Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aparat de sudura ... de care ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#1
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Care este diferenta intre aparatele de sudura de AICI ?
Vreau un aparat de sudura care sa poata fi folosit si de un neprofesionist ... cu ala cu electrozi parca e mai greu de sudat ... imi plac cele MIG-MAG care au asa un pistol cu care sudezi ... mi s-a parut mai usor de lucrat cu el dar care este diferenta intre ele ... ce face unul si nu face altul ?
Astept parerile cunoscatorilor !!!

PS: Si vreau sa-l folosesc alimentat de la un dieselgenerator de 4,2 kW care are si priza de 400V.

#2
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Pai ai asa: Aparate de sudura cu arc electric, adica folosesc electrozi clasici si astea dupa felul in care sunt construite se impart in: cele cu transformator si invertoare( care folosesc componente electronice in loc de transformator). Cand sudezi ar trebui sa nu fie nici o diferenta intre ele. Avantajul celor fara transformator e ca sunt mult mai usoare dar si mult mai scumpe din pacate.
Apoi ai cele cu sudura in mediu protejat MIG-MAG si TIG In loc de electrozi folosesc o sarma subtire si in jurul ei sufla un gaz de obicei Argon.
Si mai sunt cele cu sudura in puncte care sunt pt sudat industrial mai ales a caroseriilor de masina.
Cele cu plasma chiar nu stiu ce fac. :cursing:

#3
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Bun ... deci intre cele cu arc electric si cele cu rola de sarma (MIG-MAG) ... ce poate face unul si nu poate celalalt si invers ... asta ma intereseaza ... eu ma orientasem spre unul cu rola de sarma ca mi se pare ca e mai usor de sudat cu el (este si mai scump) si poate suda otel/inox/aluminiu ... dar daca nu poate suda ce sudeaza cel cu arc electric (cu electrod) ? Adica sa nu fie nevoie sa mai cumpar si unul din ala ...

#4
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Cu cel cu rola de sarma poti suda table mai subtiri decat cu cel cu electrozi si poti face suduri mai pretentioase decat cu cel din urma. Dar pentru uz casnic nu prea se merita un aparat MIG-MAG avand in vedere pretul. Materialul sudat se sudeaza cu electrozi din acelasi material. De ex inoxul cu electrozi de inox si tot asa. A cu cel cu electrozi mi se pare ca nu poti suda aluminiu

Edited by cr1stache, 12 October 2006 - 21:24.


#5
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004

 cr1stache, on Oct 12 2006, 22:10, said:

Cu cel cu rola de sarma poti suda table mai subtiri decat cu cel cu electrozi si poti face suduri mai pretentioase decat cu cel din urma. Dar pentru uz casnic nu prea se merita un aparat MIG-MAG avand in vedere pretul. Materialul sudat se sudeaza cu electrozi din acelasi material. De ex inoxul cu electrozi de inox si tot asa.

Dar cu MIG-MAG - ul pot suda fieroaice mai marisoare, mai grosute ?
Diferenta de pret este compensata de faptul ca poti suda inox, aluminiu si chiar cupru cred (am vazut role de sarma de cupru la Brico...ore linga cele de otel, inox, aluminiu).

#6
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 RALLYMAN, on Oct 12 2006, 22:24, said:

Dar cu MIG-MAG - ul pot suda fieroaice mai marisoare, mai grosute ?
Diferenta de pret este compensata de faptul ca poti suda inox, aluminiu si chiar cupru cred (am vazut role de sarma de cupru la Brico...ore linga cele de otel, inox, aluminiu).

cumpara o carte de Tehnologia Sudurii de la anticariat (costa 2 sau 3 lei) si lamuresti cum este cu gazul inert,activ etc.
Trebuie sa iei in considerare consumabilele:tuburile cu amestec de 18%CO2 si rest argon (corgon) nu le gasesti pe toate drumurile (pana si transportul lor trebuie facut cu masini speciale si soferi autorizati) si costa 200lei+TVA+chirie tub. Un colac de sarma 0.8mm costa vro' 300 lei+TVA (15Kg).
trebuie sa te cam specializezi pe tipul sudurii.

#7
alex2k5

alex2k5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.03.2005
Poti incerca si  aici . Am vazut ca oamenii au bagat si manuale la produse asa ca mai creste sansa sa te lamuresti ce iti trebuie . Din pacate nu afiseaza si preturile  -_-

#8
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 alex2k5, on Nov 14 2006, 22:32, said:

Poti incerca si  aici . Am vazut ca oamenii au bagat si manuale la produse asa ca mai creste sansa sa te lamuresti ce iti trebuie . Din pacate nu afiseaza si preturile  -_-
Atentie mare la MIG/MAG.

Se invata greu sa sudezi cu ele.
E corespondenta stransa in diametrul sarmei si tipul de table (compozitie chimica si grosime rosturi folosite).

La sudarea cu electrod mai mere sa pui un electrod un pic mai gros ca faci cu viteza de avans mai mare.
Si e numainvertorul.

La mig mag mai sunt si: diametrul sarmei electrod, tipul gazului (Ar 100% sau Corgon18), debitul de gaz

Ziceam ca se invata mai greu sa sudezi cu MIG (Metal Inert Gas) din cauza ca e f importanta de mentinute constante viteza de sudare cat si distanta diuza piesa.

A da si la mig mai apar mai multe consumabile fata de electrod:gazul care nu e deloc ieftin si nu stiu daca ai de unde lua usor.

Recomand daca tot vrei sa iei ceva pt uz  neprofesionist un invertor pt electrod din acesta mai nou cu
reglare anti-lipire (Anti stick parca) sau cu reglare automata la aprindere (nu mai stiu termenii).

Edited by dade, 18 November 2006 - 00:25.


#9
apuci

apuci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2006

 RALLYMAN, on Oct 12 2006, 19:11, said:

Care este diferenta intre aparatele de sudura de AICI ?
Vreau un aparat de sudura care sa poata fi folosit si de un neprofesionist ... cu ala cu electrozi parca e mai greu de sudat ... imi plac cele MIG-MAG care au asa un pistol cu care sudezi ... mi s-a parut mai usor de lucrat cu el dar care este diferenta intre ele ... ce face unul si nu face altul ?
Astept parerile cunoscatorilor !!!

PS: Si vreau sa-l folosesc alimentat de la un dieselgenerator de 4,2 kW care are si priza de 400V.


daca vrei sa-l folosesti de la generator inseamna ca ai de lucru la aer liber.
MIG-MAG-ul nu-l poti folosi in aer liber pentru ca vantul sufla gazul protector.
Daca nu mai ai gaz [l-a luat vantul] nu mai ai nici sudura [nu ai patrundere+aspect urit]

Deci neaparat invertor de sudura [ti-as recomanda SELCO (in loc de TELWIN <aparatele care sunt pe site-ul aratat de tine> TELWIN nu merge de pe generator, se defecteaza repede sau chiar moare de tot; ireparabil]

 RALLYMAN, on Oct 12 2006, 19:11, said:

Care este diferenta intre aparatele de sudura de AICI ?
Vreau un aparat de sudura care sa poata fi folosit si de un neprofesionist ... cu ala cu electrozi parca e mai greu de sudat ... imi plac cele MIG-MAG care au asa un pistol cu care sudezi ... mi s-a parut mai usor de lucrat cu el dar care este diferenta intre ele ... ce face unul si nu face altul ?
Astept parerile cunoscatorilor !!!

PS: Si vreau sa-l folosesc alimentat de la un dieselgenerator de 4,2 kW care are si priza de 400V.


daca vrei sa-l folosesti de la generator inseamna ca ai de lucru la aer liber.
MIG-MAG-ul nu-l poti folosi in aer liber pentru ca vantul sufla gazul protector.
Daca nu mai ai gaz [l-a luat vantul] nu mai ai nici sudura [nu ai patrundere+aspect urit]

Deci neaparat invertor de sudura [ti-as recomanda SELCO (in loc de TELWIN <aparatele care sunt pe site-ul aratat de tine> TELWIN nu merge de pe generator, se defecteaza repede sau chiar moare de tot; ireparabil]

#10
alex2k5

alex2k5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.03.2005
Daca se doreste alimentarea de la un generator , puterea debitata trebuie sa fie de 2 ori mai mare decat puterea absorbita a apoaratului. Spre exemplu , cu MIG -Mag-ul de aici daca se sudeaza la 120A , la o tensiune de 22V , puterea absorbita de aparat = 2*120A*22V = 5.2 kw deci generatorul ar trebui sa fie de 10kw ceea ce este foarte mare. Altfel nu sudeaza nici un aparat de acest tip.
La 4.2 kw se poate suda electrod invelit de 2mm cu un aparat ca asta.
In nici un caz nu merg electrozi mai grosi.

#11
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Dintre toate tipurile de aparat sudura cea mai frumoasa o face MIG-ul si TIG -ul.
Inca o varianta care nu s-a pomenit ar fi MIG -ul fara gaz care foloseste o sarma tubulara umpluta cu un amestec antioxidant cu care se poate suda si outdoor fara probleme.

#12
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Pina la urma l-am cumparat pe ASTA, sant foarte multumit de el, merge si pe generator, sudeaza si taie foarte bine ...

#13
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005

 Airbag, on Dec 2 2006, 11:25, said:

Dintre toate tipurile de aparat sudura cea mai frumoasa o face MIG-ul si TIG -ul.
Inca o varianta care nu s-a pomenit ar fi MIG -ul fara gaz care foloseste o sarma tubulara umpluta cu un amestec antioxidant cu care se poate suda si outdoor fara probleme.
Poti dezvolta putin in legatura cu sarma de care zici ?

#14
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 RALLYMAN, on Dec 3 2006, 01:37, said:

,, sudeaza si taie foarte bine ...

De sudat te inteleg ca esti multumit de el dar explica-mi cum tai cu el :naughty:

@tracky- e o sarma speciala livrata pe role ca si cea obisnuita pentru sudura MIG,MAG dar e umpluta cu ceva pasta care impedica oxidarea.In felul acesta se poate suda fara gaz protector.De regula se foloseste
pentru otel obisnuit si inox.Pentru alte materiale nu stiu daca exista.Eu am sudat inox cu el dar ne obliga sa folosim si gaz de protectie pentru siguranta.Erau niste spirale ale lui Arhimede folosite in industria hirtiei
pentru transportul celulozei si erau foarte pretentioase.Am sudat cu el si alte piese fara gaz si merge bine.

#15
flo28bv

flo28bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 13.09.2006
Sudarea cu sarma tubulara este un caz particular al sudarii sub strat de flux si MAG si poate fi fara protectie sau cu protectie de CO2.Deoarece sarma tubulara care este si electrod contine in interior o substanta sub forma de granule fine , similara cu fluxul de sudare, se poate suda fara protectie de CO2.
Substanta din interiorul tubului are acelasi rol ca si invelisul electrodului respectiv de ionizare de protectie si de aliere.
Instalatiile de sudat cu sarma tubulara nu difera mult de instalatiile obisnuite MIG/MAG doar ca tubul flexibil prin care este condusa sarma in arcul electric este mai rigid.

Fiindca ai intrebat cum se taie cu un asemenea aparat iti pot spune cum se face (in teorie): taierea se poate face cu electrozi obisnuiti dar folosindu-se curenti mai mari (cu pana la 50-100% fata de cei de sudare) care topesc metalul.Pentru taiere piesa se aseaza la minimum 60 de grade pentru ca metalul topit sa se poata scurge.
Exista si niste electrozi speciali de taiere al caror continut dezvolta presiuni mari de gaz ce indeparteaza metalul topit.Dar muchia rezultata nu este de calitate.
De obicei cu astfel de electrozi nu tai in lungime, mai degraba poti reteza profile, colturi ascutite, fier vechi etc..

#16
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
@Airbag . Ce pret are si unde pot gasi asa ceva ?

#17
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
[quote name='flo28bv' date='Dec 3 2006, 23:49' post='2175264']
,Instalatiile de sudat cu sarma tubulara nu difera mult de instalatiile obisnuite MIG/MAG doar ca tubul flexibil prin care este condusa sarma in arcul electric este mai rigid.

Pai nu difera chiar de loc.Ca eu schimbam colacii dupa necesitati.Cand cu sarma normala cand cu tubulara.
Chestia cu electricul il stiam si eu.Am crezut ca a descoperit un trick ceva :w00t:

@tracky-aici in Austria unde locuiesc gasesti la toate magazinele specializate pe sudura.Nu stiu cum e in
Ro dar cred ca o firma serioasa care distribuie aparate de sudura poate sa-ti comande din strainatate.
Pret nu prea stiu insa ne e deloc ieftin.Intrebasem de cativa ani asa intr-o doara cam cat ar putea costa
un colac si maistrul mi-a zis nu mai retin exact un colac de 15-20kg de inox tubular la 150-200€.

#18
alex2k5

alex2k5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.03.2005

 RALLYMAN, on Dec 3 2006, 02:37, said:

Pina la urma l-am cumparat  ....

Cu ce electrod sudezi?
Ce grosime de tabla ai taiat, sau ai taiat numai cornier?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate