Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Recomandare soft video editare/encodare/conversie

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#181
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
Editoarele video ies din discutie, stufoase, incete, prea multi pasi etc. Pentru atata lucru nu merita. Gom Converter din pacate nu e free si e prea scump , dar e ultra rapid si foarte usor de folosit. Raman la avidemux deocamdata, e rapid si usor dar din pacate trebuie sa elimin sunetul. AviSynth nu am folosit dar o sa incerc, eu vreau sa convertesc avi,mp4,flv,3gp sau mkv in mp4 (mpeg4 + aac, 400x240 resolution, 300-500 kbit/s cbr) cu subtitrare direct pe film, dintr-o "singura miscare" Posted Image

Edited by ovyovi, 24 September 2013 - 13:56.


#182
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postovyovi, on 24 septembrie 2013 - 13:39, said:

Gom Converter din pacate nu e free si e prea scump , dar e ultra rapid si foarte usor de folosit. Raman la avidemux deocamdata, e rapid si usor dar din pacate trebuie sa elimin sunetul. AviSynth nu am folosit dar o sa incerc, eu vreau sa convertesc avi,mp4,flv,3gp sau mkv in mp4 (mpeg4 + aac, 400x240 resolution, 300-500 kbit/s cbr) cu subtitrare direct pe film, dintr-o "singura miscare" Posted Image
Exista un converter free, MeGUI, care utilizeaza AviSynth, si care functioneaza ca interfata grafica pentru AviSynth, ceea ce inseamna ca numai e nevoie sa stii avisynth scripting. Cu MeGUI poti converti avi, mp4, flv, 3gp, mkv, in mp4 cu sunet aac si video h264 la 400x240px 300-500kbit/s. MeGUI are si un MP4 muxer, cu care poti sa muxezi un track aac, un track h264, si un track srt cu subtitrarea, fiindca MP4 e un container care are suport si pt subtitrari de tip text, ca sa nu trebuiasca sa le mai integrezi direct in cadrele track-ului video. MX Player pt Android cred ca sigur stie sa afiseze subtitrari srt muxate in mp4.

Edited by CTU99, 25 September 2013 - 01:49.


#183
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
Mersi . O sa ma apuc sa vad cum sta treaba cu Megui cand am timp. Pe dispozitivul care ma uit si pt care fac aceste conversii e un Lg cu soft si player propriu., nu e android. El stie doar Mp4 si 3gp. Dar si astea doar daca sunt de rezolutie max 400x240 si in cazul MP4 nu reda sau reda greu si se blocheaza cele cu AVC (h.264). Asa ca video stream trebuie sa fie Mpeg-4 Visual (Simple@L1) nu AVC. De subtitrari nu mai vorbesc , nu stie de srt,sub,ass,ssa etc. Trebuie direct pe video. Oricum, mersi inca o data Posted Image

Edited by ovyovi, 25 September 2013 - 13:34.


#184
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012
Caut un soft de  editare video care: ▬ Sa imi permita sa unesc clipuri mai mici intr-unul singur,
▬ Sa pot introduce text sau alte imagini pe parcursul videoului
▬ Sa pot intruce bucati mai mici din alte inregistrari in orice moment al materialului video.
▬ Cu care sa pot mari/incetini viteza de redare a videoului,
▬ Sa poata converti in cit mai multe formate video materialul video brut care il am la dispozitie dar sa nu aibe dimensiuni prea mari materialul video finit
▬ Sa pot umbla si pe la partea audio a clipului, respectiv sa pot ridica sau cobori nivelul sunetului, sa i pot da efect de: reverberatie, ecou, stadion, sala de concert.
▬ Sa pot inlocui sunetul orginal cu o alta sursa audio
▬ Sau chiar sa pot elimina sunetul de tot.

Edited by Trackerrr, 20 October 2013 - 17:31.


#185
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
cred ca merge si cu Windows Movie Maker . Daca vrei ceva mai complex, efecte profesionale si chestii de genu , poti incerca Adobe After Effects

#186
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sony vegas.

#187
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pinnacle, ulead corel x

#188
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Eu folosesc AVS video editor, este simplu, indeplineste toate conditiile puse, doar la efectele speciale pentru sunet  este mai putin dotat, fisierul final poate fi salvat in diverse formate. Costa putin cca 50 $, dar in acest pret intra o groaza de alte programe, audio, video, inregistrare sunet intretinere sistem, conversie sunet, video si documente, ardere  discuri, captura ecran, etc. Cred ca prin combinatea video editoe si audio editoe, se poate rezolva si problema efectelor speciale pentru sunet. Eu il am de mai multi ani, am beneficiat gratuit si de actualizari, intr-un cuvant sunt foarte multumit. Am incercat si alte programe, Sony, Ulead, dar m-am oprit la acesta.

#189
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012

View PostAndreysc7, on 20 octombrie 2013 - 17:36, said:

cred ca merge si cu Windows Movie Maker . Daca vrei ceva mai complex, efecte profesionale si chestii de genu , poti incerca Adobe After Effects

Multumesc, am Adobe CS.5 Extended acum. Dar After Effects nu cred /sau nu stiu sa fie in pachet. Asta inseamna ca va trebui sa caut ca sa le pot folosi.
Ca editare video sa-i zicem, pe Adobe Photoshop nu am umblat decît  la taiere video si extras GIF din video.
Nu știu de ce dar am vaga impresie ca la After Effects va fi ceva mai greu Posted Image.

Edited by Trackerrr, 21 October 2013 - 08:53.


#190
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Poate sa-mi recomande cineva un program simplu pentru video trimming fara re-encodare? Fisiere 1080@60p filmate cu GoPro 3 Black. Merci!

#191
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
Salut.Stie cineva un soft mai simplu pentru detectarea scenelor unei filmari si care sa exporte fisierele detectate intr-un folder (daca am un mpgHD,sa exporte clipuletele tot asa,scena cu scena); stiu ca Pinnacle (sau alte programe) poate detecta,dar nu si salveaza taieturile respective,se vad doar in soft cand lucrezi si n-am chef sa ma apuc sa instalez sau sa editez cu asa ceva...am o filmare de 3 ore si as vrea sa tai pe bucatele ca sa pot pune usor tranzitii in Edius....mersi.

Edited by hy28, 06 December 2013 - 11:46.


#192
SDHC

SDHC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 20.11.2011
Daca ai captura facuta si este un singur fisier, acest soft detecteaza si taie scenele.
http://www.avcutty.de/english/
Daca urmeaza sa faci captura foloseste premiere pro.
Pinnacle face detectie optica a scenelor nu le taie precum cele de mai sus.
Succes Posted Image

Edited by SDHC, 07 December 2013 - 07:30.


#193
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
da,dar vad ca doar pt. formatul avi este,iar fisierul meu este hdv; am mai gasit si eu pe net HandySaw 4.4,dar numai versiune demo (4.1 merge doar cu avi),si acum chiar n-am de gand sa dau 60$ pe o chestie din asta...am taiat pana la urma manual scenele in edius,ca nu suport pinnacle sau alte softuri de doi lei...Posted Image mersi oricum

Edited by hy28, 07 December 2013 - 15:29.


#194
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Recomandare soft mai recent (adica pt. Win 7) care sa-mi codeze DV-ul în DivX, XviD sau MP4 ?
Foloseam foarte OK softul AutoGordianKnot.2.55 intr-un sitem vechi ce rula XP-ul SP3. AGK in Win7 imi desincronizeaza sunetul de imagine.

#195
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Posthy28, on 06 decembrie 2013 - 11:39, said:

Salut.Stie cineva un soft mai simplu pentru detectarea scenelor unei filmari si care sa exporte fisierele detectate intr-un folder (daca am un mpgHD,sa exporte clipuletele tot asa,scena cu scena); stiu ca Pinnacle (sau alte programe) poate detecta,dar nu si salveaza taieturile respective,se vad doar in soft cand lucrezi si n-am chef sa ma apuc sa instalez sau sa editez cu asa ceva...am o filmare de 3 ore si as vrea sa tai pe bucatele ca sa pot pune usor tranzitii in Edius....mersi.

HDV Split face ceea ce vrei tu atat la transfer cat si ulterior si e Free.

#196
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Stiti vreun program de editat video pentru un PC mai slab ?

#197
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
premiere 6.5

#198
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Ulead Video Studio.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate