nu da faliment in cazul investitiilor pe termen lung.
-cea mai buna solutie este sa speculezi ceea ce este foarte greu ptr cei cu bani putini si incepatori, de ce? ptr ca atunci cand ai cumparat actiuni la o firma trebuie sa stii ca esti deja pe "-" ti se ia comisionul, iar in cazul in care au crescut si vrei sa le vinzi trebuie sa faci un calcul si sa scazi si cei 17% impozit la stat + comisionul care se ia si la vanzare si la cumparare dar care este foarte mic, deci tebuie sa astepti o crestere substantiala, aaa si-ti mai trebuie ceva atunci cand speculezi "intuitie"
-ce ma face pe mine sa cred ca riscul nu este prea mare este faptul ca o actiune atunci cand scade, nu scade 100% ceea ce inseamna ca nu pierzi totul.
-cresterea/scaderea actiunilor este determinata de doua lucruri:
-profitul/pierderea firmei respective(rezulta din informatiile pe care le ai despre firma)
-cererea/oferta actiunilor respective(mai greu de determinat)

#21
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006
da despre acesta firma este vb,evident ca este listata la bursa din Viena, vroiam sa stiu daca exista posibilitatea de a vedea bursa de valori din viena .

View Postxkx, on Nov 24 2006, 23:09, said:

Salut!

AHT nu e cotata la BVB. Poate la bursa din viena. Te referi la AHT care produce sisteme de climatizare pt supermarketuri?


#22
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Postmarius202, on Jan 7 2007, 17:34, said:

da despre acesta firma este vb,evident ca este listata la bursa din Viena, vroiam sa stiu daca exista posibilitatea de a vedea bursa de valori din viena .


Salut!

Bineinteles ca poti vizualiza cotatiile actiunilor listate la bursa din Viena la adresa urmatoare:http://en.wienerborse.at/

Cat despre accesibilitatea de a juca la bursa din bucuresti lucrurile s-au schimbat si inca se schimba, in bine. Legat de castigurile aduse va pot spune ca sunt foarte bune. Eu am inceput prin a-mi investi tot salariul castigat in bursa luna de luna si am ajuns la un portofoliu bunicel. Legat de comisioane si de impozit: sa pp ca aveti un portofoliu de 100.000.000 ROL; la o crestere de 5% a actiunilor faceti un profit de 5 mil din care platiti 1.5% brokerului pt cumparare si 1.5% pt vanzare. Impozitul este de 16%. Rezulta ca veti avea un profit net de aprox 4 mil. Bineinteles la fel poate fi si pierderea dar cu putina atentie si INFORMARE pierderile se pot micsora sau recupera destul repede.

Intr-adevar cu un portofoliu mic ( sa zicem 10 mil) nu se poate face speculatie zilnica. Investind luna de luna pt a creste valoarea portofoliului veti ajunge sa va permiteti si vanzari sau cumparari zilnice ca in cazul de mai sus.

#23
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Postmarius202, on Jan 7 2007, 17:34, said:

da despre acesta firma este vb,evident ca este listata la bursa din Viena, vroiam sa stiu daca exista posibilitatea de a vedea bursa de valori din viena .


Salut!

Bineinteles ca poti vizualiza cotatiile actiunilor listate la bursa din Viena la adresa urmatoare:http://en.wienerborse.at/

Cat despre accesibilitatea de a juca la bursa din bucuresti lucrurile s-au schimbat si inca se schimba, in bine. Legat de castigurile aduse va pot spune ca sunt foarte bune. Eu am inceput prin a-mi investi tot salariul castigat in bursa luna de luna si am ajuns la un portofoliu bunicel. Legat de comisioane si de impozit: sa pp ca aveti un portofoliu de 100.000.000 ROL; la o crestere de 5% a actiunilor faceti un profit de 5 mil din care platiti 1.5% brokerului pt cumparare si 1.5% pt vanzare. Impozitul este de 16%. Rezulta ca veti avea un profit net de aprox 4 mil. Bineinteles la fel poate fi si pierderea dar cu putina atentie si INFORMARE pierderile se pot micsora sau recupera destul repede.

Intr-adevar cu un portofoliu mic ( sa zicem 10 mil) nu se poate face speculatie zilnica. Investind luna de luna pt a creste valoarea portofoliului veti ajunge sa va permiteti si vanzari sau cumparari zilnice ca in cazul de mai sus.

#24
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 10.04.2006

View Postxkx, on Jan 7 2007, 21:16, said:

la o crestere de 5% a actiunilor faceti un profit de 5 mil din care platiti 1.5% brokerului pt cumparare si 1.5% pt vanzare. Impozitul este de 16%. Rezulta ca veti avea un profit net de aprox 4 mil.

Esti sigur ca platesti brokerului 3% din diferentza si nu cumva din valoarea totala miscata? :D
Eu sunt sigur ca platesti broker-ului 1.5% din 100 mil la cumparare, apoi ai valoarea finala a actiunilor tale, mai platesti 1.5% din toata suma indiferent daca este  + (10x mil) sau - (9x mil) - variatii mici - si apoi platesti la stat din PROFIT. Cred ca daca esti in pierdere statul nu-ti mai ia nimic ;)

#25
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Postonobeka, on Jan 8 2007, 12:41, said:

Esti sigur ca platesti brokerului 3% din diferentza si nu cumva din valoarea totala miscata? :D
Eu sunt sigur ca platesti broker-ului 1.5% din 100 mil la cumparare, apoi ai valoarea finala a actiunilor tale, mai platesti 1.5% din toata suma indiferent daca este  + (10x mil) sau - (9x mil) - variatii mici - si apoi platesti la stat din PROFIT. Cred ca daca esti in pierdere statul nu-ti mai ia nimic ;)

Salut!

Asa e am gresit cand am calculat, too dizzy.  :cursing: Oricum profitul care ramane e in jur de 1.500.000 din alea 5 mil castigate. Scadem 3 mil comisioanele si 16% impozitul pe profit. Mie tot mi se pare un profit bun.

#26
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006
Salut!

Asa e am gresit cand am calculat, too dizzy.  :cursing: Oricum profitul care ramane e in jur de 1.500.000 din alea 5 mil castigate. Scadem 3 mil comisioanele si 16% impozitul pe profit. Mie tot mi se pare un profit bun.
[/quote]


dar care este suma minima pe care poti s-o investesti? eu stiu ca la intercapital suma minima este 1000E, spuneti-mi si mie alte firme de brokeraj si cat este suma minima de investit. sunt altele care accepta mai putin?

#27
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006
dar care este suma minima pe care poti s-o investesti? eu stiu ca la intercapital suma minima este 1000E, spuneti-mi si mie alte firme de brokeraj si cat este suma minima de investit. sunt altele care accepta mai putin?

#28
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006
nu mai raspunde si mie nimeni?

#29
Nikusor665

Nikusor665

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.09.2006
Am dat un miliard pe vreo 50000 actiuni la antibiotice iasi, LOL, sa vedem ce o sa iasa. (virtual bineinteles)

#30
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View Postmarius202, on Jan 10 2007, 22:58, said:

nu mai raspunde si mie nimeni?
pai depinde de casa de brokeraj
de ex la ssifbroker nu este o limita ...poti incepe si cu 500 ron daca vrei
intra aici ca este un articol despre comisioane si sume de inceput la bursa ,numai ca trebuie sa iti faci user inainte de vizualizare  http://www.bursanoas...php?readmore=49

#31
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006

View PostNikusor665, on Jan 13 2007, 20:52, said:

Am dat un miliard pe vreo 50000 actiuni la antibiotice iasi, LOL, sa vedem ce o sa iasa. (virtual bineinteles)

nikusor cred ca ai facut cea mai mare greseala: actiunile se cumpara atunci cand sunt la un nivel de minim iar tu le-ai cumparat cand sunt in varf, este o probabilitate foarte mica sa mai creasca mult si nuna foarte mare sa scada.

daca am gresit cu raspunsul va rog corectati-ma cei care stiti mai bine dar eu asa am invatat de la cineva.



bujuu  esti din buc? joci la bursa reala? esti sigur ca se poate cu 500 ron, eu as avea vreo 1000 ron si as vrea sa joc dar nu am auzit de o astfel de firma de brokeraj la care sa se poata atat de putin, oricum inteleg ca este o suma prea mica ptr a face afaceri dar as putea sa-mi maresc portofoliul mai tarziu, numai sa pot incepe cu atat.
mai da-mi si mie detalii despre orice legat de bursa.
multumesc frumos!!!

#32
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Exista si posibilitatea de a juca la bursa in Austria, dar chiar daca va creste pretul la vreo actiune, cine va garanteaza, ca ati fi cumparat exact actiunea respectiva inainte de crestere?
Procedura este si nu prea simpla:
- deschis cont intr-o banca austriaca. Majoritatea bancilor au brokeri proprii, sau daca nu au, se folosesc de firme specializate, care-si ofera serviciile contra cost. Aceste case de brokerage nu stau de vorba cu persoane private, care vind si cumpara de citeva mii de euro.
- Se deschide depozit special de actiuni (la banca respectiva) pentru care intervin costuri anuale fixe...ceva gen 40...100Euro/an. Controlul depozitului nu se face automat!!!! Detinatorul este singurul care dispune de tranzactii cumpara/vinde. Acestor tranzactii li se da comanda prin banca urmind ca brokerul sa realizeze actiunea in tact de 10...15minute.
- Contactul cu banca se poate realiza de multe ori online (PIN + TAN), sau telefonic PIN + TAN + Cod
- Fiecare banca are propriile costuri aferente, asa ca este bine de intrebat inainte de deschidere, ce conditii se pun.
- Fiecare tranzactie cu cistig va fi impozitata, fiecare tranzactie cu pierdere doare!

De aici incolo intervine norocul si de fapt mult mai important informatia: politica + publicatii financiare + net.
Un exemplu ar fi crashul lui BenQ. Cunostinte de-ale mele au stiut inainte, altii au inghitit galusca. O alta informatie neexistenta oficial ar fi preluarea unui contract de miliarde al firmei Osram pentru LCD-uri Sony. Fuzionarile sunt iar o sursa de cistig in primele ore dupa ce au avut loc.
Inainte de toata jucaria se recomanda studiul termenilor, a genului de speculatie (actiune, pachet, bursa la termen, pariuri...) cu avantajele si dezavantajele lor si interpretarea graficelor.

Edited by vata_pa_batz, 15 January 2007 - 15:36.


#33
Nikusor665

Nikusor665

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmarius202, on Jan 14 2007, 23:53, said:

nikusor cred ca ai facut cea mai mare greseala: actiunile se cumpara atunci cand sunt la un nivel de minim iar tu le-ai cumparat cand sunt in varf, este o probabilitate foarte mica sa mai creasca mult si nuna foarte mare sa scada.
In prima zi a stagnat pretu`, da` azi a crescut cu 1,09 % :D . Trebuia sa cumpar la inceputul iernii, dar acuma doar am intrat si eu in lumea asta a bursei. Eu cred ca pe perioada asta a iernii e greu sa scada pretu actiunii la antibiotice iasi, cu virozele astea .... e cerere mare de antibiotice LOL .

Edited by Nikusor665, 15 January 2007 - 15:52.


#34
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006

View PostNikusor665, on Jan 15 2007, 15:51, said:

In prima zi a stagnat pretu`, da` azi a crescut cu 1,09 % :D . Trebuia sa cumpar la inceputul iernii, dar acuma doar am intrat si eu in lumea asta a bursei. Eu cred ca pe perioada asta a iernii e greu sa scada pretu actiunii la antibiotice iasi, cu virozele astea .... e cerere mare de antibiotice LOL .


felicitari nikusor fii atent cand incepe sa scada vindele imediat si cumparale din nou cand incep sa creasca.(cam asta inseamna sa speculezi)

in ce priveste raspunsul de mai sus, nu asta ma interesa, eu vroiam sa stiu doar daca la bursa austriaca exista listate actiuni ale firmei AHT.
un lucru care as vrea foarte mult sa stiu este care este suma minima de investitie la bursa, exista vre-o firma de brokeraj care accepta o suma mai mica de 35 mil, care eeste aceasta?

#35
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006
nu mai raspunde nimeni?

#36
CUCURA

CUCURA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2010
aici aveti un broker care plateste sa aduci referali http://www.500affiliates.com/?id=43259 ba mai mult iti da 10% din valoarea CASIGULUI CARE AL ACUMULEAZA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate