Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transport low-cost

- - - - -
  • Please log in to reply
2382 replies to this topic

#19
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Faza funny e sa ajungi la aeroport si sa-ti spuna aia ca nu mai sint locuri :jeez: din moment ce nu primesti nici un fel de bilet ci doar un cod.
  Nici mie nu prea imi inspira incredere oferte din astea :damn:

#20
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Nu stiu de ce toata lumea este asa de uimita si neincrezatoare intr-un sistem care functioneaza de ceva timp in Occident cu un succes destul de mare...
Daca nu ma inseala memoria totul a inceput de prin Irlanda cu o companie low- prices si s-a extins in mai multe tari din Europa destul de rapid...
Cred ca una dintre cele mai cunoscute companii este EasyJet.
Personal am "recuperat" cativa straini care au venit pe aceasta cale si nici nu incape vorba de avioane care stau sa cada (cum a zis arty :) ) pentru simplu motiv ca nu ar permite nimeni asa ceva...
Alta chestie, in momentul in care ti-ai luat bilet, un loc in avion ai, nu am auzit sa ramai pe afara...
Fara sa fie vreun shmen romanesc la mijloc companiile astea se bazeaza pe urmatoarele chestii:
- biletele luate cu mult timp inainte si chiar imediat inaintea cursei sunt foarte ieftine;
- biletele luate in perioada "normala" in care oamenii deobicei isi cumpara bilete sunt mai scumpe (uneori aproape de cele de la alte companii)
- de foarte multe ori sunt folosite aeroporturi secundare care nu cer taxe la fel de mari precum aeroporturile principale (diferentele dintre Otopeni si Baneasa sunt mari... credeti-ma)
- nu ofera tot felul de "refreshments" de care nici nu ai nevoie defapt in 2-3 ore de zbor
- nu ofera conexiuni ceea ce le permite sa aiba program flexibil si foarte adaptabil la ce clienti au

Poate ar mai fi si alte chestii pe care se bazeaza, dar ideea este ca totul merge si castiga din ce in ce mai mult teren...  Si eu sincer ma bucur de chestia asta... :D

#21
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

Originally posted by Ares

Personal am "recuperat" cativa straini care au venit pe aceasta cale si nici nu incape vorba de avioane care stau sa cada
Nici pe departe. De fapt au avioane noi-noute, de cele mai multe ori, pentru ca sunt si mai eficiente la gaz.

Quote


Poate ar mai fi si alte chestii pe care se bazeaza,
Mai sunt: platesc mai putin personalul. Am citit recent ca un pilot de la Delta sau United ia $250k+ pe an, pe cand unul de la Southwest ia $100k sau mai putin. E chestie de sindicat, sau lipsa unuia...

Quote


dar ideea este ca totul merge si castiga din ce in ce mai mult teren...  Si eu sincer ma bucur de chestia asta... :D

Si eu ma bucur. Ce mi se pare naspa este felul in care isi fac reclama. Cum adica 20 de euro? Pai daca ma duc cu 20 de euro in buzunar, pot sa iau bilet? Nope.

Lucrurile in Europa obisnuiau sa fi mai oneste, cel putin fata de State, unde mananci o masa la restaurant de $25, dar platesti $35...

#22
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
chiar zilele trecute am citit o suita de articole exact pe tema aceasta (in lb germana la http://www.service.r...target_id=10414)
fac aici o sinteza:

ce este mai important: aspectele de securitate sint tratate la fel ca la zborurile obisnuite - atit pe aeroport, cit si in zbor se folosesc aceleasi standarde

probleme sint la preturi, confort si servicii
este important de aflat pretul final, pe linga pretul propriu-zis al calatoriei, trebuie luate in calcul:
- taxele de aeroport,
- alte cheltuieli de deplasare la destinatia finala (de ex asa-zisa cursa de Frankfurt te lasa la un aeroport la 100km de oras)
- cheltuieli datorate pierderii legaturii la urmatoarea cursa - cazare, masa
- taxe suplimentare la bagaje - limitarile si tarifele sint mai mari aici
- locurile cu pret redus trebuie rezervate foarte devreme, deoarece nr de locuri ieftine este limitat, majoritatea locurilor oferindu-se la preturi destul de normale
- taxe de rezervare - prin Internet nu costa, prin telefon la tarife mari (ex 7,5 euro/apel), prin agentii de voiaj la 5-10 euro
- renuntarea la rezervare si stornarea ori nu sint posibile, ori costa mai mult

si calatorii cu bilete ieftine au drepturi - atentie maxima la posibile despagubiri datorate de compania aeriana!

#23
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Sincer, m-ar mira ca o mâna de români sceptici sa dovedeasca dubiosenia unui sistem pe care occidentalii îl folosesc de ani buni. Nu e nimic necurat, e doar o consecinta a economiei de piata, iar noi abia acum dam peste niste aspecte care noua ni se par ciudate. Românii daca vad un pret mic, primul lucru la care se gândesc e "oare ce tzeapa se ascunde ?"  Halal reflex, multumim conducatorilor iubiti care au dresat natiunea.

Mai dau un exemplu, cursele charter. Cred ca putini dintre voi ati mers cu vreun charter special pentru voi. In vest charterul e o banalitate. Insa de multe ori cursa e doar Dus, nu si întors. Si atunci, ca sa nu se întoarca avionul gol, racoleaza rapid niste pasageri, propunând preturi "nesimtit" de mici. Tot se mai strâng niste banuti, decât 0, iar oricum clientii originali ai charterului au platit bine de tot cursa. Daca nu ar baga preturi asa de ridicole, nimeni nu ar pleca de pe azi pe mâine pe nepusa masa cu avionul.

Eu m-am obisnuit cu astfel de oferte, sunt abonat la multe newsletter-uri care semnaleaza astfel de oportunitati. Ieri un prieten a plecat de la Paris la Berlin, cu 25 € dus-întors. Dupa cum spuneam, ocaziile nu prea apar când vrei tu, ci când vor ele. E un compromis, nu poti sa le ai pe toate.

#24
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
www.volareweb.com

De fapt cei 20 $ ( fara taxe de aeroport , tranzit etc..)  sunt 110 Euro drumul dus-intors pana la Venetia . Oricum pretul cam la o treime din cel al companiilor "traditionale" . Avioanele - Airbus A320 arata bine , sunt destul de noi singura problema e ca se sta mai inghesuit :) ( sunt modificate pentru 180 de locuri fata de 140-150 varianta standard ) .. In rest va uram calatorie placuta  ! }:)

#25
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
la o treime de pret..sa fii multumit ca nu au facut 450locuri :)
astept impresii de la primii utilizatori, caci in primavara trebe sa ajung prin italia :)

#26
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Am sapat mai mult, pentru ca si pe mine mã intereseaza.
Dacã îti faci acum rezervare pentru februarie, iesi ieftin:

plecare 10 feb, întoarcere 17feb: pret total 90.47EUR
(pretul de baza este 19.99EUR pe zbor)

plecare 7 feb, întoarcere 21feb: pret total 70.41EUR
(pretul de baza este 9.99EUR pe zbor!)


Nu-i rãu.
Din pacate, o noapte la hotel in Venetia costa mai mult de-atat.

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sa nu stai in Venetia. Stai undeva afara.. e cam la fel de prst ca si conditii insa la un sfert de pret. Deplasarea in oras o faci cu "autobuzele" vaporetto...

eu m'am ars cu venetia...

#28
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

Quote

Originally posted by arty
sa nu stai in Venetia. Stai undeva afara.. e cam la fel de prst ca si conditii insa la un sfert de pret. Deplasarea in oras o faci cu "autobuzele" vaporetto...  

eu m'am ars cu venetia...

In ce fel te-ai "ars", Arty?

In jurul Venetiei sunt tot felul de statiuni litorale, si o gramada de hoteluri cu preturi chiar foarte mici.  Pretul unui abonament pe vaporetto-uri (care sunt veritabile "autobuze" pe apa, dupa cum spunea Arty), e, in schimb, destul de piperat, dar categoric merita, luand in considerare economia pe care o faci la cazare. In schimb, n-am vazut controlori...  :drac: I have spoken like a true Romanian. Dupa parerea mea umila, iesi mai ieftin daca mergi cu o excursie organizata, tour-operatorii au diverse contracte si discount-uri la hoteluri, plus ca ai un ghid care stie unde sa te duca.

#29
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

Originally posted by LoveDemon

In jurul Venetiei sunt tot felul de statiuni litorale, si o gramada de hoteluri cu preturi chiar foarte mici.


Vorbesti din experienta? Ce recomanzi?

Eu n-am dormit in Venetia, am facut un day trip de la Parma, unde am stat la o cunostinta.

#30
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Da, din experienta. Eu am dormit in Lido di Jesolo, care e cam la 40 de minute (cu vaporul) de Venetia, si unde am stat la un hotel de 3 stele cu 30 $/ noapte, 2 persoane, cu mic dejun (continental :( ) inclus (Tahiti se numea). Cam atata era o camera anul asta intr-un hotel parlit cu WC-ul pe hol in Costinesti... Pot sa spun ca hotelul la care am stat oferea ceva mai mult confort, dar... nu cu foarte mult. Era decent, oricum. Cu aer conditionat, balcon, WC cu dus, cartela electronica.
Venetia merita mai mult decat un "day trip". Eu am stat vreo saptamana si tot n-am vazut tot ce voiam sa vad. Oricum, multa lume sta in statiunile limitrofe, hotelurile din Venetia sunt EXTREM de scumpe.

#31
gpp68

gpp68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2004
am intrat pe www.volare.ro sa ma interesez de cursele low-cost ca din cautarile pe internet nu intelesem decat ca sunt ocazionale si nu se stie prea bine cand apar. este oricumsigur ca pretul care apare trebuie interpretat ca "de la". pe www.volare.ro scrie de la 10 euro...
Dar altceva vreau sa intreb
Atunci cand deschizi pagina apare o ferestra in care zice ceva de conditionare zborului de cazare, cam asa
"Zborurile VOLARE AIRLINES sunt in colaborare cu tour operatorul WORLD TRAVEL SRL. Zborurile sunt in regim charter (INCLUSIVE TOUR) si necesita:
- bilet de calatorie dus-intors;
- cazare in Italia;
- asigurare medicala de calatorie;"
ce vrea sa insemne "cazare in Italia" - ca o am asigurat prin rezervare dinainte sau ca trebuie sa mi-o asigure ei?
Tot aici apar si o adresa si telefoane. Inca nu am ajuns acolo, am trimis numai niste mailuri. Calea Mosilor nr.294, sector 2, Bucuresti - ROMANIA Tel.: (+4021) 2123137 ; 2100429 [email protected]; [email protected]

A fost cineva?

#32
popemi

popemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.01.2004
@gpp68..pana la urma ce raspunsuri ai primit?

#33
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by LoveDemon
In ce fel te-ai "ars", Arty?


well, am stat in San marco Square. am platit 235 euro parca pe noapte.... fara mic dejun... lol

baia era multifunctionala.. in sensul ca showerul era deasupra toilet'ului... so am facut cea mai inedita experienta ever... 3 lucruri same time... spalat pe dinti, shower si taking a dump ... same time.

baia era tat de mica ca nu incapeam impreuna cu nevasta'mea impreuna si sa putem face altceva decat sex acolo :)

patul ... cica "king" din brosura s'a dovedit a fi ceva mai lat decat geamantanul meu... unul mediu.

miros de igrasie...  shobolani.. etc. intr'un cuvant... mi'i s'a intors stomacul pe dos.

masa... mi'a fost rau dupa ce am mancat la un restaurant.. care arata cel mai bine si era cea mai multa lume... nu mai zic de preturi.

jecmaneala pe fata....

pt mine venetia SUX ! ce romantism domne'... vreau sa fiu uscat la haine... sa nu miroasa a rânced ORICE, sa am pat sa dorm si mancare buna....

am stat la montencino, asta e o localitate prin tuscany in conditii de n ori mai bune la 15 euro pe zi...

daca vreti sa mergeti in italia va recomand un oras... Milan !!!!

#34
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Milano ???


Cred ca glumesti... e plin de romani nenorociti si marocani...

Ciaorda la greu....

:vomiton:

#35
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Si nu te-ai dus peste aia la receptie mah Arty? Eu ii taveleam de 250 euro de la mergeau fulgii.
Apropos de baie multifunctionala...ce s-e intampla daca stai ca omul pe "tron" si incepe sa pice ape rece pe tine?

#36
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Am zburat ieri cu Volare si am fost jefuit la aeroport de 35 de euro de un agent al asa-zisei agentii World tours. Atentie mare!

Eu am sa ii actionez in judecata pe acesti nemernici. Erau peste o suta de pasageri care au fost astfel jefuiti! Nu mergeti cu Volare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate