Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

ING STRIKES AGAIN!

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
boyenica

boyenica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.05.2005
Nu cred ca a zis nimeni ca ing este singura care procedeaza astfel, pur si simplu topicul este despre ing, si eu ma incadrez in situatia aceasta. Am mai cautat putin pe net si am gasit postat pe un site ca se poate regenera pin-ul. Deci, daca se vrea, se poate.

#38
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.06.2006
ING nu cumva e banca aia care emite carduri in 2 zile in Bucuresti? Pana la urma nu e decat o politica mai dura de securitate.

Edited by thecagero, 27 August 2008 - 13:47.


#39
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
s-ar putea ca pe viitor sa se poata modifica pin-ul si la cardurile de credit. cel putin asa mi-a spus un functionar de la ING

#40
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

View Postpapucino, on Jul 25 2008, 12:09, said:

am pierdut hartiuta cu pinul pentru card, unica solutie oferita de ing = fa-ti alt card, nu se poate reseta pinul, nu pot face nimic ing, pentru securitatea mea au ales aceasta solutie irecuperabila si imbecila made in romania

PIN-urile nu se tin in clar in bazele de date ING. Sunt criptate, astfel incat, din forma criptata sa nu mai poti extrage textul in clar.
Resetul pinului banuiesc ca nu se poate din cauza chip-urilor de securitate din cardurile ING.

#41
boyenica

boyenica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.05.2005
Din surse sigure, cineva care a fost intr-o situatie asemanatoare, si care a avut niste pile unde trebuie, va spun ca se poate. Oficial nu se poate, adica nu este voie, si intr-un fel este foarte bine asa, astfel se mareste securitatea, care spun eu ca este pe primul plan. Dar nu-i asa, regulile sunt sa fie incalcate, asadar exista si exceptii la regula daca cineva tine cu tot dinadinsul  :D

#42
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View Postboyenica, on Aug 27 2008, 13:02, said:

Tocmai am vorbit si eu cu cei de la MyLine! Pe scurt, indiferent de situatie:
- daca ti-ai uitat pinul, si vrei sa-tri trimita altul, nu se poate, trebuie sa iti inlocuiasca cardul;
- daca l-ai introdus gresit de 3 ori si astfel ai blocat cardul, trebuie sa iti emita alt card, nu se poate sa iti trimita alt pin pentru cardul existent.

Deci, cardul in aceste cazuri devine inutil, poti sa joci fotbal sau orice alt sport preferi, sau il pastrezi ca amintire in cazul in care a fost primul tau card  :D . Dar stati putin, inca nu-l aruncati la gunoi.

Poti sa intinzi untul cu el pe o felie de paine. Dar vina iti apartine, pt ca ai uitat PIN-ul. Mult mai grava mi se pare chestiunea cu blocatul cardurilor la 3 introduceri gresite NECONSECUTIVE a PIN-ului (am descris fenomenul unic ING cateva posturi mai sus). Mai ales la multimatele lor unde daca ai gresit ultima cifra a PIN-ului nici nu ai posibilitatea sa corectezi pt ca intra direct in logare si ....AUF WIEDERSEN. 3 greseli in cateva luni sau 1 an si cardul ti-e blocat cand ti-e lumea mai draga...Si apoi roaga-te de ei sa ti-l deblocheze...astepti cu zilele.

E o banca aiurea sub multe aspecte insa inca nu renunt la ea ca nu am alternativa de inlocuire a serviciilor. Deocamdata raman cu BT si ING.

View Postbubalus, on Aug 27 2008, 15:35, said:

s-ar putea ca pe viitor sa se poata modifica pin-ul si la cardurile de credit. cel putin asa mi-a spus un functionar de la ING

La toate neregulile si ...neputintzele semnalate ING, mi s-a spus ca se vor remedia si vor fi posibile in viitor. N-am observat nici o schimbare insa...

View Postthecagero, on Aug 27 2008, 14:45, said:

ING nu cumva e banca aia care emite carduri in 2 zile in Bucuresti? Pana la urma nu e decat o politica mai dura de securitate.

Am dus pe un var sa-si faca un Visa Electron si a durat 10 zile pana i-a venit PIN-ul acasa si 3 saptamani pana a ajuns cardul la agentia ING.

Bataie de joc...

Un brand bun reprezentat de romani...ca atatea altele (Mercedes Benz, BMW....sa mai continui?)...

Edited by clausio, 27 August 2008 - 17:20.


#43
cicar

cicar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.05.2006
Nu iti da alt card daca a fost blocat pe motiv de introducere gresita a pinului. Am patit-o eu, era seara, dupa 6. Am vb la myLine (receptorul din multimat) si mi-a zis ca daca mai e cineva in sucursala o sa trimita o foaie cu o cerere sa o semnez. Desi era dupa 6 si mi s-a zis ca s-a inchis, la insistentele mele mia- dat foaia si am semnat-o ... atata lucru doar.

Apoi mi s-a zis ca o sa dureze deblocarea CEL MULT 3 zile. A doua zi insa era deja deblocat.
Fara card se pot scoate bani cu buletinul de la o sucursala cu ghiseu (doar in timpul programului insa) sau se poate folosi Home Bank cine are.

DAR: ceea ce mi s-a parut stupid e ca am introdus pinul gresit O SINGURA DATA (confunzandu-l cu altul). Am cardul de aproape 3 ani.. in 3 ani se poate sa mai fi gresit inca de 2 ori (odata am gresit cu o zi inainte... deh... mi-am pierdut cardul principal - VISA-ul si foloseam Mastercardul pe care nu prea l-am folosit la bancomate, plati, mai mult online).

Asta da aberatie.. nici macar nu stii cate "incercari" mai ai, ca sa fii atent.

#44
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View Postshiva, on Aug 27 2008, 14:52, said:

PIN-urile nu se tin in clar in bazele de date ING. Sunt criptate, astfel incat, din forma criptata sa nu mai poti extrage textul in clar.
Resetul pinului banuiesc ca nu se poate din cauza chip-urilor de securitate din cardurile ING.

Dar din forma in clar se poate ajunge la forma criptata si avand in vedere ca pin-ul are doar 4 cifre sunt 10000 de combinatii care se pot incerca in sub 10 secunde, problema e ca nu vor sa faca asta nu ca nu se poate.

#45
papucino

papucino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2007
ATENTIE LA ING CAND DEPUNETI BANII IN BANCOMAT, AVETI MARI SANSE SA VI SE BLOCHEZE BANCOMATUL SI SA RAMANETI SI FARA BANI , MI S-A INTAMPLAT AZI MIE, ING SUCKS!!! VI SE PROMITE CA VIN MECANICII LOR LA BANCOMAT IN 3 ZILE SI VERIFICA SI POATE VA MAI PUN CEVA DIN BANII PIERDUTI IN CONT DACA AVETI NOROC, ULTIMA PICATURA CE MA FACE SA SCHIMB JEGUL ASTA DE BANCA ING, SI ... DACA UITATI PINUL NU SE MAI POATE FACE NIMIC DECAT SA VA FACA ALT CARD ... DA ASTA E ING UL, DE 2 LEI. FERITI-VA DE ING !!!

#46
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postpapucino, on Jan 28 2009, 18:36, said:

ATENTIE LA ING CAND DEPUNETI BANII IN BANCOMAT, AVETI MARI SANSE SA VI SE BLOCHEZE BANCOMATUL SI SA RAMANETI SI FARA BANI , MI S-A INTAMPLAT AZI MIE, ING SUCKS!!! VI SE PROMITE CA VIN MECANICII LOR LA BANCOMAT IN 3 ZILE SI VERIFICA SI POATE VA MAI PUN CEVA DIN BANII PIERDUTI IN CONT DACA AVETI NOROC, ULTIMA PICATURA CE MA FACE SA SCHIMB JEGUL ASTA DE BANCA ING, SI ... DACA UITATI PINUL NU SE MAI POATE FACE NIMIC DECAT SA VA FACA ALT CARD ... DA ASTA E ING UL, DE 2 LEI. FERITI-VA DE ING !!!
Unii au zis-o cu mult inainte sa o patesti chiar tu. Daca i-ai fi ascultat poate ca nu ai fi avut nefericita experienta. Oamenii nu prea se plang atunci cand lucrurile merg bine, atatea plangeri la adresa ING eu unul zic ca ridica un mare semn de intrebare. Am patit-o si eu de cateva ori si am renuntat definitiv la serviciile lor ........... si asta de aproape 1 an

Edited by truthman, 28 January 2009 - 19:20.


#47
alinutzab

alinutzab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.11.2008

View Posttruthman, on Jan 28 2009, 19:00, said:

Unii au zis-o cu mult inainte sa o patesti chiar tu. Daca i-ai fi ascultat poate ca nu ai fi avut nefericita experienta. Oamenii nu prea se plang atunci cand lucrurile merg bine, atatea plangeri la adresa ING eu unul zic ca ridica un mare semn de intrebare. Am patit-o si eu de cateva ori si am renuntat definitiv la serviciile lor ........... si asta de aproape 1 an
Eu in schimb nu am avut nicio problema la ING si sunt client de vreo 3 ani. Sunt si client BRD, Raiffeisen. La serviciu lucrez cu BCR. Eu una sunt extraordinar de nemultumita de BRD. Numai kkt-uri mi-au facut. Dar asta e, am o colaborare cu o firma care imi trimite banii in cont BRD. Inclusiv mi s-a intamplat de cateva ori ca una sa scrie pe fluturasul trimis de firma si alta sa fie in cont. Cand am facut scandal la BRD... si-au cerut scuze... Eu cu ING am am o singura problema: uneori bancomatele sunt inutilizabile... mi s-a intamplat cand aveam mai mare nevoie. Fie sa scot, fie sa depun. Cat despre faza cu PIN-ul la fel mi s-a spus si la BRD. L-ai uitat? La revedere! Alt card, alt PIN. Si daca nu ma insel si la Raiffeisen imi explicasera la fel... nu mai stiu.

#48
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View Postpapucino, on Jan 28 2009, 18:36, said:

ATENTIE LA ING CAND DEPUNETI BANII IN BANCOMAT, AVETI MARI SANSE SA VI SE BLOCHEZE BANCOMATUL SI SA RAMANETI SI FARA BANI , MI S-A INTAMPLAT AZI MIE, ING SUCKS!!! VI SE PROMITE CA VIN MECANICII LOR LA BANCOMAT IN 3 ZILE SI VERIFICA SI POATE VA MAI PUN CEVA DIN BANII PIERDUTI IN CONT DACA AVETI NOROC, ULTIMA PICATURA CE MA FACE SA SCHIMB JEGUL ASTA DE BANCA ING, SI ... DACA UITATI PINUL NU SE MAI POATE FACE NIMIC DECAT SA VA FACA ALT CARD ... DA ASTA E ING UL, DE 2 LEI. FERITI-VA DE ING !!!

Si mie mi s-a intamplat. Am depus 130 de lei, bancomatul si-a 'dat ochii peste cap'' si a devenit indisponibil. Am depus reclamatie in Office-ul si dupa doua zile mi-au fost pusi in cont doar 120 de lei (fara nici un telefon de scuze, explicatii fara nimic). Scarbit deja de alte experiente negative cu ING, nici macar nu am mai reclamat lipsa celor 10 lei (stiu exact ca au fost 130 de lei pt ca aceasta a fost valoarea facturilor pe care le-am platit cu cateva minute inainte). Mi-am dat seama ca va fi un circ fara rost pentru ca eu nu aveam cum sa dovedesc faptul ca am depus 130 de lei daca eu nu am fost chemat de fata cand s-a deblocat acel ATM. Cineva i-a bagat in buzunar si asta a fost...teapa mea.

M-am gandit de multe ori sa renunt la ING. Mai am conturi si la BT si Alpha Bank. Dar nu am gasit alternativa de inlocuire...adica o banca cu selfbank. In Austria o multime de banci au selfbank in genul celui de la ING...dar la noi nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate