Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Transport low-cost

- - - - -
  • Please log in to reply
2382 replies to this topic

#37
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Atentie. Multi calatori au trebuit sa plateasca, pe linga cei 35 de euro, si un bilet de intoarcere, chiar daca erau si ei rezidenti. Multi au platit si kilograme in plus, chiar si unul-doua peste 15, pe baza ideei ca 15 kg, cintarite "la singe", erau maximul total admis (adica iti cintareau si ce tineai in mina). Eu nu mai merg cu Volare si ii dau in judecata. Va asigur ca nu sint singurul. Drum bun!

#38
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
nu ca le tin partea dar mai nou au fost obligati din cauza tarom si de italieni pt a nu le face concurenta sa  includa cazare si tur-retur, asta ca ei ofera curse charter si nu "regulate", asta ca sa creasca preturile si la ei.

pt ca la zboruri regulate sant monopoluri.

#39
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
aztec, daca i-a obligat cineva sa introduca acel "voucher", se poate. Problema e insa ca oamenii aceia (inclusiv eu) am fost obligati sa platim voucherul DUPA ce am cumparat DEJA biletul si venisem cu el la aeroport. In plus, voucherul e inutil, pentru ca e la un hotel, mi s-a spus, aflat la... 600 (sase sute) de km de aeroport, pe munte, unde se pare ca se ajunge numai cu autobuzul, ca sa fie siguri ca nu se duce nimeni acolo. E o escrocherie, asta este.

In plus, nu uita ca ei i-au obligat pe toti cu pasaport romanesc sa isi ia bilet de intoarcere, pretextind ca daca asta e cerinta autoritatilor romane. Asta e insa valabil doar pentru cei care merg pina in 3 luni cu scop turistic, nu si pentru rezidenti. Eu sint rezident in Italia, o prietena care era cu mine are mutatia facuta in germania, si totusi am fost oblligati sa avem (cazul meu) sau sa ne cumparam (cazul ei) bilete dus-intors, lucru pe care nici un granicer nu ni-l cere de vreme ce sintem rezidenti. E un abuz si o alta escrocherie.

#40
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
e adevarat ce zici, dar sa nu uitam ca aici e romania , asa ca.... sa nu te mire nimic.
intrebarea e daca cu toate tampenile astea e mai ieftin decat cu taromul? ca daca nu e jaf curat.

#41
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
LOL, Arty.

#42
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
E jaf curat. E o companie, Club Air, care ofera zboruri cu 99 pe sens pina la Bologna, nu am zburat cu ei, dar ar trebui in multe cazuri sa fie mai convenabil decit cu Volare, care mai au putin si iti baga mina si in geanta inainte sa te sui in avion.

#43
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
A mai zburat cineva cu Volare? Cum este?

#44
popemi

popemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.01.2004
pai nu te-ai lamurit...n-am auzit pe nimeni sa spuna ca a fost bine....apropos: n-ai mai ajuns in cehia, fara bani ???

#45
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Saptamana viitoare culeg impresii direct de la sursa...
E din familie (sursa), deci informatiile vor fi cat se poate de corecte.

#46
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Nu m-am lamurit inca.
@popemi - ma pregatesc. In vacanta o sa plec.

#47
popemi

popemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.01.2004
cum am mai zis..itzi doresc succes si drum bun..sa faci poze si sa ne spui cum a fost..cat despre volare vad ca nu zice nimeni de bine...

#48
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
He,he... sora mea s-a simtit bine in ''autobuzul zburator''.
A facut o ora si jumatate, Venetia/Bucuresti, dar au venit cu o intarziere de 40 de minute fata de programul stabilit (controale cu probleme la romani... acolo)
Faza interesanta e ca imediat dupa ce au coborat ei, altii au urcat in avion si... dusi au fost.
Deci nu exista o pauza prea mare intre curse!
A rezervat bilet cu doua saptamani inainte si a prins bilet cu 109EURO+TAXE+TARIF COPIL MIC (20EURO)=182EURO
Are prieteni care au prins Spania cu 89EURO (in total)!
Am inteles ca in avion nu e urat deloc (scaune din piele, televizoare)... chiar confortabil!
Mancarea intr-adevar costa... bagaje pana in 15kg nu costa dar ce depaseste se taxeaza cu 7EURO/kg!
In Italia, prezinta f.f. mare interes compania asta, inclusiv printre cei cu o situatie materiala buna!
Economisesc bani la bilet si se distreaza mai mult in tara respectiva...

#49
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
si ce se aude cu voucherul ala ? ca vreau sa merg si eu cu volare.... in august ma costa 195 de euro dus-intors.... dupa cate am vazut aici pe forum, parca imi vine sa merg cu altcineva (tarom de ex.)

#50
pamihai

pamihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2004
Apropo... Taxa de 35 eur este acum 25eur. Ei spun ca aceasta taxa le este impusa de catre autoritatile romane. Prieteni de-ai
mei au fost cu volare si au spus ca oricum este mult mai ieftin decat cu alte companii cu tot cu aia 25 eur. :OK:

#51
guerila

guerila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.04.2004
Am fost cu low cost budapesta-charleroi cu wizz air.La plecare a avut intirziere 4 ore jumate, la intoarcere 2 ore.Daca nu aveti cine sa va astepte la aeroportul destinate aveti sanse sa nu mai prindeti transport in comun fiindca zborurile sint in general seara+intirziere iesiti din programul de functionare a transportului in comun. In rest e ok.110 euroi cu totul o fost zboru asta

#52
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Probabil ca stiti deja... VOLARE a luat putina pauza (vreo cateva luni)!
Vor reveni, dar nu se stie cand...

#53
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
ALOOO... www.volare.ro
mai actualizati si voi... ca italienii au intrat in ''vacanta''!

#54
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
s-a lansat BLUE AIR, prima companie aeriana low-cost din Romania. Orase deservite: Bucuresti (Baneasa), 6Timisoara, Milano (Bergamo) si Barcelona (Reus). la rezervari din timp, preturi mici.

calatorie placuta.

Edited by vektor12, 24 November 2004 - 12:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate