Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

mein kampf

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
crampa  :)

#20
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
MI a placut tot timpul istoria si am fost interesant sa citesc cat mai mmulte despre marii ( in sensul bun sau rau) conducatori din istorie.
O mare greseala a fost sa citesc la biblioteca cartea Main kampf ... am aflat ulterior ca nu mai aveam voie sa iau anumite cartzi si ca am un statut special (????)
Adik' daca citesc cartea devin vezi Doamne Hitlerist sau mai stiu eu ce??

#21
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

View Posttouche, on Dec 12 2006, 12:26, said:

MI a placut tot timpul istoria si am fost interesant sa citesc cat mai mmulte despre marii ( in sensul bun sau rau) conducatori din istorie.
O mare greseala a fost sa citesc la biblioteca cartea Main kampf ... am aflat ulterior ca nu mai aveam voie sa iau anumite cartzi si ca am un statut special (????)
Adik' daca citesc cartea devin vezi Doamne Hitlerist sau mai stiu eu ce??
da! trebuiau sa puna si ei o steluta langa titlu pe coperta * ...care sa te trimita la un p.s.--vezi ca esti in Romania...!

#22
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
Nu a l-a scris Hitler cand era in puscarie?

Sau a dat el comanda sa fie compusa biblia arienilor sau SS-istilor ceva de genu?adica nu are o implicatie directa?

#23
Heretic_Cata

Heretic_Cata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007

View Posttouche, on Dec 12 2006, 12:26, said:

O mare greseala a fost sa citesc la biblioteca cartea Main kampf ... am aflat ulterior ca nu mai aveam voie sa iau anumite cartzi si ca am un statut special (????)
LoL ce tare. Ai citit-o pe timpu lu Ceausescu sau ce ?

#24
usky

usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2007
Inca o data mi se pare uimitor faptul cum niste oameni banali si simpli, efectiv niste "forumisti" il considera pe "nenea" ...un "simplu om" sau "un somer care se vrea nabab"... in caz de a-ti uitat... acest om a provocat cel de-al Doilea Razboi mondial... hmmm... afterdeath si golem... voi ati reusi sa provocati macar o revolta in cartieru' vostru ?
nu consider ca ceea ce a facut a fost bine! studiati-l , invatati despre el , acuzati-l dar incercati sa nu judecati un astfel de om... pt. istorie voi sunteti niste furnici, el este monstru pt. istorie in raport cu voi...

#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postusky, on Jan 31 2007, 00:05, said:

Inca o data mi se pare uimitor faptul cum niste oameni banali si simpli, efectiv niste "forumisti" il considera pe "nenea" ...un "simplu om" sau "un somer care se vrea nabab"... in caz de a-ti uitat... acest om a provocat cel de-al Doilea Razboi mondial... hmmm... afterdeath si golem... voi ati reusi sa provocati macar o revolta in cartieru' vostru ?
nu consider ca ceea ce a facut a fost bine! studiati-l , invatati despre el , acuzati-l dar incercati sa nu judecati un astfel de om... pt. istorie voi sunteti niste furnici, el este monstru pt. istorie in raport cu voi...

iar tu nu esti sanatos la cap, daca-i faci apologia

#26
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Asta e un fel de : Nazistii e rai, bai tata...

Daca analizezi doctrina initiala si efectele benefice economice iti dai seama ca din toata distopia care aproape se intamplase, existau elemente bune de ''preluat''. Nu ca imi place mie ce scria Liceeanu dupa revolutie, insa omul a spus clar ''Fascismul nu este nici pe departe atat de grotesc : spre deosebire de comunism, fascismul nu distrugea coloana vertebrala a unei societati : proprietatea privata''

#27
usky

usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2007
oare eu sa fiu cel nesanatos la cap? cred ca nu ... sa zicem pur si simplu ca apreciez maretia unui om care putea antrena o tara intreaga in timpul discursurilor... eu cred ca tu te chinui sa nu iti plictisesti prietenul/prietena pt. o ora. Drept urmare, judecati si altfel si nu doar cum sunteti invatati la scoala, dupa cum zicea Mark Twain "Nu am sa las scoala sa se amestece in educatia mea".

#28
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
O am eu, am citit-o. Dă-mi PM dacă eşti din Bucureşti.
Nu susţin doctrina nazistă însă mi se par lucruri interesante care trebuiesc cunoscute aşa cum au fost. Necunoaşterea lor duce la repetiţie.
//edit
Este versiunea pe hârtie în limba română.

Edited by dobrotescunicol, 03 February 2007 - 19:29.


#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postusky, on Feb 3 2007, 20:20, said:

oare eu sa fiu cel nesanatos la cap? cred ca nu ... sa zicem pur si simplu ca apreciez maretia unui om care putea antrena o tara intreaga in timpul discursurilor... eu cred ca tu te chinui sa nu iti plictisesti prietenul/prietena pt. o ora. Drept urmare, judecati si altfel si nu doar cum sunteti invatati la scoala, dupa cum zicea Mark Twain "Nu am sa las scoala sa se amestece in educatia mea".

Nu te obosi, sa analizezi, daca imi plictisesc auditoriul sau nu. Da l-am citit in limba lui, nu n-am picat pe spate. Poate si pentru faptul, ca eram trecut de pubertate, ca sa ma captiveze, asa cum se pare ca reuseste cu tine. Ia si citeste si viata lui Nabuolione Buonaparte. Si el a agitat masele, dar intre cei doi este diferenta maaaare.
Si nu uita: datorita unui scelerat ca Hitler au murit citeva milioane de oameni. Mai gindeste-te! Sau vezi, daca te satisface Stalin mai bine.
Iti recomand sa mergi in Nürnberg unde se tineau demo-urile..."Faszination und Gewalt"...poate te prinde de nas doctrina.

#30
usky

usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2007

View Postvata_pa_batz, on Feb 3 2007, 20:20, said:

Nu te obosi, sa analizezi, daca imi plictisesc auditoriul sau nu. Da l-am citit in limba lui, nu n-am picat pe spate. Poate si pentru faptul, ca eram trecut de pubertate, ca sa ma captiveze, asa cum se pare ca reuseste cu tine. Ia si citeste si viata lui Nabuolione Buonaparte. Si el a agitat masele, dar intre cei doi este diferenta maaaare.
Si nu uita: datorita unui scelerat ca Hitler au murit citeva milioane de oameni. Mai gindeste-te! Sau vezi, daca te satisface Stalin mai bine.
Iti recomand sa mergi in Nürnberg unde se tineau demo-urile..."Faszination und Gewalt"...poate te prinde de nas doctrina.


:lol:    In fine... nu cred ca are importanta stadiul pubertatii, dar totusi... Nu am spus ca il admir, vad ca am fost inteles gresit. Pur si simplu mi se pare stupid ca un simplu "forumist" sa faca "scelerat", "somer" si etc. o persoana care ar fi putut stapani Europa. Si intr-adevar, a facut multe crime Hitler, sa zicem vreo 20-30 caci nu cred ca a infipt el cutite si gloante in toti evreii morti in WW2, nu? Si daca ai sa spui ca din ordinul lui , iarasi te voi contrazice, caci fiind un asa "informat" asa cum pretinzi ca esti ai sa iti aduci aminte ca in lagarele de munca majoritatea erau omorati de catre sefii de baraca, care din cate imi aduc eu aminte erau, ori evrei., ori rromi, ori polonezi...
Si daca tot ai adus aminte de Stalin... de ce cumva nu apare si el ca un criminal precum Hitler?  <_<  Caci daca ar fi sa ne luam dupa cifre... nazismul a omorat 4-6 mil. (care si-asa este o maaaare minciuna) pe cand comunismul..... hmmm...60 mil...?  :peacefingers:

#31
usky

usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2007

View Postvata_pa_batz, on Feb 3 2007, 20:20, said:

Ia si citeste si viata lui Nabuolione Buonaparte. Si el a agitat masele, dar intre cei doi este diferenta maaaare.
Normal ca e mare....  nu cred ca il poti compara pe Hitler cu "Nabuolione" ...  :console:  ei lasa asta acum...la pubertate se mai intampla si din astea ... :lol:

#32
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postusky, on Feb 5 2007, 00:50, said:

:lol:    In fine... nu cred ca are importanta stadiul pubertatii, dar totusi... Nu am spus ca il admir, vad ca am fost inteles gresit. Pur si simplu mi se pare stupid ca un simplu "forumist" sa faca "scelerat", "somer" si etc. o persoana care ar fi putut stapani Europa. Si intr-adevar, a facut multe crime Hitler, sa zicem vreo 20-30 caci nu cred ca a infipt el cutite si gloante in toti evreii morti in WW2, nu? Si daca ai sa spui ca din ordinul lui , iarasi te voi contrazice, caci fiind un asa "informat" asa cum pretinzi ca esti ai sa iti aduci aminte ca in lagarele de munca majoritatea erau omorati de catre sefii de baraca, care din cate imi aduc eu aminte erau, ori evrei., ori rromi, ori polonezi...

Ai febra?

La 30.01.1939 in fata Reichstag-ului Hitler anunta distrugerea rasei in cazul unui razboi mondial. Dupa cuvintele lui: "Vernichtung der jüdischen Rasse in Europa".

In anul in care a avut loc conferinta de la Wannsee, Hitler anunta in mod explicit in repetate rinduri, ceea ce avea sa urmeze. Ia de aici un citat din 8.11.1942:

"Sie werden sich noch der Reichstagssitzung erinnern, in der ich erklärte: Wenn das Judentum sich etwa einbildet, einen internationalen Weltkrieg zur Ausrottung der europäischen Rassen herbeiführen zu können, dann wird das Ergebnis nicht die Ausrottung der europäischen Rassen, sondern die Ausrottung der Juden in Europa sein. Man hat mich immer als Propheten ausgelacht. Von denen, die damals lachten, lachen heute Unzählige nicht mehr, und die jetzt noch lachen, werden es in einiger Zeit vielleicht auch nicht mehr tun“.

= Va veti aminti ce-am spus in sedinta Reichstag-ului: daca evreii isi inchipuie, ca vor provoca un razboi mondial in scopul eradicarii raselor europene, atunci nu acesta va fi rezultatul ci stirpirea evreilor in Europa. Au ris de mine in postura de profet. Dintre cei care rideau pe vremea aceea multi au incetat sa rida in ziua de azi, iar cei care inca mai rid vor inceta probabil peste citva timp

Ia vezi ce nota Goebbels dupa adunarea din incaperea privata a führer-ului de la 12.12.1941:

"Bezüglich der Judenfrage ist der Führer entschlossen, reinen Tisch zu machen. […] Der Weltkrieg ist da, die Vernichtung des Judentums muss die notwendige Folge sein."

= In privinta evreilor Führer-ul este hotarit sa clarifice problema. Razboiul mondial a inceput, distrugerea evreilor reprezinta consecinta logica

Nu prea ai citit "Mein Kampf"
________________________________________________________________________________

Nabulione sau dupa alte surse Nabuolione Buonaparte este chiar numele original. Ti se pare comic?

Edited by vata_pa_batz, 05 February 2007 - 13:22.


#33
usky

usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2007

View Postvata_pa_batz, on Feb 5 2007, 13:21, said:

Ai febra?

La 30.01.1939 in fata Reichstag-ului Hitler anunta distrugerea rasei in cazul unui razboi mondial. Dupa cuvintele lui: "Vernichtung der jüdischen Rasse in Europa".

In anul in care a avut loc conferinta de la Wannsee, Hitler anunta in mod explicit in repetate rinduri, ceea ce avea sa urmeze. Ia de aici un citat din 8.11.1942:

"Sie werden sich noch der Reichstagssitzung erinnern, in der ich erklärte: Wenn das Judentum sich etwa einbildet, einen internationalen Weltkrieg zur Ausrottung der europäischen Rassen herbeiführen zu können, dann wird das Ergebnis nicht die Ausrottung der europäischen Rassen, sondern die Ausrottung der Juden in Europa sein. Man hat mich immer als Propheten ausgelacht. Von denen, die damals lachten, lachen heute Unzählige nicht mehr, und die jetzt noch lachen, werden es in einiger Zeit vielleicht auch nicht mehr tun“.

= Va veti aminti ce-am spus in sedinta Reichstag-ului: daca evreii isi inchipuie, ca vor provoca un razboi mondial in scopul eradicarii raselor europene, atunci nu acesta va fi rezultatul ci stirpirea evreilor in Europa. Au ris de mine in postura de profet. Dintre cei care rideau pe vremea aceea multi au incetat sa rida in ziua de azi, iar cei care inca mai rid vor inceta probabil peste citva timp

Ia vezi ce nota Goebbels dupa adunarea din incaperea privata a führer-ului de la 12.12.1941:

"Bezüglich der Judenfrage ist der Führer entschlossen, reinen Tisch zu machen. […] Der Weltkrieg ist da, die Vernichtung des Judentums muss die notwendige Folge sein."

= In privinta evreilor Führer-ul este hotarit sa clarifice problema. Razboiul mondial a inceput, distrugerea evreilor reprezinta consecinta logica

Nu prea ai citit "Mein Kampf"
________________________________________________________________________________

Nabulione sau dupa alte surse Nabuolione Buonaparte este chiar numele original. Ti se pare comic?



Eu spuneam ca nu Hitler a omorat cu mana lui atatia evrei, polonezi, homosexuali, "vrajitoare", etc...  Daca poporul german nu l-ar fi urmat ca un zeu nu s-ar fi intamplat asa ceva, nu crezi? Caci o lovitura de stat in care dictatorul sa fie impuscat putea fi pusa la cale...

Si in ceea ce priveste numele lui Napoleon, am sa ma interesez si apoi am sa iti dau dreptate...

#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postusky, on Feb 6 2007, 13:02, said:

Eu spuneam ca nu Hitler a omorat cu mana lui atatia evrei, polonezi, homosexuali, "vrajitoare", etc...  Daca poporul german nu l-ar fi urmat ca un zeu nu s-ar fi intamplat asa ceva, nu crezi? Caci o lovitura de stat in care dictatorul sa fie impuscat putea fi pusa la cale...

Si in ceea ce priveste numele lui Napoleon, am sa ma interesez si apoi am sa iti dau dreptate...

Ti-am zis deja ca nu stii! Poporul german nu l-a urmat de buna voie. Acest idiot a fost dictator! De atentatul lui Claus Schenk Graf von Stauffenberg ai auzit? Dar de represaliile care au urmat. Iti repet: ce faci tu aici poate fi interpretat ca fiind negarea holocaustului!
Din posturile tale reiese, ca nu prea esti la curent cu istoria ww2. Parerea mea este s-o lasi balta, pina cind te-ai documentat serios si in orice caz sa nu te lasi coplesit de admiratia pentru Hitler, in confuzia de a-l aseza pe aceeasi treapta cu restul poporului german. Poti sa fii germanofil si in acelasi timp un om cu capul pe umeri. Intelegi?

Vezi ca unul din biografii renumiti ai lui Napoleon a fost Andre Castelot. Ti-l recomand cu caldura!

Edited by vata_pa_batz, 06 February 2007 - 18:23.


#35
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Ce aveti oameni buni ???Lupta mea este o carte si doar atat  :peacefingers:

#36
usky

usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2007
Nu ma indoiesc in nici un caz de cultura  si documentatia ta asupra ww2. Nici nu neg holocaustul (cel putin nu pe un forum public), dar daca te uiti la primul meu post am spus atunci pur si simplu ca nu mi se pare normal, ca un pustan sau ca un om banal sa faca "somer", "dement" si etc. pe un om, care daca dam la o parte ceea ce a facut cu lagarele si evreii, in arta raboiului era un excelent strateg. Cand vor ajunge si ei (cei care isi permit sa judece intr-un mod stupid) macar un general, atunci poate se pot pronunta asupra acestor treburi. In orice caz, ai dreptate, nu sunt indeajuns de informat asupra ww2, nu pe cat ar trebui sau pe cat as vrea...dar urmeaza  :rolleyes: . Bafta, si respect pt. cultura ta. :photo:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate