Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

infiintare SRL 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#109
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
La mine exista ... dar nu consider asta :P Oricum, fiecare cu opinia lui ...
Vorbind serios, ce inseamna pentru tine un online decent ?

#110
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Pentru toti studentii care vor sa-si faca firma, anexez hotararea legata de scutirile de taxe:Attached File  Hotararea_116.txt   3.38K   515 downloads

Edited by shiva, 18 September 2005 - 22:16.


#111
luthien

luthien

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2005

morocel, on Jan 6 2005, 15:17, said:

hello,

multumesc tuturor celor care au scris pe acest thread, citindu-l am am aflat mare parte din ceea ce trebuie pentru infiintarea unei societati.

ce asa mai dori sa stiu se refera la actele si autorizatiile necesare pentru infiintarea unui Internet Cafe. daca are cineva cunostinta despre acestea si eventuale "experiente personale" utile ar fi de mare ajutor pentru mine.

multumesc,
morocel

<{POST_SNAPBACK}>



Hello, stranger!

Bine ai venit in familia celor care doresc ...si unii culmea reusesc!... sa isi deschida internet cafe.
Am firma din 2003,insa activitate pe ea nu desfasor decat din iulie 2005...si inca nu-s total legal. :deadtongue:
Am toate avizele (Reg Com, Adm Finan, PSI) mai putin cel AL PRIMARIEIIII!
ptr ca is intr-un apartament (nu face aceeasi prostie decat daca ai nervi INTR-ADEVAR TARI!). Pentru chestia asta iti trebuie schimbare de destinatie din locuinta in spatiu comercial
iar asta inseamna :
acordul locatarilor sau proprietarilor de pe scara/bloc facut prin NOTARIAT
acordul vecinilor perimetrali (cei cu care ai pereti comuni) facut prin NOTARIAT
acordul asociatiei facut prin NOTARIAT
lucrare la proiectant (vreo 15 milioane ROL) cu diferite proiecte (Renel, apa, PSI...)
multe taxe platite la primarie (nu le stiu exact, ca de astea nu m-am ocupat eu )
si multi nervi....
acum astept sa imi dea Primaria autorizatia, ca da pot zice si io ca is legal  :worthy:
daca ai intrebari...si raspunsuri... you are more than welcome!!!  :D

#112
e_cambosie

e_cambosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2005

 Jake25r, on Aug 25 2005, 10:33, said:

#moxdey: ar fi super daca ai putea sa le explici si altora mai necunoscatori in materie ...
De execmplu o intrebare foarte simpla si importanta ar fi:
In cazul in care se ofera servicii in domeniul IT, ce tip de forma juridica ar trebui sa faci si mai ales DE CE ?

Multumesc.
Fa-ti srl platitor de tva( daca ai fii neplatitor de tva nu
ti-ai putea deduce tva-ul platit catre furnizori)
starea de neplatitor de tva este avantajoasa numai pentru agentii economici care vand un produs care in mare parte este realizat de catre ei, exemplul cel mai concludent fiind prestatorii de servicii de consultanta; acestia nu platesc tva, neavand furnizori, ma rog platesc pentru papetarie utilitatile sediului si benzina etc dar acestea reprezinta un procent mic din costuri.

#113
DocX86

DocX86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.09.2005
salut, tuturor! Foarte util topicul

de putin timp, eu impreuna cu 2 prieteni ne-am gandit sa deschidem o firma
unul este student anul I, altul anul II, eu deloc
firma se va ocupa de service calculatoare & productie software
se poate face firma pe numele unuia dintre noi, iar ceilalti sa fie coproprietari sau ceva de genul?
trebuie neaparat sa avem un contabil specializat (sau o firma care sa se ocupe de contabilitate)?
noi 3... trebuie sa avem neaparat o diploma ca stim sa facem un soft sau sa reparam un calculator?
studentul in anul I poate infiinta firma?
in rest... mai vedem pe parcurs, deocamdata asta ma intereseaza

Multumesc mult! spor in afaceri

#114
moxdey

moxdey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 10.01.2005

 DocX86, on Nov 3 2005, 23:55, said:

se poate face firma pe numele unuia dintre noi, iar ceilalti sa fie coproprietari sau ceva de genul?
trebuie neaparat sa avem un contabil specializat (sau o firma care sa se ocupe de contabilitate)?
noi 3... trebuie sa avem neaparat o diploma ca stim sa facem un soft sau sa reparam un calculator?
studentul in anul I poate infiinta firma?

Depinde la ce te referi.

Daca vreti sa inregistrati firma pe student si cu "facilitatiele" cadorisite de guvernul Bobo nu prea. Adica in HG este prevazut ca <b> TOTI </b> asociatii sa fie studenti, <b> MINIM </b> anul 2, si sa indeplineasca niste conditii impuse de fiecare facultate astfel incat sa poata lua adeverinta de student (sa nu ai restante, eventual sa ai plateite taxele la zi, bla, bla, bla) Vezi mai sus un link catre HG la postul lui @shiva

Daca este firma normala oricine poate deschide firma daca are peste 18 ani, cu cati asociati vrei. Studiaza legea societatilor comerciale (L 31/1990, republicata)... Codul fiscal...Clasificarea activitatilor (Cod CAEN)...

Depinde de voi, daca va descurcati sa tineti o contabilitate primara si sa faceti balantele necesare nu va trebuie neaparat contabil. De preferat ar fi sa aveti macar pentru indrumari, bilanturi, incadrarea corecta in conturile de venituri si cheltuieli... Nu costa prea mult un contabil PF autorizat si la o afacere mica nu-ti trebuie firma de contabilitate.

Partea cu diploma nu stiu ce sa-ti spun :) Sunt prea multe aberatii legislative in .ro  :cursing:

#115
xcvxcv

xcvxcv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2005
salut....
infintez o firma ...inchiriez si un magazin....ce autoriazatii am nevoie ca sa incep activitatea....ce tre sa fac...????fac un simplu magazin...nealimentar...

eu sunt din constanta...magazinu pe care il inchiriez recent...e in posesia altui comerciant...care va pleca curand...si eu nu stiu ce trebuie sa fac ...ca sa pot sa-mi incep activitatea,...

#116
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

 xcvxcv, on Nov 8 2005, 00:04, said:

salut....
infintez o firma ...inchiriez si un magazin....ce autoriazatii am nevoie ca sa incep activitatea....ce tre sa fac...????fac un simplu magazin...nealimentar...

eu sunt din constanta...magazinu pe care il inchiriez recent...e in posesia altui comerciant...care va pleca curand...si eu nu stiu ce trebuie sa fac ...ca sa pot sa-mi incep activitatea,...


ideal ar fi sa preiei firma celui care isi desfasoara activitatea in respectivul spatiu

puncte tari  - nu ai nevoie de autorizatii daca respectiva firma e deja autorizata
                 - ai deja un istoric cu furnizorii si poti sa ceri discoun-uri mai mari si termene de plata mai lejere

puncte slabe  - ai grija cand preiei firma sa fie cu bilantul depus si cum sta la capitolul datorii catre stat si     furnizori
                   - ai grija ca angajatii, daca sunt sa aiba cartile de munca in regula si declaratiile sa fie depusa la zi


daca trebui tu sa infiintezi trebuie sa mergi la primarie si de acolo pe baza unei declaratii pe propia raspndere ti se va elibera autorizatia de functionare - restul autorizatiilor trebuie sa la obtii in functie de specificul activitatii care il vei desfasura

in rest ... o sa vezi tu

bafta

#117
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
Cam cat e comisionul unei firme de infiintat SRL-uri? Sa-mi fac  o idee inainte de a ma plimba pe la cateva...

#118
moxdey

moxdey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 10.01.2005
Cu Google Search ai incercat?
Ia priveste aici cate rezultate doar la "infintare firma"

http://www.google.ro...

Sau mai pe direct:

Link 1

Link 2

Acte

Succces

#119
mihaigpm

mihaigpm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.11.2005
am si eu o intrebare:
daca vreau sa infiintez o firma de web-design ca unic asociat intr-un apartament... imi trebuie autorizatii pentru prevenirea incendiilor, sanitare si pentru protectia mediului ?

Multumesc.

#120
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Ca sa nu mai deschid alt thread va intreb aici... Pot gasi undeva on-line Codul CAEN Integral? Adica complet, detaliat, etc. Am incercat prin Google dar nu am reusit. De asemenea Sueprfan a dat undeva pe alta pagina un link pe care a spus ca se gaseste acest cod CAEN intergral, insa link-ul respectiv nu imi merge.

Deci? Are cineva acest cod sau stie de unde as putea face rost de el?
Merci, merci!

Edited by StGermain, 19 November 2005 - 20:51.


#121
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
http://forum.vamist....28&pid=94#pid94 Scuze daca am dat un link nefunctional in alta parte! Asta ar trebui sa mearga.. atunci cand nu e RDS-ul cazut :D

#122
enisal

enisal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.05.2003
Trebuie sa obtin aprobarea pt sediul social de la asociatia de proprietari. Te unde obtin formularul necesar?

#123
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 Superfane, on Nov 19 2005, 21:14, said:

http://forum.vamist....28&pid=94#pid94 Scuze daca am dat un link nefunctional in alta parte! Asta ar trebui sa mearga.. atunci cand nu e RDS-ul cazut :D


Multumesc mult! Intreg acel forum este interesant si imi este de folos.

#124
ro-x-ana

ro-x-ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.05.2005
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: o Persoana Fizica Autorizata nu are platite la zi impozitele catre stat, inregistrand penalitatile ce decurg in mod obisnuit in aceste conditii; aceasta persoana doreste sa infiinteze o microintreprindere; la infiintare este solicitat cazierul fiscal; intrebarea este: apare inscrisa in cazierul fiscal neplata impozitelor ca PFA, impiedicand astfel infiintarea noii microintreprinderi? Va multumesc!

#125
pleonasm

pleonasm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.08.2004

 ro-x-ana, on Dec 9 2005, 02:35, said:

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: o Persoana Fizica Autorizata nu are platite la zi impozitele catre stat, inregistrand penalitatile ce decurg in mod obisnuit in aceste conditii; aceasta persoana doreste sa infiinteze o microintreprindere; la infiintare este solicitat cazierul fiscal; intrebarea este: apare inscrisa in cazierul fiscal neplata impozitelor ca PFA, impiedicand astfel infiintarea noii microintreprinderi? Va multumesc!

normal ca acolo iti apar si respectivele datorii, ca orice datorie

#126
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Stie cineva daca exista facilititati fiscale pentru firme care opereaza in domeniul editarii de programe (soft) ? Eventual o cofinantare pentru achiztionarea de licente software?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate