Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Cat costa PUBLICITATEA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
zine

zine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.10.2006
Salutare oameni buni!

As dori sa public o revista, in format A5, tiraj aprox.5000 copii/luna, distributie locala ,gratuita.

Am analizat multe oferte de publicitate la diferite reviste, dar neavand aceleasi caracteristici (tiraj,distributie etc.), nu stiu daca preturile din aceste oferte pot reprezenta pentru mine un punct de reper.

Cum pot determina un pret competitiv pt. spatiul publicitar (ex.1/1 pag.int.), avand in vedere si faptul ca revista este la inceput si nu este cunoscuta?

altfel spus...

Cat ar costa PUBLICITATEA intr-o astfel de revista?

#2
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
E vorba de o revistă în care predomină publicitatea (gen 24 FUN)?
Cum vrei să o distribui? În căsuțe poștale sau prin baruri, cluburi, restaurante, cinematografe, etc (bănuiesc că dacă alegi a doua variantă va trebui să faci niște reduceri de tarife pentru barurile și cluburile respective).
Cărui public te adresezi? Despre ce localitate este vorba (dacă ai putea să spui, dacă nu, te înțeleg, nu e nicio problemă)?
Există concurență pe această piață în localitatea respectivă?

#3
zine

zine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.10.2006
Victor 10x4 reply
E vorba de o revista in care predomina anunturile de mica publicitate,marea publicitate, advertoriale urmand sa completeze continutul.Ca target si tematica nu are de a face cu cea a 24fun sau altceva de genul...
Va fi distribuita in casuta postala si in mica parte in locatii "aglomerate".
Multumesc pentru intelegerea acordata, in a nu dezvalui localitatea in care va fi publicata (...oricum o lacalitate cu pana la 100 mii locuitori).
Concurenta nu este acerba. Ceva a apartut dar cu un tiraj mult inferior o tematica 'aleatorie' si cu o distributie de genul celei mentonate de tine, adica prin baruri,restaurante etc.

#4
zine

zine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.10.2006
...astept un pret aproximativ pentru publicitate pe o pagina interioara intr-o revista cu caracteristicile de mai sus.

poate sa ma ajute cineva!?!  :worthy:

multumesc.

#5
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
@zine

Tariful la publicitate ți-l faci în primul rând în funcție de costurile pe care le ai. Vezi cât te costă în total "fabricarea" unui număr și cam ce profit ai considera tu "mulțumitor".
Trebuie să ai în vedere și disponibilitatea firmelor de a apărea în revista ta. Orientează-te și tu în funcție de tariful "concurenței". Îmi pare rău că nu te pot ajuta cu mai multe detalii, pentru că acum chiar nu am idee.

Dar ideea principală e să te orientezi după prețurile practicate pe piața de publicitate în orașul respectiv (chiar dacă această piață este mică).

Baftă!

#6
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
Am dat peste o publicație intitulată „Afaceri bihorene”. Nu e chiar tipul de publicație la care te gândești tu, dar poate te poți orienta în funcție de aceste tarife:

pagina 1 - 1,5 €/cmp
pagina 2, 11 - 0,45 €/cmp
pagina 3 - 0,40 €/cmp
pagina 12 - 0,75 €/cmp
pagină int. color - 0,40 €/cmp
pagină int. a-n. - 0,30 €/cmp

Paginile 1, 2 , 5-8, 11 și 12 sunt color, restul fiind alb-negru. Este o publicație bilunară de informații economice editată sub egida Consiliului Întreprinderilor Mici și Mijlocii și costă 1 leu. Dinpăcate nu știu care este tirajul.

#7
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Am un alt exemplu mai amplu ...

http://www.zilesinopti.ro/

A se vedea rate-card-ul http://www.zilesinopti.ro/prezentare/

#8
zine

zine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.10.2006
va multumesc mult domnilor.

...daca eventual mai aveti sugestii...

#9
adimucu

adimucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2010
bună,

am o carte pe teme sportive și vreau să fac reclamă unor firme de profil ca să fac rost de bani pentru publicare.

cât să cer pentru o pagină A4 color? cartea am editat-o singur și o voi vinde singur la început, după care o voi plasa și în librării.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate