Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aparat de sudura ... de care ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#19
alex2k5

alex2k5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.03.2005
Reinvii topicul in speranta ca mai aflam noutati in domeniu.
Intre timp am descoperit ca a mai aparut un magazin online de aparate de sudura AICI care vad ca are preturi ceva mai mici fata de cel de mai sus. Cred ca sunt inca la inceput...
Din ce am vazut au doar aparate Telwin.
Am vazut ca a fost sugerat si Selco ca varianta alternativa. Noutati pe partea asta?

#20
ivan6666

ivan6666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2005
Aveam nevoie de un aparat de sudura pentru diverse chestii pe la tara, aparat care sa mearga si cu electrozi de 3,2-4 si sa nu faca nazuri la alimentare (tensiunea cam "falfaie" pe acolo si aveam si de sudat la 80 de m de casa).
Oferta de aparate fiind mare, de toate marimile si la toate preturile posibile, parerile de pe forum (acesta, si altele...) mi-au fost de ajutor in alegere. Deci datorez un feedback:

In cele din urma am luat un invertor Gys.
Chiar daca e mai scump, optiunea pentru un invertor a fost data de faptul ca sunt tolerante la variatiile tensiunii de alimentare si "sug" frumos curent numai in momentul sudurii si fix cat au nevoie.
Pe zona de hobby se gaseau no-name-uri chinezesti si Telwin (dar care banuiesc ca inauntru sunt tot asiatice...).
Eram gata sa iau un Telwin cand am gasit un Gys (facut chiar in Franta) la un pret chiar mai bun decat Telwin.
De costat costa de 2 ori cat transformatorul echivalent de la Telwin dar avea factor de 100% la 3,2 fata de 60% la traf. Nu ca ar conta (ca nu sudez vapoare) dar pare mai sigur asa (se incalzeste mai putin, are randament mai bun, poate e mai fiabil, etc).
Buuun... l-am luat si pot sa spun ca nu regret (inca...):
- e mic (cat un redresor auto) si f. usor, are 4 kg, il tin cu cureaua pe umar cand lucrez ceva prin curte
- chiar daca butonul de reglaj al curentului pare o gluma (pe langa surubul de la traf) e precis si eficace
- automatizarile date de electronica sunt chiar utile: amorseaza instantaneu, tine arcul si nu lipeste electrodul
- nu face nazuri la electrozi, ii "toaca" frumos
- chiar cand am sudat mai mult (cu 3,2) nu s-a incalzit deloc
- teoretic, sudeaza inox si fonta (daca ai electrozi, dar n-am incercat inca)
- nu se simte in retea nimic cand sudez (la traf sarea siguranta de la cofret...ca asa e ea, mai sensibila...)

In concluzie, nu regret investitia si sper sa tina.

#21
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

View Postivan6666, on Sep 19 2007, 11:42, said:

In cele din urma am luat un invertor Gys.


de curiozitate.....cat ai dat pe el?

#22
ivan6666

ivan6666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2005

View Postangajatul, on Sep 19 2007, 22:41, said:

de curiozitate.....cat ai dat pe el?

Cam 1050 RON (cu TVA cu tot) la MrBricolage.
Nordika 4220 de la Telwin (traf, care banuiesc ca e pe aluminiu...) era cam 550 RON.
Deci a fost aproape 2x fata de un traf echivalent ca putere.

#23
octav645

octav645

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2005
De vanzare in Bucuresti sec.3 - zona Cora,Pantelimon:
Aparat de SUDURA industrial 380V de tip transfomator,folosit,stare de buna functionare. :D Ideal pentru exploatare intensiva in regim de santier,fabrica,functioneaza fara pauza.Cablurile de SUDURA,masa,alimentare in lungime de cca 50m.

PS: Merge cu succes cu electrozi supertit 2.5 - 3 mm la sudat diverse fiare.Nu merge cu superbasic. Cantareste cam 100kg.  :o
Oamenii santierelor stiu ce poate: e un tanc.

Attached Files


Edited by octav645, 18 October 2007 - 09:32.


#24
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postoctav645, on Oct 18 2007, 10:29, said:

De vanzare in Bucuresti sec.3 - zona Cora,Pantelimon:
Aparat de SUDURA industrial 380V de tip transfomator,folosit,stare de buna functionare. :D Ideal pentru exploatare intensiva in regim de santier,fabrica,functioneaza fara pauza.Cablurile de SUDURA,masa,alimentare in lungime de cca 50m.

PS: Merge cu succes cu electrozi supertit 2.5 - 3 mm la sudat diverse fiare.Nu merge cu superbasic. Cantareste cam 100kg.  :o
Oamenii santierelor stiu ce poate: e un tanc.
Si pretul?

#25
octav645

octav645

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2005

View Postalexx1402, on Oct 19 2007, 08:32, said:

Si pretul?
500 RON, inclusiv cablurile.

#26
alex2k5

alex2k5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.03.2005
O mica precizare la ce spunea ivan6666.
Telwin sunt facute in Italia integral si au toate TUV-ul nemtesc care certifica caracteristicile.
Problema e ca produsele Telwin gasite in Bricostore si alte magazine d'astea de bricolaj cam sunt destinate zonei hobby , de aici si pretul scazut.
Aici am gasit si aparatele din zona hobby dar si aparatele din zona profesionala.
O mare atentie cand sunt citite caracteristicile aparatelor de sudura trebuie acordata puterii la 60% .
Asta e amperajul care conteaza , pe care te poti baza cand sudezi efectiv , nu amperajul maxim care este utilizabil in general maxim 10-15% din timp.
Din cauza asta apar de multe ori probleme. Clientii vad ca aparatul are 150Ah si vor sa sudeze toata ziua cu electrod de 3.25 dar nu se uita ca acel amperaj e valabil doar 10% si ca vor suda un minut si apoi stau degeaba 9.
La Telwin daca vrei invertoare pentru lucru intens trebuie sa te uiti la gama Technology , de exemplu invertorul Technology 220 care rezista in mod real la 3.25 toata ziua fara pauza.
Daca gabaritul nu e o problema exista si varianta clasica trasnformatorul asta de sudura  care e aproape echivalent la amperajul disponibil.
Singura "buba" e ca asta nu stie sa sudeze cu toate tipurile de electrozi (de exemplu inox sau aluminiu).

#27
RDM

RDM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.07.2004
Acum depinde pentru ce vreti un aparat. Andacord Welding are o oferta bogata in  aparate de sudura .. doar ca sunt destul de profesionale. Dar stiu ca au si o gama hobby la preturi "hobby" :)

#28
sangre_caliente

sangre_caliente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.05.2008
Aparate de sudura pentru hobby dar si profesionale are din cate am vazut si Partener. Din cate stiu Lincoln electric sunt supertari in materie de sudura iar Telwin un raport pret calitate corect. Aici am vazut asa ceva.

Edited by sangre_caliente, 17 May 2008 - 20:26.


#29
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Eu Am achiziționat unul pe comandă de la un moș. Am dat pe el 300 RON (când mă gândesc că pe 8m de cablu de 35 și clește am dat vreo 50 eur la magazin...)  și sudez fără probleme și cu 4. Acum îi fac punte de diode ca să sudez și cu bazic. Numa bine mi-am făcut instalația în casă că luase foc :o
La traf trebe atenție le execuție, dacă vibrează sârma, se poate sparge lacul și se face scurtcircuit care o taie instant.
Nu văd de ce m-aș băga la un invertor, eu nu-l car toată ziua după mine.
E drept, sunt interesante aparatele cu frecvență variabilă, la 200 hz spre ex. sudezi aluminiul. La frecvențaa aia se sparge oxidul care în mod normal se topește de 2 ori mai sus ca aluminiul,

Edited by jafpefata, 17 May 2008 - 22:38.


#30
sangre_caliente

sangre_caliente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.05.2008
Piata de invertoare este in crestere. Pretul la ele va fi din ce in ce mai accesibil. Portabilitatea este atuul lor. Evident si dispozitivele ce ajuta la amorsarea si mentinerea arcului sunt foarte importante. Decat sa iti blestemi zilele ca nu poti face un cordon de juma de metru mai bine dai un ban si iei ceva bun. Cunosc pe cineva care a luat un Invertec V145-s de la Partener. Merge super si il poti alimenta si cu cabluri mai lungi sau motogenerator (spre deosebire de alte aparate ).
Cativa ani mai merg si transformatoarele. La firme vor conta reducerile de costuri. Energia consumata de un transformator este mult mai mare decat la un invertor.

Edited by sangre_caliente, 19 May 2008 - 19:32.


#31
sangre_caliente

sangre_caliente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.05.2008
La Partener am vazut multe aparate de sudura Telwin si Lincoln Electric. Sunt si invertoare si mig-mag sau tig.

#32
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
cine ma invata si pe mine, macar pe scurt, cum se sudeaza inoxul?
tabla de 0.8-1 mm ?

#33
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postsangre_caliente, on May 19 2008, 19:27, said:

Decat sa iti blestemi zilele ca nu poti face un cordon de juma de metru mai bine dai un ban si iei ceva bun.invertor.
Sau schimbi electrozii, mai prinzi electrozi de căcat.

În fine, cert e că am făcut puntea de diode pentru aparatul meu de sudură și merge OK să sudez cu supertit, dar cu bazici tot nu pot suda. WTF, e tensiunea mică sau care e baiul? E un chin să sudezi cu bazici.

#34
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Stie cineva principiu de functionare al aparatului de sudura in puncte? Si daca e posibil sa se foloseasca la sudura in puncte si principiul inmagazinarii energiei folosind condensatori.

#35
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Am de facut un gard metalic/porti,fara mari pretentii,n-am mai sudat,dar m-as baga.Rog frumos cunoscatorii sa-mi recomande un aparat cu arc, bunicel(calitate/pret),de folosit doar de cateva ori/an.Multumesc.

#36
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Post99ton, on Nov 18 2008, 11:19, said:

Am de facut un gard metalic/porti,fara mari pretentii,n-am mai sudat,dar m-as baga.Rog frumos cunoscatorii sa-mi recomande un aparat cu arc, bunicel(calitate/pret),de folosit doar de cateva ori/an.Multumesc.
Eu am stern de 200A sau ma rog asa scrie pe el, am sudat nitel cu el, in general garduri scari interioare etc, din fier forjat. si se comporta bine pretul este de 400 ron aprox, dar trebuie sa ai grija la electrozi ca daca sunt de tip E6013 o sa te chinui si esti nevoit sa cureti mereu cu flexul materialul de sudat, sunt unii E6011 mai buni tot supertit fin. Acum depinde si din ce faci gardul.



PS. a sudat cineva cu asa ceva sudare cu energie inmagazinata

Edited by AMAN_SER, 18 November 2008 - 11:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate