Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Privacy feature - blocare apel/sms primit de la un nr anume

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
mah politie ....iei lista cu detalieri de la vodaf si de la zapp mergi la politie ..>>> parchet si afli


p.s mai intai afli daca e numar de abonament la voda.... formezi *100#  ceri puk pt numar de tel  daca iti trimite codul e cartela daca nu e abonament daca e abonament atunci ai mai multe sanse la politie.
sfatul meu daca nu reusesti nimic cu politia atunci poti aplica cele de mai sus.   :coolspeak:



daca nu se  gaseste nimeni care sa-i "aranjeze"  pe astia care fac lucruri din astea..
inca traim in Romania :death:  :death:

da totusi incearca la politie ce daca unii nu au avut rezultate poate esti tu primul   :naughty:  :naughty:

Edited by chitziman, 31 October 2006 - 18:58.


#20
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005

View Postchitziman, on Oct 31 2006, 18:55, said:

mah politie ....iei lista cu detalieri de la vodaf si de la zapp mergi la politie ..>>> parchet si afli
p.s mai intai afli daca e numar de abonament la voda.... formezi *100#  ceri puk pt numar de tel  daca iti trimite codul e cartela daca nu e abonament daca e abonament atunci ai mai multe sanse la politie.
sfatul meu daca nu reusesti nimic cu politia atunci poti aplica cele de mai sus.   :coolspeak:
daca nu se  gaseste nimeni care sa-i "aranjeze"  pe astia care fac lucruri din astea..
inca traim in Romania :death:  :death:

da totusi incearca la politie ce daca unii nu au avut rezultate poate esti tu primul   :naughty:  :naughty:
Lista cu detalieri e cea apelurilor efectuate, nu a celor primite.
Se vede ca esti fan Orange. :D  La Vodafone nu poti cere PUK-ul la *100#, ci la *128#.

#21
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Iti recomand altceva , pune telefonul langa monitor , pentru a vedea cand  suna , si raspunde imediat , adica deschide telefonul si nu vorbi . Dupa 2-3-4 apeluri "prinse" ii va trece cheful de aruncat banii pe geam .

#22
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
ba nu, sunt fan voda nu orange   am postat ceva in topicu de la orange si ma gandeam la chestia respectiva daca nu ma crezi intra acolo si ai sa vezi ..  :naughty:

Edited by chitziman, 31 October 2006 - 19:41.


#23
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006
Oare politistii n-au de lucru altceva decat sa se ocupe de cereri de genul ma suna un nr de telefon, imi puteti spune cine e?
Eu cred ca nu ai altceva de fct decat sa-l taxezi ca o sa se potoleasca sau, sa astepti sa se plictiseasca,daca suni la rel clienti ai operatorilor pt a afla ale cui sunt nr nu faci decat sa stresezi si tu la randul tau alte persoane

#24
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004

View Postdolcegabbana, on Oct 31 2006, 20:00, said:

Oare politistii n-au de lucru altceva decat sa se ocupe de cereri de genul ma suna un nr de telefon, imi puteti spune cine e?
Eu cred ca nu ai altceva de fct decat sa-l taxezi ca o sa se potoleasca sau, sa astepti sa se plictiseasca,daca suni la rel clienti ai operatorilor pt a afla ale cui sunt nr nu faci decat sa stresezi si tu la randul tau alte persoane

tu ce faci incurajezi omu.. adica daca unu e prost de ce sa nu fiu si eu ... poate sa-l dea in judecata... si daca are bani si isi permite sa fie taxat... ce sa faca sa renunte la numar din cauza unui idiot?


orice alta solutie  da sa faca ca el in nici un caz...... :D

#25
fulgulet

fulgulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2006
o ultima solutie ar fi sa-ti schimbi nr de telefon, daca celelalte nu merg sau sunt prea complicate

#26
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
renunta la numar 1 luna si baga mesageria
iti iei si puncte
eu asa le fac cand ma streseaza cineva

Edited by vodafone_ro, 01 November 2006 - 00:27.


#27
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postanother_gxg, on Oct 31 2006, 18:35, said:

uuuu
ai telefon 3g si ai si semnal acolo unde iti folosesti telefonu 3g si nu stii cum sa ne zici.

e un motorola c650 si n-a zbarnait niciodata ceva langa el :rolleyes:, fie monitor, radio sau orice alt aparat :D

#28
sylwer

sylwer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.10.2004
Sa va povestesc ce a facut un  prieten  ......

a dat nr te telefon pe forum
(nu zic ce forum dar daca vreti pot sa fac rost de adresa postului respectiv sa va delectati)  


si toti care au vrut sa ajute au sunat la nr ala la ore supernepotrivite  


asa ca ..... ce mai astepti  

Da ne nr de telefon

Sa l sunam si noi

#29
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004

View Postsylwer, on Nov 1 2006, 12:04, said:

Sa va povestesc ce a facut un  prieten  ......

a dat nr te telefon pe forum
(nu zic ce forum dar daca vreti pot sa fac rost de adresa postului respectiv sa va delectati)  
si toti care au vrut sa ajute au sunat la nr ala la ore supernepotrivite  
asa ca ..... ce mai astepti  

Da ne nr de telefon

Sa l sunam si noi


da ma bag si eu   :coolspeak:

#30
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View Postgsmatei, on Oct 30 2006, 11:01, said:

Salut

Ma aflu intr-o situatie super enervanta : cineva ma hartuieste cu sms-uri si apeluri de la 2 nr de mobil (vodafone si zapp).

Imi puteti da niscava sfaturi pls :
1. exista vre-un telefon care are poate bloca/ignora apeluri/sms primite de la un nr anume? care sunt acelea?
2. exista o alta metoda de a "rezolva" astfel de situatii?

Hai mercic mult

In contractul de prestare servicii incheiat intre Vodafone si client este precizat ca utilizarea abuziva a numarului de telefon se sanctioneaza, chiar prin incetarea contractului daca nu ma insel. Tu pur si simplu raportezi o astfel de utilizare. Mi-e lene acum sa caut alineatul dar te invit pe tine sa o faci.

#31
gsmatei

gsmatei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.03.2006

View Postsylwer, on Nov 1 2006, 13:04, said:

Sa va povestesc ce a facut un  prieten  ......

a dat nr te telefon pe forum
(nu zic ce forum dar daca vreti pot sa fac rost de adresa postului respectiv sa va delectati)  
si toti care au vrut sa ajute au sunat la nr ala la ore supernepotrivite  
asa ca ..... ce mai astepti  

Da ne nr de telefon

Sa l sunam si noi


pfaaaaa
cea mai buna/viabila idee/solutie de pana acum !!!
pt moment e liniste : nu a mai dat sms si nici nu a mai sunat dar in caz ca reincepe, demaram operatiunea ;)

"sanchiu man"

View PostT-MoBiLeR, on Nov 1 2006, 21:10, said:

In contractul de prestare servicii incheiat intre Vodafone si client este precizat ca utilizarea abuziva a numarului de telefon se sanctioneaza, chiar prin incetarea contractului daca nu ma insel. Tu pur si simplu raportezi o astfel de utilizare. Mi-e lene acum sa caut alineatul dar te invit pe tine sa o faci.


Hm.
Interesanta abordare.
Am precizat parca pe undeva mai sus ca am sunat la gigei(vodafone) sa cer/raportez acest gen de situatie ("utilizarea abuziva a numarului de telefon") dar m-au facut din vorbe ca sa zic asa.
Insa acum ca mi-ai dat acest hint am sa ma uit pe contract si daca gasesc ceva de genul asta SIGUR le mai dau un tel pt. ca la faze de genul asta imi vine un chef de scandallllll...

hai mercic

#32
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

View PostT-MoBiLeR, on Nov 1 2006, 20:10, said:

In contractul de prestare servicii incheiat intre Vodafone si client este precizat ca utilizarea abuziva a numarului de telefon se sanctioneaza, chiar prin incetarea contractului daca nu ma insel. Tu pur si simplu raportezi o astfel de utilizare. Mi-e lene acum sa caut alineatul dar te invit pe tine sa o faci.

Si cum stabileste operatorul ca este un abuz/hartuire si nu e de fapt o relatie pasionala, doi pusti care se bip-aie, sau similar? Se expune riscului de a fi dat in judecata de cel al carui numar il restrictioneaza, chiar pentru accesul la un singur numar, e suficient.

View PostT-MoBiLeR, on Nov 1 2006, 20:10, said:

In contractul de prestare servicii incheiat intre Vodafone si client este precizat ca utilizarea abuziva a numarului de telefon se sanctioneaza, chiar prin incetarea contractului daca nu ma insel. Tu pur si simplu raportezi o astfel de utilizare. Mi-e lene acum sa caut alineatul dar te invit pe tine sa o faci.

Si cum stabileste operatorul ca este un abuz/hartuire si nu e de fapt o relatie pasionala, doi pusti care se bip-aie, sau similar? Se expune riscului de a fi dat in judecata de cel al carui numar il restrictioneaza, chiar pentru accesul la un singur numar, e suficient.

#33
Ferike

Ferike

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.08.2006

View Postgsmatei, on Oct 30 2006, 11:01, said:

Salut

Ma aflu intr-o situatie super enervanta : cineva ma hartuieste cu sms-uri si apeluri de la 2 nr de mobil (vodafone si zapp).

Imi puteti da niscava sfaturi pls :
1. exista vre-un telefon care are poate bloca/ignora apeluri/sms primite de la un nr anume? care sunt acelea?
2. exista o alta metoda de a "rezolva" astfel de situatii?

Hai mercic mult
In ceea ce priveste apelurile telefonice, aceastea pot fi blocate in functie de tipul de telefon. Exista optiuna de a bara toate apelurile sau de a bara apelurile care nu vin de la un numar dintr-o lista pe care tu o alcatuiesti. Altfel spus, pentru un timp, iti poti face o lista de numere de la care poti si apelat...si doar acele apeluri le vei primi.  
Ai si varianta de a schimba numarul de telefon.
In ceea ce priveste sms-urile nu cunosc.

Edited by Ferike, 02 November 2006 - 21:12.


#34
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
sau ca sa-l potolesti pe cel care te suna aiurea poti sa postezi pe diverse site-uri xxx o poza cu un el/ea si numarul de telefon al persoanei care te streseaza si o sa-si ia safteaua

#35
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005

View Postgsmatei, on Oct 30 2006, 12:01, said:

Salut

Ma aflu intr-o situatie super enervanta : cineva ma hartuieste cu sms-uri si apeluri de la 2 nr de mobil (vodafone si zapp).

Imi puteti da niscava sfaturi pls :
1. exista vre-un telefon care are poate bloca/ignora apeluri/sms primite de la un nr anume? care sunt acelea?
2. exista o alta metoda de a "rezolva" astfel de situatii?

Hai mercic mult

:P.... da'mi mie numarul ei... poate iese de'o ciorba :P

#36
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Nu va agitati sa rezolvati asa ceva cu operatorii de telefonie mobila.... daca nu aveti contracte importante pentru ei (adica zeci sau sute de mii de euro lunar). Pur si simplu sunteti neinsemnati la cat platiti pe luna.

Daca credeti ca politia o sa va rezove o astfel de problema....iar va pacaliti.
Rolul principal angajatilor Ministerului de Interne in Romania este de a ridica in mod periodic leafa, bonusuri, e.t.c. facand cat mai putine valuri cu putinta... majoritatea sunt exterm de incompententi ca pregatire, dar si fizic (destui grasi), in consecinta s-ar lega cu lantul de scaun ca sa nu il piarda.

In general solutiile care stau in puterea ta sunt raspunsul :)

1. Varianta ieftina
- Software pe telefon de restrictionare a tuturor apelurilor cu nr. privat, precum si o lista de nr.
Gasesti soft pt. asa ceva pe telefoane Symbian.

Solutia 1 te poate proteja de un atac al unor pustani, caz intalnit frecvent la noi....insa nu si de "profesionosti"

Ce te faci in cazul in care primesti cateva zeci de mii de apeluri vocale de pe cateva sute sa mii de nr. de telefon diferite ? Nu credeti ca este posibil ? Se poate face asa ceva prin VoIP, ca un robot de broadcasting care livreaza un mesaj automat.
Cum mai banezi in lista telefonului tau cateva sute sau mii de nr. ? Ca sa le stii trebuie sa te sune macar o data de pe fiecare....sa-l introduci in telefon...e.t.c.
Pentru asta exista solutia 2.

Varianta 2:

- Numarul de telefon sau telefoane daca ai mai multe sunt directionate intr-un PBX VoIP, de unde apelul este trimis mai departe catre nr. de telefon secret al clientului (nr. pe care nu il da la nimeni).
Inainte sa fie retrimise apelurile pe nr. secret sunt filtrate dupa:
- callerID (clasic) cele care exista in lista acceptata
- restul pe baza de autentificare cu cod DTMF sau inregistrare vocala.

Chiar daca iti ajung in mesageria vocala cateva mii de mesaje, acestea pot fii acesate print-o pagina de web din Internet si sterse fara a fi ascultate, sau daca vrea neaparat...poate sa le si asculte :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate