Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

science fiction bestial

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
L'am citit in Almanah anticipatia.. anul ..... nu mai stiu....

excelenta nuvela.

tot in acelasi Almanah parca.. "Arena"... si "Artele Martiale Moderne"

#38
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by arty
sa vezi cum dau ochii peste cap imediat.. de nu te mai vad :)


a durat ... doua ore... vai gura asta.. ptiu ptiu....

#39
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
@WebMan - de cine e scrisa nuvela? Numele mi-e foarte familiar (cred ca de la un episod din "La limita imposibilului"). M-ai facut curios si sa stiu ce sa caut :)

#40
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Nu e George RR Martin?

#41
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Martin George RR... da.. Prin '96 a fost facut shi FILMUL dupa romanul lui....

#42
fileb

fileb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2003
OB dixit: "Vreau sa intalnesc noii scriitori de SF, tineri si insurgenti"

tineretul insurgent este, stricto sensu, deviant. In termnenii lui Moscovic, este reprezentat de catre minoritari activi, in cei ai lui Merton, de simpli nonconformisti, mai simplu, prezinta toti, fara exceptie, o caracteristica liant, care ii transforma intr-un grup cu articulare anomica. Frustrarea despre care vorbesc, ii deposedeaza de ceea ce creioneaza un comportament adult. A admira insurgenta este, intr-o oarecare masura, echivalent cu a venera un vitel de aur. (if ya know what I mean:)

OB dixit: >>Vreau sa intalnesc fani bestiali<<

fani insurgenti ? hahaha ba pardon ! am stabilit deja ca e vorba de insurgenti si nonconformisti, de o categorie anomica si deci, refractara la inregimentare. Fani spui ? fanii sunt doar o turma isterica si nu au mare lucru de a face cu insurgenta sau noconformismul. cauti de fapt discipoli si nu insurgenti. Vrei vite si nu lupi tineri.

OB dixit >>Nu sunt un membru zaharisit la Uniunea Scriitorilor. <<

din pacate pentru matale nu ? (hahaha acri-s strugurii, isi spuse indarjita vulpea)

OB dixit: >>Nu vreau glorie literara. Vreau razboi.<<

razboiul este o forma ultima a violentei fizice. ceea ce vrei de fapt e sa te certi pe forumuri ascuns dupa un monitor. Lasa tastatura si pune mana pe bata daca vrei razboi.

OB dixit: >>M-am caftit prin niste forumuri.<<

prilej de mare lauda nu ?

OB dixit: >>Dar dupa opinia mea, ierarhizarile sunt defecte de interpretare a lumii.<<

bine zis opinie ! totusi, trecand peste acest amanunt de ordin gnoseologic, ma simt nevoit a spune ca ierarhizarile nu sunt defecte de interpretare, sunt unicile forme posibile de interpretare. Ierarhizarea presupune comparatia si alegerea, in functie de un criteriu stabilit ab initio. Mintea umana nu poate functiona decat prin identificare a obiectualului. Altfel spus, tot ceea ce imi este exterior, este catalogat ca obiect. Asadar un prim clivaj: subiect|obiect ! O prima ierarhie deci ! Prin extensie, Ego > Alter. "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" spunea un evreu .. Nu a gresit, insa sa observam impreuna cu Nietzsche faptul ca etalonul este chiar sinele. Ar parea desuet sa fi fost spus: "Iubeste-te pe tine insuti precum iti iubesti aproapele" nu ? Ideea e cat se poate de simpla, ma iubesc mai mult pe mine decat imi iubesc aproapele, ceea ce inseamna ca imi ierarhizez preferintele. Prefer pe Herbert lui Asimov, si pe King lui Kontz. E simplu. Imi place ciocolata in general, insa imi place mai mult ciocolata neagra decat aia alba, deci, in vederea achizitiei voi tine seama de ierarhia asta. Daca gasesc neagra, aia alba mi-e futila. Ierarhiile nu sunt defecte stimabile OB sunt pur si simplu, inerente gandirii umane. E vorba de alegerea intre ceea ce mi-e util si ceea ce imi e mai putin util, sau deloc. Pur si simplu, un comportament rational este unul maximizator de utilitate si deci ierarhizator de preferinte. Nu-i defect, e doar o caracteristica general umana. Vrei sa transcenzi umanul ? Arunca-te intr-o topitorie de fier ! pentru o clipa vei fi precum Terminator2.

Din punct de vedere social, ierarhia este inevitabila si tine de faptul ca intotdeauna "ceilalti" sunt obiect si modalitatea de a tratata obiectul este ca mijloc in primul rand, si abia apoi ca scop in sine. Kantianismul este doar o opera amelioratoare. Violenta creaza anexe ale eului care o utilzeaza drept mijloc de implementare a ideii de bine, a ideii de dreptate, a propriului bine asadar.

Spre exemplu, forumul asta, este o forma de societate umana. Cea mai putin ierarhizata din cate exista, e drept, insa ierarhizata. Dihotomia faniscriitor, pe care o observa oricine este o forma de ierarhie. Autoritatea este corelativa ierarhiei, si, in cazul d-lui OB putem vorbi despre o autoritate in domeniu. (una de tip deontic) Potrivit unui criteriu calitativ asadar, OB este "mai bun" (si deci incadrat pe scala) scriitor decat ceilalti care nu ii sunt decat fani, plapande fire de iarba la umbra stejarului ce nu lasa a se zari cerul de neon printre crengile coroanei lui. Forumul prezinta deci o ierarhie. El e Mare, voi sunteti mici hihi era rugagiunea aia pentru copii "eu sunt mic tu fa-ma mare" mmm ia te uita Dumnezeu umbla printre noi ! hmm la dreq breh oameni buni, "Dumnezeu e mort si morti i-s asadar blasfemitorii" (Zarathustra dixit).

OB dixit: >>Lem, cu Franke, cu Asimov, cu Bufnila? <<

deh, si eu ma intreb acum cam acelasi lucru. Am ceva carti serioase care nu au loc de literatura pe care am agreat-o pana la 13 ani.

OB dixit: >>I-am lasat sa ma poceasca apoi le-am tras-o<<

viteaz esti vere !

}}}}}}apropos, nu bagati 1984 a lui Orwell la SF ca are tot atata legatura cu asta pe cat are si Utopia lui Morus, republica lui Platon sau Citadela lui Saint Exupery. Daca 1984 e SF si ferma Animalelor e tot SF pentru ca animalele vorbesc si reusesc sa construiasca o societate. Multi porci ar vrea sa fie vieri, da din nefericire, cei mai multi sfarsesc anual pe gratar.{{{{{

OB dixit: >>se analizeaza conflicte regionale, posibile dezvoltari conflictuale [...] intervine hazardul...e luat si el in calcul...sau poate e numai hazard...cine stie?<<

hazardul este pur si simplu(az-zahr in araba) caracter al unor evenimente carora nu le putem prvedea desfasurarea. Te hotarasti ? ori e hazard ori poti prevedea ? sunt antinomice ... hazardul este echivalentul contingentei si opusul a ceea ce desemneaza un rezultat preconizat.

OB dixit: >>Cred ca se naste omul matriceal. Probabil ca va fi o fiinta super.<<

probabil va fi o fiinta cretina si lipsita de suflet ! omul tau matricial e un alienat dependent de ceva ce-i este strain prin natura. ca tot suntem in peisaj SF, banuiesc ca mai toata lumea l-a citit pe Herbert. Era o chestie in Dune legata de jihadul Butlerian. Nu mai dezvolt ca banuiesc ca stie toata lumea ca masinismul dus la ultima lui consecinta inseamna moartea omului. (oricum jihadu asta vine de la Samuel Butler care avertiza in privinta asta prin 1870). Zicea Rostand la un moment dat ca "stiinta a facut din noi niste zei inainte ca noi sa fi meritat sa fim oameni" lasa visele adolescentine si cauta sa te integrezi ! Viata reala nu e pe calculator decat pentru ratati !

OB dixit: >>Scriitorul Fragmentat [bla bla] fie se va sfarsi in penibil in forumuri<<

adevar grait-a gura pacatosului ! asa e ! numai ca timpul verbal nu corespunde realitatii. E vorba despre trecut in cazul de fata, iar nu despre viitor.

manelesux dixit: >>3.Pe Asimov il punem unde merita: in coltz, in genunchi.<<

hai breh ca asta e cam mult ! e drept ca-i literatura juvenila, ca are stil de mixer si e doar o insiruire in care nici el nu mai stie ce a scris, insa sunt si idei interesante pe acolo.

Iris dixit: >>Am spus-o si ma repet...calculatorul si internetul nu sunt indeajuns pentru a-ti forma o cultura.<<

asa e ! insa nici Asimov nu-i suficient pentru asta. E o evolutie fireasca in 4 stadii: 1.carti de colorat, 2.povesti, 3. Alexandre Dumas, Jules Vernes, Asimov si altii asemenea lui 4. CARTI
Daca ai ramas la Asimov nu esti decat ceva mai evoluat decat aia care inca mai citesc povesti, insa cu mult mai batran, ceea ce-ti face situatia sa fie nitel penibila nu crezi ?

Ares dixit: >>Asimov a castigat respectul si admiratia a milioane de oameni si a celor mai "grele" nume din SF-ul mondial... <<

mah, asta parca e rupta de pe spatele copertilor unor romane SF de mana a doua ! (da, spre deosebire de cumatru manelesux, eu admit ca unele sunt chiar bune). in plus, suna ca un epitaf ...

arty dixit: >>consider ca o carte buna este cea care o poti citi USHOR, CAT MAI REPEDE ca sa nu devina plictisitoare<<

apuca-te de Sandra Brown in cazul asta. recomand si Liberatea ca se citeste usor si repede. (cine stie poate ia si un Hugo pana la urma)

arty dixit: >>cine'l contesta e un bou<<

hahaha zi tu asa ! hahaha ai rezolvat problema nu ? bagi capu in nisip si crezi ca nu te vede nimeni ! mah, ai posteriorul la vedere, vezi sa nu iti iei vreun bocanc in dos.

manelesux dixit: >>Nu exista "iesit in fatza" pe internet.:) Te inseli, vere. Cumatru O.B. asta face p'acilea. E MAESTRU in ochii celor care ii fac plecaciuni ! hahaha zicea Arghezi la un moment dat ceva frumos tare "vorba asta scurta, e ca mangaierea porcului pe burta" (se refera la "maestre")

"maestre" OB ai onoarea !

#43
Tzäçä

Tzäçä

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.10.2003

Quote

[i]

"maestre" OB ai onoarea ! [/B]

Bahh ! ma bufnit un ras  :Jump:  da din ala cu lacrimi juvenilee , Burvi are concurentaaaa, si inca una serioasa. Respectele mele domnu nenea clonatu esti beton , cool ,misto, s.a.m.d . La mai mult(i) !!!!  ;yeslol;

#44
fileb

fileb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2003
la multi ani si tie vere ! ma bucur ca iti sunt util si te fac sa razi !

#45
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Lasand la o parte atacul la Ovidiu Bufnila, eu zic ca literatura se imparte doar in 2 categorii... Aia care nu-ti place si aia care-ti place... Restul e praf in ochi...
Degeaba ai in mana cel mai mare roman al tuturor timpurilor daca-ti scoate peri albi si-l citesti in cea mai mare sila...
Si mai departe intervine ceva care lipseste pe plaiurile mioritice aproape cu desavarsire... Adica toleranþa...

#46
fileb

fileb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2003
ce atac ma ? era doar o critica de tip constructiv. ii aratam omului cum sa nu fie penibil. Are o varsta ! s-o onoreze ! Toleranta e neputinta. Poate vorbesti de acceptarea diferentei.

#47
Tzäçä

Tzäçä

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.10.2003

Quote

Originally posted by fileb
ce atac ma ? era doar o critica de tip constructiv. ii aratam omului cum sa nu fie penibil. Are o varsta ! s-o onoreze ! Toleranta e neputinta. Poate vorbesti de acceptarea diferentei.

   De ce toleranta e neputinta ?? Auziti mai draga nenea fileb(bufnila) eu nu pricep si vreau o explicatie .Oricum mie mi se pare penibil ce faceti dumneavoastra pe aici. Autocritrica constructiva publica.

#48
BoboRene

BoboRene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2002

Quote

Originally posted by manelesux
BoboRene, SF stiintific ar trebui sa fie pleonasm. Din pacate nu e.

Stii bine la ce m-am referit. Sub credinta oarba ca stiinta nu are limite, unii din creatorii de literatura SF o i-au pe aratura rau de tot alaturi de corectitudinea ideilor stiintifice. Cum nu exista termenul de S.F.Absurd, nu aveam ce folosi in exprimare referitor la proza care sfideaza stiinta sau extensia sa logica. Cine se leaga de cuvinte ramane legat.

Quote

Originally posted by manelesux
Si, totusi, care e legatura intre "tehnicizat" si "realist"?
Cred ca le-ai scos din context fortat. Era "harcore-SF". Spre exemplu "Heart of the Comet" de David Brin and Greg Benford e un exemplu bun pentru ce vroiam sa spun.

Quote

Originally posted by manelesux
Insa consider opera lui un eshec monumental.
referitor la Asimov. As vrea sa am si eu asemenea esec macar o data. Si nu uita ca povestirile lui sunt undeva la 10% din toate publicatiile lui. Dar probabil ca ierarhiile noastre difera.

#49
fileb

fileb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2003
>>De ce toleranta e neputinta ?? Auziti mai draga nenea fileb(bufnila) eu nu pricep si vreau o explicatie .Oricum mie mi se pare penibil ce faceti dumneavoastra pe aici. Autocritrica constructiva publica.<<

toleranta e neputinta pentru un anumit tip de oameni; cei care fac caz de ea. genul acela de intelctuali defetisti si batuti in cap, neputinciosi fizic si loviti de abulie. Din punct de vedere social e doar o formula politica folosita de handicapati. Eu vorbeam mai degraba despre acceptarea diferentei ca normalitate. Toleranta implica si o oarecare nuanta de resemnarerespingere (vezi paler). cat despre critica autoconstructiva publica, Tzaca tata, crezi ce vrei ! esti liber sa crezi ca-i penibil, sau sa vii sa-ti dau autografe. Treaba ta.


>>Cine se leaga de cuvinte ramane legat.<<

mda, legat de sens. sa nu cadem in gresala de a crede ca orice inseamna orice.


referitor la Asimov nu pot decat sa spun ca nu-mi place, nu mi-a plcaut nici cand l-am citit acum 100 de ani iar acum mi se pare si nitel pueril. La faza cu stilul subscriu la ce spunea varu manelesux pe care cred ca l-ati banat din moment ce nu mai scrie. hmm cred ca ar fi frumos sa lasati oamenii sa spuna ce au de spus ... ar fi si corect, opiniile nu pot pune in pericol pe nimeni. (in mediul asta virtual)

#50
Tzäçä

Tzäçä

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.10.2003
Mersi de explicatie , dar eu ma refeream la sensul general al tolerantei, in fine  e bine si asa. Hi hi hi ,fiecare crede ce vrea nu-i asa !?! Si referitor la faza cu autograful zau ca, nu ma tenteaza . La ce mi-ar folosi autograful dumneavoastra concret , sa ma maimutaresc in fata cunoscutilor ??? Si dupa aia sa va citesc cartea cu manusi, pe soclu special amenajat , ca nu cumva sa nu o deteriorez ? Ah unde gasesc vreo carte de-a domniei dumneavoastra . Si ca nu cumva sa ma obosesc (sic) prea tare, vreau si eu un nume de roman, nuvela sau ce-o fi , care zici ca, iti este reprezentativ . Un nume de editura la care sa pot gasi cartea respectiva , nu sa ma apuc sa caut de nebun prin librari si anticariate. Asa si am si eu o intrebare ,ce autor ,si ce roman SF vi se par dumneavostra bestiale?? ca sa va citez , bineinteles nu din productia propie. Toate bune!
P.S. sper ca nu la-ti banat pe manelesux  :mad:

#51
fileb

fileb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2003
Herbert - tot ciclul Dune (in special ultimile doua)
Herbert - Incidentul Isus
Orson Scott Card - Vorbitor in numele mortilor (de fapt toata trilogia)

ba eu cred ca cineva l-a banat pe manelesux, si chiar cred ca ar fi frumos din partea moderatorului sa-l lase sa isi spuna parerea. A inchide cuiva gura nu echivaleaza cu a rezolva problema pe care o ridica.

#52
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
manelesux nu e banat... pur si simplu a amutit...

#53
fileb

fileb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2003
ma, unu ca asta nu amuteste niciodata. trebuie sa-l fi banat cineva !

#54
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ce pana mea aveti cu specimenu' manelux ? Da-l incolo de psihopat. Simtiti asa stringent nevoia de abjectiile lui ? Duceti-va pe alt forum pentru asta. Punct.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate