Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

linux suse

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
ncezar2000

ncezar2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.05.2004

View Postmoto_V360_nebun, on Oct 12 2006, 17:43, said:

isoul POATE fi bootat..cum?cu GRUB!ori tocmai asta vad ca nimeni din "mari experti" nu stie...
tot ce vruiam era sa mi artati pas cu pas cum l as putea folosind ceva gen grub sau lilo...

dar vad ca nimeni nu e n stare

Daca tu crezi ca esti in stare .. cauta, informeaza-te, citeste, aplica si testeaza.

Ai spus de Grub .. mai intai citeste ce este Grub.. la ce foloseste ... cum se configureaza s.a.m.d

Nu suntem aici la cheremul tau .. sa-ti explicam mura-n-gura fara ca tu nici macar sa stai sa citesti documentatia aferenta SO-ului  tau si mai presus de atat sa-ti rabdam vulcanismul juvenil de care dai dovada. Existenta acestui forum ( care te poate ajuta in solutionarea diferitelor probleme pe care le intampini ) se bazeaza pe cel mai elementar lucru posibil .. bunul simt ( sau altfel spus " Cei sapte ani de acasa " ).  Se pare ca la tine lipsesc .. probabil ai chiulit si de la orele de  educatie civica.

Faptul ca Pittick nu ti-a raspuns la postul tau anterior  spune multe ... pacat ca nu ai capacitatea sa citesti si printre randuri !

  Iti recomand urmatoarele  :

1. Citeste prima data ce scrie aici : http://forum.softped...howtopic=120032
2. Linuxul nu este Windows ... faptul ca te-ai saturat de ferestrele lui Bill nu inseamna ca esti pregatit pt. acest SO,  documenteaza-te, citeste cat mai mult posibil informatii, tutoriale  referitoare la OS-ul ales de tine  - de la instalare pana la configurare ! .. sunt tone de documentatii in acest caz ( www.google.com )
3. Renunta la atitudinea asta de " Bad boy " .. nu faci altceva decat sa iriti lumea si in nici un caz nu vei primi vre-un ajutor de la cineva procedand astfel.

Edited by mufă, 13 October 2006 - 13:59.


#20
moto_V360_nebun

moto_V360_nebun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.09.2006
scuza ma pentru comportamentul de om idiot(asta daca vei mai accepta scuza) dar am venit de la scoala chitit pe linux...faptul ca nu am reusit nimic cu grub m a suparat in asemenea hal..mai ales ca am gasit pe net un tutorial dar este foarte amiguu deoarece cel care l a facut a facut niste greseli (probabil nu stia engleza eg:safe and exit :huh: ) in fine.....nu renunt la ideea de a folosi linux si mai ales distributia pe care o gasesc ideala (suse 10.1)voi mai incerca cu grub..astept niste sfaturi daca nu merge voi trage versiunea pe Cduri dar tot o sa l bag
tot ce doream e niste sfaturi de configurare grub...

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmoto_V360_nebun, on Oct 12 2006, 17:43, said:

isoul POATE fi bootat..cum?
Prin rețea, dar asta presupune că ai deja o mașină linux instalată. Ca să fie clar, nu poți să instalezi un sistem de operare de pe un fișier ISO aflat pe aceeași mașină. Renunță la idee și ori downlodezi imagini de CD, ori împrumuți un DVD de la un prieten.

#22
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
moto_V360_nebun, calmeaza-te pt ca altfel nu ai sa reusesti nimic. Ti s-a sugerat ce sa faci in cazul in care ai facut download de dvd de pe net. In primul rind nu stiu si ceilalti useri nu au reusit sa inteleaga de ce a trebuit sa iei dvd cind tu nu ai posibilitatea sa inscriptionezi asa ceva. In fine, trecem peste problema asta. Accepta insa faptul ca atunci cind esti incepator gresesti. Daca esti indaratnic, nu ai sa rezolvi nimic, te vei certa, moderatorii iti vor da warninguri iar userii vor evita sa iti dea idei din simplul motiv ca esti intransigent si nu accepti sa fii corectat. In momentul de fata, ai apucat calea asta.

Asadar, daca vrei sa incerci altceva decit windows si in viata ta nu ai auzit ce e aia o consola (nu, nu aia de jocuri!) atunci iti trebuie rabdare si multa lectura fie de pe forum, fie de pe internet si sa intelegi ca este normal sa nu iti iasa toate din prima .

Pt ceilalti useri, va rog sa va abtineti de la remarci pt a nu inflama si mai mult threadul. Multumesc.

#23
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

View Postdon_dannielo, on Oct 12 2006, 17:03, said:

Un post de citit si bagat la favorites, pentru astia ca tine care au ca singur motiv "saturatul de Windows"
Hai mai bine sa nu comparam mere cu pere. Pentru ascultat MP3 nu-ti trebuie xine. Ca sa asculti muzica de obicei ai deja un program instalat.
Hai mai bine sa vedem cum se instaleaza un player de filme bun, cu codecuri cu tot, in Ubuntu, da ?
te duci la http://www.getautomatix.com/ , faci ce scrie acolo (iti da mura in gura), apoi rulezi automatix, selectezi ce vrei sa instalezi (mplayer; xine; codecuri), dai OK, astepti sa instaleze (dureaza putin), apoi poti sa te uiti la filme.
In windows cum e ? am auzit eu cumva de niste chestii numite adware sau spyware, scuze dar chestiile astea creaza confuzie cand esti obisnuit cu linux - care se instaleaza cand instalezi ceva codecuri sau ceva programe de ascultat mp3, cum ar fi celebrul Winamp ?

#24
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
Daca esti din Cluj iti dau eu ma baiatule suse de care vrei pe ce format vrei.... chiar si dvd-ul de 8,5 G. Iti dau chiar si un DVDROM.

#25
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

View Postalicumircea, on Oct 13 2006, 17:25, said:

Daca esti din Cluj iti dau eu ma baiatule suse de care vrei pe ce format vrei.... chiar si dvd-ul de 8,5 G. Iti dau chiar si un DVDROM.

Na asta da ajutor.  :thumbup:
:)

#26
joeflynn

joeflynn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.09.2006

View Postdragos_avram, on Oct 10 2006, 13:01, said:

In afara de faptul ca esti satul de windows, ar trebui sa mai gasesti si alte motive, altfel o sa te saturi foarte repede cand o sa vezi cat de diferit este linux
Mai este obisnuinta; o sa-ti fie greu cand n-o sa gasesti control panel (ii zice altfel), o sa trebuiasca sa folosesti alt program pentru vazut poze etc. O sa te enerveze si faptul ca meniul contextual arata altfel... asta nu inseamna ca e mai rau; pe mine ma enerveaza windows-ul din aceleasi motive  :D
E bine sa te gandesti de exemplu ca linux e cool si ca o sa te ajute sa scapi de plafonare, o sa-ti dea o mai mare flexibilitate.
Intr-adevar, probleme cu virusii sau alte alea n-o sa ai.
O sa ai probleme cu jocurile, pentru ca trebuie sa folosesti emulatoare (impropriu spus) ca wine sau cedega (dar diferenta de performanta nu prea este). Exista si jocuri portate pe linux ( de ex. doom 3, quake 4)
Ai si diverse avantaje, la suse nu ma prea pricep, dar ai de obicei un sistem de instalare automatizat, cu lista de programe din care iti alegi (add/remove programs din windows xp e o gluma); E mai stabil (un program nu-ti darama tot sistemul, chiar daca si la XP e mai rar asa ceva); nu merge mai greu dupa cateva luni de la instalare (chiar daca instalezi diverse programe); filmele merg mai bine decat pe windows (cu aceleasi codec-uri), net-ul merge foarte bine. Mai sunt dar nu-mi vin acum in minte.
Cum naiba merg mai bine filmele pe suse 10.1???? Poate ma lamuresti si pe mine cu filmele ca la mine nu merg DELOC. Si nici muzica nu pot sa ascult (problema cu patentele).

#27
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
http://www.myl.ro/fo...?showtopic=4854

pentru filme eu iti sugerez mplayer

#28
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View Postjoeflynn, on Jan 13 2007, 20:09, said:

Cum naiba merg mai bine filmele pe suse 10.1???? Poate ma lamuresti si pe mine cu filmele ca la mine nu merg DELOC. Si nici muzica nu pot sa ascult (problema cu patentele).

1. Daca nu merg deloc atunci mai ai de citit.
2. Foloseste Ogg/Flac si sa vezi ca merg.
Nu inteleg ce vede lumea asa de special la formatul asta mp3.

#29
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postjoeflynn, on Jan 13 2007, 20:09, said:

Cum naiba merg mai bine filmele pe suse 10.1???? Poate ma lamuresti si pe mine cu filmele ca la mine nu merg DELOC. Si nici muzica nu pot sa ascult (problema cu patentele).
  
    Pune si pachetul de codecuri win32 si o sa mearga si muzica si filmele.Il gasesti in repository in toate distributiile dar de ce nu instalezi ultima versiune de suse daca acuma instalezi,vrei sa ai mai mult de updatat?

Edited by chilly willy, 13 January 2007 - 23:13.


#30
joeflynn

joeflynn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.09.2006

View Postchilly willy, on Jan 14 2007, 00:11, said:

Pune si pachetul de codecuri win32 si o sa mearga si muzica si filmele.Il gasesti in repository in toate distributiile dar de ce nu instalezi ultima versiune de suse daca acuma instalezi,vrei sa ai mai mult de updatat?
Intradevar, mai am mult de citit.
Nu ma cramponez de mp3, dar cum transform fisierele audio in ogg/flac?
Si daca mi-ai spune unde gasesc repository ai face o fapta buna.

Edited by joeflynn, 14 January 2007 - 00:41.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Nu inteleg ce vede lumea asa de special la formatul asta mp3.

hmmm, o fi din cauza ca este cel mai raspindit format din univers si majoritatea isi string melodii in format mp3 de ani de zile si au zeci si sute de cd-uri?

#32
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postjoeflynn, on Jan 14 2007, 00:34, said:

Intradevar, mai am mult de citit.
Nu ma cramponez de mp3, dar cum transform fisierele audio in ogg/flac?
Si daca mi-ai spune unde gasesc repository ai face o fapta buna.

  Toate distributiile au un manager de pachete,cel mai raspandit e Synaptic dar poate fi si yum sau cum il cheama in distributia care o alegi si acest manager de pachete deja stie unde e repository-ul tu doar trebuie sa bifezi ce pachete vrei sa instalezi.Cand sunt disponibile mai multe repositorii ele au adresele in manageru de pachete si te uiti pe la setari si alegi pe care le vrei sau chiar pe toate.Nu e nevoie sa te straduiesti sa instalezi din sursa decat daca un program oarecare nu e disponibil in repository si chiar si atunci  instalezi eventualele dependente din repo si numai programul din sursa.Cat despre conversie daca il intrebi pe Googu cu cuvinte cheie bine alese o sa gasesti gramezi de programe si macar unul va avea o interfata grafica care sa-ti placa si cu putin noroc e si in repository.

#33
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,957
  • Înscris: 09.04.2005
Am instalat Suse10.2 (OpenSuse) si pot asculta MP3-uri cu Helix-Banshee instalat de pe cd-ul "Addon non OSS"
Am alta problema: dau "Shut Down" si dupa ce inchide toate procesele ramane blocat. Trebuie sa-i tai eu alimentarea.
Cum se poate rezolva?

#34
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postinfernal, on Jan 13 2007, 23:09, said:

1. Daca nu merg deloc atunci mai ai de citit.
2. Foloseste Ogg/Flac si sa vezi ca merg.
Nu inteleg ce vede lumea asa de special la formatul asta mp3.

Tocmai ți-a raspuns la întrebare:

View Postjoeflynn, on Jan 14 2007, 00:34, said:

Intradevar, mai am mult de citit.
Nu ma cramponez de mp3, dar cum transform fisierele audio in ogg/flac?
Si daca mi-ai spune unde gasesc repository ai face o fapta buna.

mp3 e mai vechi, mai răspîndit, și pentru el există un suport mai larg în tot soiul de device-uri low-cost.  În plus, transofrmarea din mp3 în ogg nu e flawless.

#35
joeflynn

joeflynn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.09.2006

View PostStrict, on Jan 20 2007, 23:34, said:

Tocmai ți-a raspuns la întrebare:
mp3 e mai vechi, mai răspîndit, și pentru el există un suport mai larg în tot soiul de device-uri low-cost.  În plus, transofrmarea din mp3 în ogg nu e flawless.

Am gasit cam tot ce-mi trebuie:
- mp3 cu Audacious
- filme cu mplayer sau xine
Deocamdata nu am scris niciun cd, sper sa iau niste programe decente... poate aveti cateva recomandari. Numai bine!

#36
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
se pare ca discutia a deviat un pic de la primul post pana acum,pentru ultimele persoane: Se poate citi si mp3 in linux,trebuie doar instalate codecurile necesare.pentru Ubuntu (cel putin,cred ca merge si la altele) :
https://help.ubuntu....strictedFormats
am incercat si merge pe ubuntu-ul meu pe VM,citeste si avi si mpeg si mp3.
Cat despre persoana care voia sa treaca neaparat la linux,ti-as propune sa iei VMWare Server si sa-ti instalezi intai un linux pe el,sa te joci cu el o vreme si apoi sa te hotarasti daca iti place sau nu.Eu fac asta cam de o luna si iti pot spune ca in multe cazuri linux poate fi o pacoste,mai ales la instalat lucruri sau ce ma enerveaza cel mai mult ii compilarea (nu merge ca ba lipseste ceva,ba alt lucru ii outdated,deschid synaptic,caut ce lipseste,instalez,vad ca unele lucruri nu le gasesc,dau inca odata ./configure ,iara lipseste altceva.... si cel mai penibil,am ajuns la faza in care programul care vreau sa-l instalez necesita ceva fisier care trebuie compilat la randul lui,si nu pot ca lipseste ceva).Deci pentru VMware server:
http://www.vmware.com/products/server/
iar linuxul banuiesc ca il ai tu

EDIT:la linukul de la ubuntu iti spune si cum sa convert files to open format

Edited by bugsiiy, 21 January 2007 - 11:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate