Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Flatulenta

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
makemeloveagain

makemeloveagain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2009
Ai urmat pana la urma tratament pentru giardia? A functionat?
Ma confrunt de jumatate de an cu aceeasi problema.
Simt ca o iau razna. Am luat nenumarate tratamente, pentru diferite diagnostice puse de doctori.
Se pare ca ii depaseste situatia, dar eu nu mai rezist.

Te rog, daca vezi mesajul, raspunde-mi. :worthy:

#20
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 makemeloveagain, on Mar 27 2009, 21:24, said:

Ma confrunt de jumatate de an cu aceeasi problema.
Simt ca o iau razna. .

Daca nu ai giardia si nici helicobacter pylori dar fenomenul flatulentei continua sa te chinuiasca incearca si cu ceaiuri : Ceai pentru fermentatii, balonari si gaze de la Favisan si bea-l conform indicatiilor de pe punga. Daca ai in acelasi timp scaune moi si dese  foarte bun e Colon Control de la Sprint Pharma, 2 - 3 / zi timp de mai multe saptamani.
Astea au fost verificate de mine dupa multe tratamente fara rezultat si am scapat de cosmarul flatulentei!

#21
roue

roue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.06.2009
Hori@ daca mai intri pe site-ul asta te tog sa-mi spui si mie ce tratamente ai urmat, ce fel de cura de dezintoxicare si ce sfaturi ai de dat, ms oricum

#22
roue

roue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.06.2009
Hori@ ce tratamente ai urmat, ce cura de dezintoxicare si ce ne sfatuiesti pe cei care suferim din acesta cauza?

#23
ancuta_draguta

ancuta_draguta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2010
buna, am vazut ca cineva a scris ca e posibil sa ai giardia si astazi m-am uitat la tv la o emisiune cu doctori. era unul care spunea ca pentru chestii din familia viermisorilor un tratament naturist foarte bun ar fi tinctiura de propolis.

 roue, on 10th June 2009, 12:32, said:

Hori@ ce tratamente ai urmat, ce cura de dezintoxicare si ce ne sfatuiesti pe cei care suferim din acesta cauza?
si eu am probleme si as vrea sa stiu oare ce este gresit in alimentatia mea. este si stress-ul un factor oare?

#24
steliana7

steliana7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2011
Salut! E ceva timp de cand ai postat despre problema ta, si sper ca se poate sa imi mai raspunzi. Am ajuns sa citesc acest forum..tocmai pentru ca ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Sunt pur si simplu total data peste cap din cauza problemei pe care o am, nu mai pot merge la facultate la cursuri si seminarii ca si pana acum pentru ca situatia in care ma aflu este de-a dreptul penibila...si, in sfarsit, viata mea nu mai este cum era...nu poti impune nimanui sa te suporte in astfel de conditii! La inceput, am luat si eu carbune medicinal, am luat Gasex, am luat Espumisan, nu au avut absolut niciun efect. Am mers la medic..si mi-a spus ca nu este ceva grav, si mi-a dat un tratament...problema mi-a spus ca este dezechilibrul florei intestinale. Perioada de tratament-pentru incepu o luna. Au trecut 3 saptamani..si e la fel..si tare mi-e teama ca la fel va fi..si peste inca o saptamana..nu mai stiu ce sa fac..poate totusi se va mai rezolva ceva..nu stiu, cert e ca ma consum psihic foarte mult din cauza acestei probleme!
La tine cum a fost? S-a rezolvat? Multumesc!

#25
steademare8

steademare8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.06.2011

 steliana7, on 2nd May 2011, 13:16, said:

Salut! E ceva timp de cand ai postat despre problema ta, si sper ca se poate sa imi mai raspunzi. Am ajuns sa citesc acest forum..tocmai pentru ca ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Sunt pur si simplu total data peste cap din cauza problemei pe care o am, nu mai pot merge la facultate la cursuri si seminarii ca si pana acum pentru ca situatia in care ma aflu este de-a dreptul penibila...si, in sfarsit, viata mea nu mai este cum era...nu poti impune nimanui sa te suporte in astfel de conditii! La inceput, am luat si eu carbune medicinal, am luat Gasex, am luat Espumisan, nu au avut absolut niciun efect. Am mers la medic..si mi-a spus ca nu este ceva grav, si mi-a dat un tratament...problema mi-a spus ca este dezechilibrul florei intestinale. Perioada de tratament-pentru incepu o luna. Au trecut 3 saptamani..si e la fel..si tare mi-e teama ca la fel va fi..si peste inca o saptamana..nu mai stiu ce sa fac..poate totusi se va mai rezolva ceva..nu stiu, cert e ca ma consum psihic foarte mult din cauza acestei probleme!
La tine cum a fost? S-a rezolvat? Multumesc!


vad ca nu s-a mai postat nimic de ceva vreme, si eu am aceleasi simptome ca si voi de mai bine de 3 ani si am fost la medici f buni fara niciun rezultat, efectiv nu ma mai suport nici eu dar cei din jur.    voi ce tratamente ati urmat? s-a rezolvat pana la urma? sau macar s-a ameliorat? multumesc mult

#26
steliana20

steliana20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2011

 steademare8, on 29th June 2011, 21:06, said:

vad ca nu s-a mai postat nimic de ceva vreme, si eu am aceleasi simptome ca si voi de mai bine de 3 ani si am fost la medici f buni fara niciun rezultat, efectiv nu ma mai suport nici eu dar cei din jur.    voi ce tratamente ati urmat? s-a rezolvat pana la urma? sau macar s-a ameliorat? multumesc mult
Buna! sunt tot eu, steliana7, mi-am facut un alt cont. La mine problema nu s-a ameliorat, am in continuare probleme, si cred ca depinde totul intr-o foarte mare masura de psihicul fiecaruia, trebuie sa incercam sa luptam cumva si sa nu ne lasam doborati psihic, desi este foarte greu.eu am mers iar la medic, si mi-a dat un alt tratament. am intalnit acolo mai multi oameni care mai aveau probleme de genul asta...tu cati ani ai?eu am 20, si ma simt groaznic ca la varsta asta am asa ceva..tu cum te mai simti, ce ai mai facut?zici ca de trei ani treci prin asta...mie cel  mai greu mi-a fost la facultate, am terminat primul an..si trebuie sa incep anul doi..mi-e frica:(
poate mai intri pe forum si imi raspunzi.

#27
ana200187

ana200187

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2011
Buna!
Si eu am aceeasi problema. Si mie mi-a fost greu in facultate...si mai am un an de master si gata. Oricum.. imi place de tine ca lupti in continuuare. Si asa e .. nu cred ca trebuie sa ne slabim.. regimul de viata si nici incercarile de a reduce 80% din senzatii..trebuie sa putem. :) Iti urez un an bun.. si persista sa lupti... mai ales atunci cand ai impresia ca nu mai cu ce lupta.
   : )

#28
steliana20

steliana20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2011

 ana200187, on 28th September 2011, 12:56, said:

Buna!
Si eu am aceeasi problema. Si mie mi-a fost greu in facultate...si mai am un an de master si gata. Oricum.. imi place de tine ca lupti in continuuare. Si asa e .. nu cred ca trebuie sa ne slabim.. regimul de viata si nici incercarile de a reduce 80% din senzatii..trebuie sa putem. :) Iti urez un an bun.. si persista sa lupti... mai ales atunci cand ai impresia ca nu mai cu ce lupta.
   : )
Multumesc mult pentru incurajari, Ana! E bine ca sunt si oameni care te inteleg si iti sunt alaturi in astfel de momente, ca fara ei nu stiu ce am face...
Acum vreau sa incerc sa fac niste sedinte de colonhidroterapie sa vad daca imi vor fi de folos, eu asa sper, deja m-am programat. Sper sa fim bine in curand...

#29
steademare8

steademare8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.06.2011

 steliana20, on 23rd November 2011, 08:12, said:

Multumesc mult pentru incurajari, Ana! E bine ca sunt si oameni care te inteleg si iti sunt alaturi in astfel de momente, ca fara ei nu stiu ce am face...
Acum vreau sa incerc sa fac niste sedinte de colonhidroterapie sa vad daca imi vor fi de folos, eu asa sper, deja m-am programat. Sper sa fim bine in curand...

Buna, daca iti sunt de folos te rog sa ne ti si pe noi la curent, din pacate  eu am acelasi lucru ca si voi de cativa ani si uneori simt ca o iau razna, si eu mai am un an de master si gata scoala dar as vrea totusi sa merg ceva mai des pe la facultate  :confuzzled:   ....    eu am incercat toate medicamentele de pe piata + toate dietele si nimic. :wallbash:   .   Hope it works!!!

#30
ana200187

ana200187

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2011
Chiar asa .. sunt curioasa daca iti merge cu ..asta. Orcum.. anunta-ne te rog si pe noi.. macar sa ramanem cu o parere. Si  eu astept niste rezulate pentru giardia si helycobacter. Multa sanate si putere de lupta. :) Trebuie sa ii dam int-un fel de cap.. sunt sigura..ca in alte parti treaba ar merge mai usor.. asa ca eu cred ca nu trebuie sa deznadajduim. :) Multa sanatate!
:coolspeak:

#31
steliana7

steliana7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2011

 ana200187, on 30th November 2011, 00:07, said:

Chiar asa .. sunt curioasa daca iti merge cu ..asta. Orcum.. anunta-ne te rog si pe noi.. macar sa ramanem cu o parere. Si  eu astept niste rezulate pentru giardia si helycobacter. Multa sanate si putere de lupta. :) Trebuie sa ii dam int-un fel de cap.. sunt sigura..ca in alte parti treaba ar merge mai usor.. asa ca eu cred ca nu trebuie sa deznadajduim. :) Multa sanatate!
:coolspeak:
Salut! Imi cer scuze ca pana acum nu am raspuns. Intr-adevar am facut acel tratament de colonhidroterapie acum ceva vreme, 3 sedinte. Eu inca am aceleasi probleme ca si inainte, dar in mod sigur sunt ceva mai reduse. Insa nu stiu in ce masura mi-a fost de ajutor taratmentul asta, cat faptul ca am tinut si un regim alimentar. Doamna doctor la care am mers...se numeste Cleopatra Coroaba..uite un link cu site-ul cabinetului, in Bucuresti: http://www.aquahealing.ro/...si ea mi-a spus ca e foarte posibil sa am o infectie cu ciuperca numita "Candida", care s-ar hrani cu glucide, hidrocarburi. Am fost sfatuita sa renunt pentru o luna la orice fel de dulce, nici macar fructe sa nu consum, la paine, paste...orice ar contine cereale, si la lactate. Am incercat eu sa renunt si am reusit pentru o saptamana ca la carte, timp in care mi-a fost mult mai rau decat inainte, dar am inteles ca era normal sa fie asa, pentru ca practic e o dovada ca se elimina "raul", apoi am inceput sa mananc fructe, pentru ca slabisem avand in vedere ca si invatam pt facultate, si fara nimic dulce e cam greu...si am continuat asa inca 2 saptamani...pot spune ca eram mai bine. Dar regimul asta nu e usor, si apoi treptat am inceput sa reiau modul anterior de alimentatie, dar cu mai multa grija. Au fost si sarbatorile de Craciun, cand am mancat cam de toate, dar oricum ponderat. In perioada urmatoare am incercat sa tin cont cat mai mult de sfaturile d-nei doctor. Si acum incerc iar sa stau o perioada fara sa mananc alimentele despre care v-am spus.
Fata de cum eram cand am inceput sa am aceasta problema, sunt mai bine, dar ea inca exista si ma deranjeaza foarte mult. Totusi, am o f buna prietena care m-a incurajat si m-a sustinut f mult anul asta, cand mi-am facut curaj si i-am povestit. Ea mi-a spus ca e un lucru care mi s-a intamplat, se poate intampla oricui, lucru pe care nu l-am dorit, si ca nu voi putea rezolva aceasta problema decat infruntand-o, si nu fugind de ea. Avem si noi dreptul, ca si colegii nostri, sa invatam, in plus, toti oamenii au probleme...si noua ne-a fost dat sa avem asa ceva...dar trebuie sa trecem peste ! Doamne ajuta! Daca stam sa ne gandim, sunt oameni care sunt pe  moarte, desi sunt foarte tineri, care nu mai au multe sanse de a trai, oameni cu copii bolnavi, care ii privesc si nu stiu cum sa ii ajute, dar care merg inainte, pana la final! Asa trebuie sa facem si noi, sa nu ne pierdem speranta ! E greu, pentru ca problema pe care o avem noi nu ne incomodeaza doar pe noi, ci si pe cei din jurul nostru, si asta este foarte neplacut. Am avut atatea experiente groaznice...sa te asezi in autobuz spre casa si sa deranjezi oamneii din jur, in tren de asemenea, la facultate la fel, peste tot...eu insa semestrul trecut am lipsit foarte putin..m-am dus la toate cursurile si seminariile aproape, iar semestrul asta nu am mai lispit deloc. Sunt constienta ca sunt colegi care si-au dat seama de ceea ce mi se intampla (am auzit chiar si comentarii anul trecut pe tema asta), si colegi care nu stiu. Colegi care ma inteleg si care imi sunt alaturi, fara insa a fi vorbit despre problema mea, si colegi care nu prea ma au la inima. Eu ce sa fac acum? Voi merge inainte! Oamenii care sunt capabili sa se puna in situatia ta, sa aiba bunavointa sa te inteleaga, sa te cunoasca mai bine, dincolo de aparente, te inteleg..si chiar sunt si astfel de oameni...iar cei care te judeca din prima clipa, fara sa se gandeasca ca de fapt tu suferi inmiit fata de "deranjul" pe care li-l provoci pentru o scurta perioada in comparatie cu chinul prin care treci tu de atata timp, trebuie ignorati !
E viata noastra, avem dreptul sa o traim, si sper din tot sufletul meu sa putem sa trecem peste asta, sa ne construim un viitor frumos si luminos, si sa fim fericiti ! Pentru noi, si pentru familiile noastre !
Va urez multa sanatate, tinem legatura!
Si sa aveti "Pasti Fericite !" alaturi de cei dragi voua!
>:D<

#32
lidi617

lidi617

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2012
Buna, am si eu aceeasi problema de un an.Am incercat prin mai multe metode dar au fost inutile.Si eu m-am gandit ca ar putea fi din cauza alimentatiei asa ca am renuntat la aproape toate alimentele.La inceput mancam doar legume fierte, dar in afara de cele care produc flatulenta(varza, ceapa, salata, cartofi...)Am renuntat la lapte paine alba, orez, fructe(mai ales banane si pere), carne, dar cel mai rau mi-au facut dulciurile(zaharul in general).De 4 luni mananc doar spanac , supe de legume, avocado si imi merge bine, pot spune ca problema aproape a disparut.Insa daca mananc  carne, zahar...problema revine, dar in vacanta manac normal. In toata aceasta perioada  am luat si cate o lingura de psyllium cu iaurt in fiecare zi pentru detoxifierea colonului. Asta mi-a fost de folos, dar trebuie sa bei cam 2l de apa pe zi.Poate ca ar trebui sa vedeti ce alimente va fac rau si sa la scoateti din alimentatie, pe mine asta m-a ajutat foarte mult.

#33
ana200187

ana200187

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2011
Mulumesc mult Steliana. Eu nu am facut colonhidroterapie dar 3 zile reusisem sa tin urmatorul regim luandu-l pe al tau ca exemplu: legume, carne, oua. Fara fructe, lactate, cereale, nu cartofi (din cauza amidonului), bineanteles fara cafea si fumat, nici nu am baut in perioada asta nimik. Am luat ca model si Atkins cu 20 carbohidrati pe zi desi nu prea stiu sa ii caluculez m-am uitat ce legume ar avea un continut scazut de carbohidrati. Si iti zic ca a 3-a zi a fost mai bine, nu mai m-am umflat deloc si aproape sa dispara si la mine de tot acea senzatie de flatulenta. (Mancand carne pentru a nu ma constipa eu am luat ceai de crusin se recomanda seara o ceasca am vazut, eu am luat pe zi, dar nu stiu daca merge la toti sau ce efecte are pt altii.) A patra zi nu mai m-am tinut, mancand mai multi carbohidrati din orez si niste biscuiti si band cafea si imediat s-a simtit diferenta. Iti multumesc mult. Si am observat ca si eu la dulce imdeiat reactionez nu tocmai bine in mare parte.. nu siu.. sa fie..cum zici tu sau d-na doctor:"Candida"?
Ma bucur ca ai acea colega, este superb. Tine-te de regim(sper sa nu afecteze altceva in ceea ce priveste sanatatea) si sa ne mai anunti.
Vad ca si lidi617 are un regim pe legume. Oare cum oi reusi sa te ti de el? :D Felicitari!
Deci eu o sa imi fac un urmator obiectiv: revin la regimul din cele 3 zile, macar am gasit o axa in jurul careia sa ma invart.. nu mai sunt in neant.
Va multumesc foarte mult! Felicitari pt cele dobandite!
Multa sanatate la toata lumea! :)

#34
Oanaachim

Oanaachim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2012
Buna lume! Implinesc 20 de ani intr-o saptamana,termin primul an de facultate.  Traiesc un cosmar, stiti si voi.  Imi puteti recomada medici buni? Medicul meu de familie nu m-a luat in seama niciodata cand ii povesteam nemultumirile acestea.

#35
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Nu am citit topicul, dar ati incercat niste enzime? Nu rahaturile alea de triferment, care au 2-3 enzime.
Cumparati suplimente care au multe enzime.


Dupa ce luati enzime in timpul mesei, e posibil sa va faca foame,petru ca enzimele fac toata treaba digestiei.

Edited by adadoi, 29 May 2012 - 07:29.


#36
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
OBisnuiti stomacul cu toate cacaturile, apoi cand nu le mai luati sa fie de 10 ori mai rau ca inainte. Trebuie gasita cauza, nu bagat toate porcariile pe gat. Cauzele sunt clare si depistabile imediat, tratabile toate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate