Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Teleportare reusita !

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.03.2004

View PostDmF16, on Oct 6 2006, 20:24, said:

am vazut si eu la televizor...ai idee ce obiecte au teleportat?

Au teleportat 2 obiecte macrosopice (fara a preciza exact despre ce fel de obiecte ar fi vorba) si sunt de parere ca distanta teleportarii se poate mari.

#20
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
lasati dom'le oamenii sa spere :)

#21
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postsigxcpu, on Oct 7 2006, 08:59, said:

lasati dom'le oamenii sa spere :)
Hmmm... Stiri, jurnale, ziaristi...
Acei oameni care desi nu inteleg o idee o vor explica cu lux de detalii altora... :lol:
stirea corecta:

Quote

the news that Danish scientists at Copenhagen University have made a breakthrough in the wacky world of quantum teleportation by transporting quantum information over a distance of half a meter (1.6 feet). In order to achieve this, Dr. Eugene Polzik and his team shined a strong laser beam into a cloud of room-temperature cesium atoms that shared the same directional spin. As Scientific American reports: “The laser became entangled with the collective spin of the cloud, meaning that the quantum states of laser and gas shared the same amplitude but had opposite phases. The goal was to transfer, or teleport, the quantum state of a second light beam onto the cloud.” (It should be noted that this process is more akin to duplication than actual teleportation, i.e. using this method on a human being would result in the formation of a doppelganger and not a magical Star Trek-like movement of matter). To achieve this goal, Polzik and other scientists added a second weaker laser pulse and split the two beams into separate branches in order to measure the difference between the quantum phases; through that measurement the scientists were then able to transfer the information of the spin state of the weak laser to the combination of the cesium atoms and the strong laser, without disturbing the quantum entanglement between the laser and the cesium. Umm, so the short of it is: one small step for a cesium atom, but one giant leap for quantum computing research and the advancement of teleportation theory

Quote

But the achievement of Polzik's team, in collaboration with the theorist Ignacio Cirac of the Max Planck Institute for Quantum Optics in Garching, Germany, marks an advancement in the field of quantum information and computers, which could transmit and process information in a way that was impossible before.

"It is really about teleporting information from one site to another site. Quantum information is different from classical information in the sense that it cannot be measured. It has much higher information capacity and it cannot be eavesdropped on..

Quote

Quantum computing requires manipulation of information contained in the quantum states, which include physical properties such as energy, motion and magnetic field, of the atoms.

Experimentul a vizat transferul informatiei cuantice intre doua locatii folosind ca suport o raza laser
si se  deschide perspectiva clonarii unor atomi la distanta copiind informatiile esentiale la nivel de stare atomica: energie, miscare, camp magnetic.
Deci nici pe departe  posibilitatea transferului  unor atomi la distanta!
PS: Inca nu a sustinut nimeni  contrazicerea celebrei ecuatii
[ http://www.aip.org/history/einstein/images/emcheader.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat despre ''teleportarea'' unei forme de viata, fie acesta si o bacterie... care este legatura intre viata si materia care o sustine?... deci se poate ''teleporta''=clona materia... dar viata?!  :rolleyes:

Edited by mister_rf, 07 October 2006 - 10:25.


#22
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
"viata" nu este decat o succesiune rapida de reactii reflexe la diferiti stimuli a unor subsisteme dintr-un sistem mai complex. nu e ceva "transferabil", ca un obiect. teoretic, daca replici 100% un sistem (cu quantum si alte mizerii de gen), vei replica si viata.

parerea mea, strict subiectiva, e ca specia umana nu va realiza niciodata acest lucru. suntem optimisti si romantici sperand tot felul de minuni de genul asta pen' ca s-au prins niste unii ca daca dai foc la o cantitate suficient de mare de chestii (hidrogen,oxigen,peroxid etc) pot sa impingi un obiect afara din bila albastra. nu e nimic fantastic, chinezii faceau artificii si rachete acu' 3000 de ani.

#23
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
ce chestie. iaca devine star trek realitate.

#24
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

View Posttrustmygod, on Oct 7 2006, 11:45, said:

ce chestie. iaca devine star trek realitate.

inca nu...
dar nici prea mult nu mai e

#25
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postgeo_contact, on Oct 6 2006, 17:58, said:

Un grup de savanti au reusit sa teleporteze materie cu ajutorul luminii , in aceasi stare!
Se spunea ca deschide era calatoriilor la mare distanta!
S-a difuzat azi pe un post de televiziune, la stirile de la ora 19:00.
Revin cu detalii de pe net.

  :photo:

Teleportarea nu mai e doar un vis, ci o realitate
Un grup de cercetãtori danezi a demonstrat cã imaginaþia autorilor de literaturã fantasticã nu e deloc deplasatã.

Aceºtia au reuºit sã teleporteze pe o distanþã de o jumãtate de metru douã obiecte.

url=http://www.protv.ro/stiri/divertisment/teleportarea-nu-mai-e-doar-un-vis-ci-o-realitate.html
film video
E FOARTE interesant ca aceasta stire este data la ProTV, la rubrica (tineti-va bine ...)  Prima pagina  > Stiri > Divertisment ... si ma intreb eu ce redactori or lucra la postul asta TV de au categorisit o ASTFEL de stire ca ... DIVERTISMENT ?! In sfarsit ... p'astia ii au, cu astia defileaza. Caut ce caut si vad de fapt ca ProTV nici macar nu are vreo rubrica de ... Stiinta ...

Am fost atunci curios sa vad daca o asemenea stire DE SENZATIE si-a facut loc in rubrica High-tech, rubrica SPECIALA de stiinta si tehnologie a unui post cu mult mai serios decat ProTV ... EURONEWS si, spre "marea" mea surprindere ACESTA stire de mare viitor pentru omenire nu era DELOC in fruntea stirilor stiintifice si nici macar la coada lor.

Atunci am cautat-o la rubrica Le mag dar nici acolo nu-i de gasit si mi-am zis atunci ca redactorii astia de la ProTV chiar merita dom'le TOATE laudele si toti banii pe care ii primesc ca sunt in stare sa gaseasca PRIMII asemenea stiri de o importanta masiva pentru omenire ...

Oricum ... DISTRACTIE placuta, in continuare, va urez, in dezbaterea implicatiilor semnificative ale teleportarii ... informatiei cuantice la distanta de jumatate de metru.

#26
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Posttrustmygod, on Oct 7 2006, 10:45, said:

ce chestie. iaca devine star trek realitate.
Poate ca nu am fost foarte clar...
Pana in prezent nu a fost teleportat nici macar un singur atom de Heliu... Nu exista solutia  necesara descompunerii materiei intr-un flux de energie/unde magnetice/electromagnetice /sau x alte forme intermediare  si recompunerea intr-o alta locatie...

Faptul ca o raza laser poate citi/copia  anumite informatii despre un grup de atomi este echivalent tehnologic cu o comparatie ca din acest punct de vedere suntem inca  in evul mediu, unde s-ar fi incercat taierea unui microb cu bisturiul... :lol:  mai avem inca de asteptat ''inventarea microscopului''.  B)

#27
adrianopolis

adrianopolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 20.01.2006

View PostBilly, on Oct 7 2006, 16:45, said:

Am fost atunci curios sa vad daca o asemenea stire DE SENZATIE si-a facut loc in rubrica High-tech, rubrica SPECIALA de stiinta si tehnologie a unui post cu mult mai serios decat ProTV ... EURONEWS si, spre "marea" mea surprindere ACESTA stire de mare viitor pentru omenire nu era DELOC in fruntea stirilor stiintifice si nici macar la coada lor.
Agentia de stiri Reuters e ok? Sau trebuie si confirmarea unui sobor de preoti :)

http://today.reuters...3-scienceNews-3

Edited by adrianopolis, 07 October 2006 - 20:50.


#28
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postadrianopolis, on Oct 7 2006, 20:49, said:

Agentia de stiri Reuters e ok? Sau trebuie si confirmarea unui sobor de preoti :)

http://today.reuters...3-scienceNews-3
NU.
Cata vreme ceea ce se spune nu este decat o povestire din amintiri despre actiunea reala, nu conteaza care este sursa... Tot un ''jurnalist'' cu nota minima de trecere la fizica... B)
Tu ai citit  si alte surse?... dar articolul respectiv? Cel putin titlul:

Quote

Quantum information teleported from light to matter
Sa-ti traduc?...

Quote

In their experiment, Polzik and his colleagues first injected cesium gas into a pair of 3-centimeter-long glass capsules. Next, the scientists shot laser pulses through each cell to impart a different collective spin state onto each cloud. Then, the researchers fired another laser pulse of a carefully chosen wavelength through both clouds.

The orientation, or polarization, of that pulse's electromagnetic field is itself a quantum state. Once the pulse entered the capsules, it became entangled with the clouds' spins, creating the first photon-atom entanglements, Polzik says. Finally, with the act of measuring polarization of the emerging pulse, the researchers forced the spins of the clouds to entangle.

"This is a spectacular experiment and a significant advance in experimental capabilities in quantum [systems]," comments H. Jeff Kimble of the California Institute of Technology in Pasadena.

The new work departs sharply from earlier research in several ways. To become entangled, individual ions must be close together and chilled to nearly absolute zero. But the atom clouds became entangled at room temperature and while centimeters apart—a vast distance from an atomic perspective. Also, the clouds stayed linked for half a millisecond, a duration that looks promising for developing practical quantum devices.

While the technical ease of entangling atom clouds by this method has great appeal, using ensembles of particles also has drawbacks, remarks Wolfgang Tittel of the University of Geneva. For instance, data stored as quantum states could become corrupted more readily in such clouds than in individual particles.

Several years ago, Kimble, Polzik, and their colleagues entangled beams of laser light containing countless photons. They also teleported—or transferred via entanglement—a quantum state of one beam to the other (SN: 4/3/99, p. 220).

Although such transfers could be important in future quantum-communication technology, photons aren't matter. Scientists expect both quantum communications and information processing to require matter, such as atoms, to be the data bits in calculations and memory.

Vezi si aici:
http://www.cnn.com/2...=cnn_topstories

#29
adrianopolis

adrianopolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 20.01.2006
mister_rf, probabil nu ai citit cu atentie ce a postat Billy si apoi ce am postat eu. Deficit de atentie sau graba? Replica ta nu are legatura cu ce am postat eu. Ca sa "iti traduc": eu nu mi-am exprimat punctul de vedere cu privire la existenta sau inexistenta teleportarii, ci la faptul ca aceasta stire nu a fost difuzata doar de ProTV, asa cum credea Billy. Ai inteles traducerea?

#30
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postadrianopolis, on Oct 7 2006, 21:41, said:

mister_rf, probabil nu ai citit cu atentie ce a postat Billy si apoi ce am postat eu. Deficit de atentie sau graba? Replica ta nu are legatura cu ce am postat eu. Ca sa "iti traduc": eu nu mi-am exprimat punctul de vedere cu privire la existenta sau inexistenta teleportarii, ci la faptul ca aceasta stire nu a fost difuzata doar de ProTV, asa cum credea Billy. Ai inteles traducerea?
Ba poate ca are...
Si eu am mentionat ca o stire nu este adevarata nici  daca este preluata de N agentii de presa...
Deci  am raspuns la intrebarea:

Quote

Agentia de stiri Reuters e ok?
Si raspunsul este NU...
PS: titlul de pe Reuters este altul fata de ceea ce au spus la Pro.

#31
adrianopolis

adrianopolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 20.01.2006
mister_rf, acum da, sunt de acord cu tine. In orice caz, primii pasi care au ca destinatie finala teleportarea materiei au fost facuti. Cat priveste P**TV-ul: un canal mediocru ce propaga uniformizarea consumatorilor pana la nivel de indobitocire.

#32
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si cred ca totul pleaca de la o mica confuzie... se vorbeste despre teleportare, dar este o ''teleportare cuantica''

Quote

Quantum teleportation

In quantum information, quantum teleportation, or entanglement-assisted teleportation is a technique that transfers a quantum state to an arbitrarily distant location using a distributed entangled state and the transmission of some classical information. Quantum teleportation does not transport energy or matter, nor does it allow communication of information at superluminal speed...

Deci teleportarea cuantica este o tehnica care permite transferarea unei stari cuantice date intr-o locatie arbitrara, utilizand un sistem ''corelat'' si transmiterea clasica de informatie. Nu se transporta energie sau materie si nu permite comunicarea informatiilor la o viteza superluminica...

Pentru mai multe detalii de exemplu aici:
http://en.wikipedia....m_teleportation


Si pentru a lamuri problema faimoasei ''teleportari'' iata o traducere relativa a articolului precedent:

Quote

In experimentul lor, Polzik si colegii sai au injectat cesium in forma gazoasa intr-o pereche de capsule lungi de 3 cm.
Apoi cercetatorii au tras pulsuri  LASER prin fiecare celula pentru a impune miscare colectiva de spin diferita pentru fiecare nor. Apoi ei au tras un alt impuls LASER  cu lungimea de unda aleasa cu atentie prin ambii nori.
Orientarea sau polarizarea pulsului campului electromagnetic este in sine  o stare cuantica. Odata ce pulsul intra in capsule se amesteca (si se coreleaza) cu miscarea de spin a norului, creeind primul  amestec corelat foton-atom, a spus Pozlik.
La sfarsit prin masurarea polarizarii pulsului obtinut cercetatorii forteaza corelarea miscarii de spin a norului...
" Acesta este un experiment spectacular si un avans semnificativ in experimentarea capabilitatilor sistemelor cuantice." comenteaza H. Jeff Kimble...
Noua munca se diferentiaza de precedentele in mai multe moduri.
Pentru a fi corelati, ionii individuali trebuie sa fie apropiati si raciti la temperaturi apropiate de zero. Acum norii de atomi au fost corelati   la temperatura camerei si la distante de centimeri - o distanta imensa in perspectiva atomica.
De asemenea, norii au stat legati pe o perioada de jumatate de milisecunda, o durata ce pare promitatoare pentru dezvoltarea practica a dispozitivelor cuantice.
etc
Obs:
Am folosit pentru termenul
entagled/entanglement traducerea empirica de corelat/corelare desi este mai mult decat atat.

Quote

Quantum entanglement is a quantum mechanical phenomenon in which the quantum states of two or more objects have to be described with reference to each other, even though the individual objects may be spatially separated.

Deci ''corelarea'' cuantica este un fenomen prin care starea cuantica a doua sau mai multe obiecte se poate descrie cu referinta la fiecare obiect chiar daca obiectele individuale sunt separate in spatiu.


Quote

Applications of entanglement
Entanglement has many applications in quantum information theory. Mixed state entanglement can be viewed as a resource for quantum communication. With the aid of entanglement, otherwise impossible tasks may be achieved. Among the most well known such applications of entanglement are superdense coding and quantum state teleportation. Efforts to quantify this resource are often termed entanglement theory.


#33
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmister_rf, on Oct 7 2006, 18:02, said:

...

mister_rf iti faci nervi degeaba. Unii nu au gradul necesar de inteligenta pentru a face distinctia intre realitate si filmele de pe sticla TV. Aici intra si reporterii care in goana dupa senzational nu se sfiesc sa "adauge" unele elemente picante preluate din aceleasi filme.

Teleportarea este poate cea mai grozava propaganda pentru biserica scientologica, insa este fundamental gresita ca idee. Teleportarea unei caramizi probabil ca o fi posibila peste 1000 ani. Cea a unei fiinte vii este imposibila. De ce? Pai copierea unui organism viu in alta locatie nu asigura si transferul vietei in sine (desi unii cred ca este este de la sine inteles, uita ca viata in sine si mai ales constiinta nu sunt fenomene materiale).
Culmea stupiditatii, procesul din filme impune "distrugerea" organismului original din locatia din care s-a initiat transferul. PENTRU CARE MOTIV? Ca la destinatie nu sunt necesari atomii originali...

Edited by SuperDuper, 08 October 2006 - 01:22.


#34
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostSuperDuper, on Oct 8 2006, 02:21, said:

desi unii cred ca este este de la sine inteles, uita ca viata in sine si mai ales constiinta nu sunt fenomene materiale.
Cum naiba sa uit ceea ce nu stiu? :lol:


Quote

Culmea stupiditatii, procesul din filme impune "distrugerea" organismului original din locatia din care s-a initiat transferul. PENTRU CARE MOTIV? Ca la destinatie nu sunt necesari atomii originali...
Culmea stupiditatii este ca aia din filme au dreptate: teoretic nu este posibil sa copiezi/clonezi o stare cuantica. Cu alte cuvinte poti face numai MOVE, nu si COPY. ;)

#35
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbonobo, on Oct 8 2006, 03:24, said:

Culmea stupiditatii este ca aia din filme au dreptate: teoretic nu este posibil sa copiezi/clonezi o stare cuantica. Cu alte cuvinte poti face numai MOVE, nu si COPY. ;)
Pai din cate stiu starea cuantica chiar se copiaza dupa care orginalul este distrus tocmai prin schimbarea starii acestuia. Avem sursa S, destinatia D, si doua particule entangled, A si A1. S este masurat in raport cu A, ceea ce ii distruge starea lui S, A1 fiind entangled cu A va deveni -S, iar in final D este masurat in raport cu A1, devenind astfel S. Mie mi se pare un proces de copieze si apoi distrugere a originalului. Deci e chiar COPY si nu MOVE. Sau depinde...daca MOVE=COPY+DELETE atunci ai dreptate :)

Edited by landscape10, 08 October 2006 - 08:38.


#36
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbonobo, on Oct 8 2006, 02:24, said:

Cum naiba sa uit ceea ce nu stiu? :lol:
Culmea stupiditatii este ca aia din filme au dreptate: teoretic nu este posibil sa copiezi/clonezi o stare cuantica. Cu alte cuvinte poti face numai MOVE, nu si COPY. ;)
Ei nu mai spune?...
Si experimentul despre care vorbim ce isi propune sa realizeze?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate