Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

caut pe cineva care se pricepe la "jocul la bursa"

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
marius202

marius202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.10.2006
am inceput si eu de curand sa joc la bursa virtual pe un site, as vrea sa joc la bursa reala, sper ca voi reusi.
Nu cunosc decat BVB dar ma intereseaza si rog pe cineva care cunoaste, daca o anumita firma din austria si anume: AHT are actiuni listate la bursa, si mai multe detalii in legatura cu acestea, eventual sa-mi dea un linck.

multumesc!

#2
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Postmarius202, on Nov 24 2006, 22:49, said:

am inceput si eu de curand sa joc la bursa virtual pe un site, as vrea sa joc la bursa reala, sper ca voi reusi.
Nu cunosc decat BVB dar ma intereseaza si rog pe cineva care cunoaste, daca o anumita firma din austria si anume: AHT are actiuni listate la bursa, si mai multe detalii in legatura cu acestea, eventual sa-mi dea un linck.

multumesc!

Salut!

AHT nu e cotata la BVB. Poate la bursa din viena. Te referi la AHT care produce sisteme de climatizare pt supermarketuri?

Edited by xkx, 24 November 2006 - 23:10.


#3
php-beginer

php-beginer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.10.2006

View Postmarius202, on Nov 24 2006, 22:49, said:

am inceput si eu de curand sa joc la bursa virtual pe un site
da-mi si mie site-ul te rog

#4
php-beginer

php-beginer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.10.2006
sau daca marius asta a intrat doar odata pe forum spunetimi voi un site pe care sa joc virtual la bursa  :naughty:

#5
Wittmann

Wittmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 14.05.2006
www.marketmaker.ro

#6
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Incearca sa gasesti o firma de brokeraj care sa iti intermedieze vanzari/cumparari pe piata din Austria.

#7
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005

Quote

am inceput si eu de curand sa joc la bursa virtual pe un site, as vrea sa joc la bursa reala, sper ca voi reusi

  Sigur ca vei reusi dupa ce ai sa citesti foarte multe carti de specialitate. Sfat: in primul an incearca sa ai conturi cat mai mici, iar cand le pierzi iti sugerez sa le vezi ca pe o 'taxa' ce ai platit-o pietei si din care neaparat trebuie sa inveti ceva si sa nu mai repeti.
Daca vrei sa investesti o suma mare pe un timp indelungat, incearca fondurile de investitii.

#8
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
cauta un broker bun .

#9
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAlcatraz, on Dec 1 2006, 22:13, said:

cauta un broker bun .
Si cum recunosti un broker bun? Ca daca-i intrebi, toti sunt minunati. Te si miri cum se mai si pierde la bursa.

#10
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Vorbeam azi cu mama, si imi spune ca o cunostiinta vrea sa isi bage economiile in actiuni "ca o auzit" ca actiunile bancilor, se dubleaza intr-un an. Eu stiu ca sunt doua banci listate in .ro (BCC si TLV) ... chiar recomand un portofoliu compus din 1-2 actiuni, pe informatii sigure de la coltul strazii :)

Daca ai sume serioase, sunt firme serioase de investitii care gestioneaza portofolii pentru tine. Incepe de pe la 50.000 de RON.

#11
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
"o zis ala c-am zis eu..." continuarea o stii. nu poti sa pui baza pe asa ceva, e doar un zvon. daca nici cind e vorba de bani nu se-nvata minte lumea, apoi nu stiu ce i-ar mai destepta pe romani.
la cum merge bursa in ro... eu n-as baga un cent. sper ca dupa intrarea in europa sa realizeze si ai nostri ca brazii ca exista servicii (aproape in orice domeniu) de o calitate mult mai buna (si uneori la un pret chiar mai redus) IN AFARA GRANITELOR tarii.

View Postexosyphen, on Dec 2 2006, 17:23, said:

Vorbeam azi cu mama, si imi spune ca o cunostiinta vrea sa isi bage economiile in actiuni "ca o auzit" ca actiunile bancilor, se dubleaza intr-un an. Eu stiu ca sunt doua banci listate in .ro (BCC si TLV) ... chiar recomand un portofoliu compus din 1-2 actiuni, pe informatii sigure de la coltul strazii :)

Daca ai sume serioase, sunt firme serioase de investitii care gestioneaza portofolii pentru tine. Incepe de pe la 50.000 de RON.


#12
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
toate trebuie sa aiba un inceput. daca lasam balta orice initiativa la noi si tranzactionam pe pietele din afara ce-am facut? si in sua la inceput se dadeau tepe iar corectitudinea era ceva nefiresc.
eu nu am treaba cu bvb-ul si nici nu am de gand sa tranzactionez la noi prea curand, dar ii admir sincer pe cei care fac ceva in sensul asta si dezvolta. cand va fi volum mare iar diferentele dintre - si + nu vor fi astronomice atunci e semn ca poate lucrurile s-au mai schimbat.

#13
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
sunt de acord cu tine.
tepe se trag si acum in usa & oriunde in lume, dar nu in halul in care se trag in ro.
daca/cand lucrurile se vor schimba in ro, o sa consider si optiunea de a investi la bvb de exemplu. dar pana atunci, nu sunt eu in masura si nici pe departe in stare sa schimb lucrurile in bine. asa ca la valorile pe care intentionez sa le investesc, cel mai bine e s-o fac in alta parte unde acum conditiile sunt mai bune. din pacate, pentru ca as fi vrut sa investesc in ro si nu pe coclauri.

View PostSwordfish, on Dec 9 2006, 11:51, said:

toate trebuie sa aiba un inceput. daca lasam balta orice initiativa la noi si tranzactionam pe pietele din afara ce-am facut? si in sua la inceput se dadeau tepe iar corectitudinea era ceva nefiresc.
eu nu am treaba cu bvb-ul si nici nu am de gand sa tranzactionez la noi prea curand, dar ii admir sincer pe cei care fac ceva in sensul asta si dezvolta. cand va fi volum mare iar diferentele dintre - si + nu vor fi astronomice atunci e semn ca poate lucrurile s-au mai schimbat.


#14
barabasleiba

barabasleiba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.12.2006
incearca pe www.tmctv.ro, e site-ul de la THE MONEY CHANNEL. E misto, are analize da la bursa, vezi cotatii SIF-uri, etc.

Incearca sa vezi cum arata macar

#15
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005

View PostAchileas, on Dec 11 2006, 19:09, said:

sunt de acord cu tine.
tepe se trag si acum in usa & oriunde in lume, dar nu in halul in care se trag in ro.
daca/cand lucrurile se vor schimba in ro, o sa consider si optiunea de a investi la bvb de exemplu. dar pana atunci, nu sunt eu in masura si nici pe departe in stare sa schimb lucrurile in bine. asa ca la valorile pe care intentionez sa le investesc, cel mai bine e s-o fac in alta parte unde acum conditiile sunt mai bune. din pacate, pentru ca as fi vrut sa investesc in ro si nu pe coclauri.

vorbesti aiurea....studiaza rapoartele BVB din ultimii ani si cu minime cunostinte de economie ai sa-ti schimbi opinia

#16
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@Mezz :

Daca un "investitor" roman, investeste 100 de RON, si dupa 1 an, castiga 50 de RON, ii pt. ca el ii inteligent, smecher, versat, whatever...

Daca un "investitor" roman, investeste 100 de RON, si dupa 1 an, pierder 20 de RON, ii pt. ca guvernul ii corupt, tara ii de mizerie, bursa ii manipulata, etc.

Investitiile comporta riscuri de pierdere, egale cu cele de castig.
Exista sansa sa castigi 90% pe an? Atunci exista si sansa sa pierzi 90% pe an.

#17
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
multe sfaturi, dar nici o afirmatie cat de cat. uite, marius, pt inceput, mergi pe SIF-uri, in special 2 si 5, apoi mai poti incerca domeniul farmaceutic(BIO- biofarm, ATB-antibiotice). si ar mai fi :)

Edited by cipri21, 14 December 2006 - 10:57.


#18
vark75

vark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.07.2006

View Postexosyphen, on Dec 13 2006, 22:28, said:

@Mezz :

Daca un "investitor" roman, investeste 100 de RON, si dupa 1 an, castiga 50 de RON, ii pt. ca el ii inteligent, smecher, versat, whatever...

Daca un "investitor" roman, investeste 100 de RON, si dupa 1 an, pierder 20 de RON, ii pt. ca guvernul ii corupt, tara ii de mizerie, bursa ii manipulata, etc.

Investitiile comporta riscuri de pierdere, egale cu cele de castig.
Exista sansa sa castigi 90% pe an? Atunci exista si sansa sa pierzi 90% pe an.
foarte bine spus...numai ca la noi daca pierde 20 ron pentru ca nu a stiut cand si cum sa actioneze da vina pe compania/guvern/bursa s.a.m.d

Edited by vark75, 14 December 2006 - 17:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate