Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Pentax K100D help

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#19
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 04.09.2006

View Postdaddy, on Nov 21 2006, 11:55, said:

Pai florinel, nu prea mai vad nici un avantaj asa mare cu toate taxele alea si cu timpul mare de asteptare. Eu am facut un calcul la un K100D si am iesit pe la 22 mil, iar la noi e 24. Probabil la o comanda de cateva mii de dolari se simte.
mai ales ca pentru cele 2-3 mil in plus castigi si garantia la noi .

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.681
  • Înscris: 29.03.2006
Problema cu B&H este ca nu au chiar de toate, nici noi, si mai ales S.H.... ;)

Am nevoie de un parasolar PH-RBA 67 pt. smc-FA 24-90 f 3.5-4.5 si nu-l au la B&H....
Oferta S.H. iar este f. slabuta...este drept ca dispar repede bunatatile..... :)

#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005
haha, ma da` ce carcotasi mai sunteti. Loock, comparativ cu oferta din Ro... nici n-are rost sa mai discutam stocurile BH.
Sofokle... nu te opreste nimeni sa iei din Ro.Dat fiind ca la orice am luat pana acum de la BH nu am avut vreodata nevoie de garantie, eu prefer sa directionez cei 2 mil in altceva.Dupa cum am mai zis si mai sus(nu stiu daca ai citit) e o problema si de disponibilitate a unor produse in Ro si de economia pe care o faci daca achizitionezi mai multe deodata.
Evident, daca iti iei un K100D de exemplu, este mai convenabil sa-l iei din Ro, prin prisma garantiei; insa la obiective.... se mai schimba datele problemei.

#22
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 04.09.2006

View Postflorinel, on Nov 22 2006, 10:32, said:

haha, ma da` ce carcotasi mai sunteti. Loock, comparativ cu oferta din Ro... nici n-are rost sa mai discutam stocurile BH.
Sofokle... nu te opreste nimeni sa iei din Ro.Dat fiind ca la orice am luat pana acum de la BH nu am avut vreodata nevoie de garantie, eu prefer sa directionez cei 2 mil in altceva.Dupa cum am mai zis si mai sus(nu stiu daca ai citit) e o problema si de disponibilitate a unor produse in Ro si de economia pe care o faci daca achizitionezi mai multe deodata.
Evident, daca iti iei un K100D de exemplu, este mai convenabil sa-l iei din Ro, prin prisma garantiei; insa la obiective.... se mai schimba datele problemei.
Asa e , la obiective este cu totul altceva , in primul rand ca ai de unde alege afara . Inca o rugaminte mai am , puteti sa imi dati cateva exemple de obiective vechi care ar merge pe aparat ? Si care nu .

#23
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
Vezi paginile 186, 188 din manual
Cu o corectie in privinta utilizarii obiectivelor in modul M, cand diafragma este setata din inel: masurarea expunerii poate fi facuta semiautomat, apasand butonul AE-L.

Cu alte cuvinte, ca obiective compatibile avem:
- obiectivele Pentax pe baioneta K: DA*, DA, DFA, FA, F, A, K/M (cu restrictii).
- alte obiective pe baioneta K (atentie la cele Ricoh, unele raman blocate pe aparat!!!)
- obiective pe filet M42, cu adaptor
- obiective Pentax 645 si 67 (format mediu), cu adaptor

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005
Toate obiectivele pe baioneta K merg. Evident la cele care au AF vei putea folosi si AF-ul, la cele fara AF va trebui sa focalizezi manual.
La unele obiective foarte vechi care sunt complet manuale, fara pozitie A pe inelul diafragmei, va trebui sa setezi diafragma din inelul obiectivului iar aparatul isi va calcula expunerea prin apasarea unui buton (ae-l).
Cu un adaptor de 15$ vei putea folosi SI obiective pe filet M42 - caz in care trebuie sa faci focus manual, sa setezi diafragma manual, aparatul calculeaza timpul de expunere si in plus iti da si confirmare a focusului in vizor (beculetul).

Nu merg obiectivele care au alta baioneta (canon, nikon, KM, sony..etc)

Super compatibilitate, huh?

Editat de florinel, 22 noiembrie 2006 - 12:40.


#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
Cica Nikkor-urile pre-AI ar merge :) S-ar fixa nu stiu cum in baioneta K, insa sincer n-am curajul sa incerc (am citit asta pe forumul dpreview).

Un lucru interesant: cu un obiectiv cu focalizare manuala (sau comutat pe MF, unele suporta asta), aparatul fiind setat pe AF-S, nu va declansa decat daca poate confirma focalizarea. Chestia asta se numeste focus trap: pozitionezi aparatul, pre-focalizezi, blochezi declansatorul (un cablu ar fi util) si cand subiectul intra in cadru (la distanta corespunzatoare) aparatul va declansa.

#26
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 04.09.2006

View PostKunzite, on Nov 22 2006, 12:34, said:

Vezi paginile 186, 188 din manual
Cu o corectie in privinta utilizarii obiectivelor in modul M, cand diafragma este setata din inel: masurarea expunerii poate fi facuta semiautomat, apasand butonul AE-L.

Cu alte cuvinte, ca obiective compatibile avem:
- obiectivele Pentax pe baioneta K: DA*, DA, DFA, FA, F, A, K/M (cu restrictii).
- alte obiective pe baioneta K (atentie la cele Ricoh, unele raman blocate pe aparat!!!)
- obiective pe filet M42, cu adaptor
- obiective Pentax 645 si 67 (format mediu), cu adaptor

merci mult , asta vroiam sa stiu . Gata , pentax ramane .

#27
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
Iti recomand sa te "joci" nitel cu acest aparat inainte de a te decide. Nu cred c-ai fi dezamagit, insa nimeni nu-ti poate spune cum iti sade aparatul in maini.

#28
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 04.09.2006

View PostKunzite, on Nov 22 2006, 13:12, said:

Iti recomand sa te "joci" nitel cu acest aparat inainte de a te decide. Nu cred c-ai fi dezamagit, insa nimeni nu-ti poate spune cum iti sade aparatul in maini.

adica ar putea fi incomod la mana ?

#29
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
E acelasi lucru ca atunci cand cumperi o pereche de manusi, pana nu le incerci nu stii daca ti se potrivesc.

#30
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 04.09.2006
ce parere aveti de butterflyphoto?

#31
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 152
  • Înscris: 03.03.2006
in legatura cu achizitionarea aparatului din sua, gandeste-te bine de tot daca nu ai pe cineva sa ti-l aduca....un prieten, prietenul unui prieten, oricine.. ca si eu m-am gandit la faza cu garantia dar cand am vazut diferenta de pret cand te descurci cu transportul si alte alea am luat pentaxul direct de dincolo.

si cum au mai zis si altii, incearca sa-l tii in mana sa vezi cum iti vine. eu am avut noroc si imi vine ca turnat, parca au luat masurile dupa mana mea dar am mai citit prin alte parti comentarii de genul " nu-mi iau aparatul x ca eu am mainile cat lopetile si e prea mic ca-mi vine mai bine aparatul y cu grip pe el "


cu butterflyphoto, l-am mai vazut pe net cat faceam documentare, dar de la bh a cumparat mult mai multa lume care poate sa iti zica ca nu iei tzeapa...cauta pe net info despre magazin sau vezi ce rating are

Editat de no_name, 23 noiembrie 2006 - 10:17.


#32
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSofokle, on Nov 23 2006, 10:07, said:

ce parere aveti de butterflyphoto?

Ia vezi aici : http://www.resellerr...seller4576.html
Apoi compara cu BH : http://www.resellerr...seller1914.html
Vezi ce nota au, si parerile clientilor in partea de jos a paginii.Portalul la care ti-am dat link este foarte util in a verifica seriozitatea sellerilor online din Hamerica.

#33
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 04.09.2006
Am inteles ca la modelul k100d ar fi probleme cu blitzul ? Stiti ceva despre asta ? se gasesc greu modele pentru el ?

#34
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
Ai inteles gresit. K100D suporta, conform specificatiilor, blitz-uri P-TTL (modurile Auto si Manual sunt de asemenea suportate). S-a renuntat la modul TTL (ultimul model care poate folosi acest mod fiind *istDS-ul).
Blitz-urile recomandate sunt evident cele Pentax: 360FGZ si 540FGZ. Despre 3rd-party-uri P-TTL... well, Metz refuza sa scoata un adaptor compatibil, despre Sigma vezi mai jos iar alte modele compatibile (verificate) nu mai stiu.

Trebuie totusi precizat ca blitz-urile Sigma au o problema cu acest aparat (da, e o diferenta :) ). DG-urile pot fi "upgradate" in service. Posibil ca probleme similare sa existe si cu K10D-ul, deci atentie. Recomand sa asteptati pana se lamureste problema.

#35
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 25.11.2005

View PostSofokle, on Nov 23 2006, 10:07, said:

ce parere aveti de butterflyphoto?


Eu de acolo l-am luat...n-au fost nici un fel de probleme !!!
Aveau cel mai bun pret la data cind am facut comanda, cu vreo 70 $ mai putin decit pe bh.... :coolspeak:


:peacefingers:

#36
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005

View Posteuu, on Nov 26 2006, 00:18, said:

Eu de acolo l-am luat...n-au fost nici un fel de probleme !!!
Aveau cel mai bun pret la data cind am facut comanda, cu vreo 70 $ mai putin decit pe bh.... :coolspeak:
:peacefingers:

Pai da, vezi insa ca dupa nota de 4,5 din 10 si comentariile atasate (1 bun, 1 rau) ca raportul de siguranta e undeva pe la 50%.Daca iti place adrenalina, poti comanda de acolo.
Eu prefer sa dau mai mult dar sa am macar 90% garantia ca voi primi ce am comandat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate