Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Programare in limbaj masina

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
eh..... ce nostalgie imi trezeste asm-uu

am invatat bazele prin clasa a 7-a ... si in timpul liceului stapaneam destul de bine assemblerul... deja incepusem cu programare in mod protejat etc......

resurse gasesti pe www.x86.org ( dak nu ma insel ) - si chiar pe site-ul intel.... acu nu ma intreba linkul ..... gasesti fiecare comanda explicata, opcodul fiecarei comenzi, timpul de executie a comenzii .... super super... imi aduc aminte ca faceam anumite rutine recursive tinand cont de timpii de executie ai instructiunilor folosite..... vraja marii.... dar pe un 486 se mai simtea :D

mai e un site plin de resurse de asm.... parca www.simtel.net .... super super

au trecut anii........ am terminat mate fizica- am facut dreptu .... dar pt mine assemblerul e o nostalagie......

ca editor foloseam ncedit.exe :D sau orice altceva "cu capu pe umeri" pt ca'mi placea sa comentez si sa ordonez sursele....

ca asamblor foloseam masm ...

atentie ca pot exista diferente de directive intre asambloare... si ceea ce scrii pentru un asamblor sa dea erori pe altul.....

sincer iti doresc mult success.... e un "limbaj" nu foarte greu... dar iti cere multa logica ( zic eu ) si multe cunostiinte de "cum se face aia :"

apoi, daca vrei sa nu folosesti programarea directa a componentelor pcu-ului ( hdd, video, floppy, sound,etc .... ) trebuie sa inveti intreruperile cu parametrii care se atribuie registrilor... sau macar sa ai o carte cu asa ceva langa tine...

mult good luck:D

#20
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

 Bboysil, on Nov 18 2006, 11:45, said:

Gresesti cand spui ca corespondenta dintre limbajul de asamblare nu e 1:1. Sa sti ca e cam aproape 1:1.
La inceput a fost doar limbajul masina si dupa aceea au facut o corespondenta:
aveau instructiunile 8ED8 sau 89C8 (hexa) care sunt instructiuni diferite. Daca te uiti la ele nici nu sti care e opcode-ul si care sunt oparanzii(daca sunt) sau informatii despre ei.
Dupa aceea ca sa le fie mai usor au facut limbajul de asamblare in care fiecarei instrcutiuni le-au asociat mnemonici care semanau mai mult cu limbajul uman si in care iti dadeai seama doar uitandu-te la ea ce face.

8ED8 corespunde cu MOV DS,AX
89C8 corespunde cu MOV AX,CX   mult mai clar ce fac, nu?

[...]

Mă refeream la corespondența MOV <--> limbaj mașină. Pentru un MOV poți să ai „n” opcode-uri diferite, în funcție de tipul operanzilor. Deci corespondența este 1:n în cazul ăsta.

#21
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
355, ca sa programezi in limbaj masina, te urci in masina, te duci pe cel mai aglomerat bulevard din oras si opresti in mijlocul unei intersectii. In cateva secunde ai sa auzi un limbaj. Ala e limbajul masina.

sau poate te refereai la limbajul asta:

MZ0	   ÿÿ	   >	ûPjr
ž  źØž ÍŽ	 ºÍ!3ÀÍž ÍŽLÍ!
Hello World !
$

Crezi ca "te tine" sa programezi in el?

Sau echivalentul in ASM x86?
.model tiny

.data
HelloMessage db 13,10,'Hello World !',13,10,'$'

.code
org 100h
start:
  mov ax,@data
  mov ds,ax
  mov ax,3
  int 10h
  mov ah,9
  mov dx,offset HelloMessage
  int 21h
  xor ax,ax
  int 16h
  mov ax,3
  int 10h
  mov ah,4ch
  int 21h
end start

sau la un exemplu in ASM pentru Z80?
	ORG 32768
	ENT

	LD IY, #5C3A
	RES 0, (IY+02)
	RES 1, (IY+01)

	LD HL, HELLO
	LD A,22
	RST #10
	LD A,0
	RST #10
	LD A,0
	RST #10

LOOP	LD A,(HL)
	PUSH AF
	PUSH HL
	AND #7F
	RST #10
	POP HL
	INC HL
	POP AF
	BIT 7,A
	JR Z, LOOP

	LD A,13
	RST #10
	LD HL, HELLO
	JR LOOP
	RET

HELLO   DEFM /Hello World/
	DEFB 161

Sunt multe limbaje, pentru multe masini. 355, pune mana pe o carte si mai documenteaza-te inainte sa pui intrebari aiurea. Oamenii astia nu posteaza aici pentru ca sa arate ce pot sau ca sa vada "cine e mai bazat" ci pentru ca vor sa le fie si altora de ajutor. Remarcile de genul

Quote

deci e clar....romanii nu stiu, mai bine zis habar n-au un mic programel in cod masina....asta e.... w00t.gif
nu cred ca isi au rostul aici

Edited by andrei_0, 05 December 2006 - 11:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate