Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

infiintare SRL 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#145
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postmbatranu, on Apr 20 2006, 22:44, said:

Mai dar unde ai gasit tu actul constitutiv pe net MOCA???  :o


Am avut unul de la constituirea altei firme. L-am trascris. M-am folosit de el mai demult, iar acum pentru asta l-am cautat in computer si l-am folosit iar schimband obiectele de activitate, numele si informatiile asociatilor.

#146
dino

dino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.01.2004
Si deci pana la urma nu a mai fost nevoie de avocat caruia sa i se plateasca pentru consultanta si alte cele?? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#147
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postdino, on May 26 2006, 01:04, said:

Si deci pana la urma nu a mai fost nevoie de avocat caruia sa i se plateasca pentru consultanta si alte cele?? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

ORI nu ai nici un fel de act constitutiv si ceri la Registru sa ti se faca unul (conform optiunilor tale in ceea ce priveste domeniul de activitate) care se primeste direct inapoi la ei fara interventia altcuiva.

ORI scoti de unde stii tu actul constitutiv, si ca sa ti-l poata primi la Registru trebuie sa ii dai dare de data certa la avocat (100-150 lei) sau sa il legalizezi la notar (150-200 lei).

#148
dino

dino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.01.2004
Am inteles: deci "gasesc" un act constitutiv pe care il modific si il legalizez la notar dupa care il duc la Registru.
Atunci de unde apar acele anunturi prin care se spune "avocat infiintez firma rapid, cost total 10 milioane"? Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
PS: daca ar fi sa cer unul la registru acesta se plateste sau e gratuit serviciul? Sper sa nu fi aberat prea tare.

Edited by dino, 26 May 2006 - 09:38.


#149
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Daca te hotarasti sa ti-l faci singur rost, da-i dare de data certa in loc de legalizare, pentru ca e suficienta. Este de preferat pentru ca te scoti mai ieftin, putin mai sus ti-am zis si care e diferenta de pret.
Sa iti faci actul la Registru am impresia ca ajunge vreun milion. Si iti recomand sa mergi asa, ca s-ar putea sa te incurci in domeniile de activitate. (ultima data cand am facut o infiintare tare m-am mai incurcat cu domeniile si pana la urma le-am zis pe care le vreau si l-am facut la ei si gata. Fara alt drum si pe la notar sau avocat). Deci intreaba intai cat costa si zi-le lor sa ti-l faca.

#150
dino

dino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.01.2004
Ok. Am inteles. Va multumesc pentru raspunsuri. Cred ca pe miercuri bag un drum la Registru sa incep toate procedurile.

#151
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006

View PostStGermain, on May 26 2006, 09:28, said:

ca sa ti-l poata primi la Registru trebuie sa ii dai dare de data certa la avocat (100-150 lei) sau sa il legalizezi la notar (150-200 lei).

Wrong. Nu e necesara nici darea de daca certa, nici mersul la notar. Daca pui fraza magica de "Incheiat astazi, _______, in 3 (4, 10) exemplare SUB SEMNATURA PRIVATA", Registrul e obligat sa accepte. Asa zice legea. Forma autentica (data certa/notariatul) se cere doar in 3 (sau 4) cazuri de exceptie indicate in legea sc.

#152
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
Nu am citit tot topicul si nu stiu daca s-a discutat despre facilitatile stundentelor la infiintarea unui srl.Am auzit cum ca ar beneficia de niste oportunitati .. nu stiu cum sa le zic exact.?!

#153
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
S-a discutat pe primele 2-3 pagini. Exista facilitati, daca iti da decanatul o adeverinta, si probabil ti-o da daca esti integralist.

#154
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

Quote

lmaster
Wrong. Nu e necesara nici darea de daca certa, nici mersul la notar. Daca pui fraza magica de "Incheiat astazi, _______, in 3 (4, 10) exemplare SUB SEMNATURA PRIVATA", Registrul e obligat sa accepte. Asa zice legea. Forma autentica (data certa/notariatul) se cere doar in 3 (sau 4) cazuri de exceptie indicate in legea sc.

Pai la Registru ei oricum sunt obligati sa iti primeasca toate actele, numai ca judecatorul s-ar putea sa le dea reject. Cei de la Registru in mai multe randuri mi-au zis ca ei primesc, ca oricum sunt obligati sa o faca, dar ca sa fie totul in regula si sa nu se intoarca actele de la judecator, mi-au sugerat sa schimb X si Y, ca odata ajunse la judecator, sa fie data unda verde de infiintare. La fel e si cu darea de data certa, si alte detalii de gen: sa fii sigur ca ajunse la judecator, actele nu se intorc (si mai pierzi o saptamana) ci sunt aprobate si se infiinteaza.

#155
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006
Imi permit sa te contrazic din nou. Judecatorul face ce zice legea, nu ce vrea el. Vezi art. 5 din lege unde zice clar ca actul constitutiv se incheie sub semnatura privata, daca nu e prezenta una din cele 3 exceptii unde e necesar mersul la notar. Cat despre data certa, vezi art. 6. So, I'm sorry, but you were wrong again.

Extras din legea societatilor comerciale 31/1990:
"(5) Actul constitutiv se incheie sub semnatura privata, se semneaza de toti asociatii sau, in caz de subscriptie publica, de fondatori. Forma autentica a actului constitutiv este obligatorie atunci cand:
a) printre bunurile subscrise ca aport la capitalul social se afla un teren;
B) se constituie o societate in nume colectiv sau in comandita simpla;
c) societatea pe actiuni se constituie prin subscriptie publica.
(6) Actul constitutiv dobandeste data certa si prin depunerea la oficiul registrului comertului."

#156
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Bine. Legea vorbeste.
Eu am povestit conjunctura intalnita la ORC Iasi la fiecare infiintare (3 SRLs). Ori sunt doamnele in necunostinta de cauza (ceea ce nu cred) ori s-a intrat un pic pe exces de zel tot pentru asigurarea ca totul e ok.
Iar legat de "x functionar public face ce zice legea, nu ce vrea el", la general referindu-ma, aici imi permit eu sa te contrazic. Pentru ca in practica e de multe ori exact pe dos. Repet, la general in Romania vorbind.

#157
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006
Eu nu zic ca nu exista functionari tampiti in diverse institutii. Am facut firme in B si 3 judete, si peste tot am depus sub semnatura privata si nimeni n-a scos un scancet. La nevoie faci sesizare la ONRC, indici articolul din lege pe care te bazezi, si sa vezi ce frumos se conformeaza baietii.

Aici legea nu poate fi interpretata (art 5 si 6 in speta), fiind prevede clar si expres situatiile ce pot interveni. Deci n-au ce sa comenteze judecatorii sau functionarii. In alte cazuri, unde legea e dubioasa, ca sa ma exprim eufemistic, se mai pot face invarteli. Aici nu.

#158
clemenza24

clemenza24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2006
salut,am  observat  ca esti  foarte  bine  informat  si  ma  gandeam  ca  ma  poti  ajuta  si  pe  mine,eu vreau sa  imi  fac  un  srl cu  sediul  la  mine  acasa,locuind  la  curte  consider  ca  am  un  avantaj,sediul firmei urmeaza  sa il  construiesc si  tot  acolo intentionez  sa  imi  desfasor activitatea,sper  ca  este  posibil sa  am  si  sediul  si  sa  imi  pot face  treaba  in  aceiasi  incapere.care  este  diferenta  intre  un  srl  fara sediu de  desfasurare  a  activitatii si un  srl care  este  in  funtiune?asa  si  cu  cei care  o  sa  vina  sa-mi  dea  aprobari  de la  pompieri si  celelalte care  e  treaba?o  sa  vina  in  inspectie  sau ce fel procedeaza?ma  gandesc  ca  or  sa  doreasca  sa  vada  sediul...sunt  severi? :D .a  si  inca  ceva  eu  am  construit  un balcon  in  curte  nu  am  autorizatie dar  nu  are  legatura  cu locul  unde  o  sa  fie  sediul meu dar  stau cu teama  ma  gandesc  sa  nu  ma  ia  aia  la  bani marunti,deasemenea si  canalizarea  este  trasa de  la  un  vecin fara  acte  ca  banditii  astia  ma  jupuiau dupa  ce  ca  era  de  datoria  lor  sa  aduca  reteaua  de  canalizare  pe  strada  mea  imi  cereau  si o  gramada  de  bani  si  de  aprobari cam 70  de  mil,asa  ca eu  am tras-o  singur  si  ma  ajuns  undeva la 25,dar nu  am  autorizatie,crezi ca ar  fi  un  impediment?adika  crezi  ca  mi-ar  cere acte pe  reteaua  de  canaliza,sau  pur si  simplu  daca  o  sa  se  convinga  ca  exista  : apa  curenta si  canalizare  o  sa  fie  satisfacuti  si  gata. :D .scuza-ma  daca  te-am plictisit,iti multumesc  pt  rabdare  si  astept  un  raspuns  de  la tine...mersi

#159
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006
Pai nu prea vad ce probleme ai avea la infiintarea firmei. Adica, cand depui actele si pentru a obtine autorizatiile dai declaratii pe propria raspundere ca spatiul este conform cu cerintele legale in vigoare, declari ca stii normele de protectie, bla-bla, si ti se da certificatul. Asta atata timp cat in acel spatiu desfasori activitati de servicii (consultanta, webdesign, etc), fiindca daca e magazin alimentar sau mai stiu eu ce, e posibil sa ai control prealabil (dar e totusi putin probabil in acest stadiu). Ulterior, cand desfasori activitatea - you never know; slujbasii statului sunt foarte motivati cand e vorba de dat amenzi si foarte slab motivati sa fie corecti.

Cu acea constructie fara autorizatie, pana nu vin de la Primarie, serviciul urbanistic, stai linistit. Doar ei au atributii sa verifice. Nimeni altcineva nu, nici macar Politia.

Bafta!

#160
Gforcer

Gforcer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.04.2005
Vreau sa imi deschid si eu o firma incepand cu saptamana urmatoare. Am citit  si am aflat multe, dar mai am cateva intrebari.

1.Care e diferenta la impozitul pe profit  microintreprindere - 3% din cifra totala de afaceri sau impozit normal - 16% din profit ? Asta in cazul unei firme de distributie hardware si prestari servicii...  M-ar interesa cam care e mai avantajos, de ce, si daca are vreo implicatie alegerea vreunei din alternative.

2.Se poate merge la Primaria municipiului pentru cazierul fiscal inainte de a face actele la notar ?
Plata pentru cazierul fiscal, se face la trezoreria sectorului in care deschid sediul ? Le zic acolo, de ce am nevoie si e ok ? sau tot la primari municipiului ? Si cat dureaza sa imi scoata cazierul fiscal (La urgenta) ?

3. Daca deschid firma cu sediul social intr-un apartament, si isi desfasoara  activitatea in alt apartament, de ce acte mai am nevoie ? Sau ce trebuie sa fac in plus ?

De concluzionat, deci prima si prima oara ma duc la Reg Comertului. sa verific numele, apoi la notar sa fac toate actele, si la primarie pt cazier, inainte sau dupa notar (asta e raspunsul la 2) si apoi tot dosarul la Reg. Comertului din nou.

Sper sa gasesc ajutor, si va multumesc anticipat.
De asemnea cand incep activitatea o sa postez aici toate drumurile, si platile, sa mai vada si altii detalii la zi legate de deschiderea unei firme.

Ah, si poate cineva va rog sa imi confirme adresa registrului comertului ? Multumesc mult inca o data !

Edited by Gforcer, 25 June 2006 - 13:00.


#161
_cippy_

_cippy_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.04.2006
Salut,
Tocmai am infiintat un SRL cu capital social minim, 2 mil. Cine stie sa imi spuna ce se intampla cu astia 2 mil, raman in banca sau pot sa mi-i retrag?  :)

#162
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Poti sa ii retragi fara probleme. Nu stiu exact insa momentul, probabil dupa ce iti ies actele de la Oficiu ai voie sa ii retragi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate