Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Dial-up Acasa ->Serviciu->Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Am si io o problema. La serviciu am acces la Internet prin cablu :D. O colega de aici tocmai a nascut :cya:  si, deci, sta acasa. Ea vrea sa intre pe internet sa-si mai ia mailul si m-a pus pe mine sa fac in asa fel incat calculatorul meu de la serviciu sa faca un call-back la ea si apoi sa intre pe net. Pe calculatorul meu este instalat win xp professional cu care am reusit sa fac chestia cu call back-ul. Acu' apare problema. Calculatorul colegei se conecteaza la al meu dar pe internet nu poate iesi   :ciocan: . De ce? Ce ar trebui sa fac sa mearga?  :confused:

#2
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003
Incearca un internet connections sharing, pe al tau, vis a vis de modul tau de iesire la net, banuiesc ca tu ieisi pe lan....

#3
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Aici e o retea de 4 calculatoare. Prin unul din ele (al meu) se face iesirea pe internet. Am 2 placi de retea, una pt net care are activat ICS si una pt restul retelei. Toti din retea pot iesi pe net. La ei am pus calculatorul meu ca Gatewy si DNS-urile pe care miu le-au dat astia de la Astral. Toate au IP-uri fixe. Pe calculatorul meu am creat o conexiune dial-up pentru Incoming Conections. Am creat un cont de utilizator pe calculator, am setat ca pt acea conexiune sa se aloce un ip stabilit de utilizatorul remote. Am configurat apoi si celalalt calculator cu Gateway calculatorul meu si DNS-urile de la Astral + am pus un ip fix. Unde am gresit?

#4
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003
Tu vrei sa iasa pe net sau numai sa-si citeasca mailu?

#5
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Pai macar sa-si citeasca mailu'. Stiu, stiu, "de ce ma chinui daca e vorba doar de atat?". Pai daca asa vrea ea. Ea fiind sefa mea. Asa ca...

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
da mai multe detalii despre CUM shi CE merge ...

de ex: pingul merge de la ea? pe TOATE IPurile de pe computerul tau vreau sa spun ...

daca da, inseamna ca undeva e o buba in routare ... treaba cu call-back shi routare merge fain in windows 2000 server (shi probabil shi in 2003) ... pe XP nu incercat ... dar ar trebui sa merga ...

incearca cu un NAT cu netsh ... vezi ca sunt mai multe posturi aici ... cauta netsh pe networking ...

Spor!

#7
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Tyby, cred ca ai atins adevarata problema: pe DialIn (cu sau fara callback) numai Serverele pot asigura routarea catre internet. Versiunile Workstation de la NT4 si 2000 nu pot face acest lucru. Acest lucru l-am testat.

Sub Windows XP nu am incercat nici eu, dar nu cred ca merge: este totusi Workstation, nu Server.

#8
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
So, ce e de facut (in afara de a instala versiunea server, pe care nu o am dar o gases io :D )?  :confused:

#9
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Este posibil sa reusesti folosind WinGate sau PCAnyware. Din pacate eu nu am testat aceste solutii asa ca nu pot garanta ca merg.

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by johnny bravo
So, ce e de facut (in afara de a instala versiunea server, pe care nu o am dar o gases io :D )?  :confused:


se gaseshte usor, numa' ca-i cam scumpa ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate