Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4184 răspunsuri în acest subiect

#4051
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
La fata locului risti doar sa nu mai aiba liber in bus si sa fii nevoit sa mai pierzi vremea prin aeroport.

#4052
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 286
  • Înscris: 29.04.2004
In plus, daca nu prinzi plecarea rezervata de tine, poti merge cu urmatorul/mai devreme daca sunt locuri. Deci aceeasi situatie ca la fata locului, doar ca daca ajungi pe rezervarea ta pleci garantat, daca o pierzi macar mergi mai ieftin.

#4053
jovi

jovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 17.08.2007
Salut tuturor!
Am prins ”o ofertă” la Ryan și am rezervat 3 bilete (2 adulți și un copil de 13 ani) pentru Londra, între 14-18 nov. Aterizarea este pe Southend.
Ne-am făcut un minim program:
1 zi: British Museum
1 zi: Natural History + Science Museums
1 zi: Buckingham, Tower Bridge, Tower of London, plimbare
1/2 zi: SkyGarden, plimbare
Dacă m-ați putea ajuta cu câteva răspunsuri, v-aș fi recunoscător:
1. Care este cea mai ieftină și comună metodă de a ajuns de la Southend în centrul Londrei?
(Am făcut o simulare la tren, ar fi 90 de lire dus-întors? Merită făcută rezervarea de acum sau e mai bine la fața locului?)
2. Ce ați recomanda pentru transportul local, zonele 1-2, 2 adulți și un copil, pentru 4 zile? Un oyster card reîncarcabil sau un travel card (pe 1 zi sau 7 zile)?
3. Ce ați alege între cele 2 hoteluri pe care le-am rezervat: Premier Inn London Hammersmith sau Travelodge London Bethnal Green? (Prețul este de aprox. 120 de Euro pe noapte, cameră triplă cu mic dejun).
Vă mulțumesc anticipat!

#4054
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.171
  • Înscris: 26.12.2013
Salutari!

Aveti cumva idee ce se va intampla cu calatoritul dupa data de 31 octombrie? Eu am planificat un mini concediu de 5 zile in UK in data de 31, astazi am fost sa imi fac pasaportul temporar, si surpriza.. va fi gata doar in data de 4 noiembrie!! Pentru ca s-a scos regimul de urgenta pentru pasaportul de 1 an (temporar). Si mi-e cam frica sa ma duc doar cu Buletinul. Singura problema e ca deja am biletele de avion cumparate, si.. nu stiu ce se va intampla in data de 31 cand am plecarea... S-a nimerit la fix..

Oare voi putea pleca doar cu buletinul? Voi putea intra in UK?

#4055
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 20.07.2006
mergi linistit!

#4056
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.171
  • Înscris: 26.12.2013
Doamne ajuta! Sper sa nu fie probleme. Voi merge cu Wizz Air, plecare din Targu Mures.

#4057
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 172
  • Înscris: 02.03.2011
Salut,m-am intors din Londra cu unele impresii si informatii.
In primul rind in Victoria Station la biroul de informatii London Pas era o romanca ,Adelina (din Buzau).Ne-a (am fost 6 pers) explicat foarte frumos  despre LondonPas si Oister card.Apoi la The Shard la securitate am intilnit alta romanca  Ana Maria.Aici nu te lasa sa urci daca ai alcool la tine (aveam o bere ,am lasat-o la securitate ,mi-a dat un nr si am recuperat-o la coborire).
Am luat LondonPas pt 3 zile si Oister incarcat cu 15 lire si ne-a costat aprox  272 lire(2 persoane).Din Luton  am luat bilet la bus cu 12 lire/pers(18 lire , dus-intors) pina in Victoria Coach Station.De pe site Easybus il iei si mai ieftin.
Am vizitat The Shard,Hop on(o zi),Westminster Abey,Tower Bridge,London Tower,Castelul Windsor,Kesington Palace,cu vaporul pina in Greenwich,,si daca am facut bine calculul ne-ar fi costat fara LondonPas peste 323 lire.
O harta cu Londra e 1 lira in Victoria Station.
Reteaua de metrou e foarte dezvoltata ,mare atentie cind intri  in statie pe ce peron te pui in functie de directia de mers.
La Windsor am plecat din Padington Station pina in Slough(schimbat tren) –Windsor.In calatoria asta am gresit  ceva, si nu stiu ce:
In gara Padington am ajuns cu metroul .Din statia de metrou am urcat in gara ,am mers la biroul de informatii sa intrebam cum folosim LondonPas-ul.Ne-a trimis la linia 9 unde am aratat LondonPas la conductorul de tren si am urcat in tren.Pina la intoarcere nu am mai aratat la nimeni LondonPas-ul.La intoarcere am ajuns la linia 14 cred(oricum ultima) si am trecut oisterul prin poarta(spre care se indreptau toti din tren) care ne-a scos undeva la suprafata intr-o statie de taxi, deasupra garii.Ne-am dat seama ca am facut o greseala si am vrut sa ne intoarcem ,dar nu mai aveam bani pe Oister(ne-a luat cam 9 lire de pe el,am verificatla aparat).Am dat telefon la nr de pe card si ne-au spus ca se returneaza bani in 2-4 zile,daca trimitem mail cu nr cardurilor.Am renuntat si am reincarcat cardul.
Intrebarea mea este (pt cunoscatori ) cu ce am gresit la faza  de mai sus ,de am ramas fara bani pe Oister??Trebuia sa trecem LondonPas-ul pe la poarta sau trebuia sa coborim din nou la metrou??

Am mai vizitat  Hyde Park( am hranit veverite si lebede), Memorialul Diana,schimbarea garzii la Buckingham Palace,Piccadilly Circus,Trafalgar Square.
Am fost in cartierul chinezesc unde la un restaurant cu 6,5 lire ne-am luat de mincare(take away) cit am putut pune in caserola data de ei.Am cumparat mincare pt sendwich-uri de la Tesco si  Sainsbury’s.Am gasit la Tesco, 4 Stella Artois la 5.5 lire de 660 ml,apa plata 5 l ,1,6 lire,baghete (gen Kaufland) 0,86 lire.
Am fost cazati aproape de WhiteChapel Station la Kingward House pe Hanbury Street.
Cam asta a fost Londra in 4 zile.

Editat de misugaby, 24 octombrie 2019 - 20:43.


#4058
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Foarte probabil trebuia sa dati cu acelasi card si pe intrare si pe iesire. Eu am patit-o in Londra cu un card BT. Pentru veverite ideal e Holland Park, ceva inimaginabil.

Editat de Skiuc, 24 octombrie 2019 - 20:58.


#4059
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 172
  • Înscris: 02.03.2011
referitor la intimplarea mea, din Padington Station,alte pareri ??!!

Editat de misugaby, 29 octombrie 2019 - 22:14.


#4060
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 251
  • Înscris: 28.12.2015
@misugaby
Pentru ca ai atins cardul la iesirea din Paddington fara sa atingi la intrare, te-au taxat maximul pentru o calatorie in toata reteaua de metrou. Putea fi mai mult dar probabil ai calatorit in week-end si te-au taxat off peak.

#4061
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 172
  • Înscris: 02.03.2011

 LHR, on 30 octombrie 2019 - 11:06, said:

@misugaby
Pentru ca ai atins cardul la iesirea din Paddington fara sa atingi la intrare, te-au taxat maximul pentru o calatorie in toata reteaua de metrou. Putea fi mai mult dar probabil ai calatorit in week-end si te-au taxat off peak.
Salut,s-a intimplat intr-o joi.In gara Padddington am venit cu metroul din Victoria Station cred.La intrarea in metrou  am atins la intrare si apoi la iesire, in gara Paddington.Trebuia sa ating si la intrarea in tren??Cind ne-am intors, trenul a oprit aproape de o iesire unde am scanat oisterul si am iesit undeva deasupra garii cred intr-o parcare de taxi.In calatoria asta eu practic an un nr impar de scanari(ar fi trebuit sa am 2 sau 4 scanari ,nu 3.Oare bine am calculat?Adica , intrare metrou Victoria Station scanat oister,iesire Paddington din metrou scanat oister,mers pina la Winsdor nu am mai scanat nimic,venit de acolo,coborit din tren si iesire de pe peron scanat oister(aici cred ca e greseala).Ar fi trebuit sa merg in subsol la metrou si acolo sa scanez la intrare si apoi la iesire la urmatoarea stati unde ma dadeam jos.
Cam  lunga explicarea ,scuze .

Editat de misugaby, 30 octombrie 2019 - 21:27.


#4062
slobozaure

slobozaure

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 20.07.2007
Ma poate ajuta cineva cu un hint legat de varianta cea mai convenabila de transfer de la aeroportul Southend? Din ce am observat pare ca trenul e solutia, sar nu imi dau seama daca functioneaza si dupa orele 22.00.

#4063
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.569
  • Înscris: 14.04.2008
Nationalrail.co.uk
Ai trenuri pana la miezul noptii.
Vezi pe site-ul arroportului ce alte variante de transfer exista.

#4064
c0sty28

c0sty28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 29.01.2020
Am făcut rezervare cu national express,însă am greșit orele,atât pt tur cât și pt retur. Pot face modificări ?

#4065
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 251
  • Înscris: 28.12.2015
Poti face modificari.


 c0sty28, on 30 ianuarie 2020 - 00:39, said:

Am făcut rezervare cu national express,însă am greșit orele,atât pt tur cât și pt retur. Pot face modificări ?

Fișiere atașate



#4066
c0sty28

c0sty28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 29.01.2020

 LHR, on 30 ianuarie 2020 - 03:22, said:

Poti face modificari.

Am reusit. Modificarea m-a costat 5GBP

#4067
c0sty28

c0sty28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 29.01.2020
Tot incerc sa imi fac cont pe easy bus , dar ma lovesc de urmatoarea eroare: "Your password needs to be a minimum of 6 characters. It should use at least one upper case letter and one numeric value." . Precizez ca am pus parola formata asa cum doresc ei , de genul : "Password4Easybus1" , am incercat si parola sugerata de ei. La fel eroarea...Ati intampinat ? care ar fi rezolvarea?

#4068
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 09.05.2007

 c0sty28, on 30 ianuarie 2020 - 00:39, said:

Am făcut rezervare cu national express,însă am greșit orele,atât pt tur cât și pt retur. Pot face modificări ?

Cam tardiv sfatul meu dar poate va fi de folos altora.
Exista o marja de eroare la biletele NatEx. Biletul poate fi folosit pe orice autocar NatEx care pleaca cu 1 1/2 inainte sau dupa ora inscrisa pe bilet. Bineinteles, pe ruta inscrisa pe bilet.
Nu stiu sigur daca aceasta optiune e valabila numai pentru autocarele NatEx care deservesc aeropoartele sau pentru orice ruta.

Easy Bus nu are cel mai 'user frendly' website. Am intampinat si eu aceasta problema. Hell, uneori am probleme sa acesez site-ul desi am cont cu ei de cativa ani buni pe acelasi motiv descirs de tine - nu mai recunoaste parola.
Incerca alte parole sau, cel mai indicat, incerca mai tarziu. De multe ori cineva reclama problema si ei o rectifica.
O problema similara am patit-o cu airutii de la WizzAir; site-ul lor nu accepta tranzactia sa-mi platesc biletul. Am incercat sa o iau de la capat si sa fac alta rezervare de la inceput. Numai ca, in timp de 10 minute pretul crescuse cu £20. Drept urmare am dat telefon la firma, le-am dat numarul rezervarii si le-am explicat problema, cerand in acelasi timp sa platesc pretul oferit initial.
Norocul meu a facut ca angajata cu care am vorbit o doua oara (primul tip a fost absolut useless) sa se priceapa destul de bine la sistem; a butonat ceva, m-a rugat sa incerc sa fac plata din nou si....BINGO, a mers. Dupa spusele ei sistemul lor avea o problema cu codul meu postal. Cum si de ce habar nu am pentru ca mai facusem rezedrvari folosind aceleasi date (inc. codul postal) in ultimii 2 1/2 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate