Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Privacy feature - blocare apel/sms primit de la un nr anume

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
clauktm

clauktm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.12.2008

View Postcrisstian, on Oct 30 2006, 12:00, said:

Prin mana mea au trecut mai multe tel, dar nu foarte performante.
Acum inainte da a investi intr-un tel scump si bun cu tot felul de optiuni vreau sa-i intreb pe cei care au asemenea telefoane urmatoarea chestie.
Dupa ce blocezi tel cu tot felul de optiuni oferite de tel incercati sa va sunati de pe un alt nr, dar cu anonimat si spuneti-mi si mie daca v-a blocat apelul telefonul. Ca sa nu-si dea banii omul inutil pe alt telefon.
Eu pe telefoanele pe care am incercat aproape orice fel de apel blocam, dar pe cele cu anonimat nu.



iti spun eu sigur ca samsung d 900i ( este slide )are optiunea de a bloca ce numere vrei tu sa nu te mai deranjeze ( lista refuzare) si adaugi acele numere si la mesaje ( blocare mesaje) si nu vei mai primi niciodata,am avut si stiu sigur ca merge, doar ca numar necunoscut nu respinge.
in schimb acum am samsung u800 soul ( clasic) si se poate activa sa respinga si apelurile necunoscute ( depinde de meniu cum va scrie,al meu are meniul in ro),am ramas putin uimita cand am constatat pentru ca nu ma asteptam
iar acum trebuie sa vad daca functioneaza si cu mesajele

sint foarte multumita de ambele telefoane samsung

Edited by clauktm, 02 January 2009 - 03:44.


#38
tiborg

tiborg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2007
Blocare apeluri Samsung S5230 = Setari/Setari aplicatie/Apel/Toate apelurile/Respingere automata

Aici poti activa respingerea automata si adauga numerele de telefon pe care vrei sa le respingi.
Din pacate tot vei fi deranjat de mesajul "Aveti un apel pierdut".
Pe partea cealalta cel care apeleaza va auzi ca suna odata si apoi ton de ocupat/respins.

Instalare jocuri Samsung S5230 = Merg aproape toate jocurile Java (extensie .jar si .jad) Cautati jocuri care sunt pentru telefoane asemanatoare cu Samsung S5230 (ma refer la dimensiunea ecranului). Nu am gasit jocuri care sa foloseasca accelerometrul telefonului.
De instalat este foarte usor: se copie fisierele de pe PC (prin cablu USB sau prin Bluetooth) pe mobil, sa da "click" pe fisierul .jar, te intreaba "daca vrei.." si dupa aia gasesti jocul instalat in sectiunea "jocuri". Se dezinstaleaza prin stergere.

Teme = Samsung S5230 are 2 teme "default". NU merg alte teme instalate (asta conform si producatorului). Am google-it mult timp si am ajuns la aceeasi concluzie.

Wallpapers = Atentie!! Ptr Samsung S5230 (care are rezolutia 240x400) trebuie sa aveti 3 imagini lipite una langa alta (adica o imagine 720x400). Si asta pentru ca ecranul mobilului are 3 "desktopuri" care culiseaza stanga-dreapta. Cautati pe google "S5230 wallpaper creator". E un softulet care le face automat (ca sa nu va mai chinuiti in paint sau alte programe)

Vizionare filme = pentru impatimitii de filme pe mobil, vedeti ca pe CD-ul de la S5230 este softul mobilului si are acolo o optiune de convertire filme. Din pacate nu adauga si subtitrarea. Eu recomand sa cautati pe torente un soft de convertire cu care se poate adauga si subtitrarea, numai sa fiti atenti la setarile pe care le faceti (Video = bitrate mai mic de 700 //va recomand 512// si audio mai mic sau egal 128 Kbps)

Incarcare baterie = recomandarea producatorului (si testat de o prietena timp de 5 ani pe alt model samsung) este sa se incarce telefonul numai dupa ce se descarca complet (zero liniute), telefonul sa fie inchis in timpul incarcarii si de preferat incarcarea sa se faca pe parcusul intregii nopti (adica il pui la incarcat cand faci nani-nani).

Eu personal il incarc asa cum am zis, si in plus il inchid tot timpul noaptea cand dorm pentru ca alarma de trezire se activeaza chiar daca telefonul e inchis. In acest stil pe mine ma tine bateria 7 zile cu convorbiri si jucat sudoku pe el. Tin sa precizez ca aplicatiile media (muzica si filme) consuma foarte repede bateria. Vizionarea unui film consuma bateria aproape complet. (depinde si de lungimea filmului).

Edited by tiborg, 23 November 2009 - 15:04.


#39
vatrai

vatrai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.09.2006
IIti iei un tel cu simbyan si instalezi Handy Blacklist .
Iti poate bloca apelurile de la anumite numere de tel dar si de la cele cu identitate ascunsa

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
orice telefon destept cu sistem de operare symbian sau windows mobile permite asta. aplicatiile de genul asta se numesc blacklist. ii dau ton ocupat si ii ascund mesajele tipului fara ca telefonul sa te mai sune, fara ca sa se aprinda ecranul, si fara sa-ti mai afiseze apeluri sau mesaje ratate. poti vizualiza daca te-au mai sunat sau ti-au dat mesaje cei pe care i-ai "banat" doar daca intri in logoul aplicatiei. la un moment dat gasisem o aplicatie mai destepta care puteai sa o pui sa-i raspunda instantaneu la telefon respectivului si sa-i dea un mesaj inregistrat de tine in prealabil.

#41
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Dacă îți amintești cum se cheamă aplicația zi-mi și mie te rog.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Advanced Call Manager
SymbianOn Private Call and Sms Guard

#43
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Recomand M-Cleaner. Este unul dintre cele mai bune.

#44
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
aplicatiile astea merg instalate la orice tel? a incercat cineva pe nokia ?

#45
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005

View Postelisado, on 28th February 2010, 00:54, said:

aplicatiile astea merg instalate la orice tel? a incercat cineva pe nokia ?
Eu de nokia vorbeam. Symbianul este in mare parte pe nokia.

#46
silvanu91

silvanu91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2012

View Posthewlit, on 30th October 2006, 11:10, said:

ai 2 solutii:

#1[] daca ai un telefon cu platforma symbian poti sa instalezi un program care iti respinge automat apelurile de l aun anumit nr fara sa te deranjeze. cu alte cuvinte programul ii inchide telefonul tipului/tipei fara ca tu sa stii.


#2[] suni la operatorul tau si ii spui ca te hartuieste un tip/tipa cu nr de tel (alea care te tot suna pe tine) si ei il vor telefona inapoi si il/o vor anunta ca daca continua sa te sune va fi dat/data in judecata ceea ce se va si intampla.
sau ei pot sa ii blocheze defionitiv accesul catre nr tau de telefon.


eu iti sugerez a doua solutie. e mult mai diplomata si nu te mai chinui cu alte programe si instalari + setari.
salut! am si eu o intrebare am ramase pe un telefon nokia c3 cateva numere blocate si nu ma lasa sa le sterg ce as putea face??dau sa le sterg si imi spune selectie incorecta:( daca ma puteti ajuta ms anticipat:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate