Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Totul despre aeroporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#1387
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Urmeaza sa plec într-o vacanta cu un bebeluș de 7 luni iar zborul îl am la 8 dimineața de pe Otopeni . Întrebarea mea este: fiind cu un copil asa de mic care o sa aiba și lapte, cărucior diverse chestii de bebeluși exista cum o alta poarta vamala de verificare? Chiar trebuie sa fiu cu 3 ore în aeroport . Doresc sfaturi de la persoanele care au mai călătorit cu bebeluși sau au informații exacte. Multumesc Frumos.

#1388
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Nu exista.

Însă nu vei sta 3 ore la coada. Durează, după noroc:
10-20 min check in
10-20 min security
10-20 min passport control

Max 10 minute găsirea Porții.

Check in-ul se Închide cu o ora înainte. Deci 2 ore minim, și dacă nu aglomerat e de ajuns :)

Timpul ăla de 3h e dat pentru ca se întâmpla sa fie aglomerat.


#1389
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009

View Postalexalb, on 30 iulie 2017 - 16:33, said:

Urmeaza sa plec într-o vacanta cu un bebeluș de 7 luni iar zborul îl am la 8 dimineața de pe Otopeni . Întrebarea mea este: fiind cu un copil asa de mic care o sa aiba și lapte, cărucior diverse chestii de bebeluși exista cum o alta poarta vamala de verificare? Chiar trebuie sa fiu cu 3 ore în aeroport . Doresc sfaturi de la persoanele care au mai călătorit cu bebeluși sau au informații exacte. Multumesc Frumos.
In functie de companie exista facilitati pt. cei cu copii (de ex. wizz), va vor chema la imbarcare primii dar pana acolo mai dureaza.
Dimineata nu ar trebui sa ai mari dificultati, 2 ore cred ca sunt de ajuns. Important este sa fii pregatit si atent la controlul de securitate: fara lichide peste 100 ml in bagajul de mana, parfum pasta ras in pungulita resigilabila(1 punga), fara obiecte ascutite.
Te verifici atent in bunuzare si scoti : ,ochelari, ceas ,monezi telefon, curea pantalon, tableta, laptop  in ladita de plastic si scapi rapid de acolo si dupa pleci catre control documente- aici pe timpul zilei se fac cozi- deoarece se verifica sistematic fiecare pers/document. Urmeaza sa identifici poarta de imbarcare si sa urmaresti pe monitoare cand incepe imbarcarea.
Zbor placut!

Edited by alexmanu, 30 July 2017 - 23:09.


#1390
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru controlul de securitate exista poarta speciala pentru cei cu bebelusi si carucioare, te vor indruma cei care iti verifica documentele.

Este undeva in partea stanga.

La controlul pasapoartelor in schimb stai la aceeasi coada cu toata lumea.

Edited by mdt, 31 July 2017 - 15:15.


#1391
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Daca poarta

Dacă poarta de îmbarcare mi-se închide cu 7:15 mi-o ajunge timpul de la 5:30? Plecarea o am într-o duminică.

#1392
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Da.

#1393
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Multumesc frumos

#1394
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Deci pana la urma nu este nimeni care a inchiriat vreodata masina din Otopeni?

#1395
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Are cineva idee dacă burger King din duty free Otopeni este deschis non-stop.
Am găsit deschis 24h

Edited by alexalb, 02 August 2017 - 22:04.


#1396
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Pe la 7 dimineata l-am vazut deschis, poate si inainte de 7, nu mai stiu exact ora. Preturile sunt cam dublu fata de cat costa ceva similar in oras, dar asa e la toate locurile de mancat si de baut din Otopeni.

Edited by mdt, 02 August 2017 - 22:11.


#1397
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008

View Postmdt, on 02 august 2017 - 22:10, said:

Pe la 7 dimineata l-am vazut deschis, poate si inainte de 7, nu mai stiu exact. Preturile sunt cam dublu fata de cat costa ceva similar in oras, dar asa e la toate locurile de mancat si de baut din Otopeni.
Aha deci sunt  nesimtiti la preturi.

Edited by alexalb, 02 August 2017 - 22:22.


#1398
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Vreo 25-35 lei un burger, cam asa.
La orice loc de mancat/baut din zona duty-free preturile sunt cam dublu fata de oras. Intr-o zi cand plecam de pe Otopeni chiar fusesem cu 1 zi in urma la mall si luasem ceva de la Brioche Doree, retinusem preturile, iar in aeroport erau exact dublu. La celelalte sunt in aceeasi nota. Pana si sticla de apa sau cola de la automat e vreo 8 lei.

Singurul loc de unde poti cumpara ceva de mancare la un pret normal este magazinul Billa (cred ca acum e Mega Image) de la sosiri interne. Dupa ce lasi bagajul de cala, daca ai timp si chef poti sa mergi acolo si sa iei produse de patiserie, banane sau alte fructe. Cu ce este solid poti sa treci de controlul de securitate, ce e lichid trebuie sa consumi inainte :)

Edited by mdt, 02 August 2017 - 22:22.


#1399
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008

View Postmdt, on 02 august 2017 - 22:18, said:

Vreo 25-35 lei un burger, cam asa.
La orice loc de mancat/baut din zona duty-free preturile sunt cam dublu fata de oras. Intr-o zi cand plecam de pe Otopeni chiar fusesem cu 1 zi in urma la mall si luasem ceva de la Brioche Doree, retinusem preturile, iar in aeroport erau exact dublu. La celelalte sunt in aceeasi nota. Pana si sticla de apa sau cola de la automat e vreo 8 lei.

Singurul loc de unde poti cumpara ceva de mancare la un pret normal este magazinul Billa (cred ca acum e Mega Image) de la sosiri interne. Dupa ce lasi bagajul de cala, daca ai timp si chef poti sa mergi acolo si sa iei produse de patiserie, banane sau alte fructe. Cu ce este solid poti sa treci de controlul de securitate, ce e lichid trebuie sa consumi inainte :)
Da ms de răspuns ma gândeam sa i-mi fac pofta de Burger King. Poate îmi fac pofta in Italia acum o sa caut pe Italia pe unde au dacă or avea.

#1400
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Nah, nici in Italia nu cred ca e mai ieftin, sau mult mai ieftin, asa ca o data de ai iesit din Romania (chiar si numai de controlul pasapoartelor pe Otopeni) tot aia e, trebuie sa calculezi in euro, nu in lei, ce platesti Posted Image.
Cred ca a ramas singurul Burger King din Romania.
In Italia gasesti mancare de-a lor, mult mai buna Posted Image e pacat sa mananci la fast food.

Edited by mdt, 02 August 2017 - 22:31.


#1401
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
E vorba sa i-mi fac pofta

#1402
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postmdt, on 02 august 2017 - 22:18, said:


Singurul loc de unde poti cumpara ceva de mancare la un pret normal este magazinul Billa (cred ca acum e Mega Image) de la sosiri interne. Dupa ce lasi bagajul de cala, daca ai timp si chef poti sa mergi acolo si sa iei produse de patiserie, banane sau alte fructe. Cu ce este solid poti sa treci de controlul de securitate, ce e lichid trebuie sa consumi inainte Posted Image
Confirm, am vizitat magazinul luna trecuta. Este acum Carrefour Expres iar preturile sunt ok. Au si preparate calde si salate.

#1403
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Salutare,

La wizz e permis in avion  cu baterie externa pentru telefon?
Erau stiri ca le-au interzis pentru tarile arabe, sa extins si in UE?

Danke!

Edited by Zyx, 08 September 2017 - 20:13.


#1404
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Nu e vorba de companie cat de controlul de securitate de la aeroport. In Romania si UE in general nu sunt restrictii cu privire la baterii externe de telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate