Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Teleportare reusita !

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#109
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Oricum, spatiul nu e drept in adevaratul sens al cuvantului, ci este curb. Zicea cineva (parca Stephan Hawkings), ca daca mergi intr-o directie cu o viteza destul de mare, si ajungi la capatul universului, de fapt urmeaza sa ajungi in punctul de unde ai plecat. Evident, asta este doar o teorie.

Altfel insa, demonstrat este faptul ca toate corpurile au tendinta sa indoaie spatiul din jurul lor, datorita gravitatiei.

#110
codermalex

codermalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.12.2006
din cate am inteles principiul folosit a fost reconstruirea atomilor obiectului respectiv. Deci intr-un fel nu era necesara dezintegrarea. Putea pur si simplu sa scaneze obiectul si sa il replice. Dezintegrarea e doar ca sa para ca e vorba de o teleportare reala.
Daca va fi teleportare in viitor, nu cred ca ea se va baza pe principiul asta. Pentru oameni ar insemna intr-un fel, sa-i "prajim" intr-o fractiune de secunda si sa-i recompunem. Mai departe ar insemna ca s-ar putea face nenumarate clone instant etc...

#111
DiXu

DiXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2008
o chestie foarte interesanta ... nu am crezut pana acum ca este posibil asa ceva ... poate in timp cum spune si acolo vom reusi sa ne teleportam distante mari ...

Interesant :)

#112
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006
daca se poate dezintegra materie si apoi recrea, atunci nu se poate doar recrea fara dezintegrare? :D
adica nu teleportare ci un fel de xerox cu obiecte :D

#113
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 31.08.2005

View Postrocknum, on Apr 21 2008, 20:43, said:

daca se poate dezintegra materie si apoi recrea, atunci nu se poate doar recrea fara dezintegrare? :D
adica nu teleportare ci un fel de xerox cu obiecte :D

Asa e, un replicator ar fi mai interesant.

#114
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
Teleportare a fost dezabatura aici: http://www.ex-astris...transporter.htm

Multe altele  despre star trek gasiti aici: http://www.ex-astris...a.org/index.htm

#115
X360

X360

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2007
www.active.info.ms/?a=44 pt mai mult despre teleportare

#116
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
N-am inteles explicatia stiintifica.

#117
gab_88

gab_88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.09.2008

View Postspare-me, on Oct 6 2006, 21:31, said:

pe mine cel mai mult ma intereseaza cum au dezintegrat materia, si mai ales cum au reusit sa o reconstituie coerent...

animiti protoni uniti formeaza energie destula pt a dezinntegra materia dar nici eu nu stiu cum o recreaza :huh:

#118
alllinna

alllinna

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2007
teleportara exista , uitati-va si voi la fenomene psi , psihitronica etc, se folosesc metodele de cand lumea.

#119
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postalllinna, on May 8 2009, 20:57, said:

teleportara exista , uitati-va si voi la fenomene psi , psihitronica etc, se folosesc metodele de cand lumea.
Acu' ce sa-i faci daca ne plac masinile... :proud:

#120
omul_cu_sobolani

omul_cu_sobolani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2009
ma nu cumva o fi fost vreun episod din star trek

#121
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Si daca teleportezi o tona de atomi (teleportarea, din ce am inteles, presupune descopunerea materiei, zboara particulele cu viteza mare, si se recladesc), ele de unde stiu cum sa se aseze?

Teoretic se pot xeroxa obiecte. Practic, peste cateva milenii. Daca ii dai unui robot un pumn de protoni, unul de neutroni, si unul de electroni (e un exemplu aiurea, dar intelegeti voi ca sunteti destepti :D) ar trebui sa poate face molecule si sa le aseze astfel incat sa apara obiectul. Problema e ca trebuie foarte multa energie (asta se intampla in supernove) si un robot foarte mic si destept.

#122
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
http://www.bzi.ro/Te...nta-A50278.html

#123
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCyber-sapiens, on 11th January 2010, 19:37, said:



aici e articolul, în original: Entanglement-based quantum communication over 144 km

singura versiune on-line pe care am găsit-o :)

e același cu cel publicat de Nature

Edited by Naoto, 15 January 2010 - 23:13.


#124
Floryn_cool95

Floryn_cool95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.01.2009
Da dar sa nu excludem si varianta unu iluzionist priceput care a vrut sa faca publicitate la marea stiinta din acesi ani .Cum a reusit David Copperfield sa faca statuia libertatii sa dispara inseamna ca poate sa faca si un obiect sa de mute din loc pentru ca asta e iluzionismul...asa ca pana nu se da explicatia clara si pana nu ma teleportez eu de acasa pana la scoala nu cred...

#125
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Oricum viitorul calatoriilor interstelare si intergalactice este teleportarea. Asa ca scepticismul nu are ce cauta cind se stie ca o planeta are cicluri de distrugere.

#126
Chupacabracretz

Chupacabracretz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 02.12.2006

View PostNASTYPRIMUL, on 29th July 2010, 07:03, said:

Oricum viitorul calatoriilor interstelare si intergalactice este teleportarea. Asa ca scepticismul nu are ce cauta cind se stie ca o planeta are cicluri de distrugere.
Inclin sa nu te cred.
Probabil se va reusi 'indoirea' spatiotimpului(pe asta consider ca se vor baza calatoriile intergalactice pe viitor).

Edited by Chupacabracretz, 30 July 2010 - 20:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate