Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Netcity in Capitala

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ce e aia? Cum ziceam am auzit ca sunt doar "magisrale" pe directia catorva bulevarde, nu au terminatii pana la resedinte. Poate cu exceptia proiectului de pe Lipscani, dar nu sunt sigur ce face acolo.

#110
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View PostFlorin64x, on 27th August 2009, 22:21, said:

deci sa inteleg ca la toate blocurile cablurile vor veni asa > Attachment PICT0107.JPG Attachment DSC06078.JPG

Orice cablu ar fi el... Coaxial , fibra sau altceva , ar trebui sa vina pe acolo ... foarte frumos

si eu am la bloc asa ceva. (militari, bucuresti)

Edited by aum, 21 September 2009 - 10:42.


#111
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
reportaj la antena1 despre netcity si despre ce nu aa fost in stare sa faca uti in 2 ani.

spe speculeaza ca li se va rezilia cpontractul.

acuma minte secu... directorul uti cum ca va face 200-250 km de cablu... :D

#112
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Are cineva idee... se ocupă VERTA TEL de proiectul netcity mai nou?

#113
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Nope, tot UTI: http://www.net-city....ty-telecom/scop
Se aude ca au mai terminat ceva tronson pe la Universitate.

#114
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Întrebam pentru că susnumiții vertatel au râmat trotuarul și spațiile verzi de la bulevardpe lungimea cartierului (tineretului adică de la văcărești la șincai). Și sunt aproape sigur că se trage fibră optică. Oare sunt subcontractați de uti? Acum văd că trec de intersecție și o iau spre unirii pe cantemir cu săpatul.
P.S. Era de mirare dacă reușea să stea asfaltul ăla așa frumos turnat mai mult de un an.

Edited by kineceler, 12 January 2010 - 12:50.


#115
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postkineceler, on 12th January 2010, 12:49, said:

Întrebam pentru că susnumiții vertatel au râmat trotuarul și spațiile verzi de la bulevardpe lungimea cartierului (tineretului adică de la văcărești la șincai). Și sunt aproape sigur că se trage fibră optică. Oare sunt subcontractați de uti? Acum văd că trec de intersecție și o iau spre unirii pe cantemir cu săpatul.
P.S. Era de mirare dacă reușea să stea asfaltul ăla așa frumos turnat mai mult de un an.

pai uti poate folosi subcontractori pentru executie pentru ca e un proiect mult prea amplu pentru a lucra singur 100%... si daca cineva pne fibra prin bucuresti indiferent de operator e de bine oricum...

#116
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
S-a pus vertatel pe treaba. Nu este bulevard din bucurești, cred, pe care să nu te lovești de lucrarile netcity.

Attached Files


Edited by kineceler, 05 June 2010 - 18:51.


#117
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Atenție să nu cădeți în netcity.  :lol:
Nu încercați să furați din materialele utilizate la construirea netcity. Paza este foarte vigilentă.  :w00t:

Attached Files



#118
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Este clar. Proiectul netcity ne-a distrus visul la o conexiune de internet cu downtime de ordinul minutelor într-un an. Niște cămine miunuscule de 5-6 metri cubi în care nmț+ș operatori vin și își aruncă "perele" de fibră optică unele peste altele într-o baltă care crește cu fiecare ploaie, datorită inexistenței unei legături cu solul pentru o evacuare naturală. Azi am asista la introducerea unei fibre în subteran. Am stat cu gura căscată non stop, am uitat complet să fac și niște poze la bătaia de joc care se numește netcity.

#119
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Bine ca macar remediaza aspectul estetic al orasului. Parca nu mai sunt atat de multe cabluri pe stalpi (zona unirii, piata rosetti, iancului s.a.m.d). Ma rog, mai au de spart, ca de obicei, dar ne-am obisnuit. Urmatoarea gasca de turisti o sa aiba poze in minus (cele cu cate un stalp si sute de cabluri in jur)  :thumbup:

Edited by macsfx, 04 August 2010 - 21:28.


#120
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,551
  • Înscris: 16.12.2006
au ajuns si in tineretului, o ia usor pe calea vacaresti spre big berceni :)

#121
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Sunt și pe centru pe la universitate pe străduțe. Foarte mare debandada. Sper să mai prind ocazia să fac niște poze cu ce este în căminele netcity. Azi erau două echipaje (nu spun ale cui) care se scărpinau în cap pentru că efectiv nu aveau unde să îndese o "pară" din aceea cu 8 ieșiri într-un mic cămin de 1 metru pe un metru, plin de fibre. Plus că nu se respectă codul culorilor. Era vorba că pe o culoare merge un un singur operator. Deja au luat-o pe care au apucat. Nu tu stelaje să pui "perele", nu nimic. Îngrozitor. Dacă vrea cineva să intervină postum... Va fi dureros. Cum dai ț "pere" și nmț fibre alandala la o parte ca să ajungi la a ta, într-un cămin în care nu încape un om, nici dacă este gol căminul.

Edited by kineceler, 04 August 2010 - 21:39.


#122
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Nu respecta codul culorilor ?  <_<  Romania: simply surprising !  :thumbdown:

P.S. Romtelecom are acces la "aceeasi" bucla locala?

#123
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
S-ar... putea să fie și romtelecom pe acolo. Am văzut fibre etichetate rtc prin centru, Sf. Mina, Armenească de exemplu. Acum mai mult ca sigur nu mai sunt prin aer.

Edited by kineceler, 04 August 2010 - 21:46.


#124
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Nu am net fix!!! Why? Pentru că la două blocuri distanță, rcs&rds, prime telecom, ilink și upc stau buluc, cu patru dube, una de fiecare, bagă fibra optică în subteran.

#125
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Recent, Netcity sparge (iar) trotuarele din jurul Garii de Nord, amuzant mi s-a parut ca din loc in loc, banda lor galbena de imprejmuire are pe ea avertismente de genul RADIATII LASER !!

#126
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,199
  • Înscris: 18.04.2008
Au făcut și pe Calea Rahovei damblaua.

Totuși am auzit că Romtelecom va fi obligat doar la noii utilizatori să-i tragă prin NetCity, iar cei existenți cu cabluri subterane rămân așa.
Tot de la cineva de la Romtelecom am auzit că primăria sau cei de la NetCity (nu știu sigur) ar pretinde operatorului 7 euro pe abonat.

Așa am auzit, așa vă spun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate