Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

science fiction bestial

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
Eu ma dau in vant dupa povestile cu Jedi. Am niste idei haioase despre Jedi. Le-am scris. Unii au ras. Altii m-au sunat pe celular sa ma intrebe ce si cum. Eu cred ca literatura SF e bestiala. Eu cred ca traim intr-un univers non-dimensional. Ideea asta i-a oripilat pe unii iar pe altii i-a scos din sarite. Ei si? Le-am ras in nas o viata tuturor sclivisitilor.

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Ovidiu Bufnila?!?! The real one??? Sau esti doar un fan?

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
the real ... lol

#4
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
loooool

#5
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
E da' Real One, ca a inceput sa bantuie netu :)

#6
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
Eu sunt. In carne si oase digitale. N-am fost niciodata un GOMOS. N-am fost niciodata un SCRIITOR AROGANT. Nu sunt Dinozaur Fictional. Hoinaresc prin oceanul digital pentru ca NU VREAU sa ruginesc. Vreau sa intalnesc noii scriitori de SF, tineri si insurgenti. Vreau sa intalnesc fani bestiali.  Eu sunt un razboinic. Nu sunt un membru zaharisit la Uniunea Scriitorilor. Nu vreau glorie literara. Vreau razboi. M-am caftit prin niste forumuri. A fost ca lumea. Am luat-o peste bot dar am dat si eu vartos. Pana la urma ne-am indragostit unii de altii. La urma urmei, cine detine Adevarul Intreg? Bine v-am gasit. M-as bucura daca pe acest forum veti vorbi despre science fiction. E o literatura bestiala.

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ia zi cu universu' nondimensional...

#8
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
George Orwell - 1984 - cel mai tare SF! sau nu?

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ovidiu, oricine ai fi.. daca vrei cafteala, sa shti ca eshti "uelcam" ... sunt destui amatori de astfel de chestii arround, asha ca stai oleaca, adulmeca.. apoi lanseaza ceva shi sa vedem ce iese...

#10
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
1.Non-dimensional: ce intelegem prin 'dimensiune'. E posibil sa avem competente de comunicare diferite si coduri diferite.
2. Va rog sa nu-mi cereti raspunsuri radicale, gen Orwell e cel mai tare SF. Cred ca e corect sa spun ca, dintr-un punct de vedere, Orwell e cel mai tare. Dar dupa opinia mea, ierarhizarile sunt defecte de interpretare a lumii. Nu mi-o luati in nume de rau. Orwell e intr-adevar mare. Dar 'nu exista' un anume scriitor SF cel mai mare. Ce fac cu Lem, cu Franke, cu Asimov, cu Bufnila? Pe ei unde-i bag? Glumesc apropo de ultimul scriitor din lista de mai sus.

#11
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
Nu ca sa ma caftesc semantic am venit. Oricum nu e mare lucru. Voiam sa spun ca unii au incercat un soi de poceala digitala. Asta vine dintr-un comportament generat de LUMEA DE HARTIE. I-am lasat sa ma poceasca apoi le-am tras-o. Si crezi ca e mare lucru? Acum ca eu sunt ar trebui sa aduc dovezi. Pot sa dau linkuri aici pe forum? In alte parti a iesit cu scandal cand le-am dat linkurile din State, Australia, India, Brazilia, GB si pe unde am mai publicat SF.


Quote

Originally posted by arty
ovidiu, oricine ai fi.. daca vrei cafteala, sa shti ca eshti "uelcam" ... sunt destui amatori de astfel de chestii arround, asha ca stai oleaca, adulmeca.. apoi lanseaza ceva shi sa vedem ce iese...


#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ma, pana una alta, nici Asimov, nici Orwell sau Franke nu sunt prezentzi aici pe Softnews :) so.. hai sa bufnim cu ultimul din lista...

La intrebarea ... unde'l bag pe Bufnila.. lasa'ma sa raspund mai incolo... hi hi hi

#13
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
cand am zis "sau nu?" nu ma refeream daca e sau nu cel mai tare SF, ci daca intradevar e SF ... avand in vedere experienta comunismului, mie mi se pare foarte plauzibil ...  eu pe tema asta voiam sa discutam.....

#14
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
...problema e ceva mai complicata...1984 e scris dupa modelul existent...serviciile secrete nu au fost straine de toata povestea...de fapt, ce este SF-ul?....intr-un fel, folosit excesiv, acest concept de SF isi pierde consistenta...E fie foarte larg, fie constrans sa insemne ceva anume...


Quote

Originally posted by Dizzy.exe
cand am zis "sau nu?" nu ma refeream daca e sau nu cel mai tare SF, ci daca intradevar e SF ... avand in vedere experienta comunismului, mie mi se pare foarte plauzibil ...  eu pe tema asta voiam sa discutam.....


#15
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
domne'  SF adevarat total este Romania actuala ... ce vezi aici nu vezi nicaieri .. dar nici nu iti imaginai in urma cu 20 ani ca o sa fie asha , deci SF :P

#16
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
Scenariile erau scrise...nu e vorba de teoria conspiratiei...se fac analize...etc...teoria conflictului e folosita in mod curent...Nu e ca si cum ar fi Nostradamus...se analizeaza conflicte regionale, posibile dezvoltari conflictuale...noi nu stiam...altii da...sigur, intervine hazardul...e luat si el in calcul...sau poate e numai hazard...cine stie?

Ovidiu Bufnila
wordmaster

www.imagikon.ev.ro
www.avangarda.ev.ro
www.wordmaster.ev.ro

#17
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ca bine ai spus, maestre, wordmaster! Nici ca te puteai defini mai fidel. A propos, ai aici un fan care nu cauta polemici de nici un fel, ci doar pura delectare, pe care stii s-o oferi ca nimeni altul. Esti magistral. Ma simt foarte onorata sa impart acelasi spatiu virtual cu tine. Si nu folosesc pronumele de politete pentru ca te simt al meu, al nostru, al tuturor. Plecaciune.

#18
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
Salut!
Cred ca se naste omul matriceal. Probabil ca va fi o fiinta super. Literatura desueta si prafuita se prabuseste. Eu nu mai cred in ierarhii literare si in Augustele Uniuni de Scriitori. Cred ca Adevaratul Scriitor trebuie sa se arunce in valtoarea oceanului digital. Sa se fragmenteze. Sa fie ridicol sau, dimpotriva, scanteietor. SCRIITORII DESUETI DE HARTIE nu mai detin secretele magice. Coborati din turnul, scriitori de hartie!Prafuitele academii literare, cenaclurile rasuflate si morga scriitorului provincial care se crede universal se pierd in neant! Scriitorul Fragmentat si Digital e un RAZBOINIC! El fie se va sfarsi in penibil in forumuri, fie va fi urmat. Iar daca va fi urmat, fie va sfarsi in haioase injghebari fictionale, fie va deschide CALEA pentru alti Razboinici ai Imaginarului!

Ovidiu Bufnila
http://groups.yahoo...._OvidiuBufnila/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate