Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

cum stii ca o relatie e terminata?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 Cutzu, on Mar 25 2007, 21:39, said:

Asa e, nimic pe lumea asta nu este gratis.

Mai ales lectiile de viata. Imi place mult intrebarea Labertei despre iubirea in care nu ceri. Azi am avut revelatia ca niciodata n-am incercat sa iubesc fara sa cer. Azi simt ca mi s-a schimbat stilul, am invatat ceva si sunt multumita. Parca a costat cam mult lectia totusi. Ouchh... !

#20
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Nu sa misca deloc. La un moment dat vrei reciprocitate si te trezesti ca suferi ca un caine :frust: :death: :deadtongue:   .
Bine ca ai incercat, macar atat, cam tarziu :).

#21
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007
da' cand te obisnuiesti? cum dracu ' mai pui capat relatiei cand pana si defectele lui de la inceput acum ti se par mici de tot, nici nu le mai vezi...desi stim ca nu-i ok, cum facem cu obisnuinta? acuma, daca am fost offtopic, ce sa fac, am intrebat si io ca omu' :)

#22
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

 Shari, on Nov 17 2006, 23:36, said:

pentru fete, in general: care este ultima picatura intr-o relatie? cand stiti ca "enough it's enough" si ca ati acordat destule sanse intr-o relatie? care sunt principiile peste care ati trecut si care sunt cele peste care nu ati putea trece de dragul unei iubiri? pana unde iarta si intelege iubirea?
In general,daca ajungi in postura sa nu mai ai ce sa discuti cu partenerul...eu zic ca relatia e pe drumul pierzaniei....

#23
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 bogdanan, on Mar 25 2007, 15:51, said:

mi-e mila de tine :P
Stai linistit ca chestiile de baza (baut bere si urmarit sport la televizor) sunt imune din oficiu :P

#24
eugen_foxy

eugen_foxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.09.2006

 Shari, on Nov 18 2006, 01:01, said:

si atunci intrebarea urmatoare :) : stii ca de fapt e inceputul sfarsitului cand face prima, a doua, a treia greseala. si stii unde duc toate astea, desi speri irational ca se va schimba (a-propos a vazut cineva barbat care sa se schimbe cu adevarat intr-o relatie in urma reprosurilor iubitei? ) . si atunci de ce nu avem forta sa o rupem de la prima greseala?....

Sa termini o relatie din cauza unei singure greseli ? Mi se pare o aberatie ! E adevarat ca depinde si ce greseala , dar oamenii fac greseli tot timpul si tocmai ca sunteti la inceputul relatiei ar trebui sa intelegi anumite greseli si sa aveti o comunicare mai larga pentru a va intelege . Daca el intarzie , sau iti ia lalele in loc de trandafiri sau ... altele , tu vrei sa va despartiti inainte de a sti daca relatia ar fi mers sau nu ? Eu iert multe pentru a mi se ierta , nu ca fac tot felul de greseli , ci preventiv . Nu uit , dar iert .
Apoi in viata gresesti destul de des , mai ales in ochii celor care vad greselile celorlalti , dar nu si pe ale lor . Toata lumea greseste si mi se pare normal ca anumite greseli sa fie scuzate / iertate , fara prea mult tam-tam . Cat timp exista iubire , comunicare si respect , acel "pahar" nu are de ce sa se umple !

Cum stii ca o relatie e terminata ? Pai nu prea stii ! Daca amandoi vreti sa puneti punct , atunci poate ca aceea este o decizie buna , altfel continuati ! Si daca o relatie e terminata , va despartiti si peste 2-3 luni reveniti la ea , tot nu e terminata nu ?

#25
evergreena

evergreena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.09.2012

 Shari, on 17 noiembrie 2006 - 23:36, said:

pentru fete, in general: care este ultima picatura intr-o relatie? cand stiti ca "enough it's enough" si ca ati acordat destule sanse intr-o relatie? care sunt principiile peste care ati trecut si care sunt cele peste care nu ati putea trece de dragul unei iubiri? pana unde iarta si intelege iubirea?

Niște ani am fost chioară. Și-mi lăsam sentimentele să-mi controleze mintea. Oricât de mult mă îndemna rațiunea să fac un anumit lucru, ceea ce simțeam mă copleșea și bineînțeles că cedam. Adică iertam. Am iertat cele mai mizerabile lucruri doar pentru că am iubit acel om. Când mă uit în urmă, nu regret, pentru că mi-am învățat lecția, dar regret că a trebuit să mă consum pe dinăuntru atât de mult. Aș spune STOP atunci când mi-aș da seama că greșelile se repetă și n-aș mai fi dispusă să trec atât de multe cu vederea.

#26
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 jassmine, on 18 noiembrie 2006 - 00:44, said:

Si tot tu, daca vrei, il schimbi.

Bullshit, mi-am luat barbat cu personalitate sau catel de dresat? Da, este normal sa ai o influenta benefica asupra partenerului care sa il ajute pe el sa cizeleze anumite lucruri (adica EL sa le schimbe, ca urmare a prezentei tale), dar sa te apuci sa il controlezi si sa il schimbi, iar el sa se lase controlat si schimbat mi se pare pierderea oricarei forme de egalitate in relatia aia.

 helloween, on 18 noiembrie 2006 - 10:19, said:

Precum spunea si cineva mai inainte, nimeni nu merita sa faca compromisuri pentru altcineva, oricat l-ai iubi si ai vrea sa-l multumesti. Nu vei ramane decat cu un gust amar si vei suferi singur.

Daca le faci cu dragoste, fara a accepta ceva in schimb si fara a te martiriza cu "ia uite domne cate am facut eu pentru relatia asta", compromisurile astea nu te lasa cu gust amar, ci contribuie la propulsarea relatiei - vom presupune ca amandoi contribuie la aceasta propulsare, altfel asta devine una dintre modalitatile prin care stii ca relatia este terminata.

Si ca sa raspund la intrebarea initiala, cred ca in afara de situatiile extreme de genul violenta, alcoolism, droguri, inselat, o relatie nu se "termina" decat in momentul in care cei doi nu mai incearca sa o intretina.

#27
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 Tabu, on 17 noiembrie 2006 - 23:47, said:

In cazul meu, daca nu este ceva major care sa puna capat, sunt detaliile care se aduna in timp pana se umple paharul si spun stop. Este vorba de flexibilitate. Sunt o persoana intelegatoare pana la un anumit punct. Deseori mi-e teama de cat de radicala pot fi. E valabila mereu treaba cu "iert, dar nu uit". Poti trece peste multe suparari, dar nu le vei uita... vor reveni cu prima ocazie si se vor aduna.

Aia nu e iertare adevarata, oricat ai zice. Daca ierti cu adevarat, greseala partenerului o lasi in trecut, nu o readuci mereu in discutie, la o eventuala repetare a ei, mai ales cu scopul de a-i scoate ochii gresitului cu faptele din trecut.

 black_dizzy, on 20 octombrie 2012 - 09:35, said:

Si ca sa raspund la intrebarea initiala, cred ca in afara de situatiile extreme de genul violenta, alcoolism, droguri, inselat, o relatie nu se "termina" decat in momentul in care cei doi nu mai incearca sa o intretina.

Adevarat.

#28
Chaval

Chaval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 06.09.2012
Nu te mai iubește în momentul în care nu îl mai poți face să se simtă de căcat. :santa:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate