Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

de ce tine semnalul utp doar 100m?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Stiu ca semnalul pe un cablu UTP "tine" 100 m.
De ce? Cine limiteaza aceasta distanta?
Care e explicatia fizica a pierderii de semnal?
Care e viteza luminii si legatura ei cu viteza semnalului pe cablu?

[am primit un raspun la intrebarea asta, dar nu mi se pare adevarat... v-o spun dupa ce-mi raspundeti ca sa nu influentez explicatiile voastre :0 ]

#2
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Nu cred ca tine de semnal pt ca la UTP semnalu pe care il ai la 90 m il ai si la 10 m pe cand la BNC peste 120-130 m e bine sa ai un ampificator de semnal. DE CE e limitata la 100 m nu stiu.

#3
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
Nu este vorba de pierderea intensitatii semnalului. Este vorba de timing-urile de propagare si frecventa de modulatie, care la UTP sunt calculate pentru maxim 100m (merge si mai mult cateodata).  La Gbit merge la 25 de m pe cupru.

#4
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Originally posted by sigxcpu
Nu este vorba de pierderea intensitatii semnalului. Este vorba de timing-urile de propagare si frecventa de modulatie, care la UTP sunt calculate pentru maxim 100m (merge si mai mult cateodata).  La Gbit merge la 25 de m pe cupru.

La Gbit merge la 25 de m pe cupru

Uite ... ai spus ceva ce seamana cu explicatia primita de mine... doar ca e cu 5 m mai mica...
ia explica ce e cu astia 25 m? te rog

si ce e aia "timing de propagare"?

#5
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Semnalul UTP "merge" si la mai mult de 100 m... eu am 120 m distanta de switch si trag fara probleme la 5-6 MB/sec (mai mult nici nu poti din cauza vitezei reduse a hdd-ului de a scrie.
Cred ca tine chiar si pana la 130-140 m cu putin noroc, dar risti sa ai pierderi de pachete "pe drum"... 100 m iti garanteaza producatorii ca transferul merge "smooth" fara pierderi... mai mult de atat este riscul tau

#6
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Originally posted by Bertino
Semnalul UTP "merge" si la mai mult de 100 m... eu am 120 m distanta de switch si trag fara probleme la 5-6 MB/sec (mai mult nici nu poti din cauza vitezei reduse a hdd-ului de a scrie.
Cred ca tine chiar si pana la 130-140 m cu putin noroc, dar risti sa ai pierderi de pachete "pe drum"... 100 m iti garanteaza producatorii ca transferul merge "smooth" fara pierderi... mai mult de atat este riscul tau

asta e vrajala comerciala, eu intreb de calculul pe care l-a facut producarorul de a ajuns la concluzi ca nu merge mai mult de 100 m.

Va spun ce explictie am primit eu:
cica viteza impulsului electric pe fir este de ~400.000 km/s si din care ar rezulta ca pleaca un pachet la 30 m fata de precedentul pe fir... daca distanta ar fi mai amre de 100 nu ar avea timp placa mea de retea sa astepte confirmarea de la cealalta placa de retea ca a primit pachetul...

dar dupa mine ... care e vaza cu 30 m? adica fac coada pachetele pe fir? lasati-o moarta ca nu e o strada din bucuresti unde se aduna masinile la stop... alea sunt impulsuri electrice... si eu nu am fazut curent electric care sa stea pe fir...

exagerand un pic am putea spune ca in timpul transmisiei daca taiem brusc legaturile la ambele capete am ramane cu 3 sau 4 pachete pe fir nu? (la 10 m 40m si 70 SAU 5m 35m 65m 95m).

daca e posibil asa ceva.... :confused:

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
toata tehnica asta complicata a transmisiilorprin diverse medii se bazeaza pe unde EM ...

acu, pentru UTP - Ethernet explicatzia este simpla ... shi e intr-adevar de timing ... sau mai bine spus de time-out ... exista nishte "biti de control" si de negociere pe care device-urile ii schimba intre ele ... si au timpi limita in care trebuie sa se faca aceste "schimburi" ... daca timpii sunt depashitzi - pachetele sunt retransmise over & over shi pana la urma retzeaua moare ...

S-a calculat (in functzie de caracteristicile cablului cat5, de frecventza semnalului, interferentze, campuri etc - shi de timpii de mai sus, evident) ca distantza SIGURA la care merge eth 100 mbps este de 100 M ... shi s-a facut un standard ...

Cam asta-i povestea ... poate voi intra in detalii mai tehnice, dar nu acum ... oricum Google e plin de raspunsuri ... try ...

#8
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
Andrei, nu ai "vazut" curent electric care sa "stea" pe fir din doua motive:
1. Curentul electric este invizibil :)
2. Daca ai fi vizibil, cred ca acuitatea ta vizuala nu poate urmari ceva ce se deplaseaza cu 300000km/sec, nu?

Propagarea curentului printr-un cablu se face prin migrarea electronilor dintr-un atom in altul al metalului, practic o ionizare din aproape in aproape.
Se injecteaza electroni printr-un capat, atomii de acolo tind sa ajunga stabili din nou si imping catre capatul mai putin negativ, deci catre urmatorii atomi, astia iar se chinuie sa scape de surplus si, in final, electronii ies pe capatul celalalt al cablului. Viteza de propagare este, aproximativ, viteza luminii in vid (~300000km/s) si variaza in functie de compozitia chimica a conductorului.
In concluzie, daca tai un cablu in timpul transmisiei INSTANTANEU (timpul de taiere->0) vei "vedea" pachetele venind catre tine.

#9
docxp

docxp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.06.2003
Am sa iti dau sa citesti varianta oficiala CISCO , de ce lungimea maxima recomandata este de 100 m, sper sa ai rabdare sa citesti, este cea mai precisa descriere pe care cred ca o poti primi:

Network latency


Latency, sometimes called delay, is the time a frame (or a packet) takes to travel from the source station (node) to its final destination on the network. It is important to quantify the total latency of the path between source and destination for LANs and WANs. In the specific case of an Ethernet LAN, understanding latency and its effect on network timing is crucial to determining whether CSMA/CD for detecting collisions and negotiating transmissions will work properly.

Latency has at least three sources. First, there is the time it takes the source NIC to place voltage pulses on the wire and the time it takes the receiving NIC to interpret these pulses. This is sometimes called NIC delay (it is typically around 1 microsecond for 10BASE-T NICs).

Second, there is the actual propagation delay as the signal takes time to travel down the cable (it is typically about .556 microseconds per 100 m for Cat 5 UTP). The longer the cable, the more propagation delay. Also, the slower the nominal velocity of propagation (NVP) of the cable, the more the propagation delay.

Third, latency is added according to which networking devices are added in the path between the two communicating computers. The devices may be Layer 1, 2, or 3. How the devices are configured may also add to the latency. The actual transmission time (the duration of the host actually sending bits) must also be included in understanding timing on networks.

Latency does not depend solely on distance and number of devices. For example, if three properly configured switches separate two workstations, the workstations may experience less latency than if two properly configured routers separated them. This is because generally routers conduct more complex and time consuming decision making functions (recall that routers are Layer 3 devices and look at more encapsulation data than Layer 2 switches do)


Ethernet 10BASE-T transmission time


All networks have what is called a bit time or a slot time. Many LAN technologies, such as Ethernet, define a bit time as the basic unit of time in which one bit can be sent. In order for the electronic or optical devices to recognize a binary 1 or a binary 0 (zero), there must be some minimum duration during which the bit is on or off.

Transmission time equals the number of bits being sent times the bit time for a given technology. Another way to think about transmission time is as the time it takes a frame to actually be transmitted (small frames take a shorter amount of time, large frames take a longer amount of time to be transmitted). The table shows the transmission times for four different 10BASE-T frame sizes.

Each 10 Mbps Ethernet bit has a 100 nanosecond (ns) window for transmitting (the bit time). A byte equals eight bits. Therfore, one byte takes a minimum of 800 ns to transmit. A 64-byte frame (the smallest allowable 10BASE-T frame, so that CSMA/CD will work properly) takes 51, 200 ns, or 51.2 microseconds, to transmit (64 bytes at 800 ns per byte equals 51, 200 ns and 51, 200 ns divided by 1000 equals 51.2 microseconds). Transmission time of an entire 1000-byte frame from the source station requires 800 microseconds just to complete the frame. The time at which the frame actually arrives at the destination station depends on the additional latency (delay) introduced by the network. This latency is due to NIC delays, propagation delays, and Layer 1, 2, or 3 device delays.



Ce zic ei despre 10BASE-T este cam la fel si la 100.

Numai bine.

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Good job ... cu atat mai mult cu cat m-ai scapat pe mine de treaba :D

10x!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate