Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Privacy feature - blocare apel/sms primit de la un nr anume

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
gsmatei

gsmatei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.03.2006
Salut

Ma aflu intr-o situatie super enervanta : cineva ma hartuieste cu sms-uri si apeluri de la 2 nr de mobil (vodafone si zapp).

Imi puteti da niscava sfaturi pls :
1. exista vre-un telefon care are poate bloca/ignora apeluri/sms primite de la un nr anume? care sunt acelea?
2. exista o alta metoda de a "rezolva" astfel de situatii?

Hai mercic mult

#2
hewlit

hewlit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.05.2005
ai 2 solutii:

#1[] daca ai un telefon cu platforma symbian poti sa instalezi un program care iti respinge automat apelurile de l aun anumit nr fara sa te deranjeze. cu alte cuvinte programul ii inchide telefonul tipului/tipei fara ca tu sa stii.


#2[] suni la operatorul tau si ii spui ca te hartuieste un tip/tipa cu nr de tel (alea care te tot suna pe tine) si ei il vor telefona inapoi si il/o vor anunta ca daca continua sa te sune va fi dat/data in judecata ceea ce se va si intampla.
sau ei pot sa ii blocheze defionitiv accesul catre nr tau de telefon.


eu iti sugerez a doua solutie. e mult mai diplomata si nu te mai chinui cu alte programe si instalari + setari.

#3
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
1.Doar pt un singur nr nu cred ca exista.
2.Iti creezi noi mesaje pe care nu le trimiti, astfel cartela ajunge la capacitatea mximia de stocare SMS si in consecinta daca nu stregi din mesaje nu vei mai putea primi noi mesaje.
3.Mai nou am vazut pe WEBCARE (deci orange) o optiune da a accepta/timite mesaje SMS. Nu stiu sigur daca la asta se refera dar e o solutie. Insa daca respectivul iti timite MMS cu text atunci cred ca varianta 3 pica deoarece, CRED ca, optiunea se refera doar la SMS nu si la MMS. Si atunci pentru a rezolva si  problema MMS-ului aplici punctul 2. Desigur MMS poate trimite daca are tel setat tu la fel etc.......
4. Nu stiu daca functioneaza....iti stergi nr. de SMS CENTER. Desigur inainte de al sterge ti-l notezi ca sa-l poti reintroduce ulterior.
5. Pentru blocare apeluri ,depinde de tel. Intri in meniul telefonului la setari apeluri, interzise, apoi apeluri  primite, si vezi ce poti bloca de acolo. Aici ar trebui sa scriu romane ca sa-ti explic endetail ce faci cu cele 2 nr in raport cu restul nr din agenda. Oricum nu scapi ,ca daca as fi in locul respectivului ti-as da cu anonimat si atunci as trece de toate restrictiile impuse te tel...........
Toate variantele pentru SMS au un dezavantaj ele se aplica la toate numerele si daca ulterior refolosesti  SMS, SMS-urile trimise de respectivul iti vor fi trimise automat asa ca nu scapi de ele in final.....
Acum nu stiu ce probleme ai cu repectivul(a) si cat esti de tare din punct de vedere psihic insa SMS-urile se poate sterge si fara sa le citesti......... Asa ca nu-i cine stie ce.
Bafta....... si nu uita, intr-un tarziu se va plictisi si repectivul(a) si va renuta......de buna voie.

Edited by crisstian, 30 October 2006 - 11:32.


#4
gsmatei

gsmatei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.03.2006

View Posthewlit, on Oct 30 2006, 12:10, said:

ai 2 solutii:

#1[] daca ai un telefon cu platforma symbian poti sa instalezi un program care iti respinge automat apelurile de l aun anumit nr fara sa te deranjeze. cu alte cuvinte programul ii inchide telefonul tipului/tipei fara ca tu sa stii.
#2[] suni la operatorul tau si ii spui ca te hartuieste un tip/tipa cu nr de tel (alea care te tot suna pe tine) si ei il vor telefona inapoi si il/o vor anunta ca daca continua sa te sune va fi dat/data in judecata ceea ce se va si intampla.
sau ei pot sa ii blocheze defionitiv accesul catre nr tau de telefon.
eu iti sugerez a doua solutie. e mult mai diplomata si nu te mai chinui cu alte programe si instalari + setari.


Mercic.
Zi si facut:
am sunat la vodafone (am abonam vodafone) si raspunsul lor a fost ca : nu se poate restrictiona primirea de apeluri/sms de la un nr sau mai multe (indif de retea) de catre un abonat vodafone. cica nu este corect pentru ca vodafone si-a luat un angajament fata de toti abonatii. Nu prea am inteles ce leg are asta cu faptul ca eu, tot abonat al vodafone fiind, nu mai vreau sa primesc apeluri/sms de la altii dar tipa nu s-a lasat si singura recomandare facuta a fost : sa merg la politie sa depun plangere de hartuire. Yeah right. :puke:

Deci Vodafone, la faza asta, fara cuvinte.....


Mercic mult de sfaturi. Daca imi mai poti oferi ceva info despre aplicatia de la punctul 1 as aprecia tare mult.

View Postcrisstian, on Oct 30 2006, 12:30, said:

1.Doar pt un singur nr nu cred ca exista.
2.Iti creezi noi mesaje pe care nu le trimiti, astfel cartela ajunge la capacitatea mximia de stocare SMS si in consecinta daca nu stregi din mesaje nu vei mai putea primi noi mesaje.
3.Mai nou am vazut pe WEBCARE (deci orange) o optiune da a accepta/timite mesaje SMS. Nu stiu sigur daca la asta se refera dar e o solutie. Insa daca respectivul iti timite MMS cu text atunci cred ca varianta 3 pica deoarece, CRED ca, optiunea se refera doar la SMS nu si la MMS. Si atunci pentru a rezolva si  problema MMS-ului aplici punctul 2. Desigur MMS poate trimite daca are tel setat tu la fel etc.......
4. Nu stiu daca functioneaza....iti stergi nr. de SMS CENTER. Desigur inainte de al sterge ti-l notezi ca sa-l poti reintroduce ulterior.
5. Pentru blocare apeluri ,depinde de tel. Intri in meniul telefonului la setari apeluri, interzise, apoi apeluri  primite, si vezi ce poti bloca de acolo. Aici ar trebui sa scriu romane ca sa-ti explic endetail ce faci cu cele 2 nr in raport cu restul nr din agenda. Oricum nu scapi ,ca daca as fi in locul respectivului ti-as da cu anonimat si atunci as trece de toate restrictiile impuse te tel...........
Toate variantele pentru SMS au un dezavantaj ele se aplica la toate numerele si daca ulterior refolosesti  SMS, SMS-urile trimise de respectivul iti vor fi trimise automat asa ca nu scapi de ele in final.....
Acum nu stiu ce probleme ai cu repectivul(a) si cat esti de tare din punct de vedere psihic insa SMS-urile se poate sterge si fara sa le citesti......... Asa ca nu-i cine stie ce.
Bafta....... si nu uita, intr-un tarziu se va plictisi si repectivul(a) si va renuta......de buna voie.



Mercic mult.
Oarecum ai dreptate. Pot sterge acele sms fara sa le citesc dar exact asta este cel mai stresant : IAR A MAI SCRIS UNU' !!! plus ca si acasa si la munca imi zbarnaie mereu telefonul si daca astept un apel/sms important si vad ca defapt a venit iara sms de la "saracie" ma apuca toti nervi (cred ca sunt si eu cu ei la pamant). Cat de spre plictiseala, hm, mi-e teama ca ma face la faza asta, pt ca ista poveste dureaza de aprox o luna deja si nici nu pare sa se linisteasca.

So, legat de punctul 5 daca ai niste modele pe care mi le poti recomanda as aprecia tare mult (preferabil NOKIA) iar legat de setari daca nu ma voi descurca poate intr-o zi iti vei face un pic de timp sa-mi dai niste hinturi.

merci inca o data

#5
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Unele tel Samsung au sigur posibilitatea de a bloca apeluri/sms de pe anumite nr, la tel cu symbian e usor, instalezi o aplicatie. Sau poti sa mai faci ceva, faci un grup, sau iti treci cele 2 numere in agenda si le aloci un sunet de apel (iti faci tu unul care sa nu sune).

#6
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Prin mana mea au trecut mai multe tel, dar nu foarte performante.
Acum inainte da a investi intr-un tel scump si bun cu tot felul de optiuni vreau sa-i intreb pe cei care au asemenea telefoane urmatoarea chestie.
Dupa ce blocezi tel cu tot felul de optiuni oferite de tel incercati sa va sunati de pe un alt nr, dar cu anonimat si spuneti-mi si mie daca v-a blocat apelul telefonul. Ca sa nu-si dea banii omul inutil pe alt telefon.
Eu pe telefoanele pe care am incercat aproape orice fel de apel blocam, dar pe cele cu anonimat nu.

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Si pentru telefoanele cu Windows Mobile exista aceasta optiune prin intermediul unui program :)

#8
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

View Postgsmatei, on Oct 30 2006, 11:01, said:

Salut

Ma aflu intr-o situatie super enervanta : cineva ma hartuieste cu sms-uri si apeluri de la 2 nr de mobil (vodafone si zapp).

Imi puteti da niscava sfaturi pls :
1. exista vre-un telefon care are poate bloca/ignora apeluri/sms primite de la un nr anume? care sunt acelea?
2. exista o alta metoda de a "rezolva" astfel de situatii?

Hai mercic mult

D600e

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
plangere la politie. vodafone poate fi cartela, zapp nu are cum sa fie decat abonament. simplu si la obiect.

#10
basil2912

basil2912

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.03.2006
Ar mai fi o varianta, nu stiu daca ai aplicat-o - mai demult am avut aceeasi problema si asa am rezolvat - setezi tel raspuns cu o singura tasta sau automat (inchizi imediat) si dupa o vreme factura respectivului va deveni astronomica. Dupa prima factura sunt sanse mari sa renunte...

In caz de apeluri foarte scurte stai langa un aparat radio/TV si e foarte usor sa taxezi...

Suna copilareste, stiu, dar folosesti armele respectivului...

#11
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
SAu mai elegant si mai diplomat, faci rost de o melodie de la vodafone, il suni pe respectivul cu numar ascuns si te dai drept un angajat de la voda si spui si tu acolo un nume la intamplare (sa fi serios ca altfel se prinde), si ii spui ca este castigatorul unui premiu, blalblalalblal, si ii ceri sa iti spuna unde sa ii trimiti premiul. Pe zapp e si mai simplu, pentru ca avand abonament dai imediat!
Bafta, daca mai vrei variante iti mai spun!  :lol:

#12
gsmatei

gsmatei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.03.2006

View Postbasil2912, on Oct 30 2006, 17:00, said:

Ar mai fi o varianta, nu stiu daca ai aplicat-o - mai demult am avut aceeasi problema si asa am rezolvat - setezi tel raspuns cu o singura tasta sau automat (inchizi imediat) si dupa o vreme factura respectivului va deveni astronomica. Dupa prima factura sunt sanse mari sa renunte...

In caz de apeluri foarte scurte stai langa un aparat radio/TV si e foarte usor sa taxezi...

Suna copilareste, stiu, dar folosesti armele respectivului...


este si asta o varianta dar telefoanele sunt de firma si deci nu le plateste respectiva iar ideea era sa scap de un stres astfel ca in nici un caz nu vreau sa ma complic si mai mult cu astfel de "proceduri".

mercic oricum

Edited by gsmatei, 30 October 2006 - 17:22.


#13
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Samsung D500 suporta chestia asta ce vrei tu ,dar nu si pentru apeluri.. :sad:

#14
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Posthewlit, on Oct 30 2006, 11:10, said:

ai 2 solutii:

#1[] daca ai un telefon cu platforma symbian poti sa instalezi un program care iti respinge automat apelurile de l aun anumit nr fara sa te deranjeze. cu alte cuvinte programul ii inchide telefonul tipului/tipei fara ca tu sa stii.
#2[] suni la operatorul tau si ii spui ca te hartuieste un tip/tipa cu nr de tel (alea care te tot suna pe tine) si ei il vor telefona inapoi si il/o vor anunta ca daca continua sa te sune va fi dat/data in judecata ceea ce se va si intampla.
sau ei pot sa ii blocheze defionitiv accesul catre nr tau de telefon.
eu iti sugerez a doua solutie. e mult mai diplomata si nu te mai chinui cu alte programe si instalari + setari.

nu merge a doua solutie. si eu m-am confruntat cu ceva asemanator acum cativa ani. metoda de rezolvare la mine: am compus o melodie "goala" si i-am asignat-o tampitului care ma suna. asa ca ala suna ca prostu in gol iar eu nu mai eram deranjat! :naughty:

#15
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postbasil2912, on Oct 30 2006, 16:00, said:

In caz de apeluri foarte scurte stai langa un aparat radio/TV si e foarte usor sa taxezi...

Eu daca stau cu telefonul langa vreun aparat nu zbarnaie nimic :rolleyes: ... si nush ce e asa de rau sa te sune unul :D?

#16
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Daca sunt telefoane de la firma, incearca sa iei legatura cu cineva din conducerea firmei si sa le spui ce face angajatul / angajata lor cu telefonul de serviciu si, implicit, cu banii lor. Poate nu te vor crede.. dar vor deveni circumspecti oricum. Eventual incearca sa-ti notezi toate apelurile, sau macar o parte, cu data si ora la fiecare, si pune-i sa confrunte cu factura detaliata.

#17
another_gxg

another_gxg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 21.03.2006

View PostAlexxfl, on Oct 30 2006, 21:57, said:

Eu daca stau cu telefonul langa vreun aparat nu zbarnaie nimic :rolleyes: ... si nush ce e asa de rau sa te sune unul :D?

uuuu
ai telefon 3g si ai si semnal acolo unde iti folosesti telefonu 3g si nu stii cum sa ne zici.
referitor la ce face sau ce nu face un operator pentru a-si proteja clientii... astia nemultumiti ca nu se blocheaza nr cand suna clientul nervos ca este deranjat... c'mon... be serious... ganditi-va cum ar fi sa te trezesti cu numarul blocat... de ce? pentru ca unu' nervos si plin de draci a sunat ca este deranjat de nr tau... jeeez.... do you really think before writing?

#18
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005
1.another_gxg permite`mi sa`ti spun ca nu sti sa citesti.se vorbea despre blocarea apelurilor primite de la acel numar nu blocarea acelui numar si mi se pare normal ca daca io nu vreau sa ma suni tu sa pot face acest lucru.
2. am avut si eu problema asta si cu politia nu am rezolvat`o .. singura metoda a fost cu o aplicatie symbian

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate