Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Aparat de sudura ... de care ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#55
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Se pare ca e destul de restransa comunitatea celor care folosesc asa ceva in Romania.
Pana acum din ce am gasit pe net ar fi cam asa ca si producatori de invertoare ce ma intereseaza pe mine:
TELWIN - italiene, mi se par slabute dupa specificatii
HELVI - italiene, tot mi se par destul de slabe
Tiger- cehe, par destul de ok
KUTIL - cehe par destul de ok

Alte firme deocamdata nu am gasit sau am gasit la niste preturi prohibitive, care banuiesc ca sunt si din causa adaosului comercial de-a dreptul nesimtit pus de catre importatorii in Romania...

Daca mai citeste cineva acest topic si are idee de vreun importator care aduce invertoare fiabile cu DA 80-100% la 80-120 A sau macar un sfat de producator care sa ofere ceva cat de cat fiabil il rog sa posteze.

#56
Auto66

Auto66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.10.2009

 bbogdanmircea, on 13th April 2010, 12:00, said:

..............

Daca mai citeste cineva acest topic si are idee de vreun importator care aduce invertoare fiabile cu DA 80-100% la 80-120 A sau macar un sfat de producator care sa ofere ceva cat de cat fiabil il rog sa posteze.

Salut.

Incearca la cei de la hemi.ro
Au aparate de la IMS (GYS franta) la preturi destul de bune, insa eu am vrut sa iau de la ei in decembrie si mi-au zis ca businessul lor este momentan suspendat in Ro datorita incertitudinii economice. :( ??

Daca crezi ca situatia e mai "certa" acum ...poti sa incerci :).

Spor.

#57
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
care sunt dezavantajele acestui aparat ?
http://www.dedeman.r...590/produs.html

Edited by Slickutz, 04 May 2010 - 14:34.


#58
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Este un aparat de tip transformator.
Avantaje: fiabilitate nu prea are ce sa se strice in el.
Dezavantaje:
este destul de greu probabil deci mai greu de lucrat cu el daca aveti nevoei de mobilitate
rupe sigurantele si se simte serios la retea cand se sudeaza cu el
calitatea si continuitatea sudurii destul de slaba

Pentru suduri mai putin calitative in jurul casei este ok presupun, daca ai de lucrat ceva mai calitativ este recomandat un invertor.

In legatura cu problema mea, am reusit pana la urma sa repar invertorul meu SPARK 200 cumparat de la TEHNOTON Iasi.
Invataturi pe care le-am tras: nimeni nu citeste manualul de utilizare pentru invertoare (tipic pentru romani) ca deh roman-ul e destept si bun la toate in care scrie clar ca invertorul are o anumita clasa de protectie, deci nu este recomandat sa se lucreze cu el intr-un mediu cu praf metalic, span, langa polizoare flexuri etc pentru ca Invertorul avand ventilatie fortata va trage destul de usor prin ventilator orice praf metalic care se va depune cu putin ghinion undeva pe  circuitul integrat de comanda si va cauza un scurtcircuit care va defecta invertorul.
In cazul meu prima oara scurtcircuitul a ars o bucata buna de traseu si cateva comparatoare, iar a doua oara un comparator si un optocuplor.
Norocul meu a fost ca de fiecare data partea de putere a scapat iar reparatiile au fost mai mult nasoale pentru ca a trebuit cautat unde s-a ars componenta.
Eu i-am recomandat celui care lucreaza cu invertorul (tatal meu) sa creeze un spatiu ventilat si curat special pentru acesta, daca nu, sa pregateasca 2000 de ron pentru un invertor nou.
Asa ca si idee m-am uitat la niste Invertoare noi comparabile ca si performante cu acest SPARK si pot sa spun ca au cam jumatate din greutate, deci va dati seama cat de subdimensionate sunt componentele de putere din acestea...
E posibil ca cele de generatie noua sa aiba microcontrolere si alte smecherii, dar oricum partea de putere nu prea poti sa o compensezi prin calcule.

Am luat si eu in calcul un invertor GYSMI francez dar pana la urma daca ar trebui sa cumpar cred ca as lua Telwin dintr-un motiv foarte simplu: reteaua de service de la PARTENER care din ce am vazut eu este destul de ok.
Pana la urma te intereseaza daca se strica (si un invertor se cam strica decat daca ai foarte mare grija de el), sa ai un service care sa aiba piese si sa-l repare rapid.

#59
nosferatu6669

nosferatu6669

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2007
Salut,
Stie cineva ceva de mastroweld ( http://mastroweld.co...dex.php?lang=ro ) , a cumparat cineva aparat de la ei?

#60
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Interesant au preturi foarte foarte bune par sa fie unguri.
Din pacate 80% din informatii sunt in ungureste asa ca nu inteleg mare lucru de pe acolo.
Preturile par foarte bune intr-adevar pentru ce ofera aparatele.

#61
sudorel

sudorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2010

 nosferatu6669, on 18th May 2010, 00:20, said:

Salut,
Stie cineva ceva de mastroweld ( http://mastroweld.co...dex.php?lang=ro ) , a cumparat cineva aparat de la ei?
Sunt facute in china . Nu le repara nimeni.

#62
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Despre Gysmi 165 ce parere aveti? L-am gasit la aprox. 1200 - 1280 ron.

Il voi utiliza pe langa casa si inca nu stiu sa sudez, tocmai din acest motiv m-am uitat la ceva mai bun ca sa-mi compeseze nepriceperea.

Edited by Berti, 21 May 2010 - 01:12.


#63
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Si mie mi s-a parut GYSMI acesta ca avand cel mai bun pret dar nu stiu pe partea de service cum se descurca si daca se gasesc piese.
Oricum la o folosire hobby pe langa casa ar trebui sa te tina un invertor macar 3 ani fara probleme...
Eu totusi as recomanda un Telwin dintr-un singur motiv, reteaua de service foarte buna oferita de grupul de firme partner vezi pe site ca au magazine si service-uri in toata tara.
Ca si pret cred ca sunt putin mai scumpe decat GYSMI
Sa ne anunti de alegerea facuta

Edited by bbogdanmircea, 21 May 2010 - 07:46.


#64
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Nu prea as merge pe Telwin, pentru ca la aceeasi parametrii, de exemplu un TECNICA 170 costa cu aproape 400 ron mai mult. Iar la astea din seria Tecnica scrie clar pe unele site-uri ca-s mai mult de hobby, iar unu din gama putin mai rezistenta de exemplu TECHNOLOGY 175 HD costa cu peste 500 ron mai multi decat Gys-urile astea.

Acum am si eu o intrebare, asa de rookie... cat de mult conteaza aparatul? Adica imi va fi mult mai usor sa invat cu un invertor dintr-asta cu tot felu de ghiudusii, gen Hot Start si anti stitch? Sau astea-s mai mult de marketing?

Edited by Berti, 21 May 2010 - 14:47.


#65
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Pai daca esti incepator nush ce sa zic, sudura cu electrod e cam cea mai grea din dintre tipurile de sudura ca se practica.
Nu stiu de tehnologiile astea daca ajuta sau nu, ar trebui sa ajute putin acolo

#66
nosferatu6669

nosferatu6669

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2007

 sudorel, on 19th May 2010, 14:31, said:

Sunt facute in china . Nu le repara nimeni.
Asta o spui in cunostinta de cauza sau e doar o parere. Ca pe site la ei la service apare SC Sam-Robotics SRL Mobil: +40720279866 Timisoara str. Carpati nr. 9 ( http://mastroweld.co...m...=16&lang=hu ) . Cred totusi ca o sa merg la o firma din Oradea care comercializeaza aparate de la ei sa vad ce zic ei de garatie si service.
tradus cu google
Our company serviced with high priority. Our goal is to service the needs of companies within the region, a broad range of organizations. In order to achieve the goals expected of a professional and effective working colleagues, that we not be better demonstrated that our products márkaszervizeként also functions as an official of the company.

Of course, this includes the servicing of other manufacturers' products and safety review. Provide a continuous supply of spare parts and consumables, which aims to give our customers the fastest and easiest way to everything possible, from one location to obtain.

We take great care to draw attention to the business benefits of Machinery. The performance of regular maintenance can increase equipment life even years, and significantly reduces the failures occurring during the interim period, so the machine does not withdraw from the production.

It is possible that the service contract within the limits of use. This megegyezéstől party or quarterly basis depending on the pose of maintenance.

Contract maintenance of equipment in the contract covers the maintenance, mechanical and instrumentation for testing, security review, repair and maintenance service, please stand between.

Warranty service in Romania: SC Sam-Robotics SRL
Mobil: +40720279866
Timisoara str. Carpati nr. 9

#67
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 bbogdanmircea, on 21st May 2010, 23:30, said:

.... sudura cu electrod e cam cea mai grea din dintre tipurile de sudura ca se practica.

Stiu, dar totodata si cea mai accesibila pentru homeuse ocazional.
Iti dai seama ca mi-ar fi placut un MIG/MAG dar cum dracu car/umplu/depozitez butelia de gaz?

#68
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Inca n-am achizitionat aparatul, probabil saptamanta care urmeaza.... dar pana atunci sunt in cautarea unei masti heliomate ieftine, aveti vreo sugestie?

#69
bibi69

bibi69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2010

 nosferatu6669, on 17th May 2010, 23:20, said:

Salut,
Stie cineva ceva de mastroweld ( http://mastroweld.co...dex.php?lang=ro ) , a cumparat cineva aparat de la ei?

Este o firma in Oradea, http://www.abrazive-...mastroweld.html , care se ocupa cu vanzarea si serviceul in garantie si post garantie, a aparatelor de sudura Mastroweld. Eu am cumparat un aparat de la ei HP160L (sudare WIG) si sunt foarte multumit. Are caracteristici de sudare asemanatoare ca Selco, dar pretul este mult mai mic, de altfel aceasta firma vinde si Selco.

#70
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
BERTI  daca  ai cumparat aparatul Gysmi 165 da-mi si mie mai multe informatii,cum ti se pare,cit a costat ,eventual de unde l-ai cumparat   si daca ai cuparat si masca electronica da-mi mai multe detalii.
Multumesc

#71
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Iarasi sunt si eu interesat, iar s-a busit invertorul si caut mester sa-l repar...of of
Voi ce invertoare v-ati mai cumparat si ce curent de sudare au pentru DA 100% ?

#72
viper333

viper333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.08.2010
am gasit un tutorial despre sudura http://globaltech-to.....udura mig-mag e interesant .....din cate am vazut e pentru Telwin dar cred ca e valabil pentru toate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate