Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

CableLink : Modificari ale tarifelor abonamentelor

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Stimati clienti,

Incepand cu data de 6 Noiembrie 2003 au fost aduse anumite modificari abonamentelor Cable Link de la RDS Link.

Informatii suplimentare gasiti la adresa:
http://www.rdslink.r...bonamenteIE.htm

Mentionam ca noua factura care va fi emisa la inceputul lunii decembrie va fi conform cu noua oferta comerciala.

RDS Link
[email protected]

#2
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Am uitat sa intreb:... Daca eu am abonament cablelink 39$ (nelimitat) ce o sa se intample? Sunt si abonat RCS. O sa ma bage automat la CableLink+ sau aia numai daca am pe acelasi contract si televizorul si internetul?...

#3
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
In Craiova au facut alta magarie . Nu puteai sa-ti faci contract cu ei la cable link daca nu aveai contract de TV prin TerraSat ( cumparata de RDS ) . Da , vei plati in continuare 39$ pt. cablelink+.

#4
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Ma "speriasem" cand am vazut subiectul thread-ului, pregatindu-ma pentru cine stie ce miracol...  :(
Banuiesc ca o sa mai am ceva de asteptat....
Dar ca o curiozitate. Ce modificari s-au adus? Eu personal vad ca o sa platesc tot ca pana acum... Cei care nu aveau si TV de la ei platesc mai mult? Daca e asa, atunci mare magarie...

#5
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
s-a bagat la Nelimitat limita de 10Gb; adica Nu mai exista Nelimitat :( Oricum, 10Gb e destul, nu cred ca se poate depasi prea usor... Si eu ma speriasem, dar m-am linistit, au bagat si varianta pentru cei care nu au TV la RCS sa isi puna net dar la super preturile de acolo...

#6
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Au micsorat preturile la depasiri. Abonamentele fara televizor sunt mai scumpe decat daca ai si televiziune de la ei. Trebuie sa fi tare prost pentru a accepta.
10 GB se fac usor deci inca un lucru in minus.

#7
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Oricum e mai bine ca la ASTRAL... adica NELIMITAT dar 5Gb... apoi cica iti micsoreaza viteza de transfer... care tre' sa recunosc ca e VARZA !!!!

deci... be happy... sunt lucruri si mai rele....

:)

#8
zamo_x

zamo_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Originally posted by vladc
Oricum e mai bine ca la ASTRAL... adica NELIMITAT dar 5Gb... apoi cica iti micsoreaza viteza de transfer... care tre' sa recunosc ca e VARZA !!!!

deci... be happy... sunt lucruri si mai rele....

:)


la 5 GB iti limiteaza banda... dar nu am auzit pe nimeni sa se planga de asa ceva...

#9
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Vom mai avea mult de astept pana vor scadea tarifele pentru Internet la noi in tara. :(

Sunt foarte trist si nervos. Ma asteptam la "mica" scadere a abonamentelor si ei au modificat nelimitat cu 10GB. Ca au modificat tarifele pentru depasiri aia e de ochii lumii, ca sa avem un mic motiv de bucurie. :(

In vest se practica niste abonamente foarte mici, iar la noi in loc sa scada abonamentele cresc. Iar serviciile nici macar nu se apropie de cele din vest.

Hai IP-istilor uimiti-ne.

#10
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Aveti idee, acum trebuie sa ma duc iar cu chiatante and stuff sa fac alt abonament?, sau se schimba automat abonamentul in CableLink+ ?

#11
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Probabil te vor anunta pe email dupa ceva timp ... 1 - 2 saptamani - 1 luna. Sincer nu m-ar mira sa "uite" sa te anute. :(

#12
yankey

yankey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.05.2003
Baietii de la rds au facut o magarie. Au taiat abonamentul nelimitat (mai exact l-au urcat la 100$ daca nu ma insel) pentru a stopa file-sharing-ul. Problema este urmatoarea: la un abonament de trafic nelimitat se presupune ca perioada ta de trafic este 8-10 ore pe zi in care rar se intampla sa folosesti latimea maxima de banda. Nu le-a iesit socoteala pentru ca file-sharing-ul poate folosi banda 24 de ore pe zi la latime maxima. Asa ca au ales gaselnita asta pentru ca cine da 100 si de para nu prea e amator de file-sharing.
Explicatia oficiala a RDS: (fara misto) "80% din abonatii cu trafic nelimitat de fapt imparteau conexiunea cu alti utilizatori perturband buna functionare a retelei"

#13
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002

Quote

Originally posted by yankey
Baietii de la rds au facut o magarie. Au taiat abonamentul nelimitat (mai exact l-au urcat la 100$ daca nu ma insel) pentru a stopa file-sharing-ul. Problema este urmatoarea: la un abonament de trafic nelimitat se presupune ca perioada ta de trafic este 8-10 ore pe zi in care rar se intampla sa folosesti latimea maxima de banda. Nu le-a iesit socoteala pentru ca file-sharing-ul poate folosi banda 24 de ore pe zi la latime maxima. Asa ca au ales gaselnita asta pentru ca cine da 100 si de para nu prea e amator de file-sharing.
Explicatia oficiala a RDS: (fara misto) "80% din abonatii cu trafic nelimitat de fapt imparteau conexiunea cu alti utilizatori perturband buna functionare a retelei"


La ce preturi se practica in Romania pentru abonamentele Internet nici nu ma mira ca 2 vecini impart cheltuiala!!!

Calitatea serviciilor in acest moment nu merita mai mult de 50% din pretul actual. Calitatea de ce nu creste? In schimb pretul nu scade!!! Poate in curand va renunta toata lumea .... Se vor aduna 50 de venici, vor pune dolar cu dolar, vor cumpara 1Mbps (reseller, pentru provideri) si atunci nu va fi nici o problema.  :drac:

#14
dreaqulah

dreaqulah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 13.09.2003
Sal!Nu stiu de unde atata optimism la voi...asha o tampenie ca asta facuta de cei de la RDS n-am vazut in viata mea(numai in [Rom]ania se putea asha ceva..). Peste in lume scad tarifele de internet, sunt din ce in ce mai accesibile, la noi exact invers. Pe langa faptul ca serviciile sunt destul de slabe(cica 16k/s garantat, dar este cand vine si ku 2-3k/s si nu de putine ori), mai si profita de lipsa de concurenta si invart clientii asha cum vor ei!!!!Daca vroiau sa introduca cu orice pret limita de trafic, puteau s-o faca doar pt. abonamentele noi, incheiate dupa data de 01.12.2003. Asta asha...ka shi un fel de respect pt. clientii fideli care au scos 46$(cu TVA)/luna din buzunar. De ex. ca shi la Connex: cine a incheiat contract cu cent in weekend, a ramas cu el tot asha shi n-au venit vu tot felul de aberatii, ca sa vezi shi sa nu crezi.....
Oricum eu zic ca in raport cu calitatea serviciilor oferite shi 39$+TVA era mult, dar acum sa te oblige sa dai 100$+TVA pt trafic nelimitat...jenant, jenant, jenant....Oare unde-i limita penibilitatii in tara asta?
Adynis daca tu zici ka 10GB ii destul, eu te anunt ca traficul meu lunar este pe undeva pe la 35-40 GB...
Ca shi incheiere: Nici nu shtiu daca mai exista undeva in Europa la ora actuala conturi de Internet cu trafic limitat!!!Acolo se se pune problema pe cati ani sa se incheie contractul shi in functie de anii de contract si de tipul de conexiune se stabileste pretul, dar in nici un caz traficul nu este limitat.
Pana shi in Ungaria la 60Euro/luna ai internet prin DSL la 512k/s...de ex. un film de 700M il poti copia cam in 1-2 ore max....totusi e ceva diferenta intre 16k/s shi 512k/s...la aproape acelasi pret....
Asta e...concluzie:eu zic ca RDS a facut un mare bullshit, a dat cu stangu'-n dreptu', va pierde multi clienti....cu asha o politica de firma o merita din plin!!!!!!!!!!!!!!!!
:)
______________
birth.chaos.rebirth.ad.infinitum

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
daca va pierde clientzii care se uita doar cat de repede dl un DivX.. oricum nu e nici o problema...

rds a reactzionat economic. daca tzie nu itzi convine, asta e problema ta. ISP'ishtii din romania pierd o groaza de bani din cauza "ispishtilor  de cartier" care revand ilegal traficul. so.. cauza shi efect... iar daca pierd bani inseamna ca nu au bani de investitzii.. banda noua.. etc... so nu te mira

romania este la DL... nu la altceva. oricat de multa banda ar avea la dipozitzie ORICE ISP din lumea asta ar fi floodat imediat de avalansha de warez, divx shi mp3. culmea e ca NU asta e internetul.

daca ai avea ocazia sa vezi statisticile de trafic ale unor datacentere serioase ai intzelege diferentza....

in romania, situatzia este complet invers... shi daca ar fi numai asta ar fi ok.. insa genereaza un sistem de "rasturnare a valorilor" (de care imi vine sa scriu dar nu am timp) ce determina intr'o oarecare masura situatzia de rahat a tzarii....

#16
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
arty, sper sa nu fac o comparatie de kko, dar pe vremea lu' raposatul de ce erau cozi enorme la .. salam de ex. ? ... Ca vanzator de salam, mi s-ar fi parut normal sa-i ridic pretul; Acum nu mai exista cozi enorme la salam pentru ca gasesti peste tot... si bun; E adevarat ce spui, dar s-a intrat intr-un cerc vicios: românii cum prind tzeava, o folosesc; Providerii cum au tzeava folosita o îngusteaza... Ei daca toti ar avea tzeava, s-ar satura de atât folosit download sau/si nu s-ar mai simti diferenta pentru ca am avea de unde...  nu ca altii; E discutabil aici...

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cum zici tu :) eu vad situatzia cu altzi ochi... "internetul romanesc" este caracterizat ca o regula generala de ilegalitatzi, nu exclusiv, exceptziile exista.. intr'atat cat sa confirme regula.

banda ar fi in romania la o adica, mult mai multa decat are nevoie, de accord? ca nu exista practic din cauza downloadului... ce sa zic... inseamna ca cei care fac regulile in retzelistica rumaneasca nu ai snge in ei sa identifice shi sa rezolve realele probleme. sa nu'mi spui mie ca nu se pot eradica sutele de huburi/ftp'uri de distributzie pirata... se pot....

la providerii serioshi shi care au o politica in sensul asta, cum apare un site de ware.. e ras contu shi persoana e raportata spre fbi. dar cum rumania INSASHI este o inshelatorie.. cum ar putea sa ishi denuntze propriile principii, nu ? so, keep cool.. and enjoy...lucrurile pot fi shi mai rau.... decuplarea ro de la internet shi alte chestii care urmeaza... firesc shi logic

#18
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Si-au permis aceasta miscare din cauza monopolului. Daca exista concurenta ar fi marit banda alocata, si au de unde, insa asa au preferat sa sanctioneze clientii. De ce sa aloc mai mult cand pot limita ? Au unde sa se duca ? Raspunsul este nu si lucrurile vor merge in aceeasi directie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate