Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Domain popularity check

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 410
  • Înscris: 22.10.2004
Pe aceasta pagina gasiti un utilitar pentru a verifica linkurile catre site-ul vostru. Interesant este ca se poate filtra rezultatele in functie de PR.
http://www.linkvendo...popularity.html

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
e vechi acel tool

#3
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 410
  • Înscris: 22.10.2004

View Postgumball3000, on Nov 6 2006, 18:35, said:

e vechi acel tool

Si? Dacae vechi nu e bun chiar de nimic?!

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
no comment

#5
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 19.05.2004
http://www.thelinkpop.com/
http://www.linkpopularity.com/
http://www.seo-guy.c...-popularity.php
http://www.123seotoo...ers/popularity/

Vechi toate..trebuie doar sa stii cum sa le folosesti.

#6
flory90

flory90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 22.10.2006
vechi da' bune !

multumiri krumel si altrixd !

#7
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 15.08.2006

View Postaltrixd, on Nov 6 2006, 19:02, said:

Si? Dacae vechi nu e bun chiar de nimic?!

Mai bine ai / ati incerca sa puneti un tool capabil sa aprecieze valoarea unui link din punctul de vedere al unui motor de cautare. Ma refer la ce considera motoarele de cautare ca fiind link-uri naturrale (adica create de catre vizitatori) si link-uri artificiale (adica ale webmaster-ului sau unei firme SEO), :boxing:  plus multe alte elemente valoroase ce tin de link-uri...

#8
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 410
  • Înscris: 22.10.2004

View Postppscsilvius, on Nov 8 2006, 00:46, said:

Mai bine ai / ati incerca sa puneti un tool capabil sa aprecieze valoarea unui link din punctul de vedere al unui motor de cautare. Ma refer la ce considera motoarele de cautare ca fiind link-uri naturrale (adica create de catre vizitatori) si link-uri artificiale (adica ale webmaster-ului sau unei firme SEO), :boxing:  plus multe alte elemente valoroase ce tin de link-uri...

De ce nu ne impartasesti tu un asemenea tool? Uite intr-un alt post, de care imi cer scuze ca a fost postat separat iti si arata ce PR au site-urile respective. Ma gandesc ca ori nu s-a prins inca google ca este un site linkfarm ori inca mai este valabil daca are un PR mai mare. Un tool care sa-ti analizeze fiecare pagina individual este oarecum greu de gasit, eventual manual daca faci review la linkurile care arata spre tine.

#9
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 15.08.2006
Crezi ca nu-l postam deja daca eram in posesia lui? Mai ales ca militez (si uneori am probleme) pentru informatie GRATIS? ;)

Editat de ppscsilvius, 08 noiembrie 2006 - 10:33.


#10
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 19.05.2004

View Postppscsilvius, on Nov 8 2006, 00:46, said:

Mai bine ai / ati incerca sa puneti un tool capabil sa aprecieze valoarea unui link din punctul de vedere al unui motor de cautare. Ma refer la ce considera motoarele de cautare ca fiind link-uri naturrale (adica create de catre vizitatori) si link-uri artificiale (adica ale webmaster-ului sau unei firme SEO), :boxing:  plus multe alte elemente valoroase ce tin de link-uri...
ppscsilvius din propria ta "experienta" tool-urile respective ce apreciaza?

#11
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 15.08.2006

View PostKrumel, on Nov 8 2006, 11:46, said:

ppscsilvius din propria ta "experienta" tool-urile respective ce apreciaza?
Nu cred ca am inteles exact intrebarea... Solicit lamuriri! :blink:

#12
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 19.05.2004

View Postppscsilvius, on Nov 8 2006, 00:46, said:

Mai bine ai / ati incerca sa puneti un tool capabil sa aprecieze valoarea unui link din punctul de vedere al unui motor de cautare. Ma refer la ce considera motoarele de cautare ca fiind link-uri naturrale (adica create de catre vizitatori) si link-uri artificiale (adica ale webmaster-ului sau unei firme SEO), :boxing:  plus multe alte elemente valoroase ce tin de link-uri...
Tool-urile respective ce apreciaza? Din ce punct de vedere fac aprecierile acele tool-uri?
Intrebari retorice: tool-urile dau rezultate datorita motoarelor de cautare, folosind motoarele de cautare. Deci aprecierile sint facute dpdv al unui motor de cautare.

Nu mai zic ca motoarele de cautare nu selecteaza rezultatele in functie de criteriile insitate de tine. Sint mult mai multe...

Daca vrei..poti sa mai soliciti o explicatie...dar nu fi sigur ca o sa o obtii.

#13
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 15.08.2006

View PostKrumel, on Nov 9 2006, 12:49, said:

Tool-urile respective ce apreciaza? Din ce punct de vedere fac aprecierile acele tool-uri?
Intrebari retorice: tool-urile dau rezultate datorita motoarelor de cautare, folosind motoarele de cautare. Deci aprecierile sint facute dpdv al unui motor de cautare.

Nu mai zic ca motoarele de cautare nu selecteaza rezultatele in functie de criteriile insitate de tine. Sint mult mai multe...

Daca vrei..poti sa mai soliciti o explicatie...dar nu fi sigur ca o sa o obtii.
Eu ma refeream la tool-uri care fac diferenta intre link-urile create de webmaster (sau firma SEO) si link-urile create de vizitatori. De exemplu link-urile webmasterului (sau firmei SEO) pot fi aflate pe baza adresei de mail in urma statisticilor. Dar link-urile vizitatorilor presupun adrese de mail sau useri diferiti...

View PostKrumel, on Nov 9 2006, 12:49, said:

Daca vrei..poti sa mai soliciti o explicatie...dar nu fi sigur ca o sa o obtii.
Nu stiu ce vrei sa demonstrezi cu asta... :vampire:

#14
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 19.05.2004
Nu vreau sa demonstrez nimic. Tu demonstrezi ca nu stii despre ce vb. Si doar pe forumul asta..si nu e doar parerea mea.

Care sint link-urile create de vizitatori si care de webmasteri?

Poate o definitie aproximativa ti-ar prinde bine:

Quote

Domain Popularity

More important by now than the link-popularity is the domain-popoularity. To the mere number of links the number of domains, which are linking to the website, come into play.

In contrast to the Link Popularity, only the domains have influence on the ranking. Therefore typical Forum-Footerlinks are getting increasing uninteresting.

Many search-engine-optimizationers see the determining creterion for the ranking in big search engines in the domain popularity.

Another important creterion ist he IP-popularity. It is assumed that search engines as Google evaluates links from many different domains much better and stronger.

Sursa

Ce zici...? Se leaga cu cele spuse de tine?
Demonstreaza.

#15
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 15.08.2006

View PostKrumel, on Nov 9 2006, 22:22, said:

Nu vreau sa demonstrez nimic. Tu demonstrezi ca nu stii despre ce vb. Si doar pe forumul asta..si nu e doar parerea mea.
Sa te lamuresc: Poti sa ai 1 milion de link-uri, poti fi considerat spammer daca majoritatea vin insotite de cateva zeci de adrese de mail sau conturi; dar poti sa fi considerat ca o autoritate in domeniu daca aceste link-uri vin alaturi de nu stiu cate sute de mii de conturi. Plus ca se mai ia in calcul si renumele contului de mail (una e sa fie al firmelor de duzina, alta e sa fie al unei corporatii sau societati multinationale @aig....., @bmw...., etc.)

Iar despre stilul tau inconfundabil de a-i aborda pe cei care nu fac parte din gasca ta de optimizatori... ce pot sa zic, decat ca... nu e frumos. Am pretentii de la cineva care demonstreaza lumii ca Iasiul are oameni de valoare si poarta cu succes numele acestui oras dincolo de frontierele Romaniei.
Bafta Krumel! :whistling:  :first:

Editat de ppscsilvius, 10 noiembrie 2006 - 07:28.


#16
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 19.05.2004
Sint lamurit..la furat cu SEO, dar primul la aberatii.

Adresele de email nu au nici o treaba cu link-urile catre un site.

Ceea ce se calculeaza pentru popularitatea unui site, e link-ul si nu adresa de email.


Cred ca e o conspiratie in jurul tau...sau traiesti intr-o zona in care informatiile pe care le citesti sint pe dos.


Cat despre "gasca mea de optimizatori"...ai vrea tu sa faci parte din ea. Nu si eu.

Imi pare rau sa repet...dar chiar esti incepator..asa cum descrii si articolele tale ca fiind pentru incepator....doar ca e de pe alta planeta ceea ce "cunosti" tu.


As vrea ca sa raspunzi mai degraba la subiectele topicurilor si sa nu dai raspunsuri "vizionare".


Pretentiile poti sa ti le pastrezi..nu sintem cunoscuti ca sa ai pretentii la mine.

E al n topic pe care il strici prin necunostintele si aberatiile tale.

Poate reusesti sa te abtii.
:worthy:

#17
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 15.08.2006
Sint lamurit..la furat cu SEO, dar primul la aberatii.

De data asta tu aberezi acuzandu-ma in necunostinta de cauza

Adresele de email nu au nici o treaba cu link-urile catre un site.

Ba au, atunci cand link-urile vin din directoare, forum-uri sau alte surse ce presupun realizarea unui cont in care sta si adresa de mail a celui care a inscris link-ul.

Ceea ce se calculeaza pentru popularitatea unui site, e link-ul si nu adresa de email.

Eu ma refeream la calitatea link-urilor, incercand sa subliniez pentru a nu stiu cata oara ca foarte importanta este calitatea link-urilor, nu numarul acestora... O sa scriu un articol despre PR, in care voi pune pe multi sa se intrebe daca PR este sau nu o "cursa de soareci"...


Cred ca e o conspiratie in jurul tau...sau traiesti intr-o zona in care informatiile pe care le citesti sint pe dos.

Cat despre sursele mele de informare... si-ar dori multi de pe acest forum sa aiba acces la surse ca ale mele, si... stiu foarte bine ceea ce scriu: si cred ca o demonstreaza si pozitiile site-ului meu pe MSN, Google si Yahoo - si are PR 0, frate... (crezi ca am pus aiurea poza la avatar cu pestele in jurul pisoiului???)

Imi pare rau sa repet...dar chiar esti incepator..asa cum descrii si articolele tale ca fiind pentru incepator....doar ca e de pe alta planeta ceea ce "cunosti" tu.

Articolele mele vizeaza piata SEO (ma refer la documentare) si am considerat ca suna mai atractiv "Articole SEO incepator" decat alte variante... Tine de marketing, Krumel. Si... nu sunt de pe alta planeta, doar am alte surse de informare, Krumel; poate ca din acest motiv ma acuzi de furt, si aberatii - pt ca multe lucruri sunt convingeri pentru tine, si multi altii, si pare imposibil, de necceptat ca aceste convingeri legate de SEO sa fie acum adevaruri partiale. Pentru mine SEO inseamna a optimiza in slujba Vizitatorului, ceea ce e suficient pentru a fi apreciat pozitiv si de motoarele de cautare...

As vrea ca sa raspunzi mai degraba la subiectele topicurilor si sa nu dai raspunsuri "vizionare".

Eu raspund ontopic, doar ca mai atrag atentia la multele greseli care se fac (mai mult sau mai putin fondate, dar au samburi de adevar). Poate ca deranjez pe unii sau... poate in pasiunea mea arunc pe forum-uri lucruri care ar trebui sa ramana "secrete"...


Pretentiile poti sa ti le pastrezi..nu sintem cunoscuti ca sa ai pretentii la mine.

Vad ca la tine tine de natura sa creezi discutii pe forum-ul asta; iti repet si acum: uneori si unii moderatori ar mai trebui sa reciteasca regulamentul SP:
Indatoririle moderatorilor:
- sa aiba o atitudine toleranta fata de useri si sa-i AJUTE sa-si rezolve problemele
- sa NU se certe cu userii
..................... etc.

E al n topic pe care il strici prin necunostintele si aberatiile tale.

Poate reusesti sa te abtii.
:worthy:
[/quote]


Mai lasa-i si pe altii sa se exprime, te rog. (Nu e valabil pentru prietenii tai patroni de firme ce ofera si servicii SEO, ce fac intelegeri cu tine...)

Si, in trecut (inainte sa ma pui pe liber 20 zile) afirmai ca nu esti patron SEO, dar asta ce este? [url="http://www.seo-point.com/servicii-seo"]click[/url]

Nu ai observat ca de oricate ori postez ceva pe acest forum vi tu sa ma corectezi (?) si sa-ti dai cu parerea (in stilul tau inconfundabil) si topicul respectiv se rezuma la noi doi in cea mai mare parte? Forum e al membilor si asa ar trebui sa ramana, nu al unor moderatori care se comporta de parca ar patrona SP...

Imi cer scuzele de rigoare atat in fata ta cat si a celor pe care i-am deranjat (direct sau indirect) dar cred ca acest forum ar trebui sa raman forum, nu o galerie din Ghencea...

Editat de ppscsilvius, 10 noiembrie 2006 - 14:24.


#18
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 19.05.2004
ppscsilvius o cam dai intoarsa..sau ai probleme de exprimare.

Te refereai la calitatea link-urilor si nu la numarul lor...daca ai fi zis asta din prima te-as fi aprobat..dar ai aberat pe tema adreselor de email. Vb. de calitatea link-urilor sau de adresele de email?

Recitez:

Quote

Domain Popularity

More important by now than the link-popularity is the domain-popoularity. To the mere number of links the number of domains, which are linking to the website, come into play.

In contrast to the Link Popularity, only the domains have influence on the ranking. Therefore typical Forum-Footerlinks are getting increasing uninteresting.

Many search-engine-optimizationers see the determining creterion for the ranking in big search engines in the domain popularity.

Another important creterion ist he IP-popularity. It is assumed that search engines as Google evaluates links from many different domains much better and stronger.

Explicatie mot-a-mot:

Popularitatea unui domeniu tine de calitates link-urilor ce treimit catre un domeniu si evident si de numarul lor, al celor ce au o calitate buna. Cu cat ai mai multe link-uri catre un domeniu cu o calitate marita, cu atat popularitatea unui domeniu creste.

Acum ce ai spus tu despre un stool care sa "faca diferenta intre link-urile create de webmaster (sau firma SEO) si link-urile create de vizitatori. "
Intrebarea fireasca, la care nu ai dat un raspuns ci dimpotriva ai deviat la disctuiile despre mine, era: "Care sint link-urile create de vizitatori si care de webmasteri?"

Deci poate imi explici inca de ce daca ai vrut sa spui ca defapt calitatea link-urilor conteaza, ai precizat ca
"majoritatea vin insotite de cateva zeci de adrese de mail sau conturi; dar poti sa fi considerat ca o autoritate in domeniu daca aceste link-uri vin alaturi de nu stiu cate sute de mii de conturi."

Ibl-urile nu se raporteaza la adrese de email. NU ai un backlink dintr-o adresa de email. Link-ul de pe care provine un IBL nu e influientat de contul de pe forum sau director, ci de link-ul paginii pe care e IBL-ul.

Apoi, pentru "cunostintele tale", lucru pe care il stie probabil jumate din userii Softpedia care frecventeaza aceasta sectiune: listarea la o cautare si pozitionarea dupa o cautare nu e legata de Page Rank. Sa nu uiti asta "frate".

Sper ca partea ontopic sa o fi inteles.

Parte offtopic:

Eu nu te acuz de nici un furt, poate doar de o lipsa de inspiratie atunci cand ai ales sa faci "articole seo". Indiferent ca sint ptr incepatori sau nu.

Eu iti sigerez ca ceea ce detii tu ca experienta, cunoastere, informare in SEO..e gresit si ca aberezi. Lucrul asta se vede din reactiile comunitatii care de multe ori ti-a sigerat ca gresesti in anumite privinte.

Daca o sa ai curiozitatea sa cauti o firma cu numele Seo-point o sa ai neplacuta surprindere ca ea nu exista. E un domeniu luat de un prieten bun de al meu, cu care am postat articole seo. Crearea de articole seo mi-a adus clienti care au citit acele articole si au dorit servicii de la noi. In plus au dorit afisata o lista de preturi.
Ai mai facut odata o acuzatie ca dau voie prietenilor mei sa posteze link-uri pe acest forum..ca fac parte din gasca mea.

Sint un dictator in fata ta..si esti un neindreptatit.

Fa diferenta dintre un prestatori de servicii (fara acte) si o firma (cu acte). Daca poti...
Apoi, faptul ca fac parte dintr-o comunitate seo (Seopedia), ca sint editor DMOZ sau ca particip la alte proiecte asemanatoare..nu inseama ca am o gasca de optimizatori. E o viziune deasemenea de tot rasul in minte ta. Oameni au firmele si treburile lor. Forumul e un loc de discutii si de aflare a unor informatii..nu e scara unui blog in care se fac combinatii.


Ar trebui sa stii ca pe Internet nu prea exista secrete..Internet defapt insemnad, sau avand la baza principiul de sharing. Nu poti sa ai alte surse decat mare noastra majoritate, mai ales prin faptul ca cei mai buni oameni stau pe site-urile des vizitate. Nici macar cele care sint inaccesibile vizitatorilor nelogati sau trebuie sa plateasca o taxa pentru inscriere, nu au prea multe secrete.

Dar tu le ai...


Quote

Indatoririle moderatorilor:
- sa aiba o atitudine toleranta fata de useri si sa-i AJUTE sa-si rezolve problemele
- sa NU se certe cu userii..................... etc.

Fata de tine am o atitudine mai mult de cat toleranta.
Iti si explic de ce: multi useri care intra pe sectiunea asta raporteaza posturile tale ca fiind calomnioase sau ca facand spam - pentru care ai luat 20 de zile suspend.  Crezi ca la numarul de raporturi la adresa ta, nu sint destul de tolerant din moment ce ai luat doar un suspend pentru link in semnatura?

Vezi cate thread-uri contin posturi de ale mele in aceasta sectiune si vezi apotul meu. NUmara posturile tale si fa un calcul.

Sa ma scuzi, daca in mintea ta conspirativa discutiile astea sint certuri.... Dar..in multe posturi nu tratezi subiectele postate, ci doar deviezi de la subiect. Tu atragi atentia asupra unor lucruri postate gresit pe acest forum...tu ce crezi ca eu fac? Sau doar tu vezi greseli..tu nu gresesti?

Ca moderator, imi exercit rolul de a arbitra unele discutii (daca e cazul) sau de a evita spam-ul pe forum.
Ca user al acestui forum imi exercit dreptul (prin experienta pe care o am in domeniul asta) de a avea o parere postata pe forum sau de a contraria anumite discutii pe care le consider gresite ca informatie.

Hai sa fac o lista ironica la adresa ta cu prietenii mei patroni de firme SEO: miromulus, preacher, Cristian Mezei, Razvan Pop, Erwin, sandossu. Lista poate continua..cei care nu fac parte din lista sa nu se supere...sinteti in lista mea oricum :)

Ce zici? Lucram toti impotriva ta, sintem supusi unui singur om si incercam sa te denigram pe tine si secretele tale.


Inca un lucru, oricand te simti neindreptatit sau abuzat de modul meu de a modera aceasta sectiune poti face raport administratorilor acestui forum. E cu mult mai bine decat sa aberezi despre, firmele mele, amicii din gasca sau sursele tale secrete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate