Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Totul despre aeroporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#1423
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Absolut perfecta experienta cu https://www.transpor...-bucharest.com/ Posted Image

#1424
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostmoniK_06, on 28 februarie 2018 - 12:49, said:

Dar este fix alternativa pentru autobuzul 780. Conexiune Otopeni-Gara de Nord. Poate fi o varianta pentru cei care isi continua drumul tot cu ei sau pentru cei ce iau trenul. Dar pretul minim gasit de mine este 2,4 euro  (fata de 3,5 lei/calatoria la expres). Merita de luat in calcul pentru intervalul  3-5  dimineata care nu e acoperit de expresul 780.
Din ce spun ei pe site,fac ~30 minute pe traseu si par sa nu aiba statii intermediare.Mizeriile alea de linii RATB,asa zise "express" ,fac 40 de minute in cel mai fericit caz si opresc in toate statiile de pe traseu,ca orice alta linie obisnuita.

Edited by zuv, 01 March 2018 - 20:17.


#1425
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postzuv, on 01 martie 2018 - 20:17, said:

Din ce spun ei pe site,fac ~30 minute pe traseu si par sa nu aiba statii intermediare.Mizeriile alea de linii RATB,asa zise "express" ,fac 40 de minute in cel mai fericit caz si opresc in toate statiile de pe traseu,ca orice alta linie obisnuita.
Incredibil,exista si promtitudine in RO!La momentul postului anterior am completat un formular de cerere informatii de pe site-ul Memento-Bus,cerandu-le lamuriri despre punctul de plecare/sosire si daca au statii intermediare pe traseu.In mai putin de 30 min am fost contactat telefonic de un reprezentant al lor si am primit informatiile cerute:NU au statii intermediare pe traseu;punctul de plecare/sosire este la adresa Soseaua Orhideelor 49,aproape de Gara Basarab sau IDM Basarab.
Poate foloseste cuiva.Personal,o consider o alternativa (mai) buna la liniile RATB-ului.

#1426
Ghibster5

Ghibster5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.04.2015
Salutare.
Ce firma de închirierii auto îmi recomandați de la aeroportul din Budapesta? Am nevoie de mașină să ajung până în Oradea in perioada 13-15 iulie.

#1427
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu stiu daca are sens sa inchiriezi o masina, un transfer cu autocarul este 50 lei

#1428
Ghibster5

Ghibster5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.04.2015

View PostMembruAnonim, on 03 martie 2018 - 10:56, said:

nu stiu daca are sens sa inchiriezi o masina, un transfer cu autocarul este 50 lei
Eu o sa ajung undeva in jur de ora 11-12 noaptea, și o da am nevoie de mașină pt că o sa merg la o nunta sâmbătă și o sa mai am de umblat pe acolo, și deasta vreau sa închiriez o masina.

#1429
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postzuv, on 01 martie 2018 - 21:03, said:

Personal,o consider o alternativa (mai) buna la liniile RATB-ului.
Da, depinde de preferintele fiecaruia. Si mai ales de ora la care ai nevoie. Din cate observ pe orar cursele lor sunt mai rare.

#1430
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Acum jumatate de ora am facut un mic experiment (pe aeroportul Craiova): desi la check in am folosit datele de pe pasaport, eu am prezentat buletinul peste tot. Nimeni nu a spun absolut nimic. Asadar cei care se tem ca au pus si seria si numarul, sau au omis sa puna si al doilea prenume etc., pot sa stea linistiti.

#1431
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Asta nu e universal valabil. Se întâmpla pe la wizz&Co.

La alții, gen Qatar, pana și boarding pass-ul mobil are alt cod fata de cel de hârtie. Și daca ai trecut la check in cu hârtie nu îl poți folosi pe cel mobil după la porți (da eroare).

La airfrance nu am verificat acum dar bănuiesc ca e la fel. O sa verific in Noiembrie.

Am zburat însă și fără documente (domestic ce-i drept). Nu m-a întrebat nimeni nimic :)) aveam boarding pass mobil și-am trecut ca prin brânza.

#1432
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
@boy4ever
Confirm. Pentru RyanAir si  Wizz am pasaportul salvat in cont si cu el imi fac check-in-ul tot timpul.

In aeroport prezint ce-mi pica la indemna: CI sau pasaport. Chiar si in UE imi iau cu mine pasaportul si-l las tot timpul la cazare (plus ceva cash). Fail-safe in caz ca raman fara portofel. Era sa o patesc cu cativa ani in urma in Londra chiar pe langa Big Ben. Mai cateva secunde si ramaneam de izbeliste (posibil tot din cauza unor romanasi de-ai nostri :))))


Eu am prins cu vreo 3 saptamani in urma in Otopeni o coada la securitate la zboruri interne.... 'mnezo'... in viata mea n-am stat 1h 20m acolo.

Era cat pe-aci sa pierd avionul. Nu stiu ce s-a intamplat de era atata lume.

Oh wait.... BOR s-a decis sa faca pelerinaje de centenar. Era plin aeroportul de preoti si de batranei cu esarfe "pelerinaj 2018 BOR".

Mai era un tip dupa mine: "Suntem atatia aici, doar nu pleaca astia fara noi" (era un zbor RyanAir... poate era inchisa de 14minute).

Toti aveam zbor la 5-10minute distanta...

Mi-am aruncat lucrurile in geanta si-am bagat viteza la poarta (e mica distanta intre controlul de securitate si portile de imbarcare pt zborurile interne pe OTP).

Am scanat boarding pass-ul de pe mobil, dar pana nu le-am aratat si un act de identitate nu m-au lasat sa trec.

Cred ca depinde pe cine prinzi la poarta de imbarcare (pt zborurile domestice).

Am fost penultimul imbarcat.

Tipul care era dupa mine, a venit relaxat... cand era la 50m de poarta au oprit imbarcarea (urat).

Probabil ca de era un zbor de la TAROM ar mai fi asteptat....

Edited by ghitapg2, 02 October 2018 - 05:48.


#1433
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View PostKokoshmare, on 14 noiembrie 2016 - 08:17, said:

Le pui intr-o tava separata sau intr-un loc vizibil.
In alta ordine de idei am incercat acum cateva minute sa trec un gel de dus la bagajul de mana pe OTP. Nu mai am gelul de dus, l-au aruncat. Au fost amabili si m-au intrebat daca il vreau dus la cala dar nu m-am deranjat. Totusi ar fi fost interesant sa stiu cum s-ar fi desfasurat treaba asta, pe cine ar fi chemat etc.
Mda, paranoia mare in regulile astea cu lichidele.

#1434
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Eu am plecat din OTP spre Nuremberg.

Fara sa realizez... aveam in rucsac (bagajul de mana) o pasta de dinti de 125ml.

La controlul de securitate din Bucuresti nu mi-au zis nimic.

La intoarcere, nemtii au verificat tot la sange. "Ah... e 125ml. Nu aveti voie lichide peste 100ml"

Nici un stres, le-am zis sa-l arunce. A disparut angajatul vreo 2-3 minute (cu tot cu pasta de dinti). Pe cand s-a intors: "E ok... poti sa o iei cu tine".

O fi mers pana la WC sa vada daca nu e altceva in tub Posted Image))) ?

Mi se pare sau mie sau angajatii de la controlul de securitate din Romania (in speta OTP) sunt cei mai...  ingamfati?

Am avut ocazie sa merg prin cateva tari (atat cu job-ul, cat si in citybreak-uri), dar eu am ramas cu impresia asta.

Eram la un moment dat la scanerele de langa zborurile domestice din OTP, si eram o doamna mai in varsta (50+... poate zbura pt prima data), i-a trecut prin cap sa-i deranjeze pe agentii de acolo:
- Nu va suparati, pe aici e spre zborul spre Cluj?
(pe un ton mega sictirit... chiar indignata angajata... cum adica e intrebata asa ceva)
- Stimata doamna.... spre toate zborurile interne... nu doar Cluj Posted Image

Edited by ghitapg2, 06 October 2018 - 22:37.


#1435
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Eu am avut un gel de ras de 100 ml si, la Luton, au desfacut dopul, au pus putin pe o hartie si au testat sa vada ce este. Foarte dubios :)))

#1436
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e dubios. E testare analitica la droguri și explozibili.

In gel poți ascunde și cocaina :) și mai ales nitroglicerina.


Mie mi-au făcut așa in Budapesta acum vreo 3 ani. Era prima oară când ma chemau sa testeze analitic (aka. Dădea cu hârtia pe haine, rucsac, geaca).

Eu i-am întrebat dacă testează marca de Dero :lol:

Edited by Lex404, 07 October 2018 - 00:30.


#1437
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Disperati... Si daca aveam droguri in tubul acela, fi sigur ca as fi pus drogurile la fund si la suprafata, la capac, as fi lasat tot gel. Ma rog.

#1438
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Testul ăla detectează una la un milion particule.

Și dacă de ex îți da pe telefon. Doar nu ai tras Coca de pe telefon. Dar ai atins Coca. Ai atins telefonul.

Mai mult. Nu poți pune doar in fundul tubului. Se vede la scanner. Trebuie sa gelifiezi uniform. Apoi distracția cu separarea substanței dorite de gel.


In Geluri se pot ascunde multe chestii.. la fel și in lichide

Mai nou aia e procedura standard in multe locuri cu risc.

Chiar acum jumătate de ora ma gândeam, dacă pun niște zahăr pudra intr-o Punguța și aia in bagajul de mâna, ce se întâmpla :))
Știu ca se vede diferit la scanner fata de alte prafuri pe care le caută ei dar mno, nu știu :))

Ar fi culmea sa fac asta la plecare din Mexic :))

#1439
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Exact pe acelasi principiu iti dau cu hartiuta aia si pe curea (daca ai umblat cu ceva treburi necurate), laptop sau aparat foto.

Veneam cu o colega din Franta. Ea ii cumparase la catel ceva jucarie (gen minge de rugby care facea zgomot cand era muscata).

N-a mai avut loc si m-a rugat sa o iau la mine. Bineinteles ca bagajul de cala imi era plin ochi si l-am bagat in bagajul de masa.

Pe CDG n-au avut nici o treaba. In schimb pe OTP, angajatul de la scanner, cand s-a ridicat de pe scaun deja visa la o promotie/prima pt ca a dejucat un atac.

Ce dezamagit era cand a vazut ce era in realitate. S-a intors spre colegul lui si a strans jucaria :))))

#1440
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 07 octombrie 2018 - 03:05, said:

Testul ăla detectează una la un milion particule.

Și dacă de ex îți da pe telefon. Doar nu ai tras Coca de pe telefon. Dar ai atins Coca. Ai atins telefonul.

Mai mult. Nu poți pune doar in fundul tubului. Se vede la scanner. Trebuie sa gelifiezi uniform. Apoi distracția cu separarea substanței dorite de gel.


In Geluri se pot ascunde multe chestii.. la fel și in lichide

Mai nou aia e procedura standard in multe locuri cu risc.

Chiar acum jumătate de ora ma gândeam, dacă pun niște zahăr pudra intr-o Punguța și aia in bagajul de mâna, ce se întâmpla :))
Știu ca se vede diferit la scanner fata de alte prafuri pe care le caută ei dar mno, nu știu :))

Ar fi culmea sa fac asta la plecare din Mexic :))

In USA si Australia deja au limite pentru pudre:

https://www.nytimes....wder-rules.html


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate