Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Recomandare soft video editare/encodare/conversie

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#163
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
trebuie sa desfaci fisierul in frame; foloseste virtualdub sau daca ai bani vegas sau adobe; pe urma editezi in ce soft vrei tu si la final recompui secventa de imagini in film sub orice format dispui in softul tau

#164
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Pentru facut MKV-uri si MP4 (H.264) foarte simplu va recomand un programel freeware pe care eu il folosesc de ceva timp si de care sunt foarte multumit:
Handbrake (disponibil atat pentru OSX cat si pentru Windows)
http://handbrake.fr/downloads.php

#165
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,770
  • Înscris: 07.02.2003
Am nevoie sa convertesc vro-uri (de pe dvdram camcorder) in DV25 interleave PAL ca sa-l prelucrez in premiere, in principiu as fi folosit "super", dar apare o problema, el nu detecteaza corect interleave-ul sursei si ma intreaba daca sa faca el top sau bottom ori to progresiv, nelasandu-mi optiunea sa-l lase asa cum e, probabil nu detecteaza flagurile. Evident oricare din variante imi strica filmul si nu are sens. Aveti vreo sugestie de soft care sa faca acest lucru corect, ca pastreze parametrii de semicadre exact ca sursa si doar sa transcodeze la DV?

#166
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Incearca cu MPEG streamclip. Nu sunt 100% sigur ca merge, dar avand in vedere ca e free, merita incercat. Posted Image
http://www.squared5....amclip-win.html

LE: Teoretic ar trebui sa mearga:
Supported input formats: MPEG, VOB, PS, M2P, MOD,VRO, DAT, MOV, DV, AVI, MP4, TS, M2T, MMV, REC, VID, AUD, AVR, VDR, PVR, TP0, M2V, M1V, MPV, AIFF, M1A, MP2, MPA, AC3, ...

Edited by Night Elf, 10 August 2013 - 11:14.


#167
danieliankoo

danieliankoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 23.01.2005
Ce programe folositi pentru a edita si converti un fisier .mov facut cu DSLR? cum exista photoshop trebuie sa existe si ceva similar pe video. nu recomandati programe de pe mac. doar windows.
Va multumesc!

#168
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Pentru convertit și editãri minore: avidemux; freesoft video converter
Patru editãri serioase: Adobe Premier; Sony Vegas.

#169
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Sony vegas..

#170
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Nu ai specificat ce doresti sa faci cu acele fisiere. Dar programe de editare poti alege intre: Adobe Premiere, Sony Vegas sau EDIUS de la Grass Valley.

Nota: .mov nu este RAW video ;) este echivalentul JPEG`ului la foto , pentru RAW trebuie sa te aventurezi cu MagicLantern pe propriul risc.

#171
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Am un Samsung Galaxy s4,cu ce program care sa suporte full HD[gratuit downloadat de pe net] pot edita filmarile astfel incat miscarea sa fie cat mai fluenta,sa semene ca si cum ar fi fost inregistrat cu o camera video?
Filmarile sunt la 30 frames\sec,trebuiesc aduse la 24 sau 23.90 nu???
Cu ce program?

Edited by missionnad, 22 September 2013 - 15:49.


#172
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postmissionnad, on 22 septembrie 2013 - 15:49, said:

Am un Samsung Galaxy s4,cu ce program care sa suporte full HD[gratuit downloadat de pe net] pot edita filmarile astfel incat miscarea sa fie cat mai fluenta,sa semene ca si cum ar fi fost inregistrat cu o camera video?
Filmarile sunt la 30 frames\sec,trebuiesc aduse la 24 sau 23.90 nu???
Cu ce program?

Se pot edita cu Sony Vegas. S4 filmeaza in mod progresiv, nu interlaced, deci nu trebuie redus 1/2 din cadre. Daca reduci mai mult de 1/2 din cadre, viteza filmului se va schimba. Daca ai 30fps, si reduci la 24, va scadea viteza filmului, filmul va deveni mai lung, si sunetul va fi "intins" ca sa dureze mai mult decat normal.

Edited by CTU99, 22 September 2013 - 18:47.


#173
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,770
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNight Elf, on 10 august 2013 - 11:13, said:

Incearca cu MPEG streamclip. Nu sunt 100% sigur ca merge, dar avand in vedere ca e free, merita incercat. Posted Image
http://www.squared5....amclip-win.html
LE: Teoretic ar trebui sa mearga:
Supported input formats: MPEG, VOB, PS, M2P, MOD,VRO, DAT, MOV, DV, AVI, MP4, TS, M2T, MMV, REC, VID, AUD, AVR, VDR, PVR, TP0, M2V, M1V, MPV, AIFF, M1A, MP2, MPA, AC3, ...
N-am apucat sa-ti multumesc pentru sugestie, a mers fara probleme MPEG streamclip. Se deschide fisierul, se da fix broken timeline pentru ca originalul filmat cu camera contine intreruperi de timeline in fucntie de cum apezi record-ul si daca dai delete la scene si altele, se bifeaza sa nu sara nici un frame, dupa care se da export to avi (nu dv) si din el se selecteaza Apple DV PAL 25fps sau asa ceva, in el setarile implicite sunt oki mai putin audio trebuie pus sa fie necomprimat; programul inverseaza ordinea fizica a cadrelor (field dominance, lucru esential pentru ce-mi trebuia mie) si pune automat flag-ul corect. VRO-ul e din oficiu top field first, asa e el...
Am prelucrat avi DV-ul in Premier si encore fara probleme, rezultatele sunt foarte bune.

#174
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postandreic, on 09 august 2013 - 21:58, said:

Am nevoie sa convertesc vro-uri (de pe dvdram camcorder) in DV25 interleave PAL ca sa-l prelucrez in premiere, in principiu as fi folosit "super", dar apare o problema, el nu detecteaza corect interleave-ul sursei si ma intreaba daca sa faca el top sau bottom ori to progresiv, nelasandu-mi optiunea sa-l lase asa cum e, probabil nu detecteaza flagurile. Evident oricare din variante imi strica filmul si nu are sens. Aveti vreo sugestie de soft care sa faca acest lucru corect, ca pastreze parametrii de semicadre exact ca sursa si doar sa transcodeze la DV?

Poti evita transcodarea in DV, folosind un NLE care are suport nativ pt camere dvd, ca Sony Vegas. Finalizezi discul, il inserezi in dvdrom, intrii in Vegas la "File->Import->DVD Camcorder Disc...", Vegas va importa toate clipurile din fisierul VOB sau VRO, le va pune pe hdd in fisiere mpg, pe care le poti edita fara sa trebuiasca sa le transcodezi in DV. Dv e lossy, si VRO e mpeg 2, deci tot lossy. Cand exporti/randezi ce ai editat, trebuie sa faci din nou o compresie lossy cu mpeg 2 sau h.264. E recomandat sa treci prin cat mai putine generatii de compresie din ceva lossy in altceva tot lossy. Cu Vegas, poti evita inca o generatie de compresie lossy-lossy, din lossy mpeg2 in lossy DV. Daca continui editarea sau compresia cu alt program decat Vegas, poti folosi compresie lossless pentru a mai evita inca o compresie lossy->lossy. Fiindca VOB-ul sau VRO-ul deja are compresie lossy foarte mare, cu mpeg2, ca sa incapa mai multe minute pe disc, de aceea e mai bine sa eviti transcodarea in DV. Si oricum, evitand transcodarea in DV, nu te mai complici nici cu reversarea predominantei campurilor, din upper field first in bottom field first.

La camerele cu caseta miniDV, se copia fisierul DV din caseta in computer. Iar fisierul DV se edita fara sa trebuiasca sa-l transcodezi in ceva intermediar. La camerele cu disc dvd, e la fel de simplu cu Vegas. Fiindca Vegas stie sa copieze clipurile de pe discul finalizat, pe hdd, si iti permite sa le editezi direct, fara sa trebuiasca sa le transcodezi in ceva intermediar. Daca sunt mai multe clip-uri intr-un VOB sau VRO, Vegas stie sa le separe in clipuri mpg. Deci copierea de pe disc pe hdd pe care o face Vegas, rezulta intr-un fisier mpg pt fiecare clip, si nu un singur fisier mpg pt mai multe clipuri. Din nou, e la fel de simplu ca la DV, unde detecteaza cand se termina un clip si cand incepe altul, si face fisiere avi separate pt fiecare clip. Si la camera mea, Vegas a fost singurul program care a fost capabil sa separe clipurile fara sa cauzeze decalaj la sunet. Orice alt program care poate separa clipurile sau care poate decoda si transcoda in ceva intermediar, ca DGIndex, MPEG Streamclip, sau altele, in unele cazuri nu mentin sunetul sincronizat corect la toate clipurile.

Edited by CTU99, 22 September 2013 - 20:31.


#175
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostCTU99, on 22 septembrie 2013 - 18:46, said:



Se pot edita cu Sony Vegas. S4 filmeaza in mod progresiv, nu interlaced, deci nu trebuie redus 1/2 din cadre. Daca reduci mai mult de 1/2 din cadre, viteza filmului se va schimba. Daca ai 30fps, si reduci la 24, va scadea viteza filmului, filmul va deveni mai lung, si sunetul va fi "intins" ca sa dureze mai mult decat normal.
Am inteles perfect....deci mai bine le las asa.
PS:ptr curiozitatea mea de ce nu le-au facut sa filmeze interlaced?

#176
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postmissionnad, on 22 septembrie 2013 - 20:59, said:

PS:ptr curiozitatea mea de ce nu le-au facut sa filmeze interlaced?
Interlaced era bun pentru tv-urile crt. Progressive e bun pt ecrane lcd si amoled.

Daca le-ar fi facut sa filmeze interlaced, player-ul video sau tv-ul ar fi trebuit sa faca deinterlacing, ceea ce ar rezulta in artifacte gen "marching ants" sau "bobbing", si rezolutie verticala redusa.

Interlaced inseamna sa puna 50 poze complete pe secunda, in 25 cadre pe secunda. 2 jumatati de poza intr-un singur cadru, astfel incat miscarea sa arate ca in realitate cu 50 fps, dar cadrele pe secunda sa ramana 25 fps, ca metoda de compresie sa reduca bit rate-ul. Dar e recomandat sa faci captura in mod progressive, fiindca vrei ca fiecare cadru sa fie un cadru complet, o poza completa, si nu sa aiba 1/2 din rezolutia verticala.

Niciun tv sau monitor hd sau fullhd nu e interlaced, toate display-urile de telefoane, tablete, laptop-uri, tv-uri hd, sunt progressive, deci nu are sens sa faci captura hd interlaced.

Edited by CTU99, 22 September 2013 - 21:49.


#177
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,770
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCTU99, on 22 septembrie 2013 - 20:02, said:

La camerele cu caseta miniDV, se copia fisierul DV din caseta in computer. Iar fisierul DV se edita fara sa trebuiasca sa-l transcodezi in ceva intermediar.
Am folosit vreo 5 ani o camera Sony handycvam DV cu caseta, acuma insa am una imprumutata si e cu dvd-ram deci n-avem ce face Posted Image Importam scenele sub forma de fisiere dv pe hdd... la vro trebuie sa aiu tot fisierul si sa fac munca la montaj cu copy paste si reducere.

View PostCTU99, on 22 septembrie 2013 - 20:02, said:

Si la camera mea, Vegas a fost singurul program care a fost capabil sa separe clipurile fara sa cauzeze decalaj la sunet. Orice alt program care poate separa clipurile sau care poate decoda si transcoda in ceva intermediar, ca DGIndex, MPEG Streamclip, sau altele, in unele cazuri nu mentin sunetul sincronizat corect la toate clipurile.
Premier a mers pe orice am folosit cu sincronizare perfecta la milisecunda, atat ca nu prea stie multe formate la import, e facut pentru editare de aia prefera DV-ul. Eu fiind obisnuit pe el oricum nu ma dau pe alte programe, pentru o serbare si un concediu sau doua pe an nu merita sa invat alte programe de editare, in premier merge repede la ce folosesc (crossover si dissolve) si n-am dureri de cap.

View PostCTU99, on 22 septembrie 2013 - 20:02, said:

Poti evita transcodarea in DV, folosind un NLE care are suport nativ pt camere dvd, ca Sony Vegas. Finalizezi discul, il inserezi in dvdrom, intrii in Vegas la "File->Import->DVD Camcorder Disc...", Vegas va importa toate clipurile din fisierul VOB sau VRO, le va pune pe hdd in fisiere mpg, pe care le poti edita fara sa trebuiasca sa le transcodezi in DV. Dv e lossy, si VRO e mpeg 2, deci tot lossy. Cand exporti/randezi ce ai editat, trebuie sa faci din nou o compresie lossy cu mpeg 2 sau h.264. E recomandat sa treci prin cat mai putine generatii de compresie din ceva lossy in altceva tot lossy.
Mi se pare logic ce zici, de asta prefer DV-ul e lossy dar cu compresie mica si bitrate mare, oricum toate camerele de amator au calitate jalnica si compresia DV nici nu se compara cu artefactele native ale camerei, zgomotul pe imagine. Adica lucrand DV (sau HDV) e ca si cum as lucra aproape raw...

View PostCTU99, on 22 septembrie 2013 - 20:02, said:

Fiindca VOB-ul sau VRO-ul deja are compresie lossy foarte mare, cu mpeg2, ca sa incapa mai multe minute pe disc, de aceea e mai bine sa eviti transcodarea in DV. Si oricum, evitand transcodarea in DV, nu te mai complici nici cu reversarea predominantei campurilor, din upper field first in bottom field first.
Camera are in jur de 4-5mbit la calitate standard play, al long play nu sare de 2.5-3mbit...

View PostCTU99, on 22 septembrie 2013 - 21:30, said:

Interlaced era bun pentru tv-urile crt. Progressive e bun pt ecrane lcd si amoled.
Diferenta la ochi este ca in interleaced miscarea este fluida in progresiv e fragmentata pe cadre, eu le simt la ochi. Daca faci o panoramare standa dreapta sau filmezi dintr-un tren in miscare, in progresiv o sa vezi cam muci... fragmente de copaci samd, in interleaced este aproape natural Posted Image La tv posturile care transmit sport sau imagini din natura HD in miscare rapida gen Nature lucreaza (in functie de sursa) la un FPS mai mare de 30 pentru ca sa faca fata miscarii fluide... 50 sau 60 fps nu mai stiu exact.
TV-urile au algoritm de prelucrare, la unele e bun, la altele nu prea stie sa faca si se vad artefacte.

View PostCTU99, on 22 septembrie 2013 - 21:30, said:

Daca le-ar fi facut sa filmeze interlaced, player-ul video sau tv-ul ar fi trebuit sa faca deinterlacing, ceea ce ar rezulta in artifacte gen "marching ants" sau "bobbing", si rezolutie verticala redusa.
Distorsiunile astea se fac pentru ca nu stiu sa faca deinterleace corect Posted Image Uite-te la diferenta intre media player a lui windows 7 default si orice alt player (Potplayer, VLC), pe material dvd PAL interleaced Posted Image O sa vezi ca playerul winului se vede mult mai bine. Testul se face pe o filmare cu caractere statice oblice sau linii generate in soft ca sa fie la rez maxima... la orice player obisnuit, mult laudat sau necunoscut se vad zimturi finute pe marginea liniilor oblice oricum l-ai seta (artefacte), pe mediaplayer o sa vezi liniuta frumoasa, fara zimturi. E un "secret" bine pastrat algoritmul de deinterleace fara pierdere de rezolutie (cel putin aparent) sau artefacte...

View PostCTU99, on 22 septembrie 2013 - 21:30, said:

Interlaced inseamna sa puna 50 poze complete pe secunda, in 25 cadre pe secunda. 2 jumatati de poza intr-un singur cadru, astfel incat miscarea sa arate ca in realitate cu 50 fps, dar cadrele pe secunda sa ramana 25 fps, ca metoda de compresie sa reduca bit rate-ul.
Corect. Oricum viitorul este clar al progresivului, numai ca e nevoie de FPS mare sa se vada bine, macar 50, deci consum mare de banda. Bine ar mai fi si alti factori care afecteaza calitatea miscarii, dar asta deja tine de timpul de expunere/scanare al cadrului, motion blur si asemenea... adica un film corect nu este chiar o insiruire de cadre trase succesiv ca o poza, cum fac aparatele ieftine cu obturator electronic samd, fiecare cadru trebuie expus un timp anume ce-i revine din secunda astfel incat sa capete motion blur-ul corect, altfel la asamblare o sa para sacadat orice ai face.

#178
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Da, intr-adevar cu DV se reduce foarte putin din calitate, datorita compresiei mici si bitrate-ului mare. Unii editeaza mini dvd-uri nativ, altii convertesc in DV. Avantajul convertirii in DV e editare in NLE-ul preferat, si performanta buna la scub, preview si rendering. Dezavantajul este pasul intermediar de convertire din mpeg2 TFF in DV BFF. Dezavantajul la editare nativa e ca singurul NLE profesional care are suport nativ pt mini dvd, e Sony Vegas, iar performanta la scrub, preview si rendering e slaba (dar se rezolva cu proxy-uri dv). Avantajul e ca numai esti nevoit sa transcodezi (sau transcodezi doar pt proxy-uri, dar randezi cu originalul).

Totusi, eu am descoperit o problema cu camerele astea cu dvd sau mini dvd. Daca ai multe clipuri, sa zicem, 53 clipuri, pe care camera le-a "lipit" intr-un singur VOB sau VRO, numai Vegas le poate dezlipi fara sa cauzeze decalaj la sunet. Cu orice alt program, doar primele 4-5 clipuri au sunetul sincronizat, restul clipurilor au decalaj la sunet. Daca o sa ai problema asta, Vegas va fi singura solutie (adica poti folosi vegas sa iti importe toate clipurile fara decalaj, dupa care poti converti clipurile in dv ca sa le importi in premiere).

Cea mai raspandita solutie de editare a unui DVD, observ ca e convertirea in DV. Cei care editeaza nativ un dvd sunt probabil cativa care folosesc Vegas. Si mai sunt altii mai avansati, foarte putini, care fac corectari in YUV, convertesc in RGB cu filtre avisynth speciale, si transcodeaza in ceva lossless, ca Lagarith. Nici cei care au camera AVCHD, nu prea scapa de transcodare, fiindca clipurile alea mai mari de 4gb care sunt impartite in 2 clipuri, creeaza probleme in NLE-urile care incearca sa le lipeasca in timeline intr-un singur clip. Sau folosesc camera mai noua cu AVCHD 2.0, dar versiunea de NLE care o au, are suport numai pt AVCHD 1.0. Sau NLE-ul are suport pt implementarea AVCHD de pe camere Sony, dar nu si pt implementarea AVCHD de pe camere Panasonic, si daca au luat camera Panasonic, trebuie sa transcodeze in DNxHD, Cineform, etc.

Edited by CTU99, 22 September 2013 - 23:17.


#179
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
Caut un soft de conversie video care sa schimbe si viteza de redare (de ex in loc de 1x sa fie 1.3x sau 1.5x etc) implicit schimband si durata care va fi mai scurta . Singurul care l-am gasit pana acum este Gom Encoder dar poate stiti si voi altul . Ar mai fi avidemux dar ala  nu schimba si viteza sunetului la fel ca la video.

Edited by ovyovi, 23 September 2013 - 15:29.


#180
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postovyovi, on 23 septembrie 2013 - 15:28, said:

soft de conversie video care sa schimbe si viteza de redare
Poti schimba viteza unui clip cu AviSynth si functia AssumeFPS(). AviSynth nu are interfata grafica, ci un limbaj de scripting, dar daca ti se pare complicat si vrei ceva mai simplu si cu interfata grafica, poti schimba viteza unui clip cu editoare video non-lineare, ca Adobe Premiere sau Sony Vegas.

Edited by CTU99, 23 September 2013 - 23:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate