Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Aparat de sudura ... de care ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#37
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

View PostAMAN_SER, on Nov 18 2008, 11:26, said:

Eu am stern de 200A sau ma rog asa scrie pe el, am sudat nitel cu el, in general garduri scari interioare etc, din fier forjat. si se comporta bine pretul este de 400 ron aprox, dar trebuie sa ai grija la electrozi ca daca sunt de tip E6013 o sa te chinui si esti nevoit sa cureti mereu cu flexul materialul de sudat, sunt unii E6011 mai buni tot supertit fin. Acum depinde si din ce faci gardul.



PS. a sudat cineva cu asa ceva sudare cu energie inmagazinata
Multumesc.Ce diametru de electrozi sa folosesc pentru profile otel din tabla de 2mm?....si cornier de 3mm?

Edited by 99ton, 18 November 2008 - 13:02.


#38
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Post99ton, on Nov 18 2008, 13:01, said:

Multumesc.Ce diametru de electrozi sa folosesc pentru profile otel din tabla de 2mm?....si cornier de 3mm?
Poti folosi electrozi de 2.50 la un curent de 70-90A sau chiar si mai mic, acum depinde si cat de multa indemanare ai.
E un film pe torrent Arc Welding sunt prezentate si cateva tehnici.

Edited by AMAN_SER, 18 November 2008 - 14:38.


#39
lucian_padurariu

lucian_padurariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.11.2008
Ai o explicatie mai exacta AICI Poti achizitiona un generator de sudura, ca sa nu cumperi doua produse ca iesi mai scump.

#40
razvan-viorel

razvan-viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.12.2008
unde gasesc si eu schema de la invertorul luftarc 150 sau ceva asemanator va rog mult

#41
sudura

sudura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2009
Vă recomand cu căldură www.sudura.com !
Găsiți acolo tot ce vreți: prețuri, documentații tehnice, descrieri ale procedeelor, absolut tot!

Baftă!  :OK:

#42
giz

giz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.05.2007
Pentru aparate de sudura la pret rezonabil va recomand www.aparatedesudura.ro.

#43
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Care este diferenta intre un aparat de sudura invertor si unul TIG ? Pe diferite siteurile vad in categorii diferite desi arata aproxmitaiv la fel.
Ce stie unul si ce nu stie altul ?

Eu vreau sa-mi iau pt acasa o astfel de jucarie si nu stiu ce se foloseste pentru uzul caznic. Am inteles ca electrozii uzuali sunt TIG sau super TIG si aparatul este invertor. Ceva nu se leaga.
HELP :D

#44
giz

giz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.05.2007

View Postkpk1_, on Mar 10 2009, 22:02, said:

Care este diferenta intre un aparat de sudura invertor si unul TIG ? Pe diferite siteurile vad in categorii diferite desi arata aproxmitaiv la fel.
Ce stie unul si ce nu stie altul ?

Eu vreau sa-mi iau pt acasa o astfel de jucarie si nu stiu ce se foloseste pentru uzul caznic. Am inteles ca electrozii uzuali sunt TIG sau super TIG si aparatul este invertor. Ceva nu se leaga.
HELP :D

TIG inseamna Tungsten Inert Gas si este o metoda de sudura in mediu protector(de obicei Argon).
Aparatele de sudura invertor folosesc de obicei electrozi inveliti (MMA).
Cu ajutorul unor kituri de conversie pot suda TIG, dar kiturile sunt scumpe si invertorul simplu nu ofera atatea reglaje.
Daca vrei TIG cel mai bine iei un aparat TIG.
Unele aparate TIG pot suda si cu electrod invelit.

#45
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Si atunci ce cer in magazin ... Aveti electrozi MMA ? Asa se numesc ?

Edited by kpk1_, 12 March 2009 - 01:33.


#46
octav645

octav645

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2005
Vand aparat de sudura 220V de tip transfomator Telwin Nordica 4181, folosit doar 2 luni, garantie pana la 20.03.2011, stare de buna functionare.
Cablurile si masca incluse. Functioneaza cu electrozi de tip supertit, nu accepta superbazic.
Ideal pentru mici lucrari cu electrozi de 2-2.5mm. Functioneaza si cu electrozi de 3mm, insa timpul activ de sudare scade la doar 50%, mai ales daca e cald afara. Accept cu placere proba de functionare nelimitata la mine in curte, fara nici o obligatie.
Pret cumparare:520 lei. Pret vanzare 400lei.

Referitor la subiectul topicului, am sudat cordon, fara nici o pauza cu electrozi 3mm superbazic, cu Telwin Technology 220/s. Pretul variaza intre 2700-3000ron. Punctele de sudura efectuate cu electrozi Superbazic au rezitenta mecanica mai mare decat la Supertit.

Attached Files



#47
ciocip811

ciocip811

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2009
Desi sudura cu electrozi bazici necesita un amperaj mai mare este de o calitate de neegalat fata de sudura cu electrozi rutilici (supertit).Se utilizeaza in special pentru structuri solicitate static si dinamic. Pentru a folosi amperajele corect in functie de electrodul folosit puteti folosi sudura  un blog tehnic interesant

#48
enealex

enealex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2009
am nevoie de un aparat de sudura MMA-TIG  AC-DC la 220V, pentru utilitati diverse otel,inox,fonta,cupru,aluminiu,magneziu,etc. pe net am vazut cateva marci bune dar foarte scumpe si totusi mai caut pentru ca sunt sigur ca voi gasi  si mai convenabil la pret dar si o marca serioasa. am mai vorbit cu cateva persoane si am inteles ca sunt multe chinezarii si unele si sub titlul unei marci bune. sincer caut o marca buna dar nu cu un brend rasunator si un pret de o iei razna.  nu am incredere in cele italiene si caut ceva produs, de exemplu in austria,germania(tarile acestea mai serioase) dar la un pret cu bun. va rog cine stie ceva sa-mi dea de veste aici pe forum sau pe adresa [email protected]              mult noroc in tot ce va doriti

daca stiti ceva concret este ok. daca nu va rog frumos, pt ca sunt satul de reclame, gainarii, manipulare si vorbe in vant. sanatate

#49
pustiu86

pustiu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2009

View Postenealex, on 8th November 2009, 13:57, said:

am nevoie de un aparat de sudura MMA-TIG  AC-DC la 220V, pentru utilitati diverse otel,inox,fonta,cupru,aluminiu,magneziu,etc. pe net am vazut cateva marci bune dar foarte scumpe si totusi mai caut pentru ca sunt sigur ca voi gasi  si mai convenabil la pret dar si o marca serioasa. am mai vorbit cu cateva persoane si am inteles ca sunt multe chinezarii si unele si sub titlul unei marci bune. sincer caut o marca buna dar nu cu un brend rasunator si un pret de o iei razna.  nu am incredere in cele italiene si caut ceva produs, de exemplu in austria,germania(tarile acestea mai serioase) dar la un pret cu bun. va rog cine stie ceva sa-mi dea de veste aici pe forum sau pe adresa [email protected]              mult noroc in tot ce va doriti

daca stiti ceva concret este ok. daca nu va rog frumos, pt ca sunt satul de reclame, gainarii, manipulare si vorbe in vant. sanatate
peste tot sunt chinezarii intrebarea mea e cu ce procedeu vrei sa sudezi pt ca nu exista un aparat care sa sudeze mig-mag smei wig plasma ex aluminiul se3 sudeaza wig sau mig deoarece are nevoie de sudate mare pt ca temperatura aluminiului de sudare este de 600 iar oxidul ce se formeaza are temp de topire 1200 grade celsius

#50
Edgji

Edgji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.01.2007
Am nevoie si eu de un sfat in privinta unui aparat de sudura.
In primul rand precizez ca am nevoie in general pt reparatii trasee(de obicei din titan) si tobe esapament la motociclete. Nu voi lucra f des, ....si eu si fiul meu avem motociclete cu care intram in pista, cate o data mai avem si probleme (incidente).....traseele de evacuare si scritele (aluminiu) ies "sifonate" de obicei din astfel de evenimente asa ca m-am gandit sa rezolv singur reparatiile.
Am "pus ochii" pe un aparat de sudura in mediu protejat care foloseste ca electrod sirma (colac) dar nu mai mare de 0.6.
Am mai sudat, dar autogen, pt ca am lucrat o perioada de 3 ani ca frigotehnist.
Multumesc

#51
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare.
Pana zilele trecute am avut un invertor (cred) SPARK 200 cumparat de la TEHNOTON din Iasi acum vreo 3 ani.
Din pacate nu mai merge si-a dat duhul ieri.
Are cineva idee ce caracteristici are acest aparat si ce ati recomanda pentru a-l inlocui?
Se mai poate repara oare?

#52
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Vreau sa cumpar si eu un tub de argon(sau corgon nici asta nu stiu sigur, care e mai bun) ma uitam la ala de 4 litri dar nu stiu cat o sa tina.
Daca poate sa imi zica si mie cineva cat il tine un tub (in functie de cat de mult se lucreaza).

Multumesc

#53
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Pana la urma cred ca sunt si eu in cautare de un Invertor monofazat care sa aiba DA de 80-100% la 100-120 A si o firma serioasa care sa ofere si service si garantie ok in Romania. Aveti idee de un site sau de o firma unde as putea gasi asa ceva?
Deocamdata am gasit doar aparatesudura care este cat de cat ok.

#54
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
echipamentedesudura am mai gasit si aici aparate interesante vad ca Tiger si Kutil sunt fabricate in Cehia ma gandesc poate or fi bune de ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate