Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transport low-cost

- - - - -
  • Please log in to reply
2382 replies to this topic

#1
Stefania

Stefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.09.2003
Am vazut ca au aparut acele curse internationale cu avionul (de pe Baneasa) care au preturi foarte mici . Numai ca exista o problema: acele bilete nu se gasesc la nici o agentie de turism si nici unde in Romania pt evitarea aglomerarii, ci doar pe internet ... cel putin asa titra presa... are cineva idee despre modul in care pot sa cumpar acele bilete?

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Stefania,
Chiar acum doua ore am vorbit cu cineva despre acest subiect.
A vazut si ea stirea, spunea ca sunt bilete de avion cu numai 20$!!!???
E greu de crezut... poate e doar o promotie.
Dar nu au precizat unde anume gasim pe internet?
Eu n-am vazut aceasta stire.

#3
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Zboruri spre Italia incepind de la 20 Euro


• clientul nu primeste un bilet, ci doar un cod pe care il va prezenta la aeroport
• nu primeste un loc, ci va ocupa primul loc liber pe care il va gasi
• nu se servesc mincare, bauturi sau ziare; toate se cumpara
• pasagerul isi va lua doar doua bagaje, cu greutate maxima de 15 kilograme (fiecare kilogram in plus costa aproximativ 7 euro)
• copiii neinsotiti nu au voie la bord
• se zboara numai curse punct-punct (fara escale)
• sint folosite aeroporturile secundare
• personal minim la bord
• nu se garanteaza ca pasagerul va prinde o “legatura” aeriana de pe alt aeroport

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
apropos de "low cost" ... masterboy, Lufthansa are din ianuarie pana in martie "buy one get one free" pt europa... inclusiv rumania....

nu merge la 1/2 daca eshti solo, nu primeshti milele decat pt biletul cumparat, biletul nu poate fi luat pe mile United....

ma tenta... dar n'am cum in perioada aia....

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Thank's, Masterboy!
Acum am priceput despre ce e vorba.
Super interesant!
Trebuie sa ai si putina bafta la asa ceva...

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
rz: tu te'ai baga intr'o astfel de ... RATA ???? eu NU

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
arty,
3 calatorii din astea pana in Italia... si imi raman bani de un aparat foto digital super performant! :)
Eu m-as baga la asa ceva, chiar nu sunt pretentios la servicii, cand merg (acum mai rar) pe afara...

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
rz: yeah.. 3 calatorii.. de accord.. dar ca sa iei camera digitala.. tre sa shi... ajungi ! :drac:

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sper sa nu fiu eu ala cel mai ghinionist...
Culmea e ca nu am fost niciodata cu avionul, sunt ''abonat'' doar la autocare.
Vreau sa testez anul viitor si un zbor cu avionul.
Pai a fost vre-un accident pana acum, la o astfel de companie?

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
vom vedea... intzeleg ca e o treaba care acum a inceput :)

#11
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Daca o vor face cu cap, s-ar putea sa le mearga foarte bine. In Romania ar fi cerere pt asa ceva mai mult decat oriunde.

Ideea īnsa nu este originala, ea a fost introdusa de Southwest in US, si apoi preluata si "īmbunatatita" de companii britanice: Easyjet, Ryanair, Buzz. Din cate am auzit, le merge foarte bine acestor companii, si sunt in parte responsabile pentru revirimentul transportului aerian dupa 9-11. Uitati-va de examplu la www.ryanair.com . Au preturi intre 1 euro si 30 euro!

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ciudat... nu pricep insa cum poate o companie sa aibe $2000 pentru un zbor, Bucureshti / Roma sa zicem... shi sa mai shi cashtige ceva... sa zicem ca sunt 100 pasageri shi merge plin. nici combustibilul nu'l plateshte cu banii aia...

whatever... pe mine nu m'au convins....

#13
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
arty, nu toate locurile din avion sunt la 20$, doar acelea care cu 2-3 zile īnainte de plecarea avionului nu au gasit doritori. Si decāt sa zboare cu scaunele goale, sunt buni si 20$ obtinuti pe un loc. Sunt sigur ca pentru tine conceptul de super-promo pe ultima suta de metri nu e deloc nou. De aceea agentiile (de obicei) nu sunt la curent cu aceste oferte, pentru ca ele fac rezervari cu multe zile īnainte de cursa.

Sau o companie care are curse regulate anticipeaza ca peste 2 luni va urma o perioada de 2 saptamāni cu trafic foarte slab de pasageri (vacante de exemplu), si atunci ca sa nu suspende linia baga promo-uri la greu, chiar daca merg o perioada īn pierdere, pierderea e mai mica decāt daca trimeteau personalul īn somaj tehnic (un avion poate fi mai scump de tinut la sol decāt īn zbor). N-avea grija, īsi recupereaza banii cānd revine sezonul cu clienti multi.

Deci nu va mirati, nu e nimic dubios, sunt doar oferte de "lichidare de locuri vacante īn avioane", si dezavantajul e ca nu prea apar atunci cānd ai nevoie de ele, ci cānd vor ele.

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sincer sa fiu, sale la bilete de azi pe maine niciodata nu am auzit. potzi obztine discounturi daca rezervi cu luni inainte, e drept sau daca ai memebershipuri/mile diverse.

nu spun ca nu exista.. o fi....

shtiu ca atunci cand ma prezint la ghisheu la aeroport shi vreau sa plec next flight ... platesc de 3 ori :)

de RyanAir n'am auzit niciodata, nu sa fi zburat...

#15
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Arty, mi se pare ca-n USA, JetBlue are oferte din astea. Astia au vreo 60 de avioane monovolum Airbus A-320 care decoleaza intotdeauna pline si zboara numai direct la orice destinatie.

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
New service between Boston and Florida from $79* each way and Boston to Long Beach from $99* each way starting January 2004.

adica e ieftin, dar nu e $20 ... care e aberant....

#17
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

Originally posted by arty

shtiu ca atunci cand ma prezint la ghisheu la aeroport shi vreau sa plec next flight ... platesc de 3 ori :)

Evident :) Si probabil asa s-ar intampla si la volare, in 9 cazuri din 10.
Uite un citat din articolul mentionat mai sus:
"Cu cit data zborului se apropie, cu atit un loc in avion e mai scump, putind ajunge si la peste 200 de euro. Daca avionul nu se umple, in zilele dinaintea zborului, pretul revine la 19,99 euro”, explica Dorin Ivascu.
Daca pleci pt business, nu lasi pe ultimul moment...

M-am dus pe pagina lor (www.volareweb.com) si am incercat sa obtin un bilet de 20 euro. Singura zi in care am obtinut a fost de Craciun. In rest cam 40-50 de euro fiecare zbor. La care se adauga 22 euro in taxe de zbor, si uite-asa ajungi la 125+ pentru un zbor rt Buc-Venetia. Nu mai suna chiar asa bine...

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
deci.. e o pacaleala de fapt...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate