Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Flatulenta

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Hori@

Hori@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2006
Nu stiu cu ce sa incep.
De aproximativ 8 luni ma confrunt cu o problema care nu ma lasa sa traiesc linistit.
Problema este:(e cam straniu dar totusi)

Pierderi involuntare de gaze, aproape incontinuu,am citit deja vreo 100 de forumuri si google dar am gasit numai o problema asemanatoare here:
here  (mai in jos la elimin gaze involuntar)
Probleme apare deobicei cand stau pe scaun si nu in picioare.Mai ceva nu e ceva de genul cand simti dar nu te poti abtine sa dai 1 vant.Nu simt aproape nimic,doar ca miroase in jurul meu.
Am fost la doctor la inceput nu ma crezut,dupa care am facut o endoscopie din care a iesit ca am gastrita.Mia prescris niste medicamente(care le iau regulat)dar simt ca nu sa ameliorat problema mea cea mai mare (le iau cam de 1 luna)
Dupa niste discutii cu medicul a zis sa fac si 1 test de scaun:la care a iesit chiste de lamblii,la fel mia prescris niste medicamente si urmeaza sa merg sa fac testul peste cateva zile.
Pot spune ca sunt constipat,dar de cateva zile iau niste medicamente pe baza de plante si am scaun in fiecare zii.

Daca ati mai auzit sau ati avut vreo problema similara chiar va rog sa imi spuneti si mie ce ati facut.

Edited by mianna, 02 January 2007 - 18:17.


#2
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

 Hori@, on Oct 18 2006, 12:15, said:

Daca ati mai auzit sau ati avut vreo problema similara chiar va rog sa imi spuneti si mie ce ati facut.
Stiu ca exista niste medicamente care reduc "flatulenta". nu stiu cum se numesc dar ma voi interesa. lpus ca trebuie sa elimini din alimentatie tot ce poate da flatulenta: varza, fasole, cartofi, acidulate, etc

#3
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005

 ecou, on Oct 18 2006, 13:18, said:

Stiu ca exista niste medicamente care reduc "flatulenta". nu stiu cum se numesc dar ma voi interesa.

triferment se cheama. unul din ele. or mai fi si altele

#4
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 ecou, on Oct 18 2006, 12:48, said:

Stiu ca exista niste medicamente care reduc "flatulenta". nu stiu cum se numesc dar ma voi interesa. lpus ca trebuie sa elimini din alimentatie tot ce poate da flatulenta: varza, fasole, cartofi, acidulate, etc

Nu stiu daca se mai gaseste, incearca totusi: carbune medicinal (sint niste comprimate negre, care chiar contin carbune)
Si nu mai minca un timp alimente care produc multe gaze (vezi posturile de mai sus).

#5
Hori@

Hori@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2006

 Aprilia, on Oct 20 2006, 08:35, said:

Nu stiu daca se mai gaseste, incearca totusi: carbune medicinal (sint niste comprimate negre, care chiar contin carbune)
Si nu mai minca un timp alimente care produc multe gaze (vezi posturile de mai sus).

am sa incerc,am mai citit pe undeva de carbunele respectiv.
Multumesc tuturor pentru sfaturi,astept in continuare.

Din cate am observat toti cred ca problema e "flatulenta" (nu zic poate e cu siguranta)
Dar vreau sa va intreb:credeti ca poate sa fie si altceva care cauzeaza problema asta?


Inca odata multumesc tuturor pentru sfaturi,astept in continuare


#6
Hori@

Hori@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2006
Nu prea aveam timp,dar totusi sa va raspund celor curiosi.....
Am facut aproape toate testele "fizice" ale tubului digetiv totul e in regula.
Am "cunoscut" o persoana care sa confruntat cu aceasi problema si acuma ii urmez sfaturile.
Cauza:flora intestinala "distrusa" :P,poate si vreun parazit pe acolo......
Acuma urmez dezintoxicarea.........dupa care daca nu se rezolva caut ceva paraziti,microbi pe acolo.....care nu o lasa sa functioneze normal........
Cum sa ajuns aici......pai is multe :)

O sa va mai tin la curent

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Exista niste pastile din plante, Gasex se numesc, facute de Himalaya, sau altele care se mesteca, contin dimeticon si se gasesc cu denumirea comerciala Sab-Simplex. Mergi si tu la o farmacie si cere sa citesti um prospect la ultimele, s-ar puta sa te ajute. Nu au efecte adverse, cel putin nu se cunosc inca.
Iaurturile ajuta la refacerea florei intestinale.

Edited by adadoi, 21 November 2006 - 11:34.


#8
Gauritttu

Gauritttu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 08.10.2007
buna.vreau va rog sami ziceti niste remedii contra balonatului nu pentru mine , pentru bunicul meu.

as vrea sa fie cat mai eficiente si sa se gaseasca la farmacii.




haideti va rog ajutatima

#9
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Gauritttu, on Jul 4 2008, 19:02, said:

remedii contra balonatului

Espumisan (2 comprimate de 3 ori /zi) si o vizita la doctor sa tratati cauza.

sanatate.

Edited by ionutz78, 04 July 2008 - 18:37.


#10
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Carbune medicinal, simeticona ( eu l-am luat in varianta pentru bebe, se numeste SabSimplex, nu stiu daca e acelasi pentru adulti)
Si am scris degeaba pentru ca s-a mai discutat
http://forum.softped...howtopic=172732

#11
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
colebil

#12
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Cît de urgent e? Umblați cu masca de gaze prin casă?

Lucernă verde sau în magazinele naturiste se vinde în varianta Alfaalfa -10-12 ron flaconul.
Aia la 7 ron are comprimatele mai mici.

Pe lîngă faptul că în 2-3 zile armonizează digestia, pune și organismul pe picioare din foarte multe puncte de vedere. Este un panaceu universal - depinde ce reușești să înțelegi prin asta.

Efecte lucernă

Lucerna, planta cu o mie de proprietăți

Edited by Mirovaia_Scorb, 04 July 2008 - 23:53.


#13
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Carbovita se numesc pastilele cu carbuni

#14
bin_anca

bin_anca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.07.2008
Cauza balonarii abdominalese pare ca este excesul de gaz în tubul digestiv . Sursele majore de gaz intestinal sunt înghitirea aerului, difuzia de gaz din sânge în intestin, productia de gaz în colon de catre bacterii si reactia de neutralizare care are loc în duoden între acidul clorhidric si bicarbonat. Si flatulenta excesiva este un simptom al balonarii...

#15
GBVLeviathan

GBVLeviathan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.02.2007
pentru cei cu probleme cu flora intestinala: nu vreau sa fac reclama, dar iaurtul NutriDay (nu zic marca) este foarte bun. lasati iaurturile cu fructe si musli si toate briz-briz-urile ca nu fac nimic. cu cat mai simplu e iaurtul, cu atat e mai bun. m-am confruntat si eu cu probleme din alea acum cateva luni, dar am tinut o cura cu cate un iaurt sau doua pe zi timp de 2 saptamani si mi-am revenit complet. toate analizele au iesit exact la nivelul optim :D

#16
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
din ce-am inteles aici, nu ar fi problema cu faptul ca ai gaze, pt ca din cate am vazut in spital e normal sa dai vanturi.
problema e ca nu poti sa te controlezi cand le dai drumul iar  asta mi se pare o problema cu sfincterul anal(somatic).
parerea mea ca s-ar putea sa fie neurologic.
nu te scapi pe tine(cativa stropi) sau atunci cand simti nevoia de defecatie daca nu ajungi la o toaleta in cel mai scurt timp simti ca ai face pe tine?

#17
Hori@

Hori@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2006

 negotzel00, on Jul 20 2008, 23:58, said:

din ce-am inteles aici, nu ar fi problema cu faptul ca ai gaze, pt ca din cate am vazut in spital e normal sa dai vanturi.
problema e ca nu poti sa te controlezi cand le dai drumul iar  asta mi se pare o problema cu sfincterul anal(somatic).
parerea mea ca s-ar putea sa fie neurologic.
nu te scapi pe tine(cativa stropi) sau atunci cand simti nevoia de defecatie daca nu ajungi la o toaleta in cel mai scurt timp simti ca ai face pe tine?

In primul rand mersi de raspuns.
Eu unul sunt ferm convins ca problema e de la sfincter.E foarte probabil sa fie  ceva neurologic ca la fund nu ma "lucrat" nimeni.Ultima data cand am fost la medicul de familie mi-a spus sa merg sa fac o radiografie la coloana in caz ca ar fi o problema acolo dar totul a iesit bine.

De scapat pe mine... hmmm
Am avut sa zic asa urgente si am reusit sa le controlez,dar cu multa transpiratie si strangere de fese.
Totusi de foarte multe ori sunt nevoit sa ajung la toaleta cat mai repede, simt ca si cum a trecut o parte deja.
De multe ori am simtit cum pur si simplu trag un vant de care nu am habar .
Imi pare rau e si greu de explicat cel putin asa mi se pare mie, multi poate chiar ar putea sa ajute dar cand nu stii sa te exprimi e nasol.
Chiar as vrea sa discutam mai mult.

#18
SamJigga

SamJigga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.08.2008

 Hori@, on Oct 18 2006, 11:15, said:

Nu stiu cu ce sa incep.
De aproximativ 8 luni ma confrunt cu o problema care nu ma lasa sa traiesc linistit.
Problema este:(e cam straniu dar totusi)

Pierderi involuntare de gaze, aproape incontinuu,am citit deja vreo 100 de forumuri si google dar am gasit numai o problema asemanatoare here:
here  (mai in jos la elimin gaze involuntar)
Probleme apare deobicei cand stau pe scaun si nu in picioare.Mai ceva nu e ceva de genul cand simti dar nu te poti abtine sa dai 1 vant.Nu simt aproape nimic,doar ca miroase in jurul meu.
Am fost la doctor la inceput nu ma crezut,dupa care am facut o endoscopie din care a iesit ca am gastrita.Mia prescris niste medicamente(care le iau regulat)dar simt ca nu sa ameliorat problema mea cea mai mare (le iau cam de 1 luna)
Dupa niste discutii cu medicul a zis sa fac si 1 test de scaun:la care a iesit chiste de lamblii,la fel mia prescris niste medicamente si urmeaza sa merg sa fac testul peste cateva zile.
Pot spune ca sunt constipat,dar de cateva zile iau niste medicamente pe baza de plante si am scaun in fiecare zii.

Daca ati mai auzit sau ati avut vreo problema similara chiar va rog sa imi spuneti si mie ce ati facut.

Din ce vad, pe langa faptul ca ai gaze si sfincterul anal nu poate fi controlat, vad ca ai o serioasa problema parazitara. Giardia. Nu-ti trebuie nici Nutriday nici Activia nici nimic de stapanit gazele, ci doar tratamentul prescris de doctor pentru a elimina giardia. Asa ca mergi in continuare pe tratament si vezi ce-ti mai zice doctorul. Probabil ca ti-a prescris un antiparazitar gen metronidazol, flagyl etc. Nu te juca.

Uite aici ce inseamna parazitul si cum se manifesta. Uite, ai si o poza.

http://en.wikipedia....ia_intestinalis

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate