Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Teleportare reusita !

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#91
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 mister_rf, on Nov 11 2006, 01:27, said:

Prea multe discutii pe langa topic... B)
Eu raman la parerea mea ca ''teleportarea'' nu se poate realiza cu mijloacele/teoriile  actuale deoarece nu este un fenomen de desfacere in componente microscopice si rearanjarea acestora la distanta.  :)

Pentru a realiza acest lucru este nevoie de o altfel de abordare a lucrurilor; alte metode, alte idei si o metoda de cercetare  perpendiculara pe sistemul actual de cunostinte.
Ca sa ma fac mai bine inteles: comparati-o cu legatura dintre viata si suportul material ce sustine viata.
Desi noi oamenii  suntem in stare sa creem o multime de lucruri, noi  nu suntem in stare sa sintetizam o singura  bacterie  in mod artificial... Exista inca ceva ce nu controlam prin mijloace pur materiale: fie ca-l denumim spirit, viata sau ''altceva'',  mai avem inca multe lucruri de invatat si multe stiinte de inventat. B)

Dar cine a zis că e vorba de teleportarea de ființe vii? Nu te-ai mulțumi pentru început să poți teleporta obiecte? De exemplu să ți se teleporteze cumpărăturile acasă, tu doar să le plătești pe net...

#92
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006

 Fr3ak, on Nov 11 2006, 09:44, said:

Dar cine a zis că e vorba de teleportarea de ființe vii? Nu te-ai mulțumi pentru început să poți teleporta obiecte? De exemplu să ți se teleporteze cumpărăturile acasă, tu doar să le plătești pe net...

oooooooh asta da....dar gandeste-te ca asta intr-un fel te-ar face sa nu mai iesi din casa....
anyway ideea cu cumparaturile ar fii super ok...  :D

#93
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 dumis, on Nov 11 2006, 11:29, said:

oooooooh asta da....dar gandeste-te ca asta intr-un fel te-ar face sa nu mai iesi din casa....
anyway ideea cu cumparaturile ar fii super ok...  :D

Poi binențeles că ar trebui notate avantajele și dezavantajele, și aplicată doar în domeniile în care are mai multe avantaje. Uite, la cumpărături ar reduce traficul, aglomerația, furturile din magazine, totul s-ar face prin tranzacții bancare, deci se elimină și falsurile contabile etc. Într-un oraș ca hong-kong, tokyo sau new-delphi nu cred că se mai pune problema de pierderea interacțiunii sociale. Că doar n-oi implementa chestia asta în orășele cu 100.000 de locuitori.

#94
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006

 Fr3ak, on Nov 11 2006, 12:26, said:

Poi binențeles că ar trebui notate avantajele și dezavantajele, și aplicată doar în domeniile în care are mai multe avantaje. Uite, la cumpărături ar reduce traficul, aglomerația, furturile din magazine, totul s-ar face prin tranzacții bancare, deci se elimină și falsurile contabile etc. Într-un oraș ca hong-kong, tokyo sau new-delphi nu cred că se mai pune problema de pierderea interacțiunii sociale. Că doar n-oi implementa chestia asta în orășele cu 100.000 de locuitori.

asta asa e....dezavantaje si avantaje sunt in orice lucru ;)

#95
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 Fr3ak, on Nov 11 2006, 09:44, said:

Dar cine a zis că e vorba de teleportarea de ființe vii? Nu te-ai mulțumi pentru început să poți teleporta obiecte?
Eu am incercat sa explic ca dpdv al tehnologiei actuale suntem tentati sa consideram teleportarea ca o descompunere a obiectului de teleportat intr-o alta forma de energie/sau alte particole iar un astfel de proces este sortit esecului. (ca randament in realizare). Cand tehnologia sau stiinta vor putea sa schimbe sau sa explice  anumite lucruri aparent simple, pentru care nu avem raspunsurile corecte astazi si nu va mai fi asa de ''materialista'' in abordarea realitatii, poate vor fi mai multe sanse de succes in realizarea teleportarii... B)

#96
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 mister_rf, on Nov 11 2006, 16:53, said:

Eu am incercat sa explic ca dpdv al tehnologiei actuale suntem tentati sa consideram teleportarea ca o descompunere a obiectului de teleportat intr-o alta forma de energie/sau alte particole iar un astfel de proces este sortit esecului. (ca randament in realizare). Cand tehnologia sau stiinta vor putea sa schimbe sau sa explice  anumite lucruri aparent simple, pentru care nu avem raspunsurile corecte astazi si nu va mai fi asa de ''materialista'' in abordarea realitatii, poate vor fi mai multe sanse de succes in realizarea teleportarii... B)

Da am zis eu că mâine?
Sau anul viitor? Dar în 90 bună-mea se uita încă la televizor pe lămpi. Și ceva îmi dă de înțeles că până bătrânețile mele o să se cam schimbe multe în materie de tehnologie. Dar poate mă înșel. Poate brusc o să ne oprim din evoluție, și o dăm în involuție.

#97
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

 Fr3ak, on Nov 11 2006, 01:34, said:

1. am spus că sunt teorii
2. ce anume din „nu suntem departe” ai confundat cu „dacă vreau, fac acum” ?
3. Nu sunt profesor plătit să dau lecții sau documentații.
4. dacă nu ai auzit de aceste teorii, înseamnă că nu ești deloc interesat și postezi doar pentru concurs. mai sunt 20 de zile pentru premiile în bani și încă o lună să câștigi laptopul...spor!
5. Eu înainte să postez, caut, că doar n-o să postez din propria imaginație
6. Cu cât citești mai mult, cu atât pui mai puține întrebări și cu atât ai mai puține contradicții
7. Învățământul primar, gimnazial și parțial-liceal e obligatoriu.
8. Tocmai am venit de la un chef, așa că dacă nu ați înțeles ce am scris mai sus, întrebați-mă mâine, că sunt în ușoară stare de ebrietate.
9. Scuzați gramatica, dacă am greșit pe undeva.
10. Lectură plăcută:
Dacă tot n-ați înțeles, scuzați-mă, dar sub 12 ani și sub IQ=50 (fie 90, că unul cu 50 are scuză) nu recomand vizitarea forumurilor. Fără supărare.
edit: am adăugat citatul și am mai corectat din greșelile de ortografie...

Ma gandeam sa-ti dau un raspuns la cateva din numere la care m-ai atacat.... da pana la urma am sters si am renuntat...Nu are rost ......Vad ca nu am cu cine sa discut....

#98
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
In ce priveste teleportarea, stiinta cuantica necesara teleportarii este cam "intarziata" pentru a se putea efectua acest lucru in curand, dar calatoria in timp este posibila. Enstein a realizat in experimentul "Philadelphia" o calatori in timp folosind, fin ce am inteles eu, energie electromagnetica, tehnica destul de dezvoltata si se pere ca a descoperit chiar o formula prin care sa se faca acest lucru dar a refuzat sa divulge secretele acestei tehnici, spunand ca nu vrea sa mai doreste sa moara oameni din cauza sa. Au mai fot incercari nereusite de a gasi formula calatoriei in timp, dar fara succes.
Mai multe informatii

#99
slimewire

slimewire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.08.2007
Nu stiu ce sa mai cred , adevarata problema ar fi sa teleporteze o fiinta, sunt curios daca fiinta respectiva ar mai fi in viata, oricum daca e adevarat e un pas enorm spre viitorul pe care-l vedem in filme.
     Si daca ar reusi si cu fiinte ar fi excelent , am rau de masina :P

#100
slimewire

slimewire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.08.2007

 Gady_paul, on Jan 20 2008, 18:48, said:

In ce priveste teleportarea, stiinta cuantica necesara teleportarii este cam "intarziata" pentru a se putea efectua acest lucru in curand, dar calatoria in timp este posibila. Enstein a realizat in experimentul "Philadelphia" o calatori in timp folosind, fin ce am inteles eu, energie electromagnetica, tehnica destul de dezvoltata si se pere ca a descoperit chiar o formula prin care sa se faca acest lucru dar a refuzat sa divulge secretele acestei tehnici, spunand ca nu vrea sa mai doreste sa moara oameni din cauza sa. Au mai fot incercari nereusite de a gasi formula calatoriei in timp, dar fara succes.
Mai multe informatii

       Experimentul Philadelphia e o alta chestie foarte interesanta , doar ca multi din cei teleportati au murit sau nici macar nu au mai aparut. Guvernul a incercat sa ascunda totul iar oricine se amesteca putin mai mult in cercetari avea sa ajunga mort in diferite "accidente". Cei care au supravietuit au suferit afectiuni psihice grave ...
    
        http://en.wikipedia....phia_experiment mai complet decat pe referat.ro

#101
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
DA, e adevarat, dar este poasibila (adica era, cu formula lui Einstein), dar se poate realiza cu tehnologia actuala si cu putina perfectionare, poate va fi ca o plimbare in timp. pentru o teleportare, pe langa tehnologia cuantica necesara, ai novoie si sa transporti atomii si moleculele si sa ii combini in "reciver" in exact aceeasi ordine ca la descompunere, si sa ai grija sa nu ii pierzi pe drum.  :crybaby:

Edited by Gady_paul, 25 January 2008 - 21:52.


#102
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005
Telportarea nu se face prin descompunerea elementului de telportat in particole elementare ci prin suprapunerea celor doua puncte, de plecare si destinatie. Ea se face fara participarea efectiva a subiectului teleportat. Energia se foloseste pentru a elimina tot ce se gaeste intre cele doua puncte.
B)

#103
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Anamaria07, on Feb 28 2008, 16:36, said:

Energia se foloseste pentru a elimina tot ce se gaeste intre cele doua puncte.
B)
iaca așa, folosim energie ca să anihilăm energia dintre 2 puncte. faină treabă, te las să te mai gândești câte principii fizice ai binevoit să faultezi.

#104
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005

 gigel de hohențolărn, on Feb 28 2008, 17:27, said:

icâte principii fizice ai binevoit să faultezi.

Niciunul. Un camp magnetic puternic poate sa faca asta.

#105
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Anamaria07, on Feb 29 2008, 08:19, said:

Niciunul. Un camp magnetic puternic poate sa faca asta.
argumentează ;)

#106
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005

 gigel de hohențolărn, on Feb 29 2008, 14:46, said:

argumentează ;)

Nu e nevoie. Un camp magnetic poate sa faca asta.
B)

#107
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008
O sarcina electrica in miscare genereaza un camp magnetic.. oarecum adevarat ce zici tu.

#108
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
in teorie totul se poate.
teleportarea danezilor astora e la fel cum as "teleporta" eu fasciculul laser in casa altuia.
cel mult se poate teleporta in adevaratul sens al cuvantului doar prin "indoirea" spatiului .Adica ce spune Einstein...

Edited by Radu_TGW, 27 March 2008 - 00:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate