Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Totul despre aeroporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#1405
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
este ceva in legatura cu puterea totala maxima a acestor si cu numarul total al bateriilor liion, inclusiv cele din dispozitive, dar eu de obicei am cele mai multe electronice dint tot aeroportul (ieri am avut singur 4 tavi la controlul de securitate) si nu am remarcat ca e cineva atent la ele. la fel nu s-a sesizat nimeni cind nu am scos sa pun in tava diverse chestii si le-am lasat in bagajul de mina!
si tot ieri pe un anumit aeroport am remarcat ca nu am fost intrebat de pasaport decit la poarta de imbarcare! in punctul unde luna trecuta se verificau pasapoarte acuma erau doar niste scanere automate unde se scana codul de bare de pe bilet!

#1406
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Care ar fi explicatia pt care nu apar zborurile in orar dupa ora 24? OTP
Asa e pe toate aeroporturile?

#1407
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009

View Posttytysor, on 05 octombrie 2017 - 01:19, said:

este ceva in legatura cu puterea totala maxima a acestor si cu numarul total al bateriilor liion, inclusiv cele din dispozitive, dar eu de obicei am cele mai multe electronice dint tot aeroportul (ieri am avut singur 4 tavi la controlul de securitate) si nu am remarcat ca e cineva atent la ele. la fel nu s-a sesizat nimeni cind nu am scos sa pun in tava diverse chestii si le-am lasat in bagajul de mina!
si tot ieri pe un anumit aeroport am remarcat ca nu am fost intrebat de pasaport decit la poarta de imbarcare! in punctul unde luna trecuta se verificau pasapoarte acuma erau doar niste scanere automate unde se scana codul de bare de pe bilet!
Referitor la verificarea pasaportului, situatia sesizata este pt. aeroporturile din ROU?

#1408
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@tytysor - mentionati despre ce aeroport e vorba, ca altfel o sa ajunga lumea sa creada ca RO (care e foarte aproape sa devina un stat politienesc, amenzile si cautatul cetateanului in gaura cwrului sunt la ordinea zilei) o fi ajuns un taram al ingaduintei... (ca pana la FAgaduinta e mult...)

@ alexmanu - o fi vorba de o tara normala, nu RO, probabil o tara Schengen... Sunt unele tari europene de unde poti pleca fara sa arati nimic nici unei autoritati politienesti la plecare; la fel sunt alte tari care, in functie de locul de unde ai venit, esti dus in aeroport pe alta intrare, "sarind" astfel politia de frontiera si orice verificare...

Edited by cattavencu, 19 October 2017 - 19:59.


#1409
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postc_alecs, on 19 octombrie 2017 - 17:56, said:

Care ar fi explicatia pt care nu apar zborurile in orar dupa ora 24? OTP
Asa e pe toate aeroporturile?

Nu este asa pt toate aeroporturile.

Motivul este zgomotul facut de avioane la decolare si aterizare. Pe timp de noapte se incearca reducerea lui pt confortul locuitorilor din zona.

#1410
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postsomething00, on 20 octombrie 2017 - 10:42, said:

Nu este asa pt toate aeroporturile.

Motivul este zgomotul facut de avioane la decolare si aterizare. Pe timp de noapte se incearca reducerea lui pt confortul locuitorilor din zona.

Nu, el s-a referit ca nu mai apare nimic in orarul publicat pe site. Sosirile de dupa 12 noaptea nu sunt date:

http://www.bucharestairports.ro/

De cele mai multe ori noaptea nu sunt plecari, dar aterizari sunt.

@ c_alecs - cel mai bine va uitati pe un site gen flightstats sau flightradar24

Edited by cattavencu, 20 October 2017 - 14:16.


#1411
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Compania Națională Aerporturi București a primit, miercuri, 20 decembrie, confirmarea că respectă standardele europene de siguranță în domeniul aviației.

https://www.realitat...va_2129065.html

#1412
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 22.02.2011
Rome city bus now connects ROMA Ciampino to Metro B line.
Rome's public transport company ATAC has introduced a new city bus line connecting the capital's Ciampino airport with the Metro B station at Laurentina.
The 720 line comes into effect on 18 September, departing every 20 minutes from the number 4 bus stand in front of the airport.
The fare costs €1.50, the same as all other city buses, and tickets can be purchased inside the airport at the tourist information point.
The 720 is not an express route, however, and there are 22 stops along the way to Laurentina, in the southern EUR suburb. From there it is possible to connect to Rome's central Termini station using the Metro B line.
Until now it was not possible to reach Ciampino using the city's public transport network, with tourists normally relying on taxis or private coaches from Termini.

#1413
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Terravision e mai scump dar macar e experes desi traficul e naspa.

#1414
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postc_alecs, on 19 octombrie 2017 - 17:56, said:

Care ar fi explicatia pt care nu apar zborurile in orar dupa ora 24? OTP
Asa e pe toate aeroporturile?

View Postsomething00, on 20 octombrie 2017 - 10:42, said:


Nu este asa pt toate aeroporturile.

Motivul este zgomotul facut de avioane la decolare si aterizare. Pe timp de noapte se incearca reducerea lui pt confortul locuitorilor din zona.

View Postcattavencu, on 20 octombrie 2017 - 14:14, said:

Nu, el s-a referit ca nu mai apare nimic in orarul publicat pe site. Sosirile de dupa 12 noaptea nu sunt date:

http://www.bucharestairports.ro/

De cele mai multe ori noaptea nu sunt plecari, dar aterizari sunt.

@ c_alecs - cel mai bine va uitati pe un site gen flightstats sau flightradar24

Actualmente singurul zbor care pleaca dupa miezul noptii este un BlueAir catre Cipru (Larnaca), urmatoarea plecare fiind la 5 dimineata.

In schimb sosiri sunt cu "duiumul" intre 0 si 3 noaptea, vreo 14, explicatia fiind cum au spus-o colegii, necesitatea de-a reduce zgomotul cauzat de trafic la asemenea ore tarzii.

Evident zgomotul este mult mai mare la decolare decat la aterizare, de aici diferenta de numar intre decolari (1) si aterizari (peste o duzina).

#1415
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Intrebare pentru cunoscatorii Aeroportului Otopeni: ghinionul face sa ajung miercuri seara in plin frig si zapada.

Am de ales intre autobuz (http://www.bucharest...i-acces/autobuz) si respectiv taxi (http://www.bucharest...t-si-acces/taxi)

Ca multa lume, n-am auzit lucruri bune despre luat-ul de taxi de la aeroport, plus ca s-a tot schimbat (intr-o vreme, rezervarea de la borna e obligatorie); acum inteleg ca nu mai e obligatorie rezervarea, dar din frazele astea "Pasagerii care sosesc pe Aeroportul Internațional Henri Coandă București au la dispoziție taxiuri autorizate, cu tarife cuprinse între 1,39 - 3,50 lei/km, fără comandă prealabilă. Acestea vor aștepta în stațiile taxi amplasate la ieșirea din terminal și vor prelua pasagerii în ordinea sosirii." Asta inseamna ca e cum iti e norocul, fie unul cu 1,39 si portbagaj umplut pe jumate cu rezervorul GPL sau 3,5 lei si asta e? Daca aleg totusi o rezervare de la o anumit companie, astea se iau din alta parte?

Autobuzul inteleg ca circula, dar casa de bilete o mai fi deschisa seara?

#1416
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postdea_dimi, on 26 februarie 2018 - 20:16, said:

Eu as alege autobuzul 783 pana la pta Victoriei sau pana la Unirii si de acolo taxi. 783 are program non stop (noaptea la intervale mai mari insa) iar casa de bilete posibil sa fie deschisa; daca nu, exista automat.

Edited by moniK_06, 27 February 2018 - 11:43.


#1417
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostmoniK_06, on 27 februarie 2018 - 11:43, said:

Eu as alege autobuzul 783 pana la pta Victoriei sau pana la Unirii si de acolo taxi. 783 are program non stop (noaptea la intervale mai mari insa) iar casa de bilete posibil sa fie deschisa; daca nu, exista automat.

ok multumesc. tot cautand si cautand alternative si vazand ca pana la urma chiar si acest raspuns implica taxi, personal mi se pare ok aceasta alternativa: https://www.transpor...-bucharest.com/

Au review-uri cvasi-perfecte pe TripAdvisor, e un pret fix, te asteapta daca avionul are intarziere (am citit un review al unora care-au avut 2 ore ore intarziere), poti plati in euro etc.

Pentru distanta pe care o am de parcurs, pana-n celalalt capat al Bucurestilor, data fiind distanta, ora, vremea, posibilul trafic, ma gandesc ca pot sa ajung binisor inspre aceeasi suma.

#1418
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postdea_dimi, on 27 februarie 2018 - 12:02, said:

ok multumesc. tot cautand si cautand alternative si vazand ca pana la urma chiar si acest raspuns implica taxi,

Depinde acum si in ce zona vrei sa ajungi si la ce ora. Asa de ex poti lua si metroul de la Pta Victoriei. Eu am presupus ca ajungi noaptea de aceea ti-am recomandat taxi, ar exista insa si autobuze de noapte.
Depinde si cate bagaje ai si cat esti dispusa sa te trambalezi.

#1419
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Din pacate acolo unde trebuie s-ajung nu e (inca Posted Image ) metrou Posted Image o sa incerc oricum rezervare la chestia asta si-o sa relatez experienta. Un singur bagaj de cala si-un rucsac, dar preferam trambalare minima. Mutumesc oricum mult pentru raspunsuri si sugestii!

Edited by dea_dimi, 27 February 2018 - 18:25.


#1420
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdea_dimi, on 26 februarie 2018 - 20:16, said:

Intrebare pentru cunoscatorii Aeroportului Otopeni: ghinionul face sa ajung miercuri seara in plin frig si zapada.
Am de ales intre autobuz (http://www.bucharest...i-acces/autobuz) si respectiv taxi (http://www.bucharest...t-si-acces/taxi)
S-ar putea sa fie prea tarziu pentru tine,insa poate ajuta pe altcineva,pe viitor.Se pare ca a mai aparut inca o varianta.

Edited by zuv, 28 February 2018 - 11:19.


#1421
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postzuv, on 28 februarie 2018 - 11:19, said:

S-ar putea sa fie prea tarziu pentru tine,insa poate ajuta pe altcineva,pe viitor.Se pare ca a mai aparut inca o varianta.
Dar este fix alternativa pentru autobuzul 780. Conexiune Otopeni-Gara de Nord. Poate fi o varianta pentru cei care isi continua drumul tot cu ei sau pentru cei ce iau trenul. Dar pretul minim gasit de mine este 2,4 euro  (fata de 3,5 lei/calatoria la expres). Merita de luat in calcul pentru intervalul  3-5  dimineata care nu e acoperit de expresul 780.

#1422
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Prea tarziu in sensul c-am facut deja rezervarea, chiar daca era la miezul noptii in maxim o ora am primit si confirmarea sa vedem diseara cum se va derula (dar cel putin acum la inceput pare super ok).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate