Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

contracte de vizionare apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#127
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Contractul de vizionare cand expira ? Cat timp e valabil ? Oricum, nu mi se pare corect ca un contract sa implice persoane (rude) care nu s-au dat acordul de a fi incluse intr-un contract. In fond si la urma urmei discutam despre persoane independente.

#128
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
intreaba pe un avocat daca-i legal sa se extinda pe rude.

#129
cris71

cris71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.02.2007
Luarea de comision si de la cumparator si de la vanzator mi se pare o marlanie tipic romaneasca.
In mod normal comision ar trebui sa plateasca numai cel care apeleaza la agentie. Si prin asta inteleg persoana care merge la o agentie imobiliara si spune: dom'le eu vreau sa vand un apartament sau vreau sa cumpar un apartament. Dar prin simplul fapt ca sun la un numar de la mica publicitate si ma trezesc ca la capatul celalalt raspunde o agentie, n-am nici o obligatie fata de ea.
Nu stiu cat de legal e un contract de vizionare. Pe undeva, e o modalitate a agentiei de a se proteja, dat fiind diversele moduri de fentare a acesteia, dar dupa umila mea parere oamenii fenteaza in majoritatea cazurilor tocmai datorita comisioanelor mari luate pentru absolut nimic.
Agentia nu are cum sa te ajute la acte, notarul e cel care isi asuma responsabilitatea. Poate doar daca are un notar preferat cu care face diverse manarii, ca s-au intamplat destule. Nu cred ca agentia merge la primarie sa ceara certificat fiscal in locul tau, sau la asociatia de proprietari sa ia adeverinta. In rest celelalte documente trebuie sa le ai tu, sau ti le obtine notarul. Iar in cazul unui credit, nici atat. Banca are notari agreati, hartiile pentru banca sunt de competenta ta (nu as da dosarul nici unei agentii imobiliare!).
Am gasit odata un apartament prin agentie imobiliara. Actele erau varza (era vorba de 2 apartamente adiacente la curte comuna care fusesera modificare si transformate intr-unul singur), agenta sustinea ca totul e ok, ba mai mult la negocieri (la care a asistat) a plusat cu nesimtire pretul.
Deci, NU.
Cand vor exista servicii imobiliare, clare, transparente si serioase, DA.
Cu atat mai mult cu cat este un domeniu in care gandirea "dau un tun, dupa aia nu conteaza ca nu mai vine in veci clientul la mine" e perfect valabila. Nu cumperi apartamente in fiecare an. Ai muscat-o, la revedere!

#130
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

 cris71, on Aug 5 2008, 12:20, said:

Luarea de comision si de la cumparator si de la vanzator mi se pare o marlanie tipic romaneasca.
In mod normal comision ar trebui sa plateasca numai cel care apeleaza la agentie.

pai cum crezi ca face legatura agentia intre cumparator-vanzator ? ambele parti au apelat la agentia respectiva. :doh:

 AsterixTM, on Aug 2 2007, 12:09, said:

... ma faceti sa imi stric banii pe telefon sunand la un anunt care incepe cu "proprietar, vand...", ca sa constat ca am sunat la o firma de tzepari. Dar nu-i nimic, ca daca nu va arde statul, eu va scuip in ochi de cate ori am ocazia. Gunoaielor!

socant ! :mellow: astea mai degraba suna a agentii fantoma

#131
cris71

cris71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.02.2007

 ClaudiuCC, on Aug 5 2008, 11:44, said:

pai cum crezi ca face legatura agentia intre cumparator-vanzator ? ambele parti au apelat la agentia respectiva. :doh:

Gresesti!
Citeste tot. Una e sa ma duc eu la o agentie si sa solicit sa-mi caute un apartament (si sa semnez un contract de prestari servicii) si alta e sa sun la mica publicitate, sa raspunda o agentie care mai apoi sa-mi aminteasca printre altele ca tre sa le dau un comision. Pentru ce? ca au raspuns la telefon?
Ea nu face nici o legatura intre cumparator si vanzator.
Ea se interpune cu forta intre cumparator si vanzator, pentru ca nu o data preiau anunturi date de particulari (dupa ce in prealabil au dat telefon ca persoane fizice, sa afle informatii despre apartament) si apoi ti le prezinta ca fiind oferta lor.

Plus ca de cele mai multe ori nu iti spun strada ci doar zona. De multe ori nici tipul de bloc. Stiu ca e din cauza de protectie, pentru ca sunt si oameni care se duc direct la adresa, dar din punctul meu de vedere e tot timp pierdut: ma duc cu agentia acolo ca sa constat ca nu imi convine strada sau blocul.

Nu neg necesitatea unor servicii serioase de intermediere, dar mi se pare aberant sa pretinzi mii de lei pentru ce? ca ai raspuns la telefon si ai dus omul la locatie? (ma refer la comisionul perceput de la cumparator).

Inca o chestie? Da cineva factura pentru suma respectiva (pe care cu multe agentii o negociezi, daca esti tupeist!). Nu cred.

#132
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar tot nu am primit raspuns la intrebarea mea. Contractul de vizionare sau de exclusivitate a vanzarii expira dupa un timp ? Pentru ca in urma cu 15 ani stiu ca se incheiau contracte cu agentiile in care timp de o luna nu puteai vinde apartamentul decat prin agentie, dupa care contractul expira.

#133
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008

 shantajj4us, on Aug 3 2008, 16:46, said:

Daca ati facut contratul de vizionare si este vb de acelasi apartament (tin sa informez ca acest contract merge pana la gradul 4 de rudenie si sa fie vb de acelasi apartament si aceeasi adresa) sunteti obligat prin acel contract sa platiti suma sau procentul stabilita in contract. Urmarile in caz de neplata sunt:
1 Agentia are dreptul sa dea in judecata cumparatorul
2 Procesul 100% il castiga agentia
3 Se poate ajunge si pana la 10% sa platiti din valoarea partamentului cumparat
M-as mira sa castige in 100% din cazuri. Am semnat cateva contracte de vizionare cu care ma puteam sterge unde aveam nevoie dupa aia. Fara date de contact ale agentului / proprietarului, fara adresa exacta, numai baliverne. Sunt si unele bine redactate, ce-i drept. Iar treaba cu 10% din valoarea apartamentului cumparat ca penalitati, poate doar daca e prevazut expres treaba asta. Altfel mi se pare vrajeala.
Si, de curiozitate, cum face agentia cu treaba aia cu rudele de grad 4? Daca eu ma duc la vizionare si pe urma vand pontul surorii mele care e casatorita si are alt nume, cum stie agentia ca ea a cumparat avand informatia de la mine (ca doar nu verifica arborele genealogic al fiecarui cumparator in parte).
Multe din clauzele din contractele alea sunt puse la vrajeala, ca sa sperie. Ele nu ajung sa-si produca efectul.

 Ion_de_la_Raion, on Aug 7 2008, 01:50, said:

Dar tot nu am primit raspuns la intrebarea mea. Contractul de vizionare sau de exclusivitate a vanzarii expira dupa un timp ? Pentru ca in urma cu 15 ani stiu ca se incheiau contracte cu agentiile in care timp de o luna nu puteai vinde apartamentul decat prin agentie, dupa care contractul expira.
Depinde ce e specificat in el. Orice contract stiam ca trebuie sa contina sub sanctiunea nulitatii termenul pentru care e valabil.
In contract poate sa fie trecut o luna, 3 luni, 6 luni, 1 an, depinde cum s-a convenit.

#134
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

i, de curiozitate, cum face agentia cu treaba aia cu rudele de grad 4? Daca eu ma duc la vizionare si pe urma vand pontul surorii mele care e casatorita si are alt nume, cum stie agentia ca ea a cumparat avand informatia de la mine (ca doar nu verifica arborele genealogic al fiecarui cumparator in parte).
si chiar daca declara in fata inchizitiei ca de la tine are pontul si era cat se poate de constienta ca tu semnasi o ciudatenie din aia cu o agentie, nu vad cum o intelegere semneata de tine poate fi binding pentru o terta persoana fara sa-si fi dat ea accordul.

#135
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008

 Pengoon, on Aug 8 2008, 17:21, said:

si chiar daca declara in fata inchizitiei ca de la tine are pontul si era cat se poate de constienta ca tu semnasi o ciudatenie din aia cu o agentie, nu vad cum o intelegere semneata de tine poate fi binding pentru o terta persoana fara sa-si fi dat ea accordul.
Pai daca agentia descopera ca tu care ai vizionat apartamentul ai vandut pontul rudei tale (sau prietenilor, ca unii trec si prietenii in contracte :D) prin orice metoda ar face ei asta (inclusiv inchizitia) comisionul il platesti tu nu ruda. Tu ai semnat contract ca nu vei furniza informatii despre apartament unor terte persoane care sa foloseasca acele informatii pentru achizitie. Prin urmare terta persoana nu este implicata.

Ramane totusi problema : cum descopera o agentie ca am dat pontul unei rude?

#136
2sweet2belight

2sweet2belight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2008
explica-ti-mi si mie va rog, ce inseamna sa semnezi excusivitatea cu o agentie? ce beneficii am eu, ca si propietar...comision mai mic..sau ce?  pt ca, si asa nu vad avantajul. daca dau propieteatea la 100 de agentii( ipotetic vorbind ) am sanse mult mai mari sa o vand intr-un timp mai scurt...pe cand dupa o agentie pot sta si ani sa imi gaseasca ei client...

 vladamoh, on Aug 8 2008, 17:33, said:

Pai daca agentia descopera ca tu care ai vizionat apartamentul ai vandut pontul rudei tale (sau prietenilor, ca unii trec si prietenii in contracte :D) prin orice metoda ar face ei asta (inclusiv inchizitia) comisionul il platesti tu nu ruda. Tu ai semnat contract ca nu vei furniza informatii despre apartament unor terte persoane care sa foloseasca acele informatii pentru achizitie. Prin urmare terta persoana nu este implicata.

Ramane totusi problema : cum descopera o agentie ca am dat pontul unei rude?


am semnat si eu un contract de vizionare. si iti asumi numai tu consecintele, nu si familia ta sau alte rude...deci LEGAL ... nu prea vad ce se poate face sa te oblige sa platesti , insa te pot intimida si daca esti mai slab...

am cunoscut din pacate prea multi agenti imobiliari ca sa mai am o parere buna. Unul a venit cu o sticla de bere invelita in ziar, si bea din ea din cand in cand, la un momenent dat s-a scuzat...si-a dat seama ca nu asa se vine la o vizionare, altul imbracat intr-un tricou cu maiden,  nici limba romana nu o cunosc, ce sa mai zic de engleza...sunt curioasa, cine naiba ii angajeaza si care sunt criteriile si cerintele meseriei ca vad ca aspect placut/ingrijit nu, politete nu, limbi straine sau materna nu...deci?   ....

#137
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008
Exclusivitate inseamna ca poti incheia vanzarea apartamentului doar prin intermediul respectivei agentii.

La noi nici eu nu prea vad avantajul exclusivitatii. Da, de regula, vanzatorul care semneaza un contract de exclusivitate scapa de comisionul agentiei (sau macar e redus substantial). Dar, cum spuneai si tu, la cate agentii sunt la noi, sansele ca acea agentie sa-ti aduca mai multi clienti scad considerabil. Plus ca poate un alt agent iti aduce un client care ia apartamentul cu 2000 mai ieftin si tu esti de acord cu reducerea aia. Agentia cu care ai semnat exclusivitate poate nu e de acord cu nicio reducere (pierde 10 euro la comision si il doare  :lol: ) si atunci nu iti va aduce acel client.

In strainatate (in Canada cel putin, din ce intelesesem din ce mi-a povestit sora-mea) pe acolo si vanzatorul si cumparatorul au agentul lor si aia alearga mai mult, ei negociaza, tu, ca si client (cumparator sau vanzator) doar cu hartiile. Sau ceva de genul asta. In strainatate cred ca e mai ok sa se lucreze cu exclusivitate, si ca vanzator si ca si cumparator. Eu, ca si cumparator, as fi preferat sa stiu de la inceput ca dau banul unei agentii dar aia sa alerge o luna de zile in continuu pentru mine ca sa imi gaseasca ceea ce vreau. La noi insa, datorita in special unui numar foarte mare de agenti care nu isi merita slujbele, e cam greu.

Eu toate contractele de vizionare pe care le-am semnat precizau clar ca sunt obligat sa platesc comisionul agentiei daca eu, o ruda (mergand pana la gradul patru) si, unele contracte completau cu, prietenii sau cunoscutii, ajung sa achizitioneze acel apartament pe baza unei informatii obtinute de mine la vizionarea respectiva.

In rest, si eu am o parere foarte proasta despre multi dintre agentii imobiliari.

Edited by vladamoh, 02 September 2008 - 17:51.


#138
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 01.11.2006

shantajj4us, on Aug 3 2008, 19:46, said:

Tin sa te informez ca acele contracte merg pana la gradul 4 de rudenie


Domnule "Cumparator prin agentii" tin sa te informez ca am fost agent imobiliar pe zona iasului. Se vede clar ca dumitale caracterizezi toti agentii si agentiile intr-un singur sac de gunoi, va spun ca nu este asa eu in decurs 1 an de zile am vandut 14 apartament, 3 garsoniere, 12 camere de camin si 10 inchirieri (perioada 2007-2008) . Pretul la noi in iasi il face cumparatorul nu agentia, iar toate cerintele pe care ai vrea sa le auzi de la agenti nu au sa fie nici o data exacte, pentru ca:
1. Ei nu au legatura directa cu Transportul in comun ce auziti voi la televizor asta aud si ei (referitor la linia de tramvai de care vorbeai, agentul nu are de unde sa shtie ca peste 2 luni se desfiinteaza sau intra in reparatie)
2. Comisionul trebuie sa fie standard adik 3% din valoarea tranzactiei din care 3% negociabili
3. Agentul din toata suma asta precepe un comision de 35% MAXIM bani care ii revin lui in buzunar
4. Contractul de vizionare nu obliga nici o parte contractuala sa cumpere sau sa vanda acel apartamen/garsoniera/camera de camin
5. iar agentii care cer sume de bani direct de la proprietar sau posibil cumparator si ameninta trebuie lasati in pace la fel si agentia pentru ca sunt nishte hoti cu adevarat
6. sper ca intr-un final sa cititzi acest post si sa nu mai discriminati agentiile ... cel putin din IASI
Vanzare/Cumparare/Inchiriere placuta tuturor


Daca ati facut contratul de vizionare si este vb de acelasi apartament (tin sa informez ca acest contract merge pana la gradul 4 de rudenie si sa fie vb de acelasi apartament si aceeasi adresa) sunteti obligat prin acel contract sa platiti suma sau procentul stabilita in contract. Urmarile in caz de neplata sunt:
1 Agentia are dreptul sa dea in judecata cumparatorul
2 Procesul 100% il castiga agentia
3 Se poate ajunge si pana la 10% sa platiti din valoarea partamentului cumparat

Propun saci de gunoi separati.
Comision standard 3%  fix negociabil?

#139
iCODY

iCODY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.09.2006
FOARTE INTERESANT. Din cate am citit eu in acest thread mi-am dat seama o discutie in legatura CUM SA DAM TEAPA LA O AGENTIE IMOBILIARA? adica... ii duc apartamentul sa mi-l vanda sau... merg sa imi arate niste imobile pentru a cumpara unul dar FARA COMISION! si in cele din urma romanul cum santeti voi cei ce ati comentat mai sus incearca sa dea teapa dupa ce: agentia respectiva a consumat impulsuri, carburanti, timp, stres (ca nu e usor sa lucrezi cu oameni nai ales cum sunt cei de mai sus care incearca sa dea teapa agentiei), chirie si etc. In SUA de ce oare se plateste comision de minim 10%?
Zicea cineva mai sus ca agentiile isi pun sume de bani peste pretul real a unui imobil. De ce? deoarece dau de oameni ca voi care nu vor sa plateasca un comision de 3% negociabil.

In mod sigur sunt foarte multe agentii care sunt pe piata insa nu merita acest lucru dar noi romanii stim sa generalizam. Nu o sa ajungem la gandirea nemteaza NICIODATA. Ne lipseste educatia si din cate vad incercam cu desavarsire sa ne imbunatatim instinctul de FURT.
Sunteti cinici.


In cazul in care va intrebati din ce cauza tin apararea agentiilor imobiliare sa stiti ca lucrez numai cu ele in vanzarea terenurilor pe care le detin.


Sa ia in considerare acest mesaj cei ce incearca sa dea o teapa agentiei imobiliara.

#140
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004
ba dimpotriva, uite ca incet-incet ne apropiem de gandirea aia nemteasca. atata timp cat lumea a inceput sa se intrebe de ce naiba platesc o caruta de bani pe niste servicii de 2 lei, suntem pe drumul cel bun. atata timp cat cineva refuza sa cumpere printr-o anumita agentie imobiliara pentru ca nu a fost multumit de cum l-a tratat respectiva agentie (inclusiv faptul ca il leaga de maini si de picioare printr-un contract de exclusivitate) - din nou, suntem pe drumul cel bun.
cat despre cretinitatea aia aia legata de timp, impulsuri sau carburant - nimeni nu a refuzat sa plateasca 100-200 de euro unei agentii imobiliare. dar de unde diferenta pana la 3% din valoarea unei case? de cand e timpul unui agent imobiliar ce rar are 12 clase mai scump decat timpul unui profesor universitar (cu doctorat cu tot)? da, stiu, o sa spui ca asta e pretul dictat de piata. ei, ia uite ca au inceput si clientii sa aiba ceva de zis despre preturile astea absurde 'dictate de piata'.. si da, asta inseamna ca incepem si noi sa gandim ca altii, care au si apa calda.

#141
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

 Rage1, on Sep 26 2006, 15:10, said:

ce spui tu arata inca o data cat de fraieri sunt agentii/agentiile. tu oricum poti sa cumperi chiar daca ai semnat chestia aia, ca nu cred ca stau ei sa caute pe undeva cine a cumparat apartamentul respectiv. eu le-am zis de la inceput ca nu semnez asa ceva si cu toate astea au mers cu mine la vizionare cei mai multi, ceea ce imi arata ca de fapt merg la intimidare...daca gasesc fraierul pe care sa-l pacaleasca ok, daca nu, asta e...aceeasi smecherie este cu comisioanele, daca ii intrebi ptr ce le cer, abia daca baiguie cateva motive cei mai multi...jalnic


Da' tu de ce te duci acolo ?
Sa tragi tzeapa ?
Sa vezi daca sunt pe lume fraieri mai mari ca tine ?
Tardiv raspuns , dar e ...

#142
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

 turistu, on Nov 23 2008, 19:10, said:

Da' tu de ce te duci acolo ?
Sa tragi tzeapa ?
Sa vezi daca sunt pe lume fraieri mai mari ca tine ?
Tardiv raspuns , dar e ...

Vad ca atitudinea asta e generala...

#143
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Dupa ce am citit toate cele 8 pagini am de facut doar cateva precizari.
1. Acel contract de vizionare prin care te obligi ca tu, rudele tale pana la gradul 4 sau prietenii, cunoscutii tai sa nu achizitioneze apartamentul vizionat decat prin intermediul agentiei care ti-a arata tie locuinta mi se pare o aberatie si in marea majoritate a cazurilor intradevar se merge pe intimidare.
Adica agentia te poate actiona cel mult pe tine in instanta pentru ca tu (cel care a semnat contractul de vizionare), nu si restu' (rude, prieteni, cunoscuti) ai cumparat locuinta prin intermediul altei agentii sau direct de la proprietar.
In sistemul nostru de drept ,, promisiunea faptei altuia este nula''. Acest lucru se traduce  prin faptul ca tu nu poti sa promiti ca altcineva decat persoana ta nu va  cumpara acea locuinta pentru ca este foarte logic ca tu nu poti controla actiunile unei terte persoane fie ea si ruda, iar daca promiti acest lucru nu are nici o valoare in fata unei instante de judecata.
De altfel ar fi aberant ca tu sa raspunzi juridic pentru actiunile unor terte persoane , actiuni pe care nu le poti controla. Doar daca s-ar dovedi complicitatea la frauda a acestor persoane ai putea sa platesti despagubiri, insa acest lucru este destul de dificil de dovedit de catre agentie, NU SE PREZUMA ci trebuie sa aduci dovezi concrete.
Cum ar putea cineva sa creada ca daca vecinul meu cumpara o locuinta pe care am vizionat-o si eu inseamna ca eu trebuie sa platesc unei agentii vreun comision pentru ca vecinu' intra in categoria de persoane cunoscute mie??? Asta e deja SF.
2. Spunea un agent imobiliar pe aici asa frumos pentru ce se incaseaza acel commision, cica pentru ,, intermedierea vanzarii, vizionarea si prezentarea locuintei.'' In fapt acest lucru inseamna ,, copiat anunt ziar/internet, telefonat proprietar si dus cumparator la usa proprietarului''. Deci pentru atat lucru dati agentului 3% din valoarea apartamentului.
Pai locuinta oricum mi-o arata si mi-o prezinta proprietarul, ca agentul de cele mai multe ori  este el insusi la prima vizionare.
Cu actele nu sunt probleme pentru ca o persoana cu putina carte stie mai bine decat un agent imobiliar ce documente sunt necesare tranzactiei iar daca vorbim de o persoana cu pregatire mai slaba, aceasta din urma poate singurica sa angajeze un avocat care sa se ocupe de documente pentru o suma muuuult mai mica decat cea solicitata de un agent.
3. Un alt agent specifica faptul ca el personal primeste doare 35% din acel 3% solicitat de agentie ( deci in jur de cel putin 1750 euro tranzactie) si ca intr-un an de zile a vandut vreo 14 apartamente si nu mai stiu cate garsoniere si camere de camin.
Pai la numarul acesta de tranzactii la un calcul aleatoriu rezulta un venit minim pentru un agent de cel putin 2333 euro pe luna, ceea ce mie personal mi se pare o suma  enorma fata de activitatea aproape inexistenta pe care o desfasoara si de responsabilitatea pe care nu o are.
4. Agentiile imobiliare (cel putin la noi in tara) nu faciliteaza intalnirea cererii cu oferta ci din contra o ingreuneaza.
Pai INAINTE de aparitia acestor agentii lucrurile se intamplau in felul urmator: proprietarul isi anunta in mod direct oferta sa prin intermediul presei, internetului etc. iar cumparatorul isi manifesta intentia de a achizitiona o locuinta fie prin publicarea dorintei sale, fie raspunzand de regula telefonic la anuntul proprietarului. Astfel cumparatorul putea afla telefonic diferite date cu privire la apartament (suprafata utila, dotari, transport etc.) si la pretul acestuia (daca este sau nu negociabil si in cel din urma caz in ce masura) si astfel decidea daca are rost sau nu sa se deplaseze la locuinta respectiva in vederea vizionarii.
DUPA aparitia acestor agentii, cumparatorul suna  de obicei la un anunt ce aparent pare a fi al unei pesoane fizice, da peste o agentie, afla ca acel anunt era fictiv, i se solicita datele de contact iar ulterior este sunat in vederea ,, vizionarii si prezentarii'' unei locuinte insa fara a cunoaste nici un fel de detalii cu privire la aceasta sau cunoscand anumite detalii furnizate de agent de cele mai multe ori neadevarate (ca agentul doar nu o sa piarda inutil timp pretios in care macar sa telefoneze proprietarului si sa solicite informatii concrete cu privire la locuinta, daramite sa se mai deplaseze la locuinta respectiva). Cand ajunge la locuinta cu pricina, cumparatorul constata ca aceasta nu indeplineste nici pe departe vreuna din conditiile impuse de el ( m2, metrou, numar camere, instalatii, vecini etc.). si in consecinta pierde foarte mult timp + bani in deplasari inutile in vederea vizualizarii a zeci de locuinte.
IN CONCLUZIE agentiile imobiliare iti consuma o gramada de timp, bani (in afara de comision),nervi si in plus trebuie sa le mai si platesti pentru asta comisionul si inca nu putin ci cateva mii de euro.
5. Normal ca au aparut agentiile astea ca ciupercile de au sufocat piata caci la castiguri mari si nemuncite alearga toti romanii.
6. Optiunea de a nu apela la o agentie imobiliara asa cum recomanda domnii agenti daca nu ne convine de dumnealor este fictiva, deci practic inexistenta.
Piata este mult prea sufocata de acesti paraziti care actioneaza foarte agresiv, luand anunturi publicate de proprietari fara acordul acestora, afisandu-le pe toate site-urile si ziarele de profil ca in final cumparatorul sa gaseasca numai anunturile lor, de cele mai multe ori expirate de mult asta in cazul in care au fost vreodata adevarate caci o alta strategie a acestor agentii este publicarea de anunturi false in vederea racolarii de clienti, anunturi care le eclipseaza pe cele ale adevaratilor proprietari deoarece sunt mult mai atragatoare.
O alta metoda de acaparare a pietei este promisiunea falsa adresata vanzatorilor ca le va gasi clienti mult mai repede si ca le va vinde locuinta la un pret cat mai ridicat, iar daca asta nu tine atunci renunta la comisionul vanzatorului in ideea ca se imbogatesc de la cumparator.

Edited by grumette40, 05 December 2008 - 02:45.


#144
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Putin off topic.

Cum e posibil asa ceva?
Pe site-ul  ziarului anuntul telefonic, o agentie imobiliara prezinta acest apartament http://www.anuntul.r...u_1299633#video in data de 5.12.2008 la pretul de 88.000 euro iar pe site-ul anunturi-imobiliare.net aceeasi agentie prezinta acelasi apartament http://www.anunturi-...amere-bucuresti in data de 4.12.2008 la pretul de 74.000 euro???
Si vreau sa adaug ca anuntul de pe site-ul ziarului anuntul telefonic are pretul de 88.000 euro de aproximativ o luna iar anuntul de pe anunturi-imobiliare.net de abia l-am descoperit.

Edited by grumette40, 06 December 2008 - 01:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate