Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Flatulenta

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Enzimele nu sunt "cacaturi". In unele tari nici nu sunt considerate suplimente, atat de sigure sunt.
Dupa o perioada, corpul nu mai produce destule enzime si veti avea probleme digestive.

#38
calatorul

calatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.03.2006

 Oanaachim, on 25th May 2012, 09:56, said:

Buna lume! Implinesc 20 de ani intr-o saptamana,termin primul an de facultate.  Traiesc un cosmar, stiti si voi.  Imi puteti recomada medici buni? Medicul meu de familie nu m-a luat in seama niciodata cand ii povesteam nemultumirile acestea.

Draga Oana, iti recomand cu caldura un medic homeopat foarte bun, Carmen Iliescu. Ai aici un link homeopatie unde iti poti face programare. Si te mai poate ajuta si sa iti optimizezi alimentatia, pana cand isi revine organismul tau.

#39
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Daca este candida, de ce nu se face analiza specifica + antibiograma, si apoi tratata candida cu antifungice conform antibiogramei?  :huh:
Abia apoi regim alimentar, suplimente etc.

#40
Hori@

Hori@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2006
Ma gandeam in una din zilele astia la viata mea si miam amintit de acest topic !
A trecut mult timp de atunci find in 2014 si toate acestea se intamplau prin 2006.
Sincer chiar ii inteleg pe cei care au postat,stiu ce inseamna si vreau sa imi cer scuze ca nu am mai postat.
Am varsta de 26 ani, pe atunci abia terminasem liceul si ala cu chin si vai spre capat din cauza asta.
Nu are rost sa insir prin toate cate am trecut cum te afecteaza psihic aceasta chestie si cum ti se poate schimba viata DAR consider ca trebuie sa privesti SPRE BINE si sa te gandesti
la ce ai dobandit si nu ce ai pierdut si daca o faci asa sunt convins  ca te vei bucura ca ai trecut prin asta!
Am fost in multe praguri si de sinucidere si de ura fata de tot ce vedeam pe strada si asa mai departe am pierdut si facultatea dar ma bucur unde sunt acuma.
Desi inteleg problema find medicala si rationala dar drumul a fost cu multe cotituri si este, vreau sa adaug si aceasta:
Doamne,tie iti multumesc slava tie acuma si in vecii veciilor amin!
Caci nu cred ca as mai fi fost aici sa va scriu aceste randuri.

Problema mea sa rarit nu a disparut dar pot sa ma bucur si sa traiesc linistit acuma.
Nu vreau sa dau sfaturi ca nu prea sunt in masura si fiecare stie corpul lui si nu stiu daca as ajuta pe cineva sau mai tare las incurca.
Citind mai sus am vazut ca au fost persoane care au facut destule analize si vroiau sa faca si colonoscopie,si eu la randul meu vroiam sa o fac dar pur si simplu nu sa mai intamplat in dimineata
care trebuia sa merg si cred ca e mai bine sa nu o faci,dar cine stie cum e in cazul tau.
Inteleg ca cauti o solutie si te supui la toate testele si speri sa fie ceva in neregula ca atunci crezi ca ai gasit rezolvarea.
Am fost si la homeopat am luat acele granule timp de nici nu mai stiu cat timp dar rezolvarea parca nu mai venea.
Am facut si test de scaun si consider ca asta e foarte important,aveam parca gardia dar nimic nu sa schimbat intro zi.
Am avut gastrita si am dus regim vreo luna,doar ca nu as putea raspunde daca gastrita a urmat sau a precedat ca multe zile mam framantat si nu mancam prea mult.
Am folosit un timp foarte mult ceai si mai ales ceai Gastric 2.
Am citit jumate de internet cu colon iritabil si toate cele si trebuie sa adaug cateodata de la unele alimente chiar aveam probleme la stomac diaree la orice mancam ulterior si chiar 1-2 saptamani.
Dupa care am incercat un echilibru in mancare nu toate prostiile mai multa verdeata si mese regulate + multe iaurturi pentru flora intestinala si eu mai stiu ce imi trecea pe atunci prin minte.
Dupa care am inceput sa ma linistesc pe interior frecventam locuri unde nu trebuia sa stau "incordat" tot timpul,eram agent de vanzari pe teren si treptat parca a inceput sa se schimbe situatia.
Puteam sa stau linistit sa vb cu lumea la masa si sa nu mai imi dau eu stiu ce filme,numa eu stiu ce chin era un singur examen la faculta si incet a inceput sa dispara si frica si problema.
Cateodata stau cu frica si ma intreb daca o sa mai apara sau mi se mai intampla cateodata incerc sa nu ma gandesc la asta.

Am vazut ca sa scris ca declansarea a fost emotionala sau mai stiu eu cum,sincer pentru mine era o zi obisnuita la scoala cand dintro data totul sa schimbat nu aveam cum sa declansez singur
asa ceva.
Ma bucur ca vad oameni asa curajosi si sunt sigur ca o sa gasiti o solutie,cel care cauta gaseste dar cred ca este drumul fiecaruia,nu sunt medic nu cunosc daca e boala sau stiu eu ce e
poate pe viitor o sa stim mai multe vreau doar sa ramana un punct de reper topicul acesta pentru oamenii care vor avea nevoie.
Dumnezeu sa va ajute !

#41
jl_rona

jl_rona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.09.2007
Buna! Aceeasi problema si aici. Am candida, asta e clar, si o am cronic, de ani de zile, am unghiile mari de la picioare atacate de candida din cauza stresului si a lipsei de somn.

Cu flatulenta nu mi-am facut probleme, eram singura, nu imi pasa. Insa trebuie sa vina un tip pe la mine si ma gandesc cu groaza daca ma prinde in starea asta, ma fac dracului de ras. Am probleme mai ales dimineata pana la 12, dar si noaptea. Cateodata e mai bine, cateodata e mai rau. Acum cand scriu e trist de tot.
Mi-ar trebui niste medicamente de urgenta ca sa nu ma fac de ras si dupa aia oi vedea. Cu ce sa incep? Trebuie sa incep sa testez niste medicamente.
Tipul ar trebui sa vina prin vara si trebuie sa gasesc ceva pana atunci.

Carbunele medicinal nu l-as incerca si nici chestia de la Himalaya. Carbunele constipa si sunt constipata eu destul, iar medicamentul de la Himalaya reduce acidul gastric ceea ce nu este de dorit in cazuri de candida.
Altceva ce as putea sa incerc? Vreo parere?
Si sa nu imi spuneti sa tratez candida cu medicamente orale ca nu se poate. Distrug ficatul. Am facut vreo cateva curi de antimicotice si imi simteam ficatul cat o banita. Nizoralul este interzis in UE pentru ca au murit cativa din cauza lui. Deci asa ceva nu.
Ceva local m-ar interesa care sa mascheze pe moment situatia si pe urma oi vedea.

Multumesc anticipat tuturor.

Edited by jl_rona, 31 March 2014 - 10:14.


#42
lidi617

lidi617

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2012

 jl_rona, on 31 martie 2014 - 10:12, said:

Buna! Aceeasi problema si aici. Am candida, asta e clar, si o am cronic, de ani de zile, am unghiile mari de la picioare atacate de candida din cauza stresului si a lipsei de somn.

Cu flatulenta nu mi-am facut probleme, eram singura, nu imi pasa. Insa trebuie sa vina un tip pe la mine si ma gandesc cu groaza daca ma prinde in starea asta, ma fac dracului de ras. Am probleme mai ales dimineata pana la 12, dar si noaptea. Cateodata e mai bine, cateodata e mai rau. Acum cand scriu e trist de tot.
Mi-ar trebui niste medicamente de urgenta ca sa nu ma fac de ras si dupa aia oi vedea. Cu ce sa incep? Trebuie sa incep sa testez niste medicamente.
Tipul ar trebui sa vina prin vara si trebuie sa gasesc ceva pana atunci.

Carbunele medicinal nu l-as incerca si nici chestia de la Himalaya. Carbunele constipa si sunt constipata eu destul, iar medicamentul de la Himalaya reduce acidul gastric ceea ce nu este de dorit in cazuri de candida.
Altceva ce as putea sa incerc? Vreo parere?
Si sa nu imi spuneti sa tratez candida cu medicamente orale ca nu se poate. Distrug ficatul. Am facut vreo cateva curi de antimicotice si imi simteam ficatul cat o banita. Nizoralul este interzis in UE pentru ca au murit cativa din cauza lui. Deci asa ceva nu.
Ceva local m-ar interesa care sa mascheze pe moment situatia si pe urma oi vedea.

Multumesc anticipat tuturor.

 jl_rona, on 31 martie 2014 - 10:12, said:

Buna! Aceeasi problema si aici. Am candida, asta e clar, si o am cronic, de ani de zile, am unghiile mari de la picioare atacate de candida din cauza stresului si a lipsei de somn.

Cu flatulenta nu mi-am facut probleme, eram singura, nu imi pasa. Insa trebuie sa vina un tip pe la mine si ma gandesc cu groaza daca ma prinde in starea asta, ma fac dracului de ras. Am probleme mai ales dimineata pana la 12, dar si noaptea. Cateodata e mai bine, cateodata e mai rau. Acum cand scriu e trist de tot.
Mi-ar trebui niste medicamente de urgenta ca sa nu ma fac de ras si dupa aia oi vedea. Cu ce sa incep? Trebuie sa incep sa testez niste medicamente.
Tipul ar trebui sa vina prin vara si trebuie sa gasesc ceva pana atunci.

Carbunele medicinal nu l-as incerca si nici chestia de la Himalaya. Carbunele constipa si sunt constipata eu destul, iar medicamentul de la Himalaya reduce acidul gastric ceea ce nu este de dorit in cazuri de candida.
Altceva ce as putea sa incerc? Vreo parere?
Si sa nu imi spuneti sa tratez candida cu medicamente orale ca nu se poate. Distrug ficatul. Am facut vreo cateva curi de antimicotice si imi simteam ficatul cat o banita. Nizoralul este interzis in UE pentru ca au murit cativa din cauza lui. Deci asa ceva nu.
Ceva local m-ar interesa care sa mascheze pe moment situatia si pe urma oi vedea.

Multumesc anticipat tuturor.
Buna! Din cate am observat eu aceasta problema apare din cauza depresiei, sau a unei caderi nervoase (cel putin asa a fost in cazul meu). Ca sa nu am aceste probleme cel putin pentru o zi , nu mancam nimic in ziua respectiva si ma odihneam. Cauza poate sa fie aceeasi ca la candida : lipsa de somn si stresul. Un an de zile nu am fost deloc stresata, radeam foarte mult, si acest lucru m-a ajutat sa-mi dispara problema . Dar am observat ca daca sunt intr-o perioda mai stresanta problema reapare.
Doamne ajuta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate