Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#19
maryybella2003

maryybella2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2006
pai id ul meu de Ymess e maryybella2003
poate ne auzim acolo

#20
crisrux

crisrux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.04.2006

View Postmaryybella2003, on Dec 4 2006, 19:23, said:

pai id ul meu de Ymess e maryybella2003
poate ne auzim acolo

  Daca vrei sa afli orice, poti sa ma intrebi... Eu am terminat la stat, asa ca pot sa-ti dau cam orice informatie. Mai putin despre camin, ca sunt din Bucuresti.
  Asa ca, daca mai esti interesata, astept intrebari.

Nu va mai speriati de Molcut, nu e chiar asa de rau, serios. Si nici vreo tocilara n-am fost! Doar ca, intr-adevar, trebuie sa inveti, iar la examen - un sfat, daca dati tot oral, scrieti tot ce stiti pe ciorna si cititi frumos de acolo - apreciaza mai mult! A, si neaparat sa vorbiti la obiect, se enerveaza ingrozitor daca divaghezi...
Cat despre Saguna, intotdeauna incearca sa sperie... si reuseste! Dar la examen a fost cinstit profesor din Facultatea de Drept!
Asistentul lui Molcut, daca va referiti la Jean Andrei, e naspa rau, intr-adevar. Dar la examen asculta prfesorul, so... Molcut nu tine atat de mult la citatele din latina, precum Oancea. Se poate lua 10 fara sa stii vreun citat, cu conditia sa stii subiectele... in romana! Eu am luat 10 asa!
Cei mai "naspa" profi au cam fost cei care pareau cei mai de treaba la inceput, nu cei "fiorosi"...
So, take care si multa bafta in sesiune!
Daca mai vreti sa stiti ceva, ask me!

#21
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005
Nu am avut deosebita placere de a da proba orala la Molcut si Saguna...poate au renuntat la aceste "bune" practici <_<

#22
crisrux

crisrux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.04.2006

View Postsonya, on Jan 9 2007, 16:54, said:

Nu am avut deosebita placere de a da proba orala la Molcut si Saguna...poate au renuntat la aceste "bune" practici <_<


  La Universitate se da numai oral cu Molcut, din cate stiu eu... La Saguna intri in oral dupa proba scrisa, daca el considera ca e necesar...

#23
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005

View Postcrisrux, on Jan 10 2007, 14:05, said:

La Universitate se da numai oral cu Molcut, din cate stiu eu... La Saguna intri in oral dupa proba scrisa, daca el considera ca e necesar...


:death:

#24
Bindea Valentina-Cristina

Bindea Valentina-Cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2007
caut si eu pe cineva tot de la drept ADMINISTRATIE PUBLICA anul 1
VA ROG

#25
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Nu se mai da oral la Roman, am dat scris. Molcut nu stiu cum e, ca am facut cu Oancea... care preda trei ore in continuu, avand, dupa cum spune, un nivel "mediu" de dictare.  :w00t: Am luat 10, asa k nu a fost asa greu, important e sa inveti cat de cat pe parcursul semestrului, adica macar vreo 150 pagini sa trebuiasca doar sa le repeti.. restu, in sesiune!
La Dr. Constitutional am dat oral, da' in sem 2, la Institutii Politice, se pare ca dam 100 grile cu variante multiple. Tgd...un rahat de examen, desi mie mi s-a parut cea mai grea materie... dar s-au luat note mari. Dreptu' civil e cel mai misto, si cel mai usor!

Edited by Padr_com, 08 March 2007 - 18:40.


#26
krisskiss

krisskiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.03.2007
Sunteti studenti la drept,multi sunteti in primul an de facultate si probabil va doriti o cariera juridica.Asa eram si eu in anul 1....plina de sperante.Am terminat facultatea in urma cu 2 ani si cred ca as putea sa va dau cateva informatii ca sa stiti cum sta treaba(ca sa stiti ce aveti de facut pe viitor).
Dupa cum stiti,dreptul nu este o facultate usoara si cei care nu invata nu prea vor avea sanse sa lucreze in domeniu(exceptie facand copii juristilor).
Materiile cele mai importante sunt urmatoarele:
1 DREPT CIVIL (este foarte important si destul de greu si are legatura si cu alte ramuri de drept cum ar fi dreptul familiei s.a.)
2DREPT PENAL(Dr. Pen. general-anul 2 si Dr. Pen. special anul 3)
3DREPT PROCESUAL PENAL
4DREPT PROCESUAL CIVIL( disciplina asta o sa va dea multa bataie de cap)
V-am spus care sunt cele mai importante,poate ca stiati deja,dar, asta nu inseamna ca restul nu trebuiesc invatate.Trebuie sa stiti si drept comercial,dreptul familiei,drept comunitar s.a.
Pentru a ajunge avocat sau magistrat(procuror sau judecator) trebuie sa cunoasteti foarte bine cele mai importante discipline despre care am vorbit mai devreme mai ales daca intentionati sa dati examen de admitere la INM-este un examen foarte greu si putini au sanse sa reuseasca.
Daca faceti facultatea de drept doar de dragul de a avea o facultate si nu o sa lucrati in domeniul juridic,nu o sa va ajute la nimic caci ea nu este luata in considerare in alte domenii.
Va doresc succes!!! :)

#27
silvia_10k

silvia_10k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2007
[quote name='krisskiss' date='Mar 16 2007, 01:24' post='2576042']
Sunteti studenti la drept,multi sunteti in primul an de facultate si probabil va doriti o cariera juridica.Asa eram si eu in anul 1....plina de sperante.Am terminat facultatea in urma cu 2 ani si cred ca as putea sa va dau cateva informatii ca sa stiti cum sta treaba(ca sa stiti ce aveti de facut pe viitor).
Dupa cum stiti,dreptul nu este o facultate usoara si cei care nu invata nu prea vor avea sanse sa lucreze in domeniu(exceptie facand copii juristilor).
Materiile cele mai importante sunt urmatoarele:
1 DREPT CIVIL (este foarte important si destul de greu si are legatura si cu alte ramuri de drept cum ar fi dreptul familiei s.a.)
2DREPT PENAL(Dr. Pen. general-anul 2 si Dr. Pen. special anul 3)
3DREPT PROCESUAL PENAL
4DREPT PROCESUAL CIVIL( disciplina asta o sa va dea multa bataie de cap)
V-am spus care sunt cele mai importante,poate ca stiati deja,dar, asta nu inseamna ca restul nu trebuiesc invatate.Trebuie sa stiti si drept comercial,dreptul familiei,drept comunitar s.a.
Pentru a ajunge avocat sau magistrat(procuror sau judecator) trebuie sa cunoasteti foarte bine cele mai importante discipline despre care am vorbit mai devreme mai ales daca intentionati sa dati examen de admitere la INM-este un examen foarte greu si putini au sanse sa reuseasca.
Daca faceti facultatea de drept doar de dragul de a avea o facultate si nu o sa lucrati in domeniul juridic,nu o sa va ajute la nimic caci ea nu este luata in considerare in alte domenii.
Va doresc succes!!! :)
Multumim pentru urare si pt informatie:)

#28
shugu

shugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.03.2005
Se gasesc pe undeva grilele la gramatica si economie de la fac de Drep, Buc in format electronic, din anii precedenti ?
   Un link ceva pls!

#29
divias

divias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2007
Grilele din anii precedenti sunt pe site-ul facultatii.

#30
IN0X

IN0X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.01.2007
As dori si eu sa stiu cam ce grad de dificultate e la examene ptr UB la Drept :(

#31
christie

christie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.12.2006

View PostIN0X, on Jul 1 2007, 00:09, said:

As dori si eu sa stiu cam ce grad de dificultate e la examene ptr UB la Drept :(

Acum 7 ani destul de mare... si inclin sa cred ca a ramas la fel, daca face tot Hristea subiectele! Oricum, cred ca le gasesti pe site-ul facultatii si poti incerca sa le rezolvi ... si iti dai seama singur! www.drept.unibuc.ro

#32
eeandreea

eeandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2006
am vazut ca subiectul era cam uitat.asa ca m-am gandit sa-l aduc in prim plan de vreme ce anul acesta am reusit sa intru sa intru la fac de drept din cadrul universitatii bucuresti si sunt multe lucruri care ma intereseaza.am citit pe forum parerile celorlalti insa ar fi grozav daca mi-ati mai putea da unele sfaturi sau impartasi unele din experientele voastre.as vrea sa va intreb si ceva legat de colegiul franco-roman.din pacate, nu am putut ajunge anul acesta ca sa dau examenul.il mai pot da in alt an?am pierdut intr-adevar ceva?am auzit ca cei care sunt la colegiu sunt repartizati intr-o singura grupa, sunt considerati a fi cei mai buni studenti si le sunt repartizati cei mai buni profesori.e adevarat?

#33
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Pai, nu stiu daca poti sa mai dai la colegiu ala in alt an... Oricum, te asigur ca nu ai pierdut absolut nimic. E o prostie, o pierdere de timp, fara absolut nicio utilitate practica.Cat despre faptul ca in seria I sunt cei mai buni studenti (aici sunt repartizati astia cu colegiu), poti sa intri si tu pe site la drept, la licenta, si sa te uiti la notele anului I, si o sa vezi ca cei de la 101-106 (astea-s grupele), au note ca si restu, daca nu cumva mai mici. Am fost la seria III in anul I, si pot sa zic ca am avut niste profesori si asistenti extraordinari si un orar smecher. Cei de la colegiu de exemplu au ore de dimineata, ca si noi, se duc acasa sa manance si se intorc dupa-amiaza la scoala pentru colegiu. Asa ca bine ca nu te-ai mai dus.  :lol: Bafta in anul I, pentru ca e cam greu.. adica tre' sa inveti mult de tot.

#34
k_ty

k_ty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2007
buna...eu sunt intr-a 12-a..si incep treptat,treptat sa intru in panica in legatura cu admiterea...pentru ca vazand variantele,chiar ma intreb...ar trebui sa invatzam tot dexul?:)...chestiile d gramatica s invatza...economia ,sa zicem ,la fel,dar...b-(...nu este concurenta pe loc ca la ASE de exemplu,dar...nici nu vreau sa ma gandesc k nu intru la buget...sfaturi?;;)...si in plus,imi puteti zice exact cat conteaza media d la bac?

#35
christie

christie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.12.2006

View Posteeandreea, on Aug 12 2007, 07:45, said:

am vazut ca subiectul era cam uitat.asa ca m-am gandit sa-l aduc in prim plan de vreme ce anul acesta am reusit sa intru sa intru la fac de drept din cadrul universitatii bucuresti si sunt multe lucruri care ma intereseaza.am citit pe forum parerile celorlalti insa ar fi grozav daca mi-ati mai putea da unele sfaturi sau impartasi unele din experientele voastre.as vrea sa va intreb si ceva legat de colegiul franco-roman.din pacate, nu am putut ajunge anul acesta ca sa dau examenul.il mai pot da in alt an?am pierdut intr-adevar ceva?am auzit ca cei care sunt la colegiu sunt repartizati intr-o singura grupa, sunt considerati a fi cei mai buni studenti si le sunt repartizati cei mai buni profesori.e adevarat?

  Nu, nu e adevarat, la colegiu vei face cu aceesi profesori sau, ma rog, cu cei care stiu lb franceza. Poate aceeasi grupa la colegiu, dar nu aceeasi grupa in facultate. La facultate vei fi repartizata in grupa in functie de nume, asa ca nu are nici o legatura cu colegiul. Eu am fost la seria a II - a (eram cu litera N) si am fost f multumita de profesori.
Si nu, nu pierzi nimic cu colegiul, eu una nu m-am dus ca nu stiam suficient de bine franceza, dar colegii mei care s-au chinuit 4 ani spun ca nu le-a ajutat la nimic si chiar asa e! Ei spun ca e recunoscuta diploma de acolo in afara, dar, sa fim seriosi, nu o sa pleci ca jurist nicaieri in afara! Daca prinzi vreo bursa spre sfarsit ... dar nu-ti tb colegiul pt asta!
  Mai bine nu te mai gandesti la colegiu si tragi sa ai note mari, media peste 9 - 9,50, ca atunci intr-adevar o sa ai sanse dupa ce termini! Multe cabinete de avocatura "racoleaza" inca din facultate, dar pe cei cu medii mari!

#36
christie

christie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.12.2006

View Postk_ty, on Nov 17 2007, 23:47, said:

buna...eu sunt intr-a 12-a..si incep treptat,treptat sa intru in panica in legatura cu admiterea...pentru ca vazand variantele,chiar ma intreb...ar trebui sa invatzam tot dexul?:)...chestiile d gramatica s invatza...economia ,sa zicem ,la fel,dar...b-(...nu este concurenta pe loc ca la ASE de exemplu,dar...nici nu vreau sa ma gandesc k nu intru la buget...sfaturi?;;)...si in plus,imi puteti zice exact cat conteaza media d la bac?

Gasesti toate informatiile astea pe www.drept.unibuc.ro.
Si n-or si asa multi pe loc ca la ASE, dar sigur se intra mai greu ca la ASE!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate