Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Fotografia de stock

- - - - -
  • Please log in to reply
881 replies to this topic

#829
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Spadasinu

Pana sa investesti bani in scule, iti recomand sa faci un exercitiu : fa-ti cont pe 1-2 site-uri de stoc si incarca 30-40 de poze ca sa vezi cum se pune problema !
Nu ai nevoie de studio, lumini....te descurci cu orice DSLR si este suficient si obiectivul de kit ca sa faci cele 30-40 de poze.

Cu alte cuvinte, pentru inceput ar trebui sa te descurci cu ce ai daca stii cat de cat fotografie.

Noi explicam aici una-alta, dar e mai bine ca omul sa vada cu ochii lui cum e.

Edited by katran, 06 December 2012 - 22:30.


#830
Jack_Sparrow

Jack_Sparrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.11.2010
Salut, a colaborat cineva cu bancadepoze.ro?

#831
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006
Ceva vorbe pe aici de scandalul istock/google?
Pt cei care nu stiu : http://www.warmpictu...oto-and-google/

Sunt curios daca or fi si romani care au decis sa inchida contul la iS - sau la noi cum suntem asa "uniti" si "saritori" daca au plecat baietii mari, inseamna ca e mai mult loc pt noi :D

#832
darius_s

darius_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.12.2011
Salutare tuturor,
Am si eu cateva intrebari legate de aceste site-uri de stock
1.Am facut cont pe iStockphoto insa nu stiu ce trebuie sa fac ca sa uplodez niste poze ca sa le evalueze.
2.Pe Shutterstock trebuie neaparat sa le dau o poza cu buletin sau ceva act de identitate? nu prea as vrea sa le dau informatile de acol
3.Ce site-uri imi mai recomandati? va rog sa imi spuneti si cum fac ca sa pot incepe sa uploadez poze
Va multumesc frumos.

#833
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cred ca pe orice site de stoc serios trebuie sa dai o copie dupa un act de identitate.
Daca vrei sa faci fotografie de stoc, n-ai incotro.
Nu stiu cum e pe iStockphoto, dar google-ul stie sigur cum se incarca poze acolo. Posted Image   Da o cautare....

Eu am incarcat ceva poze pe ShutterStock si Fotolia.
Pe Shutterstock dai un soi de test initial. Incarci 10 poze din care ei trebuie sa aprobe minim 7 ca sa fii admis. In general sunt rezonabili, mai inchid ochii la mici imperfectiuni.
La Fotolia nu dai test de admitere, insa sunt imposibil de exigenti cand analizeaza pozele.

De exemplu am incarcat de curand 11 poze pe ShutterStock si pe Fotolia.
Pe Fotolia au acceptat o singura poza, la restul gasind 1001 probleme.
Pe Sh. au acceptat 7, au respins 3, iar a 11-a a ramas deocamdata in aer.

Ca sa vezi ce diferente sunt la evaluare.

Nu stiu ce site sa-ti recomand pentru ca eu nu am folosit decat 2 din care Fotolia mi se pare de evitat.
Aia de pe Fotolia mai fac figuri si la subiect - iti spun ca au deja nu stiu cate poze cu subiectul respectiv.

Edited by katran, 26 September 2013 - 22:09.


#834
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Uite un link. Gasesti pe forum o gramada de opinii.

http://www.microstoc...031;wwwRedirect

#835
tucs88

tucs88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2014
Salut, ma puteti lamuri si pe mine cum functioneaza Shutterstock din perspectiva cumparatorului? Eu am o firma de distribuitie de cafea si acum m-am intalnit cu o problema. Daca vreau sa cumpar o fotografie pentru un material publicitar ce tip de licenta trebuie sa cumpar?Concret, in standard license am dreptul sa folosesc imaginea pe aparatele mele de cafea ( veding machines ). Ideea este ca un prieten ma ajuta cu designul si nu vreau sa investesc prea mult. Imaginea trebuie sa o cumpar eu, o poate cumpara el si imi da designul final? O pot folosi intr-un mediu public?

#836
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Mai sunt in ro pasionati de acest tip de fotografie ? Cum mai merg vanzarile pe la voi ? In cazul meu am senzatia ca aproape nici nu mai merita munca...

#837
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

View Postsebalos, on 10 august 2015 - 08:45, said:

Mai sunt in ro pasionati de acest tip de fotografie ? Cum mai merg vanzarile pe la voi ? In cazul meu am senzatia ca aproape nici nu mai merita munca...


Vanzarile scad daca nu mai pui nimic nou. Fotografiile de nisa merg inca destul de bine, astfel incat, per total, vanzarile sunt in crestere ca valoare.
Trebuie puse poze cel putin saptamanal. Doar Shuterstock este cam singura care mai aduce venituri ok. Si vad ca pe 2 a urcat Istock.

#838
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postcalexe, on 06 decembrie 2012 - 21:48, said:

Fara legatutra cu stock, dar vezi eventual articolul de mai jos al unui reputat fotograf de wildlife, care castiga bani din fotografie. Observa nivelul lui clatindu-ti ochii cu pozele din galeriile lui. Frumos, nu? Numai ca nici el nu prea castriga bani vanzand imagini ca atare Posted Image
http://www.juzaphoto...l=en&article=18
Uite ce scrie tipul:

Quote

. Avoid the micro-stock agencies! These agencies often accept easily collaborations even from beginner photographers, but they pay you 0.50 $ or 1$ per photo...the agency get a very good income because they sell a lot of photos at ridicule prices, while the photographer gets little money. You won't make a living from it, and you will contribute to make this work even more difficult to all other photographers (many times I have been told by magazines "you have great photos, but we won't buy from you because we can get almost free photos on istock...they are not as good as yours, but they are almost free!").

Quote

If you are a good teacher, make workshops and photography courses...it is the best and the easiest way to work with nature photography! And if you are not a good teacher...work to improve your teaching skills :-)

Quote

Nowadays, in late 2009, the work is going strong :-) I get the majority of my income - 90% or so - from workshops, and the rest from selling photos. For sure the website and the forums helps a lot! Again, if you want to become a pro nature photographer, I want to highlight these two things: create a website to promote your work and teach workshops!

Chestia asta e valabilă și pentru România: Eduard Guțescu, Mircea Bezergheanu, Alexandru George, Sorin Onișor, Dragoș Grijincu, Akira Enzeru organizează o grămadă de excursii și workshopuri. Concluzia pe care o trag eu este că ori te bazezi pe altă sursă de venit și păstrezi fotografia la nivel de hobby până ajungi să publici frecvent în NG și să umble lumea după tine, ori după ce ajungi la un nivel acceptabil, te apuci de organizat excursii, workshopuri.

Pe urmă, dacă ai în minte mereu banii, chestia asta cred că începe să te marcheze, încep frustrările, începi să schimbi stilul pentru a fi mai comercial, începi să copiezi, devii unul dintre cei mulți. Scade și plăcerea. Cred că cel mai important e să fotografiezi cu plăcere și de plăcere. Eventual pot apărea și banii în ecuație mai târziu.

#839
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007

View Postgeeorge, on 12 august 2015 - 20:28, said:



Vanzarile scad daca nu mai pui nimic nou. Fotografiile de nisa merg inca destul de bine, astfel incat, per total, vanzarile sunt in crestere ca valoare.
Trebuie puse poze cel putin saptamanal. Doar Shuterstock este cam singura care mai aduce venituri ok. Si vad ca pe 2 a urcat Istock.

Reusesc sa pun poze saptamanal doar ca nu multe.. In jure de 20 - 30. Am vazut ca este doar o stagnare cu o usoara panta de coborare in ultimile luni. Poate si din cauza concediilor/sarbatorilor...

View Postneur0, on 13 august 2015 - 09:15, said:

Uite ce scrie tipul:


Chestia asta e valabilă și pentru România: Eduard Guțescu, Mircea Bezergheanu, Alexandru George, Sorin Onișor, Dragoș Grijincu, Akira Enzeru organizează o grămadă de excursii și workshopuri. Concluzia pe care o trag eu este că ori te bazezi pe altă sursă de venit și păstrezi fotografia la nivel de hobby până ajungi să publici frecvent în NG și să umble lumea după tine, ori după ce ajungi la un nivel acceptabil, te apuci de organizat excursii, workshopuri.

Pe urmă, dacă ai în minte mereu banii, chestia asta cred că începe să te marcheze, încep frustrările, începi să schimbi stilul pentru a fi mai comercial, începi să copiezi, devii unul dintre cei mulți. Scade și plăcerea. Cred că cel mai important e să fotografiezi cu plăcere și de plăcere. Eventual pot apărea și banii în ecuație mai târziu.

Nu stiu daca asta e solutia. Imi place fotografia de peisaj dar nu ma atrage foarte mult. Cel mai mult imi place fotografia culinara (food photography) si e cam dificil in RO cu acest tip. Macro e iarasi dificil pentru acest tip astfel incat raman pe partea de microstock. Ma intereseaza banii dar (deocamdata cel putin) iubesc mai mult fotografia decat partea financiara !

Posted Image

#840
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Descurajanta este viteza uriasa cu care-si creste portofoliul SS.
La sfarsitul lui martie 2015 aveau 51 de milioane de poze. Acum au 60 de milioane.
Si-au crescut portofoliul cu 20% in mai putin de 5 luni. Si sunt infinit mai exigenti acum comparativ cu acum 3-4 ani.

Ca idee, intre 2003 si 2008 SS si-a facut un portofoliu de 4 milioane de poze. Posted Image  Acum pozele astea le aduna in 2 luni.

Avand in vedere ritmul asta sufocant de crestere,  este putin probabil ca vanzarile sa tina pasul cu el.

Edited by katran, 17 August 2015 - 14:55.


#841
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Mie mi se para ca nu sunt atat de drastici (ce-i drept, de-a lungul timpului mi-am imbunatatit si eu calitatea fotografiilor produse). Mai umbla zvonul cum ca folosesc softuri ca sa faca verificarea in mod automat a fotografiilor, nu stiu cat de reala ar fi varianta asta.. In fine, asa este, pozele se inmultesc pe zi ce trece si asta e un pic descurajator dar in continuare vand poze de acum mai bine de 4 ani, poze facute cu batranul meu 450D...

#842
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

View Postsebalos, on 17 august 2015 - 15:54, said:

Mie mi se para ca nu sunt atat de drastici (ce-i drept, de-a lungul timpului mi-am imbunatatit si eu calitatea fotografiilor produse). Mai umbla zvonul cum ca folosesc softuri ca sa faca verificarea in mod automat a fotografiilor, nu stiu cat de reala ar fi varianta asta.. In fine, asa este, pozele se inmultesc pe zi ce trece si asta e un pic descurajator dar in continuare vand poze de acum mai bine de 4 ani, poze facute cu batranul meu 450D...


Nu folosesc soft de verificare. Poze respinse (la limita) sunt acceptate adesea la următoarea încercare. Un soft ar gasi aceleasi probleme...
Au insa un soft prin care sunt verificate prin asemanare cu alte poze aflate deja in portofoliul lor, sa evite dublurile sau furturile.

#843
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Daca au programe care verifica calitatea pozelor, calificativele lor sunt doar un reper.
Cel care evalueaza pozele ia decizia finala, tinand cont de ce afiseaza programul si de multe alte chestii.

Este foarte probabil ca atunci cand vizualizeaza poza, vad automat si histograma, zone arse, zonele in umbra, eventual vad si un indice de claritate (sharpness)....
M-ar mira sa nu aiba asa ceva in conditiile in care sunt foarte evoluati in alte directii.

#844
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Asa este, am patit sa nu-mi accepte pozele decat din a 3-a sau chiar a 4-a incercare. Cred ca tine si de "noroc" :D

#845
mihaelap22

mihaelap22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2015
Buna, sunt noua pe acest forum .  m-am inscris pe dreamstime si am uploadat cateva poze la ei .  ce parere aveti despre ei cei care colaborati cu ei .
Mi- au acceptat 19 poze si 25 poze refuzat ( cele refuzate nu erau chiar toate ... de refuzat ) .  Ce parere aveti de ei ?  cum sunt ?

M-am inscris si pe fotolia dar au refuzat f f multe ...

#846
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Buna ! Bine ai venit pe forum !

Dreams accepta usor, nu sunt foarte pretentiosi.
Daca ti-au refuzat 25 de poze asta inseamna ca erau intr-adevar slabe.
Cei de pe Fotolia sunt mai exigenti decat Dreams, dar nu foarte exigenti nici ei.

Avand in vedere ca ai atatea poze refuzate, cred ca problema este undeva la tine.

Edited by katran, 26 August 2015 - 17:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate