Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Strabism

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#145
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postipopovici11, on 15 septembrie 2016 - 11:29, said:

Si as mai avea  o  intrebare, referitor la controalele de dupa  operatie: mi s-a zis sa vin la 1,3,6,12 luni. Chiar trebuie atatea,  doctorita a zis ca rezultatul final se vede  la  3 luni, atunci  la o luna ce sa vada?
Si nu prea  inteleg de ce sunt  cu bani aceste controale, adica trebuie sa platesti  ca sa vezi daca a iesit bine operatia?  Ciudat...

Nu mai retin cum a fost in cazul meu cu banii de controale. Cred ca primul control dupa operatie si al doilea au fost gratis si apoi urmatoarele cu bani. Ma rog nu mai tin minte poate si al doilea o fi fost cu bani.

Asa mi s-a zis si mie ca rezultatele finale nu se vor vedea imediat, nu mai retin exact daca mi-au zis 3 luni dar sigur au zis ca mai dureaza pana la rezultatul final. Eu dupa cum am spus insa am avut mici probleme atat cu vederea dubla cat si procesarea imaginilor. E greu de spus cand mi s-a stabilizat vederea as zice ca intre 6 si 12 luni.

In ceea ce priveste pozitia ochilor ea a fost perfecta imediat dupa operatie, acum insa daca privesc in sus in afara ochelarilor ochiul drept parca se duce mai sus decat cel stang (eu am avut si deviatie verticala) Mi-am facut o groaza de poze si filmulete si acum mi se pare ca ochii mei arata perfect aliniati. In mod sigur am scapat si de vederea alternanta astfel ca nu mai simt ca un ochi se dezactiveaza si celalalt se activeaza. Vederea mea bincoulara insa nu este normala dar amandoi ochii functioneaza impreuna. Nu vreau sa fac reclama insa eu ma declar foarte multumit de rezultate.

Totusi am avut o nemultumire fata de doctorita si anume nu mi-a dat dioptria de care avea nevoie ochiul si m-am chinuit putin dupa operatie. Plecam din tara, ma deranjeau ochelarii asa ca am fost la o alta clinica in weekend care mi-a facut ochelarii cu care ma vazut mai bine.

View Postipopovici11, on 15 septembrie 2016 - 20:02, said:

Foarte misto explicatiile:) Eu ma incadrez la punctul 1- ochi dominant. Insa sa stii ca niciodata nu este suprimata total vederea ochiului amblio p cat timp e deschis. Eu vad si imaginea data de ochiul slab, suprapusa dar oarecum " in background" incat nu ma deranjeaza decat foarte rar, cand sunt obosit, sau daca privesc ceva foarte stralucitor . Asta dintotdeauna. Dupa operatie pur si simplu s-a modificat continutul "dublurii".

Sunt cazuri si cazuri, diverse grade de ambliopie, diverse moduri in care creierul se "obisnuieste" sa lucreze cu vederea in cazul strabismului si/sau a diferentei mari de dioptrii dintre cei doi ochi. Este foarte posibil ca suprimarea vederii ochiului sa nu se faca perfect asa ca poti vedea slab imaginea mai slaba. Nu a fost cazul meu insa se pare ca este cazul tau.  

View Postipopovici11, on 15 septembrie 2016 - 20:02, said:

Deasemenea o alta chestie interesanta pe care am aflat-o la un control e ca dub cauza unghiului mare de deviatie al unui ochi, imi era limitata miscarea completa stanga dreapta si a ochiului bun.

Pe asta nu o stiam. Merci de informatie. :)

#146
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Am citit o chestie  undeva pe net si nu stiu cat de reala e-zice ca daca  privesti un  obiect foarte apropiat, ochii au tendinta sa convearga putin unul catre altul, chiar daca nu ai strabism?
Inainte de operatie dna doc tor mi-a facut niste poze, una in care  m-a pus sa ma uit aproape, alta in care  ma  uitam  la distanta. Si intr-adevar, cand  ma uitam la distanta ochiul era dus mai mult in exterior.

#147
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@ipopovici11: in cazul vederii binoculare normale cu cat obiectul pe care vrei sa il focalizezi este mai aproape cu atat ochii se duc (converg) spre nas, asta este un lucru cat se poate de natural si de normal. Asta este functionarea normala a ochilor se duc spre nas si spre urechi in functie de distanta la care se afla obiectul focalizat. Strabism e doar atunci cand un ochi se duce spre nas sau spre urechi mai mult (asimteric) decat celalalt.

Eu pot face acest experiment:

http://www.vision3d.com/frame.html

Cand vad ochiul desenat si degetul meu mare dublat atunci ochii sunt mai spre urechi, cand vad degetul meu mare intr-un simplu exemplar si doi ochi desenati atunci ochii s-au dus amandoi spre nas.

LE: eu desi nu am vedere stereoscopica am un anumit grad de vedere bincoulara care imi permite sa fac acest test si sa rezulte ca vad cu amandoi ochii simultan. :)

Edited by e2k, 20 September 2016 - 18:11.


#148
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Eu din cate am inteles, la  privirea  la distanta  trebuie sa ramana paraleli,  nu diverg.

Acum imi explic eu de  ce unii  isi  pot  "incrucisa" ochii. PTr ca vad cu a mandoi si focalizeaza aproape. Eu de exemplu   nu pot sa-i  incrucisez  :))

Edited by ipopovici11, 20 September 2016 - 19:59.


#149
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
Si eu am un strabism  "consecutiv", adica am avut in copilarie, a fost operat cu rezultate excelente, dar a reaparut  la varsta adulta(pe la  23 de ani). E  nasol intr-adevar ca nu  poti privi o persoana in ochi,  practic nu  poti face "eye contact", eu incerc  sa ma  uit  in ochii ei, dar  persoana respectiva  isi tot misca  ochii, derutata  probabil de ochii  mei, e  o senzatie foarte neplacuta, devine obositor sa ii sustin  privirea. Din fericire in scoala nu se vedea, deci nu am avut  parte de mistourile colegilor,  insa acum din cand  in cand cate un  dobitoc imi mai aduce aminte.
Chiar recent am  intrat intr-o disputa  cu  un   primitiv din cauza unui  loc  de  parcare la care face " daca mai parchezi aici iti indrept eu privirea".  (nu a m  mai  parcat a colo dar i-am "indreptat" eu tablele masinii daca ma intelegeti :)))
Asta chiar m-a determinat sa  caut sa ma operez, desi am  inteles ca  poate reveni din cauza ambliopiei.

Edited by bondax, 24 September 2016 - 12:41.


#150
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@bondax: stiu perfect ceea ce simti, am trecut si eu prin asta. La mine deviatia era destul de mica si nu se observa asa de tare dar cand se observa lumea se uita ciudat.

Sa stii ca cei care se uita ciudat nu o fac neaparat din rautate insa ci efectiv nu inteleg daca te uiti la ei sau nu.

Strabismul aparut in copilarie si operat (fie in copilarie fie la varsta adulta) poate sa reapara oricand insa riscul este mai mare atunci cand exista si ambliopia. Dar chiar si asa un strabism cu ambliopie operat sa zicem la varsta adulta poate sa nu mai reapara toata viata. Dupa parerea mea operatia merita, dar trebuie sa fii constient de riscul reaparitiei.

#151
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
Am trait s-o aud si pe asta, unul care sustine ca daca "impingi ochiul spre directia corecta 20  minute  pe zi", strabismul se vindeca de la sine, fara operatie. Chiar aici pe arie...

#152
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Cand am inceput cu exercitile lui Martin Sussman si apoi Flavius nu puteam vedea in fata cu ochiul slab decat daca il inchideam pe cel bun (in prezent pot). in poza vezi cum arata ochii mei in 2007 si nu am fost diacnosticat cu strabism! desi dupa cate vad ar fi fost si un strabism!

Tu citesti printre randuri te grabesti sa tragi concluzii si indrugi peste tot numai cu prostii. in prima pagina afirma cineva ca sa vindecat cu gimnastica.

Am iesit eu cu o carte de vedere ca sa tepuiesc pe cineva?, fara a citi un rand din cartea mea tu ma acuzi ca vreau sa dau teapa carte pe care o ofer fara nici un ban inainte spre testare etc!!!!!!!!!!!!!!! daca nu esti in toate mintile atunci cum esti?

Attached Files



#153
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
In  primul rand nu avem nicio garantie ca ala din poza esti tu.
Apoi,  domnul din poza are un ditamai-strabismul divergent.  Cred ca sunt vreo   25-30 de grade  acolo deviatie in exterior (exotropie).
Nu are cum sa se duca la un  oftalmolog si ala sa nu vada strabismul din  prima secunda.
Deci de aici se  vede ca  tu incerci sa  ne prostesti. Ca nu  pot sa cred ca un medic e  atat de incompetent incat sa  nu vada strabismul ala care se vede din a vion.
Si, s-avem pardon, prostiile  le cam  indrugi tu.  Cum ar  fi aia cu vindecarea strabismului  prin  "miscarea ochiului"  nu stiu cum 20 de minute  pe zi.
Tu revolutionezi atat  oftalmologia  cat si  neurologia.  Tu  nu  intelegi ca muschii celor  2 ochi sunt  coordonati simultan de creier, n-ai cum sa  tii  un ochi fix  si s  a-l  muti pe cel  "strabic" sa-l aliniezi.
Practic   cred ca ai  lua  premiul  Nobel daca ai reusi ce zici tu.
"Prostii" de doctori fac  operatii(si inca e  o operatie destul de delicata cea de  strabism), cand e  de fapt atat de  simplu: muti singur ochiul, domle...
Cat de prosti ne crezi,   mai exact?
Si cu limba  romana ce ai de-o scalcesti asa? Esti de alta nationalitate?

Edited by bondax, 26 September 2016 - 15:49.


#154
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
P.S Ca sa fim corecti, da, exista cazuri de strabism care au sanse de corectie fata operatie, la adulti. Anume acelea care nu a par tot timpul, ci ochii fug doar din cand in cand.
Insa la strabismul permanent  nu prea ai cum. Crezi ca  eu nu am cercetat si nu as  prefera sa-l coretez fara operatie.  Dar e imposibil.

Edited by bondax, 26 September 2016 - 16:36.


#155
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postbondax, on 26 septembrie 2016 - 15:40, said:

Si, s-avem pardon, prostiile  le cam  indrugi tu.  Cum ar  fi aia cu vindecarea strabismului  prin  "miscarea ochiului"  nu stiu cum 20 de minute  pe zi.
Tu revolutionezi atat  oftalmologia  cat si  neurologia.  Tu  nu  intelegi ca muschii celor  2 ochi sunt  coordonati simultan de creier, n-ai cum sa  tii  un ochi fix  si s  a-l  muti pe cel  "strabic" sa-l aliniezi.

La unele tipuri de strabism se poate sa aliniezi tu ochii cu un anumit efort. Eu de exemplu inainte de operatie puteam face lucrul asta. Eu aveam un strabism alternant astfel incat vedeam cand cu un ochi cand cu celalalt. Daca ma concetram insa puteam sa aliniez amandoi ochii astfel incat sa vada amandoi simultan. Faceam chiar exercitii in fata oglindei pentru a face efortul ala cand vorbesc cu oamenii astfel incat ei sa nu observe ca am strabism. Si doctorita mi-a confirmat ca se poate insa nu poti vindeca strabismul in felul asta ci doar in mod constient aliniezi ochii astfel incat oamenilor sa nu li se mai para ciudata privirea ta.

#156
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Postbondax, on 26 septembrie 2016 - 15:40, said:

In  primul rand nu avem nicio garantie ca ala din poza esti tu.
Apoi,  domnul din poza are un ditamai-strabismul divergent.  Cred ca sunt vreo   25-30 de grade  acolo deviatie in exterior (exotropie).
Nu are cum sa se duca la un  oftalmolog si ala sa nu vada strabismul din  prima secunda.
Deci de aici se  vede ca  tu incerci sa  ne prostesti. Ca nu  pot sa cred ca un medic e  atat de incompetent incat sa  nu vada strabismul ala care se vede din a vion.
Si, s-avem pardon, prostiile  le cam  indrugi tu.  Cum ar  fi aia cu vindecarea strabismului  prin  "miscarea ochiului"  nu stiu cum 20 de minute  pe zi.
Tu revolutionezi atat  oftalmologia  cat si  neurologia.  Tu  nu  intelegi ca muschii celor  2 ochi sunt  coordonati simultan de creier, n-ai cum sa  tii  un ochi fix  si s  a-l  muti pe cel  "strabic" sa-l aliniezi.
Practic   cred ca ai  lua  premiul  Nobel daca ai reusi ce zici tu.
"Prostii" de doctori fac  operatii(si inca e  o operatie destul de delicata cea de  strabism), cand e  de fapt atat de  simplu: muti singur ochiul, domle...
Cat de prosti ne crezi,   mai exact?
Si cu limba  romana ce ai de-o scalcesti asa? Esti de alta nationalitate?

cu tine nu se poate daca iti arat ci. ai sa zici ca e falsificat si ala, cu ce prostesc eu lumea, am zis ce cred si am propus sa incerci.

#157
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

View Poste2k, on 26 septembrie 2016 - 17:57, said:

La unele tipuri de strabism se poate sa aliniezi tu ochii cu un anumit efort.

Pai  asta din cauza  ca vedeai cu ambii ochi, eu la ochiul deviat  am 1/20 acuitate. Nu am cum sa-l misc independent de celalat oricat m-as stradui.

Edited by bondax, 26 September 2016 - 18:10.


#158
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cred ca se poate daca iti intaresti musculatura incercati, in curand am sa iti arat o poza din prezent

si am vazut persoane la tv care banuiesc ca prin exercitii si vointa isi imping ochii in toate directile!

Edited by aazz, 26 September 2016 - 18:31.


#159
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

View Postaazz, on 26 septembrie 2016 - 18:15, said:

si am vazzut persoane la tv care banuiesc ca prin exercitii si vointa isi imping ochii in toate directile!

Da, am vazut si eu. Dar ii imping tot simetric, spre exemplu se  pare ca  poti sa iti aduci ochii langa nas privind ceva foarte apropiat. Conditia este sa vezi perfect cu cei doi ochi.
Este insa un caz clasic-comediantul  Ben  Turpin
https://www.google.r...cMm2N2mV8u9qMw=
care se zice ca ar fi ramas cu strabism incercand  sa-si  strambe ochii in rolurile sale de comedie. Nu stiu cat de adevarat e...

Edited by bondax, 26 September 2016 - 18:26.


#160
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postbondax, on 26 septembrie 2016 - 18:09, said:

Pai  asta din cauza  ca vedeai cu ambii ochi, eu la ochiul deviat  am 1/20 acuitate. Nu am cum sa-l misc independent de celalat oricat m-as stradui.

Da, dar ca idee se poate ce ziceai tu ca nu este posibil. Posted Image Ma rog ca nu se poate la toti cei care sufera de strabism, da asa o fi, insa unii isi pot corecta (chiar daca doar temporar) singuri pozitia ochilor. Daca nu ma concentram la mine de regula un ochi ramanea drept iar celalalt se ducea la nas. Daca ma concentram insa puteam sa fac ca amandoi sa ramane drepti si sa vada simultan. Lucrul asta l-am facut si in timpul unui test de vedere bincoulara, si doctorita chiar asa mi-a si zis ca pot fuziona imaginile de la cei doi ochi dar cu efort. Fara operatie insa nu ar fi fost posibil ca ochii sa ramana aliniati in mod permanent, cel putin nu la varsta adulta.

View Postbondax, on 26 septembrie 2016 - 18:22, said:

Da, am vazut si eu. Dar ii imping tot simetric, spre exemplu se  pare ca  poti sa iti aduci ochii langa nas privind ceva foarte apropiat.

Asta este o functie normala a vederii binoculare. Daca apropii unu obiect de ochi este cat se poate de normal ca ei sa se duca in mod simteric spre nas pentru a vedea obiectul respectiv. Nu stiu sigur daca oameni cu vedere binoculara normala pot sa miste ochii in mod asimetric simuland astfel strabismul. Tin minte ca citisem si de o forma de strabism temporar (nu mai retin exact denumirea) care se manifestra doar in anumite conditii, probabil ca cei care sufera de forma asta pot sa simuleze strabimsul, habar n-am. Posted Image

Edited by e2k, 26 September 2016 - 18:40.


#161
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
De curiozitate am cautat si eu "Celebritati" cu strabism.
Cel mai nasol se pare ca avea filosoful Sartre: https://www.google.r...JFirStL_bYMxbM:

In rest, am  gasit destui actori. Spre exemplu  Russel Crowe are un strabism evident, si multi altii.
https://www.google.r...EbTq97RgjcDD4M:
Ma  intreb de ce nu se  opereaza, la banii lor? Posted Image)
Intrebare: aici exista sau  nu exista strabism:
https://www.google.r...XQfBmInSu8aviM:


Nu  pare chiar evident, insa daca te uiti la acele reflexii albe de pe iris, se vede clar ca "pica" in  pozitii diferite pe fiecare ochi.
Este asta un criteriu valid de a stabili paralelismul ochilor, dupa reflexiile alea?  Eu zic ca da!
Aici se vede si mai bine: https://leavingflatl...den-strabismus/

cu persoana din  spate  unde reflexiile pica simetric.

View Poste2k, on 26 septembrie 2016 - 18:38, said:

Nu stiu sigur daca oameni cu vedere binoculara normala pot sa miste ochii in mod asimetric simuland astfel strabismul.
Nu cred ca pot.

Edited by bondax, 26 September 2016 - 19:13.


#162
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Poste2k, on 26 septembrie 2016 - 18:38, said:

Tin minte ca citisem si de o forma de strabism temporar (nu mai retin exact denumirea) care se manifestra doar in anumite conditii, probabil ca cei care sufera de forma asta pot sa simuleze strabimsul, habar n-am. Posted Image

Mi-am amintit acum, se numeste strabism intermitent iar cei care sufera de el au momente cand ochii sunt aliniati perfect iar apoi alte momente (de obice cand sunt obositi) cand un ochi fuge spre nas sau spre ureche.

Mai exista si o forma de strabism acomodativ in care strabismul se manifeste in functie de corectia optica. Fara ochelari un ochi fuge cu ochelai ochii sunt aliniati.

Ma rog ca idee trebuie inteles ca in multe cazuri este posibil ca strabismul sa varieze ca deviatie fara a se interveni chirugical iar unii oameni, in functie de tipul de strabism de care sufera, isi pot corecta singuri pozitia anormala a ochilor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate