Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fotografia de stock

- - - - -
  • Please log in to reply
881 replies to this topic

#847
mihaelap22

mihaelap22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2015

 katran, on 26 august 2015 - 17:36, said:

Buna ! Bine ai venit pe forum !

Dreams accepta usor, nu sunt foarte pretentiosi.
Daca ti-au refuzat 25 de poze asta inseamna ca erau intr-adevar slabe.
Cei de pe Fotolia sunt mai exigenti decat Dreams, dar nu foarte exigenti nici ei.

Avand in vedere ca ai atatea poze refuzate, cred ca problema este undeva la tine.
da  probabil, ca e si la mine. la unele poze mi-au raspuns ca au foarte multe foto cu acest subiect , oricum o sa mai exersez  si inca nu mi-am completat formularele de taxe .(W8BEN) .  multumesc pentru raspuns .

#848
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Arata-ne cateva poze refuzate, Poate te putem ajuta cu un sfat / o parere.

#849
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
De curand m-am gandit sa pun si eu poze pe stocuri. M-am inscris deocamdata la Shutterstock. Am trimis cele 10 poze de test si dupa 2 zile mi-au fost respinse toate:
-Poor lighting
-Image has exposure issues, unfavorable lighting conditions, and/or incorrect white balance.
-Image is poorly composed and/or poorly cropped.

Si nu-s incepator in fotografie. Folosesc aparate foto de zeci de ani si am impresia ca stiu sa le folosesc.
De cateva luni am aparat bun cu senzor APS-C de 20Mp. A fost f ieftin si luat la mana a 2-a, dar e net superior DSLR-urilor din perioada 2007-2008, cand postarile de pe acest topic erau frecvente si multi anuntau ca au oarece succes pe Shutterstock si-n alte parti. Am selectat 10 poze de peisaj facute in zile cu conditii atmosferice bune. Sunt corect expuse (intotdeauna ma orientez dupa histograma in timp real), WB e corect (ca atata lucru stiu si eu sa-l setez pe soare cand e insorit si pe nori cand e innorat), au gama dinamica buna...
Si totusi n-am avut noroc.
Sunt invitat sa mai fac o incercare peste o luna, dar nu ma vad in stare sa fac poze mai bune decat cele pe care deja le-am trimis.
Aparatul e bun. Se cere rezolutie >4Mpx. Eu din 20Mpx reduc la 5Mpx prin cea mai buna metoda de scalare, astfel ca in imaginea de 5Mpx nu se mai cunoaste nimic din imperfectiunea obiectivului (care oricum e destul de bun). N-am bani de Canon EOS 5D Mark II, dar cu aparatul pe care-l am, pozele de 5Mpx ies la fel de bune.
Va trebui sa-mi iau gandul. Trebuie sa inteleg ca nu-s competitiv.
Dealtfel vad ca s-a redus drastic frecventa posturilor in ultimii ani. Ce se intampla? Au crescut f mult exigentele si nu mai reuseste aproape nimeni sa patrunda pe aceasta piata a fotografiilor?

#850
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Eu incarc cu succes poze facute cu un "crop" de 12 Mp din 2010, deci camera ta este ok.

Parerea mea este ca:
-au devenit foarte pretentiosi pentru ca au deja peste 60 de milioane de poze, foarte multi fotografi incarca la ei, iar cei care verifica pozele sunt foarte incarcati si stresati;
-este o mare greseala sa incarci poze cu rezolutia de 5Mp. Le vor accepta doar daca sunt exceptionale. Daca vrei neaparat sa dai resize, nu cobora sub 8-10 Mp (ideal sa ai minim 12 Mp).
-lor le plac pozele un pic supraexpuse, cu histograma inspre dreapta;
-iti trebuie un obiectiv bun (cel de kit este slab, iti vor refuza multe poze);
-pozele trebuie sa arate foarte bine la 100%: clare si fara mult zgomot.

Pe orice alt site de stock, vei avea mult mai putine probleme - iti vor accepta mai usor pozele.

Daca e, poti sa-ti faci mana pe alte site-uri si dupa ce ai un pic de antrenament, treci la Shutter.

Da, este din ce in ce mai greu sa patrunzi si sa faci bani din asta din mai multe motive: concurenta, multe poze...etc.

Oricum, succes !

Edited by katran, 10 September 2015 - 12:52.


#851
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Multumesc pt sfaturi.
Daca las pozele la rezolutia originala de 20Mpx nu sunt destul de clare. Am obiectiv de kit si altul nu voi avea prea curand. Cu zgomotul n-am probleme.
M-am inscris si la alt site: 500px.com. Nu mi s-au cerut multe date si am inscris cateva poze. Pe unele le-am trecut la 'marketplace', adica le-am scos la vanzare. Imi pare ca nu le verifica nimeni. Sunt inscrise de o ora si deja au zeci de vizualizari si cateva 'like-uri'. Se vor vinde? Cu cat?
La altii am vazut preturi de zeci si sute de $/fotografie. Oare??? Pot sa fie mii de $ si tot degeaba, daca se vand in vecii vecilor.

Edited by ViorelX, 10 September 2015 - 18:31.


#852
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Pozele mele care au fost respinse pe Shutterstock sunt acum la vanzare pe 500px.com cu 150$/buc. Asa ca hai lume si mi le cumpara! Macar vreo 10/luna sa-mi cumparati, sa pot trai si eu din fotografie.
F usor le-am scos la vanzare, nu m-a intrebat nimeni nimic... A aparut automat acest pret. Curios... Cred ca e doar de forma.
Mai are cineva experienta pe 500px.com? A vandut cineva vreo poza acolo?

#853
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Uite aici portofoliul de pe 500px. De curand am inceput sa pun si eu poze acolo. Sunt doua zone de vanzare: cea standar iar unele poze care le considera ei "ok" sunt puse la vanzare si in "Prime colection" unde preturile sunt mai mari.
Daca tu faci crop la poza ca sa fie mai clara nu e ok. Incearca sa faci poza clara din prima, la rezolutie maxima. Daca vrei un sfat pentru a fi acceptat pe SS este sa faci 10 poze cu obiecte izolate pe alb cu clip and path si ai sanse aproape sigure sa fii acceptat. Sa nu te astepti la minuni dupa, concurenta este uriasa. Inainte de a pune o poza acolo, vezi ce poze sunt deja si fa singur comparatie cu ce ai tu si ce este deja pe site. Acum cativa ani am scris un blog despre "treaba asta".
Suuces !!

#854
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006
Salut! Zilele trecute mi-am zis, hai sa incerc si eu pe ShutterStock, si mi-am facut cont, am adaugat copie dupa CI si 10 fotografii si m-am pus pe asteptat. Binenteles ca dupa ce am facut asta am dat de topicul asta si am inceput sa citesc ce si cum :)

Citind cele scrise in topic mi-am luat gandul ca voi fi acceptat si am inceput sa ma gandesc la alte variante, dar, aseara, mare mi-a fost surpriza sa primest email cum ca am fost acceptat. Asa ca iata niste informatii actualizate:

1. Mi-au accepotat poza dupa CI (scria pe undeva ca se accepta doar pasaport).
2. Din 10 fotografii au fost respinse 9, doar una a trecut, ciudat o fotografie de acum multi ani facuta la "plesneala"...

Ce ma mira e ca imi creasem impresia ca ar fi foarte stricti si ca trebuie sa-ti fie acceptate cel putin 7 fotografii din 10... Voi stiti ceva de schimbarile astea sau am fost eu mai norocos?

#855
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Cred ca au ceva anomalii in sistem.
Mie, dupa 4 ani de shutterstock, mi-a aparut un mesaj acum 2 zile care spunea ca mi-au fost acceptate fotografiile de inceput si ca pot sa incep sa incarc poze.  :D   :D
Am verificat, si se pare ca toata lumea a primit mesajul ala.

Pana la urma nu conteaza. Te-au acceptat, poti sa incepi sa urci.

-

#856
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
A vândut cineva ceva pe pixoto și 500px?

#857
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Este cineva care obtine rezultate bune din stock photos la nivel de amator, folosind un DSL foarte ieftin (gen Canon 1100d)?

#858
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Cel mai mult conteaza obiectivul - iti trebuie un obiectiv bun (PRO) ca sa ai rezultate. Cu un obiectiv de kit nu faci mare lucru.

Canon 1100D este o camera slaba si depasita (senzor vechi, rezolutie mediocra, nici AF-ul nu cred ca e stralucit). Daca ii pui obiectiv bun in fata, poate ca reusesti sa faci ceva cu ea.

Daca vrei sa fii performant si sa ai rezultate, iti trebuie scule bune. Sa zicem ca un buget de start ar fi 1500 de Euro: o camera buna + un obiectiv bun.

Edited by katran, 25 January 2017 - 20:55.


#859
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cam pe lângă. Stock e fotografie de produs în principal. Asta faci şi cu un Canon G8.

Contează iluminarea, fundalul şi balansul de alb corect. Eventual contează şi creativitatea, dar depinde de ce vor clienţii. Sculele nu contează atâta timp cât au control manual şi permit să declanşezi bliţuri.

Câteva fotografii de produs făcute de mine şi de prieteni la întâlniri foto de antrenament, o singură sursă de lumină, eventual softbox sau blendă:

Edited by neur0, 25 January 2017 - 23:39.


#860
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Pozele tale n-au iesit extraordinar ca si expunere, lumina. Nu sunt de dat ca exemplu.
O chestie elementara este ca albul trebuie sa fie alb, nu gri.

Ca sa iasa ceva ca lumea iti trebuie de regula mai multe surse de lumina, iar mana se formeaza in timp...Si nu-i vorba doar de partea fotografica, sunt multe alte aspecte care se dezvolta in timp, exersand.

Iti trebuie scule bune ca sa fii performant si eficient. Vorbesc din proprie experienta.
Acum cine vrea sa incerce cu un telefon mobil sau cu o compacta, n-are decat. Nu-l oprim din drum.

Edited by katran, 26 January 2017 - 00:36.


#861
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Eu am inceput de vreo 2 saptamani sa urc poze pe dreamstime si imi sunt acceptate. Acum am 16 online si vreo 20 in pending :)

#862
toniparaschiv

toniparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2006

 BOGraphics, on 26 ianuarie 2017 - 04:38, said:

Eu am inceput de vreo 2 saptamani sa urc poze pe dreamstime si imi sunt acceptate. Acum am 16 online si vreo 20 in pending Posted Image
Trebuiesc fotografii realizate bine si cu tematica, astea se vand , doar sunt poze de produs, eu la inceput aveam o rata de accept de 40% cu un 350D de la canon, apoi am ajuns la 70% cu un 40D si obiective de top, acum am achizitionat si un 6d si procentul a crescut undeva la 90% rata de accept, numai ca vanzarile nu misca , mai ales pe dreamstime aveam zezi de vizualizari zilnic, acum parca e mort site-ul, shutterstock e singurul care vinde constant dar nu iei mai mult de 50 centi pe fotografie, pe dreamstime luam bani in functie de nivelul la care a ajuns fotografia, luam si 3$ pt una.
Pt ViorelX, cu obiectivul kit nu faci prea mare scofala, mi-au acceptat si fotografii facute cu kitul de la canon, care e jalnic si optica e de tot kk.

Edited by toniparaschiv, 23 March 2017 - 14:15.


#863
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

 toniparaschiv, on 23 martie 2017 - 14:14, said:

Trebuiesc fotografii realizate bine si cu tematica, astea se vand , doar sunt poze de produs, eu la inceput aveam o rata de accept de 40% cu un 350D de la canon, apoi am ajuns la 70% cu un 40D si obiective de top, acum am achizitionat si un 6d si procentul a crescut undeva la 90% rata de accept, numai ca vanzarile nu misca , mai ales pe dreamstime aveam zezi de vizualizari zilnic, acum parca e mort site-ul, shutterstock e singurul care vinde constant dar nu iei mai mult de 50 centi pe fotografie, pe dreamstime luam bani in functie de nivelul la care a ajuns fotografia, luam si 3$ pt una.
Pt ViorelX, cu obiectivul kit nu faci prea mare scofala, mi-au acceptat si fotografii facute cu kitul de la canon, care e jalnic si optica e de tot kk.

Intre timp am ajuns la 126 poze acceptate pe Dreamstime, cu o rata de succes de 93%. Mentionez ca am un amarat de 1100D cu obiectiv kit + Canon EF-S 55-250mm. Oi avea eu noroc la acceptare, dar la vanzare 0! Deci nu cred ca secretul sta numai in acceptarea lor. Puteti vedea aici portofoliul meu ca sa va faceti o idee...

#864
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce parere aveti de iStock ? Cand puneti o poza pe un site de vanzare, o mai puteti incarca si pe altul ? Gen aceeasi poza pe iStock si pe Shutterstock ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate