Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Teleportare reusita !

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#55
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Daca s-ar fi spus ca s-a descoperit un medicament care in momentul in care il iei poti sa te concentrezi atat de mult incat sa te teleportezi in alta parte as fi crezut.
Dar ce au spus cei de la ... postul asta de televiziune (care e de doi lei), nici nu merita atentia.

P.S. nu mai bine cititi si topicul si va si documentati inainte sa postati si sa spuneti ca "Uite dom'le, exista teleportare, si io nu stiam". Flash news: nu exista.  :notangel:  
(Nu atac pe nimeni, doar imi expun punctul de vedere bazat pe fapte, nu vorbe).

#56
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e ca si cum ai spune ca mucegaiul vindeca gripa...deocamdata

#57
hyperion_dani

hyperion_dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.01.2006
Nu stiu cine a spus ca teleportarea e un lucru reusit. Cred ca Pro-stii-TV-ul. Eu si altii ziceam ca e doar un pas si asa e. Doar nu vrei totul deodata. Intai s-a inventat roata si apoi masina.

#58
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View Posthyperion_dani, on Oct 10 2006, 18:12, said:

Nu stiu cine a spus ca teleportarea e un lucru reusit. Cred ca Pro-stii-TV-ul. Eu si altii ziceam ca e doar un pas si asa e. Doar nu vrei totul deodata. Intai s-a inventat roata si apoi masina.

Mai intai s-a inventat masina [ de spalat ] apoi roata .

#59
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu cred ca teleportarea nu va fi prea curand posibila...

Teleportarea e diferita de replicarea la distanta ( eg. scanarea unui obiect material, transmiterea informatiei la o oarecare distanta si crearea unui obiect similar acolo ).

  Cat despre oameni pe Luna, dupa multe investigatii si documentatii pe net cred ca oamenii n-au pasit inca pe Luna.
  Pe luna au ajunt intradevari masini de explorare, care au adus inapoi roci si fotografii si alte chestii, dar nu oameni.
  Diferenta fiind ca e mult mai usor sa transporti niste robotei de dimensiuni reduse pe Luna si pe alte planete, decat oameni.

  Alex

#60
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostAlex M., on Oct 13 2006, 05:13, said:

Cat despre oameni pe Luna, dupa multe investigatii si documentatii pe net cred ca oamenii n-au pasit inca pe Luna.

Iar internetul deține adevărul absolut.
Hai să lăsăm luna în pace acum...

#61
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Microcosmosul analizat cuantic e fascinant. Regulile care se aplică în acest univers sfidează logica şi bunul nostru simţ. Cine nu cunoaşte cât de cât despre ce e vorba, mai mult ca sigur că are dificultăţi în a analiza corect termenii implicaţi de o asemenea discuţie.
Ştiu că e bine ca niciodată să nu spui niciodată, dar aşa cum cunoaştem noi că stau lucrurile, teleportarea rămâne domeniul SF-ului.

#62
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Si zburatul cu aparate mai grele decat aerul era considerat SF :peacefingers:

#63
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Si zburatul cu aparate mai grele decat aerul era considerat SF

Quote

Ştiu că e bine ca niciodată să nu spui niciodată, dar aşa cum cunoaştem noi că stau lucrurile, teleportarea rămâne domeniul SF-ului.
n-a zis nimeni Nenea Zap ca teleportarea ar fi SF ci ca deocamdata s-au realizat niste premise. dar teleportarea inca nu exista.
e o diferenta. in ziua de azi aproape despre nimic nu mai poti spune ca e sF

#64
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View Postlulu mob, on Oct 13 2006, 07:58, said:

dar așa cum cunoaștem noi că stau lucrurile, teleportarea rămâne domeniul SF-ului.


View Postspare-me, on Oct 13 2006, 10:00, said:

n-a zis nimeni Nenea Zap ca teleportarea ar fi SF

n-a zis nimeni :rolleyes:

#65
hyperion_dani

hyperion_dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.01.2006
Nici eu nu cred ca au ajuns oamenii pe luna, dar ce legatura are asta aici.

#66
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Nici eu nu cred ca au ajuns oamenii pe luna, dar ce legatura are asta aici.
n-are
s-a aberat/discutat/polemizat extraordianr de mult pe alt topic, dedicat
use search !

#67
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Aparent, una din cele mai bune chestii ar fii sa teleportam deșeurile radioactive. Iar vidanja nu o să mai vină să ducă rahatul cine știe pe unde îl va teleporta pe ... Venus sau și mai departe pe Neptun ...
O adevărată nebunie ...  

Însă mi-e teamă ca tehnologia să nu scape de sub control ... La fel cum e și cu clonarea sau alimentele modificate genetic și altele.

#68
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postmister_rf, on Oct 10 2006, 02:17, said:

Poate ca folosirea unor cuvinte simple: copy,move, clonare, transfer... nu poate concentra quintesenta unui domeniu aflat la limita teoriilor clasice... Eu folosesc termenul de copiere tu-l preferi pe cel de mutare dar de fapt tot cu intelesul de  transfer/teleportare... B)
Poate ca ai uitat, dar postul meu initial era un raspuns la intrebarea asta:

View PostSuperDuper, on Oct 8 2006, 02:21, said:

Culmea stupiditatii, procesul din filme impune "distrugerea" organismului original din locatia din care s-a initiat transferul. PENTRU CARE MOTIV?


Quote

Am si specificat ca pentru entangled nu pot gasi un corespondent corect in limba romana
Cea mai nimerita traducere mi se pare a fi "cuplare cuantica". ;)

#69
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
Hehe .. cata naivitate... oamenii nu au invatat prea bine sa se desprinda gravitatia terestra in schimb au descoperit sa teleporteze obiecte si poate chiar fiinte vii. Este ca si cum am afirma ca s-ar fi putut realiza motoare turbo fara ca sa se fi descoperit nici  cele cu aburi sau ca in aviatie s-ar putea crea avioane cu reactie fara sa fie cunoscute elementele de aeronautica dobandite cu sacrificii de catre pionerii aviatiei.
In stiinta este necesara o evolutie asemenatoare ca in natura .... cercetarea , experiementarea se face in timp , nu se poate sari peste niste etape.

#70
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postkaterink, on Oct 27 2006, 13:42, said:

Hehe .. cata naivitate... oamenii nu au invatat prea bine sa se desprinda gravitatia terestra in schimb au descoperit sa teleporteze obiecte si poate chiar fiinte vii. Este ca si cum am afirma ca s-ar fi putut realiza motoare turbo fara ca sa se fi descoperit nici  cele cu aburi sau ca in aviatie s-ar putea crea avioane cu reactie fara sa fie cunoscute elementele de aeronautica dobandite cu sacrificii de catre pionerii aviatiei.
In stiinta este necesara o evolutie asemenatoare ca in natura .... cercetarea , experiementarea se face in timp , nu se poate sari peste niste etape.

Teleportarea nu prea are multe în comun cu învingerea gravității la nivel tehnologic. Ceea ce zici tu e oarecum mecanic, iar teleportarea e mai mult la nivel molecular.

#71
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

View PostFr3ak, on Oct 27 2006, 21:50, said:

Teleportarea nu prea are multe în comun cu învingerea gravității la nivel tehnologic. Ceea ce zici tu e oarecum mecanic, iar teleportarea e mai mult la nivel molecular.

Cred ca de fapt te refereai la atomi... -_-

Daca esti de acord cu mine ca problemele stiintifice ce tin de mecanica sunt mult mai usor de abordat decat cele atomic si subatomic inseamna ca indirect imi dai dreptate.

Edited by katerink, 05 November 2006 - 23:17.


#72
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postkaterink, on Nov 5 2006, 23:15, said:

Cred ca de fapt te refereai la atomi... -_-

Daca esti de acord cu mine ca problemele stiintifice ce tin de mecanica sunt mult mai usor de abordat decat cele atomic si subatomic inseamna ca indirect imi dai dreptate.

De aia s-a reușit clonarea, însă cum spui tu, încă ne luptăm cu gravitația. Iar contraexemplel pot continua.

Eu am spus doar că exemplul pe care l-ai dat e irelevant pentru a-ți susține punctul de vedere. E ca și cum ai spune că inventarea motorului cu abur a depins de electricitate sau invers.

Edited by Fr3ak, 06 November 2006 - 00:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate