Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Rezultatele intrunirii softpediste

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Posthellrider, on Nov 23 2006, 11:15, said:

Hmmm, daca iti spun ca nu m-am gandit la toate astea cand am apasat pe declansator? Mi-am data seama ce am facut abia cand am descarcat fotografiile  :w00t:  .. Multumesc de aprecieri...dar nu consider sa am vre-un merit...pura intamplare. Vroiam doar sa testez zoomblur si am cautat un subiect care sa accentueze efectul. That's all. :D


Zidul are o simbolistica extrem de bogata, care se regaseste in literatura, mitologie, muzica, film etc.
Fiecare vede altceva intr-o fotografie, ca in orice lucru de altfel, si imbogateste astfel in sensuri orice creatie.
Dupa parerea mea, asta e farmecul tuturor lucrurilor. :)

In momentul in care decizi sa expui o fotografie, esti ca un parinte care isi lasa copilul sa-si traiasca viata, independent de ceea ce a planuit/dorit pt. el.

Stii ce ai 'pus' la radacina lucrurilor ( in cazul asta, 'ai apasat pe declansator', dar eu cred ca esti mult prea modest- am scos in evidenta in citat de ce cred asta) si ramai cu o disponibilitate, mai mare sau mai mica, de a accepta reflexia produsa de creatia ta in ochii celor care se opresc asupra ei.

Daca trimiti fotografia (orice fotografie) unor persoane diferite si soliciti cate un comentariu, vei fi surprins de diversitatea viziunilor;isi spun cuvantul persoanalitatea, educatia, mediul din care provin ori in care traiesc, tipul de inteligenta, preocuparile etc.

Aceasta poza o vor comenta diferit un constructor, un istoric, un arheolog, un filolog ( s-ar putea gandi, de ex., la 'Mesterul Manole'), un muzician ori un pasionat de Pink Floyd ( 'Another brick in the wall'), o persoana care a trait drama Berlinului si a vremurilor acelora, o dansatoare, un croitor, un matematician, un eschimos sau un chinez ( o sa dea o replica in legatura cu Marele Zid, poate  :) ), cineva care vede in orice zid un obstacol sau, dimpotriva, o provocare, un politician sau nevasta lui, un avocat sau clientul lui, un sportiv sau o gospodina, un alt fotograf care a vazut acelasi zid sau altele asemenea.Si asa mai departe.
Nici doi constructori nu se vor potrivi la pareri.
Mai mult, aceleiasi persoane o aceeasi poza ii va spune de-a lungul timpului lucruri diferite.

Entropia.Diversitatea.

Generozitatea sau poate discretia unui creator, indiferent de arta, de a reduce sugestia la - cel mult-titlu.

That's all!  :D

Edited by panama35, 23 November 2006 - 11:58.


#74
gabricon

gabricon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.04.2006

View Postpanama35, on Nov 23 2006, 11:56, said:

Zidul are o simbolistica extrem de bogata, care se regaseste in literatura, mitologie, muzica, film etc.
Fiecare vede altceva intr-o fotografie, ca in orice lucru de altfel, si imbogateste astfel in sensuri orice creatie.
Dupa parerea mea, asta e farmecul tuturor lucrurilor. :)

In momentul in care decizi sa expui o fotografie, esti ca un parinte care isi lasa copilul sa-si traiasca viata, independent de ceea ce a planuit/dorit pt. el.

Stii ce ai 'pus' la radacina lucrurilor ( in cazul asta, 'ai apasat pe declansator', dar eu cred ca esti mult prea modest- am scos in evidenta in citat de ce cred asta) si ramai cu o disponibilitate, mai mare sau mai mica, de a accepta reflexia produsa de creatia ta in ochii celor care se opresc asupra ei.

Daca trimiti fotografia (orice fotografie) unor persoane diferite si soliciti cate un comentariu, vei fi surprins de diversitatea viziunilor;isi spun cuvantul persoanalitatea, educatia, mediul din care provin ori in care traiesc, tipul de inteligenta, preocuparile etc.

Aceasta poza o vor comenta diferit un constructor, un istoric, un arheolog, un filolog ( s-ar putea gandi, de ex., la 'Mesterul Manole'), un muzician ori un pasionat de Pink Floyd ( 'Another brick in the wall'), o persoana care a trait drama Berlinului si a vremurilor acelora, o dansatoare, un croitor, un matematician, un eschimos sau un chinez ( o sa dea o replica in legatura cu Marele Zid, poate  :) ), cineva care vede in orice zid un obstacol sau, dimpotriva, o provocare, un politician sau nevasta lui, un avocat sau clientul lui, un sportiv sau o gospodina, un alt fotograf care a vazut acelasi zid sau altele asemenea.Si asa mai departe.
Nici doi constructori nu se vor potrivi la pareri.
Mai mult, aceleiasi persoane o aceeasi poza ii va spune de-a lungul timpului lucruri diferite.

Entropia.Diversitatea.

Generozitatea sau poate discretia unui creator, indiferent de arta, de a reduce sugestia la - cel mult-titlu.

That's all!  :D


de curiozitate, tu ce formare profesionala ai?  :)

#75
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
parerea mea ... e ca la poza cu zidul trebuia un zoom out, nu un zoom in ... difera rezultatul ;)

o sa incerc si eu ceva ... dar sa gasesc un zid :)

#76
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Postgabricon, on Nov 23 2006, 13:03, said:

de curiozitate, tu ce formare profesionala ai?  :)

M-ai pus intr-o situatie delicata cu o intrebare atat de directa.

O sa-ti dau un raspuns care sper sa nu te deranjeze / ofenseze.

Parerea mea e ca nu poti adresa unei persoane necunoscute o intrebare directa in nici o imprejurare, deci nici daca esti in dialog face to face;psihologic vorbind, blochezi comunicarea.

Daca vrei sa afli cu adevarat, nu intrebi direct, nu intrebi ‘din prima’, nu intrebi fara un motiv intemeiat pe care-l faci cunoscut pt. ca e argumentul tau.

Tu vrei sa stii ‘din curiozitate’, ori pt. mine curiozitate- pur- si- simplu e un capriciu.Sper ca esti de acord cu mine ca raspunsul la o intrebare personala merita o justificare.

Din felul in care ai intrebat nu rezulta daca esti sau nu de acord cu parerea mea, ceea ce e un obstacol in plus in a-ti da un raspuns.

Dat fiind ca suntem pe un forum virtual,  99%  voi inventa  si 1% e probabilitatea sa spun adevarul, dar in asa fel incat sa respect imprejurarea-oximoron 'adevarul e cea mai buna minciuna', deci raspunsul meu nu ar face nici o diferenta.

Poti sa ma crezi pe cuvant ca in ceea ce i-am scris lui Hellrider nu s-au reflectat competentele mele profesionale.

:)

#77
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Sau, simplificat: Daca iti spune va trebui sa te omoare :lol:

#78
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostPac_Man, on Nov 23 2006, 21:28, said:

Sau, simplificat: Daca iti spune va trebui sa te omoare :lol:
:w00t:

well put, sherlock :)

#79
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View PostPac_Man, on Nov 23 2006, 22:28, said:

Sau, simplificat: Daca iti spune va trebui sa te omoare :lol:

Nu chiar!  :D  Dar va trebui sa imbrace un costum /o rochie, dupa caz, facut (a) de mine, pt. ca profesia mea virtuala este cea de croitor.Tiparele mele sunt bune, dar in ceea ce priveste culorile... :coolspeak:

Remember romanul lui John Le Carre, 'Omul nostru din Panama' ( 'The Tailor of Panama')- suspans, mister, comedie.  :D

Edited by panama35, 23 November 2006 - 21:49.


#80
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Postshobi, on Nov 23 2006, 22:47, said:

:w00t:

well put, sherlock :)

Si tu, Shobi?  :D

:coolspeak: Tin seama ca deocamdata n-ai capacitate deplina de exercitiu asa ca...sa te 'vad' in august, anul viitor, dupa bac! :D

Edited by panama35, 23 November 2006 - 23:02.


#81
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postpanama35, on Nov 23 2006, 23:01, said:

Si tu, Shobi?  :D

:coolspeak: Tin seama ca deocamdata n-ai capacitate deplina de exercitiu asa ca...sa te 'vad' in august, anul viitor, dupa bac! :D
vrei sa zici ... peste 2 augusti :lol:

nu te-ai fi asteptat, eh ? :P

#82
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Postshobi, on Nov 24 2006, 00:24, said:

nu te-ai fi asteptat, eh ? :P


De unde stii ca n-am scris eu povestea?

   :D   x  n, n=1, 2, 3,...

Edited by panama35, 24 November 2006 - 00:45.


#83
gabricon

gabricon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.04.2006

View Postpanama35, on Nov 23 2006, 21:23, said:

M-ai pus intr-o situatie delicata cu o intrebare atat de directa.

O sa-ti dau un raspuns care sper sa nu te deranjeze / ofenseze.

Parerea mea e ca nu poti adresa unei persoane necunoscute o intrebare directa in nici o imprejurare, deci nici daca esti in dialog face to face;psihologic vorbind, blochezi comunicarea.

Daca vrei sa afli cu adevarat, nu intrebi direct, nu intrebi ‘din prima’, nu intrebi fara un motiv intemeiat pe care-l faci cunoscut pt. ca e argumentul tau.

Tu vrei sa stii ‘din curiozitate’, ori pt. mine curiozitate- pur- si- simplu e un capriciu.Sper ca esti de acord cu mine ca raspunsul la o intrebare personala merita o justificare.

Din felul in care ai intrebat nu rezulta daca esti sau nu de acord cu parerea mea, ceea ce e un obstacol in plus in a-ti da un raspuns.

Dat fiind ca suntem pe un forum virtual,  99%  voi inventa  si 1% e probabilitatea sa spun adevarul, dar in asa fel incat sa respect imprejurarea-oximoron 'adevarul e cea mai buna minciuna', deci raspunsul meu nu ar face nici o diferenta.

Poti sa ma crezi pe cuvant ca in ceea ce i-am scris lui Hellrider nu s-au reflectat competentele mele profesionale.

:)


hm...n-am vrut sa te pun intr-o situatie delicata. intrebarea poate ca e directa, dar din moment ce, probabil, nu vom fi vreodata face to face, pura curiozitate m-a facut sa intreb... dar mai stii... poate sunt un capricios!  :)


btw: sunt constructor - asta ca sa ma scutesc de a fi pus in situatii dificile in viitor  :P
PS si cealalta personalitate a mea este tot un constructor si nici macar el nu vede un zid la fel! Sunt deci de acord cu parerea ta ca nici macar 2 constructori nu se potrivesc la pareri! :D

cat despre imbracat, prefer costumul!  :D

scuze de offtopic

#84
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
ceață, frig, nu am tras mare lucru... bla, bla, bla  :D . Daca va uitați pe topic acum sigur veți gasi cel puțin 10 fotografii bune, dacă nu foarte bune. Si doar una dacă ar fi fost si tot era de ajuns pentru simplul fapt ca v-ați întâlnit.
Mi-ar fi placut sa fiu si eu cu voi pe acolo (desi sunt rookie rău).
Astept sa vad ce faceți week-end-ul asta  :photo: Succeeeees!

#85
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

View PostSemper Pri, on Nov 24 2006, 01:02, said:

Mi-ar fi placut sa fiu si eu cu voi pe acolo (desi sunt rookie rău).
Astept sa vad ce faceți week-end-ul asta  :photo: Succeeeees!

Nu suntem un grup exclusivist, asa ca este binevenit oricine. Vezi cum faci, poate te lipesti de baieti weekendul acesta  ;)

#86
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostPac_Man, on Nov 24 2006, 07:10, said:

Nu suntem un grup exclusivist, asa ca este binevenit oricine. Vezi cum faci, poate te lipesti de baieti weekendul acesta  ;)

din păcate "activez" in zona dobrogei și nu prea am cum sa ajung la Giurgiu.  :confuzzled:

P.S. aici e... ceață. Chiat prea multă.

#87
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View PostSemper Pri, on Nov 25 2006, 11:08, said:

din păcate "activez" in zona dobrogei și nu prea am cum sa ajung la Giurgiu.  :confuzzled:
Nici noi nu suntem din Giurgiu. :) Acolo doar am dat o fuga si a iesit ce vezi.

#88
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostLED, on Nov 25 2006, 15:56, said:

Nici noi nu suntem din Giurgiu. :) Acolo doar am dat o fuga si a iesit ce vezi.

La vară când va bate gândul sa veniți la mare sau in deltă intru si eu in joc. Până atunci...  :photo:  de capul meu.

Poate până atunci invăț si eu să fac "colorate"  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate