Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

infiintare SRL 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#91
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Din moment ce ai facturier si stampila, eu cred ca poti fi considerat persoana juridica. :huh:

#92
amalial

amalial

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2005

Superfane, on Aug 15 2005, 13:08, said:

Stii care este diferenta dintre un angajat si o firma? Ca angajat, iei niste bani sub forma de salariu, platesti impozite din banii pe care ii ai si traiesti din ceea ce iti ramane. In cazul asta, e mai vantajos sa cumperi un produs sau un serviciu de la o firma care nu plateste TVA si care ofera niste preturi mai mici.
Pe de alta parte, ca firma, castigi niste bani, cheltuiesti cat mai mult si platesti impozite la ce ramane. In concluzie, pentru o firma este mai convenabil sa cheltuiasca mai mult... Daca are de unde, bineinteles :)

<{POST_SNAPBACK}>



Incerc sa folosesc un exemplu ca sa-mi lamuresc si eu cum sta treaba.
Daca sa zic sunt firma si am de ales intre a da, pentru acelasi proiect, 1000 de lei la un un PFA sau 1200 (1000 + TVA) la un un SRL, e mai avantajos sa dau 1200 la SRL pt ca:

In al doilea caz, profitul se miscoreaza cu 200, care e TVA-ul, si eu platesc impozit mai putin cu 16%*200, adica  32 lei.

Daca adaug si recuperarea de TVA, adica recuperarea celor 200 lei, se cheama ca am platit cu 32 de lei mai putin decat as fi platit pentru PFA.

Pot sa trag de aici concluzia ca un neplatitor de TVA trebuie sa lase cam 5% din pret ca sa devina la fel de interesant pentru o firma ca si un platitor de TVA?

#93
moxdey

moxdey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 10.01.2005
#amalial Ti-am mai scris si pe alt topic despre Codul FIscal. L-ai citit? Pe acolo vei gasi si despre TVA ce se returneaza si ce nu.
Ce serviciu platesti pt a cere recuperarea TVA. Doar daca respectivul revinde acel serviciu TU recuperezi TVA. Asta ca nu cumva sa apara dubla impunere.
Nu inseamna ca nu exista dubla impunere in .ro. Si unii traiesc bine din asta. :death:

#94
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
#moxdey: ar fi super daca ai putea sa le explici si altora mai necunoscatori in materie ...
De execmplu o intrebare foarte simpla si importanta ar fi:
In cazul in care se ofera servicii in domeniul IT, ce tip de forma juridica ar trebui sa faci si mai ales DE CE ?

Multumesc.

#95
moxdey

moxdey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 10.01.2005
Raspunsul este postat mai sus de cineva daca revinzi ceva ce ai cumparat ai dreptul ca tu sa ceri restituirea TVA dupa schema:

1. producatorul A ofera produsul x la 1 leu pret de productie

2. statul il impoziteaza 0.2 lei (0.19 dar calculam mai simplu asa) cand distribuie produsul (ASTA DACA NU ESTE TRECUT CA NEPLATITOR DE TVA DEOARECE EL DOAR PRODUCE DAR ASTA ESTE CU TOTUL ALTA POVESTE) si vireaza 0.2 la buget

3. B cumpara cu 1.2 lei produsul x => statul castiga 0.2 lei

4. B este un depozit revinde lui C cu 1.2+adaos comercial de, sa zicem, 30%=1.36

GRESIT deoarece B revinde produsul lui C face o cerere si recupereaza cei 0.2 lei platiti lui A astfel:

4a. B este un depozit revinde lui C cu 1+ados comercial de, sa zicem, 30%=1.3lei la care vine statul si adauga 20% = 1.56 iar B vireaza 0.26 lei la buget => statul returneaza 0.2 lui B dar castiga 0.26 de la C deoarece taxa se numeste PE VALOARE ADAUGATA si pt dl. stat este mai convenabil asa cu cat mai multi in lantul de distributie cu atat se adauga mai multa valoare produsului x

REZUMATUL: toti pot plati TVA insa statul il obliga doar pe ultimul sa-l vireze. Daca tu revinzi produsul si hotarasti sa nu-ti ceri cei 19% inapoi e treaba ta ei nu te vor ruga frumos sa-ti iei banii inapoi.

MULTUMIT?

#96
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Foarte multumit ... numai ca eu ma refeream la vanzare (nu revanzare) de servicii ... :(
Mai este valabila afirmatia ta ?

#97
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

Jake25r, on Aug 25 2005, 14:39, said:

Foarte multumit ... numai ca eu ma refeream la vanzare (nu revanzare) de servicii ... :(
Mai este valabila afirmatia ta ?

<{POST_SNAPBACK}>


Cel mai bine este srl. Oricum trebuie sa ai un contabil, asa ca srl este solutia.
Daca ai nelamuriri concrete, poti sa ma contactezi si pe pm.

#98
moxdey

moxdey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 10.01.2005

Jake25r, on Aug 25 2005, 15:39, said:

Foarte multumit ... numai ca eu ma refeream la vanzare (nu revanzare) de servicii ... :(
Mai este valabila afirmatia ta ?

<{POST_SNAPBACK}>


Care afirmatie. Si intradevar mai bine este ca si SRL deoarece poti sa treci cheltuieli pe firma. Daca optezi pt 3% te limiteaza f. mult.

#99
yoo

yoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2005

raduandrei, on Oct 24 2003, 05:47, said:

in conditiile unei firme cu asociat unic(care este studentul, masterandul...) - este singura varianta in care se beneficiaza de aceste scutiri -  suma totala ce tre' platita este de 2.100.00(capital social+taxa deschidere cont, ex. Raiffaisen) + 308.000 (rezervare nume) + 257.000 (taxa de timbru juridic) + 200.000(cazier fiscal -la urgenta-) = cca 2.850.000 , la care am mai adaugat mici atentii(cafea, tigari...)

<{POST_SNAPBACK}>


Salutare! mai este valabil?
1.Ca student am anumite facilitatzi?
2.Shi daca vreau sa-mi deschid doar firma acum? Eu vreau sa o fac, sa fie acolo....ma  obliga cineva sa incep imediat activitatea ? sau exista un termen limita in care trebuie sa incepi?
3. Ideea, in principiu este "restaurant" trebuie sa am diploma de ospatar bucatar sau ceva de genul asta ? ca sa deschid?...(PS: student management)

Super tare forumul, felicitari!! m-am luminat in 10 min cat nu am reushit eu cu toate "cautarile google".

#100
YAMADA

YAMADA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.10.2004
O veste buna pentru cei ce vor sa-si faca microintreprindere: Se va mentine cota de 3 % impozit pe venit si un numar de angajati oricat de mic.

Edited by YAMADA, 07 September 2005 - 09:25.


#101
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Adica nu mai trebuie minim 5?

Un link ceva?

#102
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Eu ca firmă dacă am cumpărat un produs/serviciu de la altă firmă și nu îl revând, pot recupera tva-ul sau nu?

#103
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
In principiu da.

#104
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Bold, on Sep 11 2005, 18:52, said:

In principiu da.

<{POST_SNAPBACK}>


Unde mă pot documenta sau cum trebuie să procedez? Când mă gândesc că a fost plătit  tva-ul 5 ani la rând și nu a fost recuperat, mi se face rău. Cred că n-am nici o șansă să recuperez tva-ul pe anii anteriori, dar măcar pentru anul curent. Mulțumesc.

Edited by dixy, 11 September 2005 - 20:23.


#105
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

dixy, on Sep 11 2005, 20:21, said:

Unde mă pot documenta sau cum trebuie să procedez? Când mă gândesc că a fost plătit  tva-ul 5 ani la rând și nu a fost recuperat, mi se face rău. Cred că n-am nici o șansă să recuperez tva-ul pe anii anteriori, dar măcar pentru anul curent. Mulțumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

Codul fiscal. Si un contabil (eventual doar consultanta)

#106
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Contul  bancar trebuie neaparat sa fie deschis in aceeasi localitate ca si sediul social? (primul cont  :) )

#107
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

submit, on Sep 14 2005, 08:23, said:

Contul  bancar trebuie neaparat sa fie deschis in aceeasi localitate ca si sediul social? (primul cont  :) )

<{POST_SNAPBACK}>


Asa ar fi normal :P

#108
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Ok, ar fi normal, dar e obligatoriu? Poate eu o sa lucrez numai cu firme din afara si din Bucuresti, plus ca vreau un on-line decent. Consider ca HVB e cea mai potrivita banca pt asta, iar la mine in oras nu exista HVB.

Deci?  :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate